Curiozitate Electrica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Ba fac, pentru ca au nevoie de tensiuni diferite.

    CPU, de regula 2.1/3.3V/5V
    CD (motorul): 9/12V
    Amplificatorul: 12V (sau poate are chiar un ridicator de tensiune la 24/36...am vazut si de astea). De regula etajele finale au nevoie de tensiuni mari. Iar intr-o boxa de 4Ohm...la 12 V, in cazul ideal (care-i doar teoretic) bagi 36W
    Last edited by bolovan; 24 May 2017, 11:37.

    Comment


    • #17
      da, bre, pricep ca-si fac un 5V, un 9V, un 3v3, iar finalul ramane doar cu niste condici babani, pt ca tda-ul ala din final merge oricum intre 9 si 18V si daca n-ai macar 13V nu poti nici un nenorocit de lm7812 sa pui, ca nu faci tensiunea de iesire majoritatea playerelor au un tda pe post de demodulator fm, un procesor pt i2c, un tda ca amplif final si tot un lm/tda ca si corector de ton. astea nu-s prea pretentioase, da-le drac de ieftinituri adica eu in clarionul meu am gasit finali mai ieftini si mai prosti decat in statia home-made cu care ascult in casa...si care-i alimentata dintr-o sursa meanwell, neecranata si totusi nu baraie. pt ca frecventa chopperului din sursa e 60KHz, frecventa pe care nimeni n-o aude, basca am filtru de deparazitare inainte de tda. in masina am un alimentator de-ala ieftineanu, n-am filtru pe player, playerul e ultima rapciuga cu sd-card, fara cd si tot nu se caca pe el cand ascult radio si-mi incarc telefonul.
      Last edited by Seba; 24 May 2017, 11:45.
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #18
        Incarcatorul este de la Samsung si costa in jur de 100 ron.

        Am facut toate testele si de vina este playerul. Amicul meu are un LG care face la fel, dar am racolat inca un prieten de-al lui care s-a nimerit in parcare si al lui nu face. Are Kenwood. Toare avand mufa ISO le-am tot mutat de pe o masina pe alta si singurul care nu face aproape deloc este Kenwood. La LG cand este pe functia AUX IN, dar nu are nici o sursa de semnal cuplata, se aude si acceleratia in difuzoare, daca dai putin mai tare. Cum scot incarcatorul toate functioneaza exemplar.

        Concluzia este clara.
        Last edited by COSTAS_EXD; 24 May 2017, 11:47.
        DON'T DRIVE FASTER THAN YOUR GUARDIAN ANGEL CAN FLY.

        Comment


        • #19
          aia cu acceleratia vine din lipsa filtrului de deparazitare. alternatorul fiind trifazat, si fara stabilizator, auzi varfurile de tensiune de pe diodele de redresare (daca ai o baterie slaba).
          pt mine concluzia e total neclara, ai spus la inceput ca de vina e playerul, ca la final sa spui ca atunci cand scoti incarcatorul, toate playerele functioneaza exemplar. mie-mi pare totusi a fi de vina incarcatorul...
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #20
            Asa este, de vina este playerul, pentru ca atunci cand cuplez incarcatorul functioneaza anormal. Doar Kenwood functioneaza fara probleme cu incarcatorul cuplat. Deci daca unul a functionat si restul nu, atunci playerele sunt prost filtrate.
            Nu spun ca si incarcatorul nu este putin cam slab calitativ, dar nu afecteaza Kenwood-ul.
            Last edited by Seba; 24 May 2017, 12:41.
            DON'T DRIVE FASTER THAN YOUR GUARDIAN ANGEL CAN FLY.

            Comment


            • #21
              ai facut testele doar pe radio? ar fi fost si mai relevant daca ati fi incercat si alte alimentatoare si pe mai multe surse de semnal. eu raman la senzatia ca desi unele playerele sunt sensibile, daca nu fac la fel cu alte alimentatoare, atunci nici alimentatorul nu e ok. cazul cel mai defavorabil, ambele sa fie cu hibe. raman la parerea ca un filtru de deparazitare se impune si abia daca nici asa nu se rezolva, atunci sa iei in considerare schimbarea playerului, daca tot tii la alimentatorul asta.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #22
                Am facut teste si pe CD si Aux cu si fara semnal . Dupa cum am mai spus pe CD nu este nici o problema, pe auxiliar fara semnal, si cu volulmul dat mai tare se aude si acceleratia in difuzoare. Am achizitionat un filtru deparazitare, dar nu am avut timp de el. dupa ce il voi instala revin cu date. Dar cu alte alimentatoare nu face asa, nu cu toate. Mai am 2 ,dar mai slabe, si nu sesizez nimic. In schimb cu altul mai calitativ, da la fel de puternic, nu face deloc.
                Parerea mea este ca aici exista un cumul de situatii deficitare.
                DON'T DRIVE FASTER THAN YOUR GUARDIAN ANGEL CAN FLY.

                Comment


                • #23
                  Eu am rezolvat aceeasi problema cu schimbul alimentatorulu.

                  Comment


                  • #24
                    @costas: da, in mod evident exista cumul (alimentator, lipsa filtru, cd cu filtraj prost/deloc) de factori. acu' vezi si tu ce ti-e mai ieftin si mai comod sa inlocuiesti.
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google