liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Se poate si mai rau

    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • da,il stiu,probabil ca cel Cu C5u a bagat direct intr-a patra sau a 5-a din vit 1 si se stie ca Vetteurile au treptele lungi in general :P

      Comment


      • Originally posted by Valentin_N View Post

        Concluzia e simpla: Daca doua masini pleaca in acelasi moment de timp din aceeasi pozitie si ambele ating 100km/h in 10 secunde, nu stim daca vor fi in acelasi loc!
        corect , insa nu cu foarte mare distanta intre ele , lucru aproape imposibil de reprodus in viata reala , si de dat confirmat sau infirmat .
        cat despre situatia 0-90 in 2 secunde si 90-100 in 10 secunde , e un lucru irealizabil in viata reala . Te rog sa-mi dai un simplu exemplu de masina care face 0-90 in 2 secunde si 0-100 in 12 secunde ,si nu ma refer la alea cu telecomanda .Se prezinta o situatie care iarasi si nu poate fi reprodusa ,deci inca odata ce zice shakar mi se pare ilogic si lipsit de sens .
        cine are chef poate sa se fploseasca de toate datele astea ,si poate sa isi calculeze pe cat de precis vrea .Mai trebuie si datele de la cealalta masina .
        Viteza (km/h) la 1000 r/min in treapta 1 7,24 7,24 in treapta a 2-a 13,18 13,18 in treapta a 3-a 19,37 19,37 in treapta a 4-a 26,21 26,21 in treapta a 5-a 33,94 33,94
        Last edited by Cristi_Xp; 20 August 2010, 21:00.
        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

        Comment


        • Tu ai zis ca nu e posibil, e posibil, ca la o scara mai mica in viata reala e cu totul altceva dar e perfect realizabil, logic si se poate dovedi cu formule. Bineinteles ca in realitate diferenta o sa fie mica dar EXISTA, nu sunt in acelasi punct, au alte curbe de putere, cuplu, alte rapoarte, alta aerodinamica, toate astea sunt diferente si la 10 sec cand au suta amandoua (masini diferite) sunt aproape sigur in locuri diferite.
          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

          Comment


          • Gaura neagra total.
            Daca au timpi identici 0-100 km/h (10 sec sa spunem), daca una face pana la 80/h 9 secunde si cealalta 8 secunde, atunci rezulta ca pe intervalul ramas (de 10 secunde total, identice la ambele) una ajunge pana la 100/h in 1 sec si cealalta in 2 sec rezultant la final acelasi punct de intalnire.

            Deci nu prea ma doare capu ca pana la 80 una e mai rapida ca alta, pe masuratoarea 0-100 daca timpii sunt identici, vor ajunge ambele in acelasi punct la final.

            Adica ambele au 10 secunde 0-100/h, dar totusi la 100/h una e in fata celeilalte...
            Last edited by Octavian; 20 August 2010, 20:43.

            Comment


            • e putin gresit ce zici tu , nu vor ajunge in acelasi punct in final ,corect e aproximativ acelasi punct ... e o diferenta cat de cat din cauza ca unul s-a distantat de celelalt pana intr-un punct si de acolo incepe sa accelereze ceva mai prost decat celalalt ,unde celalalt recupereaza cat de cat , real nu poti sa iti dai seama de chestia asta ,fara sa stii acceleratiile pe toata perioada .
              Last edited by Cristi_Xp; 20 August 2010, 20:58.
              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

              Comment


              • Originally posted by Octavian___31 View Post
                Gaura neagra total.
                Daca au timpi identici 0-100 km/h (10 sec sa spunem), daca una face pana la 80/h 9 secunde si cealalta 8 secunde, atunci rezulta ca pe intervalul ramas (de 10 secunde total, identice la ambele) una ajunge pana la 100/h in 1 sec si cealalta in 2 sec rezultant la final acelasi punct de intalnire.

                Deci nu prea ma doare capu ca pana la 80 una e mai rapida ca alta, pe masuratoarea 0-100 daca timpii sunt identici, vor ajunge ambele in acelasi punct la final.

                Adica ambele au 10 secunde 0-100/h, dar totusi la 100/h una e in fata celeilalte...
                Dumnezeule...te-ai uitat la filmul pus de mine ? Recapitulam...

                Jeep SRT8 vs ML 63 AMG from inside the ML 63 AMGTHIS VIDEO IS PROPERTY OF rtmill & RockSoccer90


                Ambele pleaca din acelasi loc in acelasi timp. Pe la sfarsitul cursei, ML-ul se apripie de Jeep, este cu botul la usile lui, in depasire. Deci Jeepul are viteza X, ML-ul are X + ceva, doar e mai mare, il depaseste. Din moment ce viteza X + ceva (ML) > (mai mare) X (SRT), este logic ca ML-ul avea viteza X (viteza Jeep-ului in momentul respectiv) INAINTEA lui, intr-un timp mai bun, cu toate astea ERA IN SPATE. Intelegi acum ? Timpul ML-ului pentru 0 => X evident este mai bun ca al Jeep-ului pentru 0 => X avand in vedere ca in intervalul ala de timp cat i-a trebuit SRT-ului sa ajunga la X, ML-ul a mai luat cativa km/h (ceva-ul ala) incat sa treaca vizibil pe langa el. Uite asa o masina cu timp mai prost pentru 0 - X km/h era in fata uneia cu timp mai bun iar la secunda 35 din film cand sunt la egalitate ML-ul are o viteza mai mare desi au plecat din acelasi loc in acelasi timp. Sa zicem ca la sfarsit cand sunt la egalitate, ML-ul are 200 km/h iar Jeep are 180 km/h, ambele plecand din acelasi loc in acelasi timp. Nu e logic si vizibil pe filmare ca atunci cand ML-ul avea 180 km/h (cateva secunde inainte de asta, cand era pe la portiere) era in spatele Jeep-ului desi timpul de a ajunge la viteza aia era mai bun cu 2 secunde sau cat i-a luat sa ajunga de la portiere la bot ?

                Cat de greu e sa intelegi asta ? Mai clar de atat nu se poate.
                Last edited by Shakar; 20 August 2010, 21:03.
                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                Comment


                • nu intelege pentru ca vorbim de 0-100 nu de 0-300 la ora , si ce zici tu e aproape imposibil .
                  Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                  Comment


                  • Ori ca e 0-1 km/h ori ca e 0-1000000 e tot aia, relatiile sunt tot alea. Ce zic eu nu e deloc imposibil. Cum se intampla acolo la vitezele alea, se poate intampla si pe intervale gen 0-60, 0-80, 40-80 km/h, iar la 100 km/h sa fie situatia aia. Acelasi lucru, alta scara. Sau se schimba formulele cu acceleratia & stuff pentru viteze mai mari de 100 ? E aproape imposibil si sunt atatea curse cu situatia asta...doh.
                    Last edited by Shakar; 20 August 2010, 21:07.
                    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                    Comment


                    • pierzi o smecherie ... pe durate lungi acceleratia incepe sa nu mai existe deloc ,lucru care nu e valabil la 0-100 Daca situatia ar fi prezentata in lumea virtuala unde gasesti tu situatiile , masinile ar fi trebuit inca sa accelereze... infinit cu acceasi acceleratie , ca deh marimile si calculele nu se schimba in functie de situatie .
                      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                      Comment


                      • Deci toate filmele cu situatii similare care sunt pe net, sunt virtuale. Ok, m-ai convins, ai dreptate.

                        La 500 CP cat au masinile alea, la 200 km/h inca trag puternic. Filmele care le poti viziona in milioane de exemplare cu situatii similare ti se par virtuale ? Din moment ce 0-180 a fost mai rapid la ML si era totusi in spate este la fel de probabil sa se intample la 0-100 la masini mult mai slabe. Am trecut de la imposibil cu gauri negre si impotriva fizicii la foarte putin probabil cu diferente mici la situatii virtuale si acceleratii mai slabe. Usor usor o sa realizezi cat ai gresit si ca radeai / faceai misto degeaba apoi o sa vii pe thread sa admiti chestia asta. Pana atunci eu nu mai pierd timpul de pomana.
                        Last edited by Shakar; 20 August 2010, 21:25. Reason: Automerged Doublepost
                        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                        Comment


                        • da este MELE nu ML ) nu imi vine sa cred cate pagini a strans topicul asta.ce ar fi sa gasim 2 masini diferite cu acelasi timp 0-100 si sa facem un test?

                          Comment


                          • ok ... spune-mi asa atunci ... ce viteza aveau cele 2 masini ? care era diferenta intre viteza cu care rula una si cu care rula cealalta ?Ce viteza aveau cand una trece pe langa cealalta ? ambele fiind 4wd se observa ca Jeepul a plecat cu ceva timp dupa , poate din subturare .
                            Masinile sunt stock amandoua ? puteri egale amandoua ? Ce timpi de referinta ai la amandoua ?Diferenta intre masini stock e de vreo 100 cp
                            Masinile au aceleasi timp pe 0-100 ,diferenta de pe loc e ca unu pleaca foarte prost .
                            stii ceva , cauta o masina care are de fabrica 0-100 in 13 secunde , si eu vin cu un logan care are de fabrica in 12 secunde , si ne dam de cate sute de ori vrei tu si in cate feluri vrei tu , pana ce aia ce are 0-100 mai slab trece in fata pe 0-100 .
                            imi zici si mie te rog de ce aici e invers ? alta gaura neagra ?
                            Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.

                            new 07 jeep srt8 vs new 07 mercedes ml63. jeep pulls hard at the start and then at about 110 or 115 mph the ml63 catches up and passes by

                            in ultimul se vorbeste de viteze de 280 km/h ...
                            Last edited by Cristi_Xp; 20 August 2010, 21:41.
                            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                            Comment


                            • STIGGGGGG ...tu nu zici nimic?

                              Comment


                              • @ Cristi - invers ce ? E fix acelasi rezultat in filmul ala (cursa la semafor ziua), doar camera difera. Plus ca pe mine nu ma intereseaza rezultatul, vreau doar sa intelegi ce am scris si anume ca ML-ul accelereaza mai repede pana la viteza maxima a Jeep-ului din film, cu toate astea la momentul ala e in spate. Deci 0-xxx (cat o fi viteza aia, putin conteaza) in timp mai bun dar totusi este in spate. Ca XXX-ul ala e 10 km/h, 100 km/h sau 1 milion km/h e IRELEVANT. Explicatia ti-am dat-o mai sus, nu ma intereseaza cat au, 150, 200 sau 300, ideea nu e asta. Asta e ce vreau sa intelegi, restul e can can. E asa greu ? Ca sa nu mai spun ca eu am zis ca e POSIBIL in unele cazuri nu in toate, de unde sa stiu eu ce masina are 0-100 mai slab ca Loganul dar e in fata la momentul ala ? Crezi ca am stat sa testez ? Acum o dai in altele.
                                Last edited by Shakar; 20 August 2010, 21:48.
                                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google