Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mr.K View Post
    Scuzi pesede prin faptul ca si altii actionau la fel. ...
    La "altii" e de laudat, la psd e de condamnat.

    Originally posted by sadicu View Post
    ...
    Gecmc94 si Fanez, haideti azi iar în Piata Victoriei sa va luati niste bastoane in dinti,...
    Nu ne plateste soros, nici ciolos, nici iohannis si nici securisti nu suntem. Nici plecati din tara de buna voie la "mai bine" cu pretentia de a "ne lua tara inapoi" dupa ani intregi in care ne-a durut in "cor" despre tara asta, inclusiv prin neprezentarea la vot.
    Last edited by Fanez; 11 August 2018, 13:25. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • @gecmc94. Se pare ca nu ne-am inteles. SRI se ocupa de siguranta nationala. De siguranta publica se ocupa bastonarii. Au trecut vremurile cand serviciile serveau doar un partid. Acum pentru a "sparge" o manifestatie se folosesc trepadusii.
      Faptul ca liderii politici au unele antene prin servicii consider un lucru normal. Pentru ca si reciproca este adevarata.
      Departe de mine gandul de a blama un coleg de forum. Daca "am sarit calul", a fost pentru o idee sau o situatie. Dar si asa cred ca am pastrat anumite limite.
      Romanii (marea majoritate) au plecat din tara mai ales din considerente economice. Dar sunt care au plecat si din cauza situatiei politice sau a mizeriei din sectorul public. Unii s-au saturat si de astea.
      E bine ca ai venit cu cifre. Cred ca ai intarit ce am spus. Sa vedem:
      - La prezidentiale: 58% si 64%. Diaspora a participat. Atat cat au reusit sa fenteze barierele impuse de pesedisti. Candidatul PSD a pierdut. De ce? Pentru ca romanii aveau doua variante: ori ala ori celalalt.
      - La legislative: 42% si 40%. Scadem UDMR-ul. Apoi tin minte ca pana si mortii si nebunii au votat. Iar unii erau scosi cu arcanul la vot. La altii mergea urna mobila din casa in casa. A castigat PSD-ul. De ce? Pentru ca alternativele erau la fel de urate sau slabe. Sincer, daca maine ar fi sa votez habar nu am care ar fi o varianta buna. Toti sunt o apa si un pamant.
      Tragand linie PSD-ul nu are nici macar un sfert de tara (sincer nici nu caut cifre si nici nu fac un calcul artimetic simplu). Si nu cred ca asta justifica sa faca ceea ce fac.
      Parca se spunea ca PSD-ul are o politica de centru-stanga. Plus centrul-dreapta al camarazilor.
      Dar la urma vorba aia: ciocul mic, ca acum ei sunt la putere.

      Mai grav este altceva. Se pare ca nu au apus vremurile cand unii le impuneau altora ce, cum si cat sa gandeasca. Inca se mai incearca asa ceva.

      @Fanez: Iar unii au vrut sa voteze si nu au fost lasati. Asta cu "agenturile straine" am mai auzit-o.
      Si PSD-ul plateste. Dar a inceput sa plateasca din ce in ce mai putin. A ajuns la un mic si o bere.
      Last edited by Gil26; 11 August 2018, 13:36.

      Comment


      • Originally posted by sadicu View Post
        Gogeală, ești bun pe vrăjeală.
        Si trebuia sa strigi in gura mare, puteai sa-mi soptesti la ureche.
        Last edited by gogeala; 11 August 2018, 14:34.
        "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

        Comment


        • Sadicule, am văzut vreo 2 faze la TV, filmate de amatori, în care doi protestatari care nu mi-au părut a fi descreierați anarhiști au staționat prea mult în zona pe care jandarmii primiseră ordin să o elibereze și au primit 2, maximum 3 lovituri în spate sau pe braț/umăr. Un caz este cel de lângă dubița albă pe care Barna de la USR l-a reclamat primul. Iar altul era un grăsuț care nu știa pe ce lume se află. Aceste cazuri trebuie investigate și respectivii jandarmi trebuie sancționați printr-o amendă mică. Nu de alta dar Sandi bătăușul doar atât a primit.

          Comment


          • Vrajeala este arma pesedeului.
            A fost partidul profitorilor. Acum este partidul hotilor. Tot timpul i-a vrajit pe cei "mai slabi cu duhul", sa nu spun altfel.
            Zilele trecute prin Braila, pesta porcina. Unii aruncau porcii in cupa unui excavator. Altii cu salopete albe stropeau rotile unei dubite. In spate erau jindarii. O batranica se sprijinea de baston si privea in gol. I-au luat grohoteiul.
            Al lui Dragnea odrasla a reazolvat-o simplu si a iesit in profit. Alt prealuminat ministru spunea ca daca un mistret moare in lanul de porumb sa se arda tot campul. Dar nu si padurile. Ca de acolo traiesac alti infractori.
            Asa cum a spus un coleg. PSD-ul s-a transformat. Nu mai este partidul celor multi. Este partidul celor cativa infractori de marca ce se bazeza pe prostia unora.

            Intre timp am revazut imaginile cu jinadarii aia cu fumigenele aruncate contra vantului. Tablagii sefi nu i-au invatat ca intai e bine sa bage destu' in gura, sa gandeasca putin si apoi sa faca pipi.
            Apoi am vazut cum unul i-a dat un baston pe spate unui protestatar ce avea mainile ridicate. Iar altul i-a dat un pumn in gura unuia ce statea jos. Apoi s-a dus la camarazii lui si se lauda. Ei au stiut un singur lucru. Prefectul a ordonat sa se evacueze piata. Apoi sefii lor le-au ordonat sa rupa oase.

            Intre timp neuronul coanei Viorica Vasilica a inceput sa se invarta. Era in pauza (vacanta). Si incepe iara sa se izbeasca de pereti.
            Last edited by Gil26; 11 August 2018, 15:42.

            Comment


            • Sadicule, am uitat să îți mai răspund asta despre invitația ta. Da, eu aș veni. Dar cu anumite condiții. Promite-mi că anticorupția nu se politizează. Nu ajungem la "corupții tăi" sunt mai buni decât "corupții mei". Facem o listă cu toate numele de politicieni controversați, indiferent dacă faptele s-au prescris sau nu (vezi cazul Microsoft).
              - Dragnea
              - Orban (există denunț, s-a grăbit procurorul și nu obținut alte probe și judecătorul a dat dovadă de prea multă clemență pe care alții nu au avut-o)
              - Iohannis (prejudiciul de peste o sută de mii de € obținut de pe urma celor două case furate de la stat este de aproape 10 ori mai mare ca cel produs de Dragnea la asistența socială din Alexandria)
              - etc, lista cuprinde pe foarte mulți, inclusiv Ponta, Blaga, Băsescu

              Dacă facem asta, îți garantez că în stradă vor fi peste un milion de oameni. Pe bune. Și foarte pașnici și foarte determinați.

              Comment


              • Promite-mi că anticorupția nu se politizează
                Bine ar fi sa stie si Tudorica asta. El tot cauta un servitor sef la DNA. Si a prelungit-o pana in septembrie (deocamdata). Se cauta unul care sa faca in asa fel incat sa dispara toate dosarele marilor corupti. Bineinteles ca primul va fi al lui Daddy.

                Milionul ala de oameni pasnici si determinati (m-as adauga si eu) este zero in fata acestor hoti (egal care si partidul din care fac parte).

                Am votat si eu odata sa fie mai putini. 300 in loc de 600. Daca tin bine minte alti 80 si ceva la suta au vrut asta. Si s-a ales praful.
                Culmea e ca s-au inmultit.
                Last edited by Gil26; 11 August 2018, 16:00.

                Comment


                • Eu nu m-aș pripi să discutăm despre numirea șefului la DNA. Poate te întrebi de ce a fost refuzat Iacob. Ministrul a explicat pe larg aici
                  Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a declarat miercuri seară, la Antena 3, că i-a respins pe cei trei candidați care au lucrat anterior în conducerea Direcţiei, pentru că deși îi cunoaşte pe toţi personal, „alta este aprecierea instituțională”.

                  Toader a mai spus că i se părea nefiresc să îl nominalizeze pe Iacob pentru funcţia de procuror-şef al DNA, afirmând că este posibil să nu se ştie încă totul despre ce s-a întâmplat la DNA Ploieşti.

                  „Mi se părea nefiresc să îl desemnez pe dânsul pentru că i-aş fi dat în detrimentul realităţii de la Ploieşti, şi cred că nu ştim totul despre Ploieşti, dacă or mai fi existând şi în alte părţi situaţii similare. Poate le vom descoperi, eu sper că da”, a mai susţinut ministrul Justiţiei.
                  Iacob a fost coordonatorul DNA Ploiești de unde procurorul șef Onea și Portocală sunt acum cercetați penal pentru falsificarea anchetelor. Explicația lui Toader mi se pare pertinentă mai ales că Iacob este cercetat de Inspecția Judiciară.
                  Secţia pentru procurori în materie disciplinară a Consiliului Superior al Magistraturii a amânat miercuri pentru 5 septembrie discutarea acţiunii disciplinare exercitate de Inspecţia Judiciară faţă de procurorul-şef adjunct al Direcţiei Naţionale Anticorupţie, Marius Iacob.
                  Înțelegi, Gil? Teama mea este că la DNA situația este atât de gravă încât vom găsi greu un procuror cinstit în stare să trateze problemele.

                  Comment


                  • Liviu Dragnea e un prostovan.. Se crede masculul dominant (si-a luat si pitipoanca), dar tot prost ramane. Si clar ca nu mai asculta nici de cei putinii pesedisti care mai au ceva minte.
                    Foarte usor putea sa puna mana pe telefon si sa-l sune pe prefectul batut in cap, pe Carmen si pe cine mai dorea el. Ba, lasatii pe aia sa urle cat vor in fata unei cladiri goale. Urla o zi, doua. O saptamana. Se termina concediul, li se apleaca si pleaca.
                    Dar el a vrut sa arate ce tare este. Iar slugile au vrut sa arate sefului cat de tare tin la seful lor. In excesul lor de zel au dorit sa ii spulbere pe aia.

                    PS: Ce intelegi prin procuror cinstit.? Unul care nu incrimineaza pe nimeni? Pentru ca procurorilor le va fi frica sa se mai atinga de cineva. Seful lor e pus de un ministru. Vor sta si ei drepti in fata comenzilor politice.
                    Si pana la urma chiar daca trimit pe cineva in judecata, PSD-ul a avut grija sa dea legile necesare ca infractorii sa scape. Nu mai exista nici urma de abuz iar numarul infractiunilor pentru care poate fi careva acuzat a fost diminuat. Partidul hotilor are grija.
                    Last edited by Gil26; 11 August 2018, 16:40.

                    Comment


                    • Șeful lor era pus de Ministru și înainte. Ce s-a schimbat de fapt? Nu trebuie exagerat. Un singur sfat despre ce să facă în dosar și se face plângere penală contra ministrului.
                      Procurorul cinstit la DNA este cel care admite ceea ce a admis Lazăr acum ceva vreme.
                      „Din materialitatea procesuală a faptelor judiciare reiese că, pe alocuri, captate de fluxul activităţii profesionale, unele organe judiciare se hrănesc cu iluzia statisticilor de profil, ignorând uneori realitatea şi modul în care sunt respectate drepturile şi libertăţile fundamentale ale cetăţeanului, ale omului. O parte din deciziile CEDO pronunţate împotriva României ne arată că acesta este un capitol la care, în unele situaţii, suntem tributari, prin neîmpliniri care credibilizează, făcând vulnerabil actul de urmărire penală şi de justiţie, dar şi de corpul magistraţilor prin criticile severe publicate în media”, a spus procurorul general Augustin Lazăr, la lansarea proiectului ”Protecţia drepturilor omului şi a libertăţilor fundamentale în faza de urmărire penală”.

                      Procurorul general al României a menţionat că persoana cercetată penal nu este un inamic al anchetatorului, ci un om care, „ prezumtiv, a încălcat legea nesocotind interesele generale ale societăţii sau care a adus prejudicii acestora: însă, un om cu drepturi temeinice definite şi cu libertăţi clar recunoscute constituţional, cu demnitate, cu suflet, cu familie, cu prieteni si, nu în cele din urmă, foarte posibil, cu probleme pe care adesea nu le cunoaştem, unele poate mai grave decât procesul răspunderii penale în care este angajat”.
                      Ştirile de ultimă oră, disponibile online. Mediafax.ro iti ofera ştiri interne si externe în timp real, ştiri politice, ştiri economice, mondene, sociale si din sport
                      Last edited by gecmc94; 11 August 2018, 17:10.

                      Comment


                      • Augustin Lazar.
                        Un om inteligent cu coloana vertebrala. Nu a iesit de multe ori in fata, dar cred ca merita toata stima si aprecierea. Dar de cate ori a vorbit a spus-o cu subiect si predicat. Mai rar asa ceva.

                        Ce bine ar fi pentru tarisoara asta sa avem mai multi oameni ca el.

                        Dar va avea grija de el marele partid. Pun pariu (pe un like) ca va fi mazilit cat de curand. E cu mult peste cei cativa neuroni ai pesedistilor.
                        Last edited by Gil26; 11 August 2018, 19:13.

                        Comment


                        • In ce hal au ajuns unii "de dreapta" care nu-si platesc intretinerea considerand ca altii trebuie sa plateasca pentru ei:

                          Comment


                          • Originally posted by sadicu View Post
                            Gogeal f-i carnet de PSD-ist, eti bun pe vrjeal.
                            Gecmc94 i Fanez, haidei azi iar în Piaa Victoriei sa v luai niste bastoane in dini, sa va vad pe urm ce prere avei.
                            Stai linistit, cred ca au si academia Stefan Gheorghiu la cata abureala au pe rol (unii).

                            Gil26, ca bine le mai zici mai baiatule, bravo.

                            Comment


                            • @gogeala la ureche îți șoptesc din altă poziție
                              @gecmc94 pai pentru exact asta protestăm și semnam "fara penali". Fara corupți indiferent de partid. E grav că nu vă dați seama că data viitoare s-ar putea sa fie copiii voștri care și-o vor lua pe coaja de la jandarmi.

                              Comment


                              • Nu, fără penalii tăi este o lozincă promovată de un escroc Iohannis și de un corupt Orban. Ambii au scăpat de dosarul penal. Poate nu ai înțeles, eu vreau fără corupți. Tu vrei fără penali dar cu corupții Iohannis și Orban. Asta nu se poate și doar peste votul meu. Mergi să fii călcat în picioare. Eu schimb guverne prin vot că așa este legal. Nu cu japca și cu pumnii ca tine.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google