De unde alimentati cu motorina?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @B997NDL la motorine diferenta de pret intre cea ieftina si cea scumpa nu e prea mare, e cam de 4-5%...La benzine intr-adevar diferenta de pret e mai mare, cam de 10-12% (intre sortimentul ieftin si cel scump).

    Comment


    • diferenta e de 50-55 de bani pe litru. nu prea e mica.

      Comment


      • La Petrom diferenţa între cele două sortimente de motorină, Standard şi Extra, este de exact 18 bani/litru!

        Comment


        • Nu stiu de la ce Rompetrol alimenteaza NDL-ul dar la cele la care merg eu diferenta e de 31bani/l.

          Comment


          • Originally posted by Ampt View Post
            La Petrom diferenţa între cele două sortimente de motorină, Standard şi Extra, este de exact 18 bani/litru!
            Mea culpa, diferenţa între cele două sortimente este de fapt 28 bani/litru, iniţial am calculat eu greşit!

            Comment


            • aveti dreptate. am gresit eu. e 28-30 de bani, dar nici nu m-am mai uitat la cea premium dupa scumpire. asa, si taxa lui ponta de de doar 40 de bani.... unde ajungem ? poate la iarna sa mai bag premium, pentru injectoare.

              Comment


              • Am parcurs 10.000km cu motorina numai de la Petrom. Am desfacut filtrul de motorina si constatare: motorina este curata la noi in Romania la pompele Petrom http://www.4shared.com/folder/rTfPP24P/Photo.html

                Comment


                • o fi curata, dar nu se compara cu cea de la rompetrol. cand am mai bagat petrom suna a tractor, ca sa nu mai zic ca nu trage ca si cu motorina de la rompetrol.
                  oricum, nu mai exista motorina "murdara" la pompe.

                  Comment


                  • Valabil si la benzina, rompetrol da clasa petromului, culmea la acelasi pret (5,72 ron/l) in Alexandria.

                    Comment


                    • hai sa scriu si eu o parere daca trebuie ,
                      am 114 000 cu un logan din 2007 , stiu nu sunt multi , pana la 30 000 am alimentat numai motorina cumparata de la camioane si dupa ce am citit pe forumuri diferite probleme pe care le-au avut dieselurile cu injectoare si pompe m-am decis sa nu mai bag de prin toate bidoanele si iau doar de la luk oil varianta ecto , vad ca nu am probleme dar ma gandesc ca , conteaza ca am avut masina de la 0 km si am mers doar eu ...

                      Comment


                      • Eu am avut probleme cu motorina simpla de la Lukoil. De atunci bag cu preponderenta de la Rompetrol. La fiecare 20.000km mai bag un aditiv de curatare a sistemului de alimentare LiquiMoly si nu mai am treaba. Valabil si pentru benzinar. Si da, se simte diferenta intre motorina de la Rompetrol si Petrom si chiar OMV. Cu cea de la Rompetrol motorul merge mai usor si are sprint mai bun.

                        P.S. Saptamana trecuta am mers cu un taximetrist din Istambul a carei Logan diesel avea la bord 759.000km. Si se mandrea Turcu ca nu a facut absolut nimic la motor, inafara de revizii tehnice. Masina mergea impecabil.

                        Comment


                        • Am inceput cu OMV, Rompetrol si acum de mai bine de o luna de cand Petromidia a intrat in revizie, am preferat sa alimentez de la MOL.
                          ...
                          Cei care au alimentat in ultima luna, motorina de la statiile rompetrol, ar trebui sa stie ca, cel mai probabil au utilizat motorina de la Lukoil.

                          Bucureşti, 9 oct /Agerpres/ - Rompetrol Rafinare, companie membră a KMG International, va opri în perioada 11 octombrie - 20 noiembrie 2015 activitatea rafinăriei Petromidia şi a diviziei de petrochimie, pentru desfăşurarea reviziei generale programate, a anunţat, vineri, compania
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • unde scrie ceva de lukoil ? sau asa vrei tu ?
                            "Compania va asigura livrările de produse către clienți din stocurile proprii și de pe piața regională pe tot parcursul acestei perioade."
                            nu-si risca ei clientela cu porcaria de la lukoil. mai ales ca rusii si kazahii nu se prea iubesc.
                            cred ca au luat de la petrom si e posibil s-o mai fi aditivat.

                            Comment


                            • Si eu cred ca rompetrol ia de la lukoil si nu numai eu .

                              Originally posted by skd_ozenel View Post
                              Umbla zvonul ca la mol era benzina rompetrol iar rompetrol, mai nou, a oprit rafinaria si cumpara direct de la lukoil. Asta zic de pe forumul unei marci care simte benzina mai bine ca dacia si se adapteaza dupa ea pentru ca 11 raport de comprimare si detonatiile nu iarta
                              Originally posted by madhorsefuzzy View Post
                              Ce zvon ca e ditai stirea: Rafinăria Petromidia va fi oprită în perioada 11 octombrie - 20 noiembrie pentru revizie generală


                              Chiar ma miram de diferentele mari de pret intre Efix si EfixS atat la benzina cat si la motorina.

                              La benzina diferenta era de 66 bani iar la motorina de 30 bani. Sambata era de 74bani la benzina si de 49 bani la motorina.

                              Ma intreb cine le da motorina de 55 pentru ca restul nu au decat de maxim 51.

                              Ultima fraza e chiar interesanta. Asta inseamna ca pun ei aditivul minune al lor si o fac de 55.
                              Last edited by Fanez; 25 November 2015, 21:49.

                              Comment


                              • mol a luat totdeauna carburantii de la omv/petrom. asta se stie.
                                nu cred ca risca nimeni cu posirca ruseasca. cand am bagat-o in masina,
                                facea ca naiba. asa ca sunt sigur ca rompetrol nu vinde asa ceva.
                                tocmai ce am alimentat.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google