Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In IT impozitul de 16% era scutit de la plata, acu fiind de 10%, angajatii au pierdut 6%, o suma deloc mica la un salariu mare.

    Comment


    • @aris86, e gresit rationamentul. Nu au pierdut nimic ci doar primesc o reducere mai mica.

      Reducerea aceea nu reprezinta parte din salariu, sa o numesti pierdere, ci doar un beneficiu, care poate sa fie mai mare sau mai mic sau deloc.

      Si eu sunt in domeniul IT (in cercetare dar se aplica aceleasi reguli) dar bugetul lunar mi-l fac fara acel beneficiu acordat prin scutirea de impozit, tocmai pentru ca este ceva temporar si nu definitiv.
      I have no special talent. I am only passionately curious.

      Comment


      • @aris86
        Eu stiu ca asta a fost situatia doar in ianuarie, in februarie s-a rezolvat cu o oug prin care statul acopera cei 6%. Un fel de ajutor de stat. Daca gresesc corectati-ma.

        Originally posted by Silviu View Post
        @aris86, e gresit rationamentul. Nu au pierdut nimic ci doar primesc o reducere mai mica.
        Foarte corecta afirmatia. Asta inseamna sa fi obiectiv, chiar daca nu-i iubesti pe cei care conduc vremelnic, nu "napadit de ura".
        Last edited by gogeala; 8 August 2018, 16:36. Reason: Automerged Doublepost
        "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

        Comment


        • Cu obiectivitatea, iubirea si conducerea vremelnica sunt si eu de acord.
          In IT este altceva.
          Daca tie ti-a scazut si mie mi-a crescut, aplicand aceasi lege, eu inclin sa cred ca e vina angajatorului
          In majoritatea cazurilor, cu legea idioata a contributiilor sociale veniturile angajatilor au scazut sau angajatorul (privat) a suportat diferenta. Asta e realitatea indiferent cum am privi.
          Concernul BMW a deshis o fabrica in Ungaria. Nu a ales Romania si din cauza asta. Plus predictibilitate. Plus infrastructura (recent ministerasul rosu de la transporturi a spus ca daca facem autostrazi pleaca multinationalele). Plus altele. E adevarat ca sunt doar 1 500 locuri noi de munca. Dar pe langa asta sunt alte multe.
          Pai asta nu ar trebui sa te faca sa muncesti mai mult, mai eficient? Eu asa cred ca ar face cineva care vrea venituri mai mari.
          Bine ar fi sa se aplice asta si la bugetari. Dar de asta se ocupa Partidul, Are grija de votanti. Si de cei care nu muncesc.
          Paguba/pierderea nu se recupereaza, afirmatia ta e un stereotip. Se acopera din alte venituri sau credite, e cu totul altceva. Compensatiile nu acopera in totalitate nici macar costurile cu efectivele de porci distruse, nu mai vorbesc de castigurile ce ar fi fost obtinute din vanzarea lor care sunt tot pierderi
          Progenitura lui Daddy a vandut porcii de la ferma cu putin timp inainte ca sa inceapa hacuirea. Dragnea JR nu a pierdut. Si castiga. Alta fata a modei.
          Si astazi sunt oameni (si firme) profund afectati. Si piata nu si-a revenit complet
          Pai ori curge laptele si mierea, ori nu curge. Hotarati asta odata. Sau dam iara vina pe greaua mostenire?
          Aici sunt de acord cu colegul bolovan. Indiferent cum am suci si rasuci lucrurile, preturile (mai ales la carburanti, electricitate, gaze) au crescut. Dobanzile (pentru cei care au credite) au crescut. Unii prezinta lucrurile in roz-bombon: economia duduie. Realitatea cred e alta.

          Colegul gecmc94 a prezentat si argumentat o concluzie:
          Penibilul și coruptul Orban a devenit și abuziv.
          Sunt de acord cu el. Si astia aplica aceleasi metode. Nu cred ca ar fi mai bine nici cu ei. Orban, Blaga si sleahta au si ei bubele lor. Si nu pot sa-l uit pe Crin care se pupa in bot cu Ponta. Apoi pe tanti aia de la PDL cu "ciocul mic ca acum noi suntem la putere". Si pentru astia puterea este un drog, iar politica o tarfa.

          PS: Eu nu sunt napadit de ura cu toate ca uneori sunt mai sar calul. PSD-ului insa nu ii pot ierta doua lucruri. Faptul ca in doua randuri au murit oameni nevinovati: la asa zisa revolutie cu emanatii si la mineriade. Si sunt sigur ca pot repeta asta. Apoi este sfidarea de care dau dovada.

          In rest toate cele bune. O mie de vorbe un ban nu fac.
          Last edited by Gil26; 8 August 2018, 18:23.

          Comment


          • Originally posted by Gil26 View Post
            ...
            Bine ar fi sa se aplice asta si la bugetari...
            Aici problema este ca indiferent cat de mult sau de putin muncesti, tot salariul ala fix il iei. De ce sa muncesc 3 ore cand castig la fel muncind doar o ora? De ce sa fac 3 lucruri cand castig la fel si daca fac doar unul? (Nu sunt bugetar).

            Comment


            • Originally posted by Gil26 View Post
              In majoritatea cazurilor, cu legea idioata a contributiilor sociale veniturile angajatilor au scazut sau angajatorul (privat) a suportat diferenta. Asta e realitatea indiferent cum am privi.
              Am citit si am crezut ca am inteles OUG 79/2017, care a stabilit trecerea contribuțiilor sociale de angajator la angajat. Din cele afirmate de tine incep sa am indoieli. Deci astept niste argumente/cifre (nr/procent de salarii scazute), care sa-ti intareasca spusele, eventual si o explicatie simpla, in cateva cuvinte, pe intelesul meu.

              Originally posted by gogeala View Post
              Si astazi sunt oameni (si firme) profund afectati. Si piata nu si-a revenit complet.
              Originally posted by Gil26 View Post
              Pai ori curge laptele si mierea, ori nu curge. Hotarati asta odata. Sau dam iara vina pe greaua mostenire?
              Crezi ca afirmatiile mele s-au contrazis una pe alta, te asigur ca nu. Cresterea economica nu e uniforma in toate sectoarele, unele cresc mai lent sau pot avea chiar scaderi.
              "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

              Comment


              • Doua exemple:
                Angajatorul a modificat contractul meu de munca. A crescut salariul (practic el absoarbe contributiile extra) astfel incat eu sa iau aceeasi bani in mana ca anul trecut. Ca mine mai sunt alti 3 000 de angajati.
                Am prieteni care iau mai putin cu aprox 300 lei mai putin ca anul trecut. Angajatorii au pastrat salariul de anul trecut, iar ei platesc mai mult la contributii.
                Cazuri concrete.

                Nu ar fi rau sa dai si tu un exemplu de crestere economica real.
                Ministrul turismului a spus ca vom fi a treia tara din UE la numarul de turisti straini. Pe ce s-a bazat? Ce a facut el pentru asta? Cand va fi asta?
                Se pare ca tot partidul merge pe sloganul ca o ducem mai bine si o vom duce din ce in ce mai bine. E usor de spus.

                Pana una-alta:
                Nu mai stimulați prin măsuri fiscale consumul, faceți reformele structurale de care economia are nevoie, atenție la încrederea în scădere a românilor în economie, scade competitivitatea produselor românești, atenție la deficit și la presiunile inflaționiste! Acestea sunt mesajele transmise miercuri Guvernului de către experții BNR prin intermediul Raportului privind inflația, ediția august 2018
                Nu sunt expert in economie, dar sunt sceptic la cresterea asta economica trambitata de guvernanti. Eu in viata de zi cu zi vad cu totul altceva.
                Last edited by Gil26; 8 August 2018, 20:59.

                Comment


                • Originally posted by Gil26 View Post
                  Doua exemple:
                  Angajatorul a modificat contractul meu de munca. A crescut salariul (practic el absoarbe contributiile extra) astfel incat eu sa iau aceeasi bani in mana ca anul trecut. Ca mine mai sunt alti 3 000 de angajati.
                  Eu am inteles asa din lege.
                  Pana la sfarsitul anului 2017 costul angajatorului era compus din salariul tau brut plus contributia lui directa de 23% . Am sa simplific si am sa folosesc in loc de bani bomboane. Deci, tu il costai in 2017 4 bomboane, 3 ti le dadea tie si una statului. Tu, din cele 3, mai dadeai una statului ( contributii si impozit) si-ti ramaneau 2 pe care le puteai manca linistit.

                  In 2018 plateste pentru munca ta tot 4 bomboane dar nu mai da niciuna direct statului, ti le da pe toate 4 tie. Statul ia acum 2 ( contributii si impozit) de la tine si-ti raman 2 sa le mananci linistit.
                  Exemplul e putin fortat dar nu modifica realitatea.
                  Angajatorul tau nu absoarbe nici o contributie extra, nu i-a crescut costul muncii tale.

                  Originally posted by Gil26 View Post
                  Am prieteni care iau mai putin cu aprox 300 lei mai putin ca anul trecut. Angajatorii au pastrat salariul de anul trecut, iar ei platesc mai mult la contributii. Cazuri concrete.
                  In schimb i-a lovit rau pe cei ce nu plateau cei 23% si pe cei in insolventa, adica in total, 30% din angajatori . Daca-i adauga in salariu brut al angajatului (cei 23%) vor fi nevoiti sa-i plateasca, daca nu, salariul net al angajatului scade.

                  Originally posted by Gil26 View Post
                  Nu ar fi rau sa dai si tu un exemplu de crestere economica real.
                  De la INS:
                  chrome-extension://oemmndcbldboiebfnladdacbdfmadadm/http://www.insse.ro/cms/sites/default/files/com_presa/com_pdf/pib_tr1r2018.pdf
                  In 2017 cresterea a fost de 6,9%.
                  Last edited by gogeala; 8 August 2018, 22:24.
                  "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

                  Comment


                  • Gil, uite aici exemple de creștere reală.


                    Iar art 2


                    A trebuit să mă frec la ochi. De obicei ZF e gică-contra la tot ce zice/face stânga.
                    Last edited by gecmc94; 8 August 2018, 22:27.

                    Comment


                    • @Gil26
                      Si pe eurostat:
                      "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

                      Comment


                      • Originally posted by Gil26 View Post
                        In majoritatea cazurilor, cu legea idioata a contributiilor sociale veniturile angajatilor au scazut sau angajatorul (privat) a suportat diferenta. Asta e realitatea indiferent cum am privi.
                        Asta a fost un mesaj eronat promovat de multi dar care s-a dovedit a fi gresit si se pare ca a ramas in folclor. Matematic, daca calculezi, ai sa vezi ca ramane acelasi cost cu salariatul.

                        El a fost alimentat si de erorile din legea initiala (anumite categorii au fost afectate), corectata pe parcurs, dar marea majoritate nu a fost afectata. Mai ales in IT, cu acei 6% dar care au fost cumva rezolvati.

                        ~~~

                        Pentru IT, cei 6% i-au rezolvat cu reducerea contributiei CASS astfel incat sa acopere partial acea diferenta.
                        I have no special talent. I am only passionately curious.

                        Comment


                        • E cam dusa cu zaharelul treaba asta. Deci pana la urma tot angajatorul meu este de vina. Si buna lege m-a aparat. Daca citim inca odata legea asta idioata, eu ar trebui sa iau bani mai multi in mana. Hai sa fim seriosi. Fluturasul de salariu de anul trecut si cel actual sunt cele mai bune dovezi. Asta in cazul meu.
                          Pana la urma hotul de angajator a facut asta pentru ca acum are nevoie si de mai multi angajati. Si nu vrea sa ii piarda pe cei existenti.
                          Asta se leaga de art. 1 al colegului gecmc94. Este un deficit de forta de munca pe piata (cererea e mai mare decat oferta). Dar nu cred ca asta inseamna crestere economica. In conditiile in care multi romani prefera sa lucreze in alte tari (desi ar dori sa traiasca la ei in tara). Am o nepoata ce lucreaza in Anglia (cu sotul). Au 27 de ani, ingineri amandoi. Maine s-ar intoarce in Romania daca ar fi mai bine. Povestile astea despre bunastare ar fi bine sa le spuneti si lor.

                          Art.2. Eugen nu poate sa lege doua idei cap-coada. Iar Olguta e paralela total cu munca. Si nu se prea pupa impreuna.
                          Eugen Teodorovici, ministrul Finanţelor, a declarat într-un interviu la DC News că nu susţine impunerea unui salariu minim în sectorul privat. În sectorul bugetar, este altceva. Olguţa Vasilescu, ministrul Muncii, spune că Eugen Teodorovici a vorbit în nume personal şi că PSD nu susţine aşa ceva.

                          Aproape o treime dintre salariaţii din România, 4,9 milioane, sunt plătiţi la nivelul salariului minim care este de 1.900 de lei brut, adică 1.162 de lei net.

                          Problema actuală a României este că nivelul actual al salariului minim de 1.162 de lei net nu este atât de atractiv pentru a-i determina pe cei care pot să mai muncească şi stau acasă să vină la muncă, şi nici pentru a-i aduce pe cei din afară înapoi în România.
                          Nu confundati sectorul privat cu cel de stat.
                          4.9 milioane salariati au salariul minim.

                          Daca maine PSD-ul ar da o lege corecta si eficienta, poimaine promit ca postez: bravo domnilor (sau ma rog, tovarasi). Jos palaria. Asta nu se va intampla. Ma bazez pe doua lucruri. ADN-ul lor si faptul ca au numai nulitati in linia intai. Cum naiba sa faca ceva bun?

                          In rest, fiecare intelege ce doreste.
                          Last edited by Gil26; 8 August 2018, 23:22.

                          Comment


                          • Originally posted by Gil26 View Post
                            Hai sa fim seriosi. Fluturasul de salariu de anul trecut si cel actual sunt cele mai bune dovezi. Asta in cazul meu.
                            Nu inteleg, iei mai putin, net, ca anul trecut?

                            Mie nu-mi place PSD dar nu pot sa arunc asa in derizoriu si ce este evident.

                            Cu legea asta de transfer a contributiilor au plusat doar politic, au mintit ca vor creste salariile si au crescut DAR pe brut nu pe net. S-au convins toti intr-un final.
                            Si da, au fost probleme, si mai sunt, mai ales la stat, pe care nu le-au rezolvat, cum ar fi cazul scolilor ce nu platesc contributiile (caz concret scoala sotiei unde deja am facut demersurile legala de aducere la normalitate a situatiei).
                            I have no special talent. I am only passionately curious.

                            Comment


                            • Ce intenționam să îți capteze atenția din art 2 este asta pentru că arată o creștere economică susținută:
                              Creşterea accelerată a salariului minim din ultimii cinci ani, la care s-a adăugat şi toate mişcările ulterioare de salarii, nu numai că nu a redus numărul locurilor de muncă aşa cum anticipau economiştii şi patronii, dar a şi creat 600.000 de locuri de muncă în plus.

                              Iar dacă România ar fi avut încă 500.000 de oameni dispuşi să muncească, piaţa şi economia i-ar fi înghiţit imediat.

                              Această creştere salarială a fost absorbită de economia României fără probleme pentru că existau resurse de productivitate obţinute în urma ajustărilor din perioada crizei. La acest lucru s-a adăugat contextul internaţional, unde marile bănci centrale ale lumii au injectat lichiditate pentru a readuce creşterea economică.

                              În România, această creştere salarială, susţinută de creşterea salariului minim şi de cererea din piaţă pentru noi angajaţi, nu a generat inflaţie şi nu a dus la creşterea dobânzilor la lei, cel puţin până în toamna lui 2017.
                              Aș completa eu că din inflația în scădere acum la 5.2%, cred că peste 2% este cauzată de prețul petrolului (pe care nu îl controlăm) după toamna lui 2017. Fără acest efect, am fi vorbit de o inflație în jurul a 3%, lucru nu foarte semnificativ de menționat.

                              Eu zic să ne uităm și la istoricul comentariilor ca să le mai măsurăm.
                              nov 2017
                              Originally posted by bolovan View Post
                              Si sa-mi dai voie sa-ti spun ca esti praf la strategia economica...si nu o spun eu...ci cam toti economistii. Salarile nu trebuiau marite. Rezultatul maririi se vede in inflatia uriasa, dobanda de referinta...Pentru ca s-a stimulat consumul...si nu productia. Iar noi consumam mai mult decat producem...si asta deja se vede: in realitate, cresterea salariala este frectie la picior de lemn...de fapt scade puterea de cumparare (daca nu erai praf in economie pricepeai de ce).
                              Se referea la mine. Azi mă bucură că ZF-ul a ajuns să ma susțină. Probabil că sunt comuniști nenorociți, ciumați tare.

                              nov 2017
                              Originally posted by gecmc94 View Post
                              Angajațllor din IT li se poate întâmpla unul dintre următoarele lucruri:

                              - Dacă patronul lor este un escroc, va mări salariul brut scriptic cu cât trebuie mutate contribuțiile de la angajator la angajat. Dar va face asta doar angajaților buni. Iar celorlalți le va spune "îmi pare rău, doar atât pot". Este un test al relației angajat - patron. Dacă va face asta, cautați-vă alt loc de muncă. Ele există în IT.

                              - Dacă patronul este onest, va mări salariul brut tuturor și rezultatul concret este că salariul net al angajatului IT va scădea cu -6.3%.

                              Există industrii cu margine de profitabilitate mică, infimă. Industria textilă. Acolo un 6%, dacă patronul ar dori să crească salariile pentru a compensa această scădere, va duce la închiderea firmei. Greu de compensat. În industria IT marginile de profit sunt mult mai mari. Team building-urile firmelor de IT sunt dese și scumpe. Stau în sedii de birouri de clasă A. Dau beneficii angajaților (abonamente la tot felul de prostii, etc). Ei bine, managerii de IT au de unde să scoată 6%. Vor mai tăia din cheltuielile de călătorie, vor face mai multe sesiuni de video-conferință, vor folosi mai bine spațiul de birouri, etc. Au de unde să compenseze cele 6% pentru că vor mai reduce dezmățul de acum.

                              Curaj lucrători din IT. Dracul nu-i atât de negru. Mai ieftiniți team-buildingurile și călătoriți mai rar.
                              Mulți IT-iști sunt în firme respectabile care au tăiat puțin din alte costuri pentru a păstra netul. Așa-i că ați lăsat-o mai moale cu dezmățul pe banii firmei în petreceri fără număr? Dar măcar salariul este compensat. Bolovan se poate reorienta către alte firme din IT. Aparent, actualul angajator nu îl prețuiește prea mult.

                              nov 2017
                              Originally posted by gecmc94 View Post
                              Horațiu Pepine, DW
                              "Ultima parte ne-a atras atenția. Transferul sarcinii este, argumentează premierul, ”o oportunitate pe care antreprenorii o au pentru a-și fideliza angajații”. Prima observație este că prim-ministrul Tudose nu face nicio presiune asupra angajatorilor pentru a crește salariile (inițial legea ar fi conținut o prevedere imperativă menită să liniștească îngrijorarea salariaților). A doua este că îi invită practic pe antreprenori să procedeze ”oportun”, adică potrivit interesului propriului business (unii angajatori s-ar putea să nu aibă motive de a-și ”fideliza” angajații). Desigur, pentru cine așteaptă declarații clare de politici publice, lipsite de orice ambiguitate, aceste aluzii sunt cu totul insuficiente. Dar pentru noi sunt indicii folositoare."
                              V-am atras atenția asupra acestui comentariu. Iată că 10 luni mai târziu Min de Finanțe ridică problema (împins de oamenii de afaceri) eliminării salariului minim în sectorul privat. Dacă vor începe negocieri, s-ar putea ajunge la salarii minime diferențiate pe sectoare economice dacă eliminarea totală ar avea un cost electoral prea mare. Deocamdată s-a trimis o sondă pentru a verifica reacția societății.

                              Comment


                              • Iar mie altceva mi-a atras atentia din art.2.
                                Plus ca:
                                Această creştere salarială a fost absorbită de economia României fără probleme pentru că existau resurse de productivitate obţinute în urma ajustărilor din perioada crizei
                                Unii beneficiaza de munca altora.
                                Daca tin bine minte Tudose a invocat greaua mostenire de la technocrati. Iar Viorica greaua mostenire de la Tudose.

                                @ gogeala. La fel de bine angajatorul putea sa-mi dea mie 3 bomboane (ca inainte) si sa ma lase sa ma descurc cu statul (care i-mi ia doua). Nu il obliga nimeni sa ma indulceasca cu inca o bomboana.

                                Hai, ca nu sunt asa rau. Si eu doresc sa ne loveasca pe toti, cat mai tare si cat mai mult, bunastarea.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google