Diferentele Dintre O Piesa De Origine Si O Piesa Contrafacuta

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ......

    cum am spus si pe le intalnirile logan club, si unor utilizatori in postarile anterioare, scopul acestui topic era sa aratam diferentele dintre piesele de origine sau originale cum spun altii si piesele care copiaza piesa originala (piesa foarte slaba , de obicei facuta in china sau pe vapor) si se vinde drept piesa de origine .
    Adica copiaza : abtipildul cu codul de origine renault sau dacia , semnele distinctive ale producatorului respectiv, forma - matrita....
    Asa sunt zeci de firme care vand piese dacia-renault de o calitate indoielnica , slaba sau foarte slaba cu sau fara licenta se comercializare

    Comment


    • Asa ceva corespunde cu originalul ?
      Asa trebuie sa arate ?
      Attached Files
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • Eu le-am luat pe astea de la un coleg de aici de pe forum, totul a fost in regula. Difera doar modelul la tine fa de ale mele, dar ambalajul pare a fi la fel.
        Attached Files
        Last edited by 77sky; 4 August 2018, 09:57.

        Comment


        • Asa arata o bieleta antirului lemforder după aproape un an și cam 10000km, e normal asa ceva? Arata mai rău ca originala după 9 ani.
          Attached Files
          Last edited by 77sky; 4 August 2018, 09:55.

          Comment


          • ......

            Si de ce ma rog trebuie sa fie lemforder mai bune decat cele de origine?
            Ca sunt mai scumpe?
            Inca un motiv in plus sa puneti piese de origine!!!

            Comment


            • Daca sunt stranse excesiv acele piulite/suruburi, se poate deforma urat cauciucul, in scurt timp, chiar daca este de buna calitate...
              Din fabrica sunt montate controlat, la cuplul recomandat pentru ele.
              Am fost curios cat inseamna vizual acel cuplu (le-am strans cu cheia dinamometrica) si era mai putin deformat, in acel moment, decat le-am strans anterior, alt set, fara cheia dedicata...

              Evident, conteaza calitatea elementului mobil, dar si forta care este asupra lui.
              Last edited by 77sky; 4 August 2018, 14:42.
              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

              Comment


              • Nu am știut ca sunt strânse la cuplu, ce cuplu de strângere au? Eu le-am strâns pana s-a terminat filetul, trăiască google. Acum am cumpărat de origine, dar sunt fără piulițe, pe situl unuia din colegii noștri piulitele costa cât o bieleta și dacă stai și le iei la bani mărunți sunt tot niște piulițe cu autoblocare. Nu pot costa 11lei una.

                Comment


                • 14 Nm e cuplul, da si eu am avut surpriza neplacuta la acestea, precum si la bielete de directie, toate de origine...piulite lipsa. Deranjant!
                  A trebuit sa ma duc la pravalii si sa caut acele piulite.
                  Nu le inteleg ratiunea.
                  Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google