Zgomot Eliberare Pedala Acceleratie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot Eliberare Pedala Acceleratie

    Salutare tuturor,

    Am un Logan 1,2 si de o luna am urmatoarea problema:
    Dupa accelerare si eliberarea pedalei de acceleratie se aude un zgomot (de tip "clonc") in partea dreapta.
    Zgomotul se aude dupa fiecare apasare a pedaei si este mai tare daca eliberez brusc acceleratia.

    Multumesc.

  • #2
    1 cablu de aceleratie sa nu fibreze pe undeva

    2 carcasa de la filtru de aer sa nu fie prinsa bine si sa faca rezonanta cu motorul

    3 daca masina are instalatie gpl vezi sa nu atinga injectoarele de la gaz pe caroserie de obicei le pun prin spatele capacului de la filtru de aer.
    sigpicPreturi decente va asteptam pe la Garajul lui Sobolanu
    evacuari inox
    0720542118 0766964690 strada Soimus nr100 buc sec 4

    Comment


    • #3
      @sobolanu
      1. 1.2 nu are cablu de acceleratie.
      2. foarte putin probabil

      Cati km ai ? bieleta anti-cuplu ai schimbat-o ? Ma rog, aia nu e in dreapta, dar cel mai probabil aia e de vina.
      Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

      Comment


      • #4
        poate sa mai fie si tamponul de sub baterie si fie slabit si sa faca un zgomot,scutul slab

        ps nu mai stiam sigur daca cele de 1.2 au cablu sau pedala impuls electric.
        sigpicPreturi decente va asteptam pe la Garajul lui Sobolanu
        evacuari inox
        0720542118 0766964690 strada Soimus nr100 buc sec 4

        Comment


        • #5
          Am 22.000 km. Scutul a fost verificat.
          Zgomotul apare la eliberarea pedalei in treptele 1,2,3 (e posibil ca la viteze mai mari zgomotul sa fie acoperit de cel al motorului).

          Bateria nu e in stanga? Zgomotul il am in dreapta.

          Bieleta a fost verificata in service. Se pare ca nu e problema de la ea.
          Last edited by loganelro; 15 December 2013, 16:33. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #6
            Face numai in viteza, adica in mers sau si pe loc. Pune si tu pe cineva sa accelereze si tu te uiti sa vezi unde se aude.
            sigpic

            Comment


            • #7
              Zgomotul nu apare daca accelerez si masina nu e in mers.

              Comment


              • #8
                Atunci este ceva ce tine de roata, partea mecanica a ei. Cel putin eu asa cred.

                Si la mine era o bataie, parca lovea fier de fier si a fost caseta de directie (batea când acceleram si când deceleram, iar daca mergeam subturat si acceleram brusc pentru 1-2 secunde, apoi luam piciorul de pe acceleratie, batea destul de tare).
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Uita-te la capetele de bara... dar masina e noua. Bieleta antirasturnare/anticuplu poate fi in acest caz

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by loganelro View Post
                    Bieleta a fost verificata in service. Se pare ca nu e problema de la ea.
                    Originally posted by VlaD2803 View Post
                    Bieleta antirasturnare/anticuplu poate fi in acest caz

                    ...deci, nu.

                    Comment


                    • #11
                      salut cum ai rezolvat problema? Acelasi "click" il am si eu de vreo 6 luni, acum a aparut si o bataie mai serioasa cand sunt pe drum denivelat si virez la maxim.
                      Motor 1.2 an 2011

                      Comment


                      • #12
                        Salut!
                        Era tamponul de cauciuc de la motor. L-au gresat si nu a mai facut zgomot.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google