De unde alimentati cu motorina?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Originally posted by Sp!ke
    E pe bune! Imi pare rau ca nu am facut poze la CB, dar asta am patit am bagat de doua ori a cate 50 lei si vedeam cum dispar liniutele dupa doar cativa km. N-am apucat sa merg in afara cu masina cu motorina de la Rompetrol, dar am vazut diferenta in oras... asta e, poate sunt eu mai ghinionist...
    nu Sp!ke nu esti singuru... suntem doi...)..... si eu tot de la rompetrol.. tot efix... din calculele mele.. tot 9...astept sa se goleasca rezervoru si am sa bag sprind disel...sa vad daca e diferenta.... asta vara am fost la bunici..si tot efix am bagat si mia dat un consum cam de 4,5. 5.. drum intins. mers linistit.. probabil acum mai baga ei ceva.... in fine poate e adv ce zic ei in reclama ca e bun ptr motor...eu as fi de acord.. cateodata sa bagi si efix.. chiar daca consumu e mai mare.. numai sa fie adevarat ce spun ei in reclama...curatarea injectoarelor si restu ..
    sigpic

    Comment


    • #62
      deja sunt DERUTAT tovarasi nu mai stiu de unde sa alimentez cu motorina miam facut si card la rompetrol (fillandgo)
      sigpic

      Comment


      • #63
        sorry boris... dar asta s-a intamplat...

        Comment


        • #64
          azi am bagat tot de la rompetrol
          si motorina efix euro4 rezista pina la -25 grade
          mol -15 grade
          omv afla cineva?
          sigpic

          Comment


          • #65
            de la petrom si nu am avut nici o problema 15dci mcv
            sigpic

            Comment


            • #66
              dupa 4000 de km ...omv e cea mai buna ...pe locul 2 ar fi lukoil..iar pe ultimul loc fara numar rompetrol ( e obosita rau motorina masina trage vazand u ockii mai greu ).....

              Comment


              • #67
                din patriotism, petrom.
                dar in momentul in care nu am mai suportat mersul cu o bataie a motorului la turatii mici/medii (un injector "smecher"?) si eram chitit sa fac ceva in privinta asta (service) am schimbat motorina euro 4 de la petrom cu cea de la mol si bataia mai e un pic si am scapat de ea.
                nu stiu cum e efix.

                sper ca acest post sa fi ajutat.

                Comment


                • #68
                  Sincer pana acum am pus numai de la Rompetrol Efix E4. In oras am consum de 6,6 L/100 km , desi merg usor, in afara am de 3,7 L/100 km (Bucuresti - Bacau) cu 100 km/h si 60 -65 km/h in localitati.
                  Am pus mai demult o vreme de la MOL, si atunci parca consuma ceva mai putin. Mai mult nu pot sa ma pronunt.
                  Logan Berlina 1.5 DCi 65 CP - Preferance 26 OCT. 2006 sigpic

                  Comment


                  • #69
                    Originally posted by marsel
                    E cineva din Cluj pentru a schimba opinii cu privire la motorina din Ardeal?
                    eu de cateva luni numai de la Rompetrol, insa am ovservat si eu ca nu prea mai merge bine. si in plus am observat ca dimineata turatia motorului la relanti nu e constanta, pana cand se mai incalzeste motorul, apoi isi revine. cred ca e de la apa din combustibil.... am sa trec iar la Petrom, erau mai buni.

                    Comment


                    • #70
                      Am bagat numai motorina euro 5 de la omv (95% premium - alpin, 5% sprint), o singura data am bagat evo5 de la mol, cativa litri.
                      Merge foarte bine, sunt multumit, dar mi s-a spus ca nu e bine sa folosesc euro 5 la motorul de euro 4, ca voi avea probleme.
                      care sunt acele probleme?
                      Logan - siguranta si incredere!

                      Comment


                      • #71
                        a mai avut cineva probleme cu relantiul dimineata?
                        despre motorina primita de nu stiu unde, nu va jucati, va spune unul care a patit-o, si mi-au schimbat toata instalatia de injectie de la rezervor pana la injectoare, costuri:in jur de 100 mil vechi
                        puneti numai de la pompa va rog, ca nu de gluma...
                        sistemul de injectie e mai nou, si nu merge ca si la masinile de acum 7 ani cu orice fel de motorina... combustibilul M papa pompa de injectie si baga pilitura de fier in injectoare... le infunda. aveti grija!!!!

                        Jonivip ai drepate, trage mai greu motorul, de aceea astept sa se termine din rezervor si sa pun alta, si consumul este mai mare putin, revin la Petrom, ca la OMV e cam scumpica putin.
                        Last edited by andrei; 10 December 2007, 17:43.

                        Comment


                        • #72
                          Originally posted by razvan2007
                          mi s-a spus ca nu e bine sa folosesc euro 5 la motorul de euro 4, ca voi avea probleme.
                          care sunt acele probleme?
                          Nu mai asculta ce zic unii care nu stiu despre ce e vorba. La un motor diesel sa nu pui benzina sub norma de depoluare, ca e grav. Daca pui peste nu e nici o problema. Daca tu ai E4, poti baga E4 sau E5, dar nu poti baga E3.
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • #73
                            Abia dupa ce am revenit pe topicul asta am inceput putin putin sa realizez. Pana acum (3500 km) am bagat numai de la rompetrol. Azi am pus de la petrom si am dat 400 de km. Am simtit ca trage mai bine.... nush ce sa zic...dar parca era putin mai nervoasa...
                            Fotografie ... in cat mai putine cuvinte

                            Comment


                            • #74
                              35.000 cu vechiul logan si 2500 cu asta - numai Petrom, foarte multumit. Am incercat si alte statii dar in general doar atunci cand nu era un Petrom pe aproape.

                              Domne, am citit undeva chiar si pe aici pe forum ca e bine sa bagi de la aceiasi statie, aceiasi pompa, daca vrei sa nu ai probleme...sa fim sinceri, cine naiba chiar crede asa ceva? Pe bune!

                              Comment


                              • #75
                                Originally posted by andrei
                                La un motor diesel sa nu pui benzina .
                                Perfect de acord !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google