Jucaria. Logan 2 1.5 DCi 75 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Jucaria. Logan 2 1.5 DCi 75 CP

    Iata ca intr-un final mi-a venit si mie randul sa-mi deschid topicul.
    Jucaria in cauza este un Logan 2 1.5 dCi 75 CP, editie SL Plus cu MediaNav si bancheta rabatabila 1/3 2/3. Dupa ceva probleme cu asigurarea (care inca nu s-au incheiat) am reusit ieri sa plec cu masina din reprezentanta.

    Ce pot spune pentru inceput e ca m-a surprins placut cat de bine e insonorizata si faptul ca nu se simte ca ar fi motor diesel. Inainte am condus un Megane 2 2014 iar cand m-am urcat prima data in logan in reprezentanta ma cam apuca plansul insa dupa vreo 30 de km facuti ieri prin Bucuresti mi-a mai revenit entuziasmul la loc.

    Acum urmeaza ca incet-incet sa-mi fac un plan de bataie privind imbunatatirile pe care i le voi aduce.

    Primele pe lista ar fi:
    1. Folii pe toate gemurile (inclusiv parbriz)
    2. Achizitionare + montare carenaje
    3. Montare senzori parcare spate + camera marsarier
    4. Montare deflectoare aer pe dedesubt
    5. Activare CB
    6. Schimbare becuri interior + exterior cu LED-uri.

    ... si mai vedem. Am pe aici pe forum niste baieti de la care sa ma inspir.

    P.S. Am fost placut surprins sa vad ca functia de impuls pe semnalizator e activata.
    P.P.S. Atasez si primele poze cu mandra. La exterior inca nu am apucat sa ii fac.
    Attached Files
    Last edited by Cerese; 1 June 2018, 11:26.

  • #2
    Timp si bani ai nevoie, drumuri bune sa ai.

    Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

    Comment


    • #3
      e bine ca ai talon nou... vezi sa nu ti-l sifoneze cand o sa il retina cei de la rutiera...

      Comment


      • #4
        @sorin1983 aroganta asta chiar nu era necesara.

        Nu au trecut bine nici 2 zile ca deja Jucaria a primit prima imbunatatire: cheder compartiment motor. Mentionez ca intai am incercat sa pun pe toate cele 3 laturi insa nu prea am reusit. E ca o "diferenta de nivel" intre latura din fata si cele laterale. Intr-un final l-am pus din 3 bucati dar nu imi place cum se vede asa ca ma bate gandul sa mai cumpar inca un cheder si sa-l fortez sa intre tot dintr-o bucata, eventual cu un ciocan cu cap de cauciuc.

        In prima poza e chederul doar in partea din fata, in cea de-a doua e "carpeala" de care cel mai probabil o sa scap cu prima ocazie cand mai am drum prin Autovit. Iar in cea de-a treia poza, pe fundal in partea dreapta se vede vechea masina a familiei, un Renault Rapid din '95 al carui motor inca merge impecabil, din pacate o lasa altele.
        Attached Files

        Comment


        • #5
          Sa o stapanesti sanatos! Sper sa ne mai vedem la intalniri.

          Comment


          • #6
            Ca sa nu uit, vreau sa-mi notez aici tot ce planuiesc sa achizitionez pentru masina. Incep cu niste maruntisuri:

            - manere viraj
            - obturatoare praf
            - cheder duster
            - diuze tip perdea
            - manere cromate interior
            - aeratoare cu inele cromate

            Si in viitorul foarte apropiat:
            - activare CB
            - activare afisaj temperatura motor.

            Comment


            • #7
              Salut, masina nu a venit din fabrica cu diuze tip perdea??

              Comment


              • #8
                Originally posted by Cerese View Post
                @sorin1983 aroganta asta chiar nu era necesara.

                Nu au trecut bine nici 2 zile ca deja Jucaria a primit prima imbunatatire: cheder compartiment motor. Mentionez ca intai am incercat sa pun pe toate cele 3 laturi insa nu prea am reusit. E ca o "diferenta de nivel" intre latura din fata si cele laterale. Intr-un final l-am pus din 3 bucati dar nu imi place cum se vede asa ca ma bate gandul sa mai cumpar inca un cheder si sa-l fortez sa intre tot dintr-o bucata, eventual cu un ciocan cu cap de cauciuc.


                In prima poza e chederul doar in partea din fata, in cea de-a doua e "carpeala" de care cel mai probabil o sa scap cu prima ocazie cand mai am drum prin Autovit. Iar in cea de-a treia poza, pe fundal in partea dreapta se vede vechea masina a familiei, un Renault Rapid din '95 al carui motor inca merge impecabil, din pacate o lasa altele.
                Cat ai dat pe cheder si de unde l-ai achizitionat?

                Comment


                • #9
                  @RaduWra aparent are diuze tip perdea. Sincer, nu ma asteptam la asta de la Dacia, e o surpriza placuta.

                  @SilviuA din autovit, 35 de lei, iti da 3 metri.

                  In alta ordine de idei, am mai cumparat un stick usb 3.0 de 16 GB (36 de lei am dat pe el) pentru muzica. Atasez o poza sa va faceti o idee cat de mic e.
                  Attached Files

                  Comment


                  • #10
                    Salut, ce inseamna diuze tip perdea? Nu am gasit pe google decat "duze"

                    Comment


                    • #11
                      Jucaria a primit zilele astea cateva imbunatatiri substantiale.
                      In ordinea numerelor de pe tricou:

                      1. Camera marsarier + senzori
                      2. Folie Llumar 95% laterale spate + luneta

                      Diseara ma intalnesc cu nea' CLK sa iau un led pentru stopul central
                      Attached Files

                      Comment


                      • #12
                        Unde ai montat camera?De ce ai preferat sa o montezi acolo(sigla)?
                        Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                        Comment


                        • #13
                          Atat camera cat si senzorii le-am montat la reprezentanta (garantie...). As fi vrut camera la numar insa aparent tipul de camera compatibil cu medianavul nu se putea monta decat asa.

                          Teoretic acolo sta mai bine, nu se murdareste cu una cu doua... practic arata urat acolo dar vreau sa vorbesc cu niste baieti care colanteaza sa vad ce putem face pe acolo sa arate mai decent (eventual emblema colantata si sa acopere si spatiul liber dintre camera si marginile emblemei).

                          Comment


                          • #14
                            Arata super cu folia!!!

                            Comment


                            • #15
                              Salut! Sa o stapanesti sanatos, arata foarte bine. Ti-au demontat fetele de usi cand ti-ai pus folia?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google