Zgomot (troncaneala) La Orice Fel De Denivelari. Este Zgomot "tehnologic"?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Doamne fereste sa-si rupa cineva gatul...... Nu-i zgomot tehnologic,nu-i normal la caseta de directie asa ceva. Ceva "troncane" acolo si in timp troncaneala se va accentua si ceva se va rupe fara doar si poate. Nu fac valuri tocmai sa nu schimbe si sa verifice toate masinile suspecte. Au o retea de service slaba, de aceea pun placa cu "toate fac asa".....sa-mi fie iertare,ne-am cumparat masina nu linie tehnologica sa faca zgomote tehnologice.......Eu ma gandesc serios sa o vand

    Comment


    • #17
      eu nu stiu cum la unii se intampla... am achizitionat masina in 2008 avea parca 20 mii km si 2 proprietari (dacia si renault thenolgie) la mine a inceput macelul si am 90 mii si nu are nici un semn de duca articulatia...singura problema din prostia mea creata a fost pompa de benzina care am schimbat-o...

      verificati suruburi nestranse , verificati sa nu aveti joc in capatul de bara , in brat , in bascula, in bucsile de la bara stabilizatoare ,in bieleta antirasturanare ,in pivot ...si pentru spate sa nu fie un surub ceva cazut pe sub covor (multe persoane s-au plans ca aud diferite batai pe spate si cand colo era un surub sau o piulita )

      Comment


      • #18
        cos_min_i, nu inteleg ce macel a inceput la tine...."la mine a inceput macelul si am 90 mii si nu are nici un semn de duca articulatia..."....ori a inceput ori nu

        Uite ca la unii se intampla,involuntar de vointa noastra. Sa rupi caseta e greu,trebuie sa dai gata pivotii,capetele de bara,jantele......e mai greu sa strici caseta de directie si restul sa ramana intacte....... In cazul meu,un inginer de la Dacia,venit de la uzina a tras concluzia ca e caseta de directie de vina,o caseta schimbata de doar 700 de km.
        Ideea ar fi sa rezolvam fiecare din noi problema si nu sa dam unul altuia explicatii de ce a crapat la el si altul nu.........

        Comment


        • #19
          Daca inca nu ti-au schimbat caseta in garantie, n-ar strica sa notezi seria sau indicativul/codul ceva si sa-l treci aici...nu de alta, dar am impresia ca se cam plimba mortu' de la unu' la altu'.
          Keyboard error or no keyboard present.
          Press F1 to continue or DEL to enter setup...

          Comment


          • #20
            vezi sa nu joace pivotul in flansa. eu am patit-o.
            Nu sufar de nebunie, doar savurez fiecare moment al acesteia!!

            Comment


            • #21
              Originally posted by cos_min_i View Post
              eu nu stiu cum la unii se intampla... am achizitionat masina in 2008 avea parca 20 mii km si 2 proprietari (dacia si renault thenolgie) la mine a inceput macelul si am 90 mii si nu are nici un semn de duca articulatia...singura problema din prostia mea creata a fost pompa de benzina care am schimbat-o...

              verificati suruburi nestranse , verificati sa nu aveti joc in capatul de bara , in brat , in bascula, in bucsile de la bara stabilizatoare ,in bieleta antirasturanare ,in pivot ...si pentru spate sa nu fie un surub ceva cazut pe sub covor (multe persoane s-au plans ca aud diferite batai pe spate si cand colo era un surub sau o piulita )
              Si la mine se aude acest zgomot...am MCV din februarie 2009 si am banuit pana acum capetele de bara. Zgomotul se aude mai mult cu volanul virat si la trecere peste denivelari. Cum se pot verifica manual (adica de unul care nu e mecanic) jocurile la capetele de bara, bieleta antirasturnare, bascula, pivot?

              Comment


              • #22
                @prae2orian: Personal iti recomand o vizita intr-un service. In 10 minute un mecanic iti va da un diagnostic clar si sigur. Pe langa cunostinte el mai are si un elevator si alte unelte 'pretioase'.
                Problema mea s-a dovedit a fi caseta de directie. Mi-au schimbat-o astazi pe garantie si zgomotul a disparut. Sper sa nu mai am probleme cu ea.
                Numai bine!
                sigpic
                Always remember, you're unique, just like everyone else.

                Comment


                • #23
                  ai verificat flansele de la amortizoare si rulmentii de sus din capatul amortizorului ? ...
                  Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

                  Comment


                  • #24
                    Astea nu le-am verificat dar masina are acum 40.000 km si zgomot aveam cam de pe la 10.000. Plus ca se aude preponderent cu roata virata. O sa ma uit si la amortizoare. De mecanici m-am cam saturat, ca majoritatea tot dupa ureche se ghideaza. Am fost de fata la revizie si mi-au zis ca n-au nimic, tragand cu mana de ele sau de roata.

                    Comment


                    • #25
                      Daca mai ai masina in garantie cere-le sa-ti schimbe caseta. Ei cunosc problema asta cu siguranta insa le place sa traga de timp. Mult noroc!
                      Si eu am sesizat aceleasi zgomote pe viraj, indeosebi la viteze reduse pe drum cu denivelari mici, piatra cubica, linii de tramvai. Masina mea a avut aceste 'simptome' de cand am cumparat-o, acum are 18 500 de km.
                      sigpic
                      Always remember, you're unique, just like everyone else.

                      Comment


                      • #26
                        O sa vad ce pot face...ca astia, cam cand au chef...atat! Plus ca din ce citesc pe aici, sunt unii la a treia caseta schimbata. Decat sa-mi puna una mai rea ca asta...mai bine astept, fac ceva bani si iau o caseta de la vreo firma serioasa!
                        Last edited by prae2orian; 23 June 2011, 23:24.

                        Comment


                        • #27
                          Hallo,
                          Felicitari pentru inregistrare .. de mult incerc sa fac si eu asa ceva si nu am avut ori timp, ori nu am prins momentul.

                          Vreau sa va zic ca mie imi face asa de noua ... de la o luna de cand am cumparat masina (in iun. 2009 - Logan 16.16v Laureate+) ... si verdictul Dealer-ului la caseta de directie (pe care o banuiam) - "Nu e nici o problema, caseta e buna; daca vor aparea si alte manifestari va rog sa reveniti pentru ca nu putem face nimic deocamdata".
                          Am remarcat ca se aude de obicei cand virez stanga si nu cu aceiasi intensitate (uneori deloc) cand virez la dreapta.

                          M-am obisnuit asa ... mai ales ca troncanitul nu apare intotdeauna ci mai are si momente de liniste ...
                          Nu stiu cum v-au schimbat voua caseta pt ca pe mine m-au trimis urgent la plimbare..!

                          Comment


                          • #28
                            Eu le-am promis ca o sa dorm la usa daca nu o schimba! Glumesc!
                            Am fost la ei in repetate randuri. De fiecare data imi spuneau ca zgomotul este inconstant (tot la viraj stanga se auzea si la mine mai pronuntat), sa mai rulez pentru ca este posibil sa dispara.(deci 'plimbare'). Dupa 10.000 de km au cam epuizat scuzele si au facut ce trebuia de la bun inceput.
                            De fiecare data cand am fost la 'control' mi se spunea sa nu imi fac griji asupra sigurantei si ca este doar o chestie de discomfort fonic.
                            Iti urez bafta si....nu te lasa!
                            sigpic
                            Always remember, you're unique, just like everyone else.

                            Comment


                            • #29
                              Salut, apropo de ce s-a discutat pana acum, aceeasi problema o am si eu la masina, fabricatie 2009. Inca nu am fost cu ea in service, dar am incercat sa depistez singur problema si am descoperit ca partea din etrierul de frana care contine pistonasul si placutele are un joc daca incerci sa-l misti cu mana, cu toate ca suruburile sunt foarte bine stranse!
                              Acum, nu exact daca ar putea fi de acolo sau cine stie ce altceva, ramane de vazut la un service!
                              Bafta.

                              Comment


                              • #30
                                poate fi caseta de directie sau chiar coloana de directie (axul volanului). Du-te intr-un service profesionist si vei scapa de aceste zgomote

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google