Zgomot La Rotirea Volanului

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Sper ca nu este "expirat" threadul. Am si eu Loganul de munca cu vreo 190.000 km la bord, si a inceput sa scartaie la rotire volanul, (viteza mica sau stat pe loc), insa si la franare gen cand stau bara la bara.
    La fel, un scartait gen frecare cauciuc pe cauciuc.
    Insa, mentionez ca aceste zgomote se produc doar dupa ce masina se incalzeste, sau merg mult cu ea in aglomeratie.
    De exemplu, daca plec dimineata cu ea de acasa, nu face absolut nimic. De la ce oare sa fie?
    Logan Ambition 1.6 8V

    Comment


    • #17
      Salutare! Am tot citit pe aici dar fara rezultat ptr problema mea.
      Am un logan 1.4 Mpi (2008, fara AC, fara servo) si-i scartaie volanul rau. Sunetul se aude ff rau cand virez stanga si mai putin la drepta. Am uns cardanul directiei, am schimbat si flansa de la amortizor stanga, capete de bara si bascule noi, am refacut geometria si bagat ulei in burduful casetei......
      Ce mai poate sa fie? E posibil sa scartaie planetara?? parca si tosneste usor cand iau curbe la stanga.......

      Comment


      • #18
        Salutare ! Intampin si eu aceasi problema ( zgomot de cauciuc frecat de tabla ) iar la recomandarile mecanicului am schimbat flansele si rulmenti de la telescoape . Dupa nici 3 zile zgomotul a reaparut si iar la recomandarea acestuia am schimbat si bratele bascula insa zgomotul tot persista . La fel ca si colegilor de mai sus acest zgomot se aude pronuntat la virajele pe loc sau viteza mica
        Pana la urma a gasit cineva solutie la problema expusa mai sus ?

        Comment

        Working...
        X
        Anulare DPF
        Politica de Securitate Google