Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by sadicu View Post
    gogeala la ureche îți șoptesc din altă poziție
    Iar o spui in gura mare, putina discretie n-ar strica.
    "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

    Comment


    • Unii vor sa o faca discret.
      Altii vor sa-si schimbe propriile guverne pentru ca au votat.
      Unii vor altceva.
      Si toti vor. Bine ar fi sa si poata ce vor sa faca.

      Comment


      • Unii sunt foarte nesimițiți în limbaj și golănie în gândire. Și cu asta am zis tot ce trebuia.

        Azi prin studiourile TV era plin de avocați foarte grijulii și revoltați de reacția prea brutală a jandarmeriei de ieri. Am înțeles apoi de ce. Erau la racolat clienți. PNL deja a anunțat că oferă consultanță juridică. Evident contra unui comision. Iată despre ce este vorba.... dacă te demonstrezi ca victimă a brutalității poliției primești o sumă de bani drept compensare pentru suferințele produse. Și evident, avocatul oprește un comision sănătos, poate chiar o treime sau jumătate.

        In an unprecedented ruling, a Danish judge has told police to pay activists tens of thousands of pounds

        În Danemarca, au ieșit câteva sute de protestatari rezistenți pentru protecția mediului. Si ordinea de drept a fost restaurată de poliție prin arestarea preventivă a 2000 de oameni. Judecătorul a decis compensații de 500-1000 € către doar 200 dintre ei, fiecare. Se pare că protestatarii au vrut să intre în sala de conferințe unde se desfășura o adunare a ONU. S-a dat cu spray, un polițist a bătut un protestatar care se urca pe o mașină de poliție.

        Eu aș cita în acest context pe dna ministru de justiție Raluca Prună.
        OUG adoptată vineri nu restrânge drepturi şi libertăţi, ci tocmai le face efective. Cu o urmărire penală şi o combatere a infracţionalităţii slabe, discuţia despre drepturi e un lux teoretic.
        Când tehnocrații erau la putere, discuția despre drepturile omului era un LUX. Acum useriștii din piață vor drepturi ale omului. Ha, cam interesant, nu-i așa?
        Last edited by gecmc94; 11 August 2018, 23:21. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Foarte bine.

          Doar unii au dreptatea de partea lor. Si provaduiesc adevarul absolut.

          Comment


          • Despre răniți:
            La Spitalul Universitar s-a activat planul alb. Trei dintre răniţii care au ajuns aici au avut arsuri pe 10-15% din suprafaţa corpului. Un alt rănit a fost supus unei interventii chirurgicale de urgenta la Sectia de Chirurgie Generala extragandu-i-se un corp strain de la nivelul feţei anterioare a coapsei drepte şi se afla internat pe Sectia de Chirugie Generală.
            Arsuri? Trebuie că sunt de la petardele și artificiile pe care le-am văzut la TV (era una roșie). Au aterizat în mulțime. Grenadele cu gaze nu cred că produc arsuri pe așa suprafață mare. Sau poate este unul care s-a jucat cu pomii în flăcări. Iar corpul străin trebuie că este de la o petardă care i-a explodat la picioare.

            Comment


            • Originally posted by sadicu View Post
              ... pentru exact asta protestam si semnam "fara penali". Fara corupti indiferent de partid...
              Din pacate de asta se folosesc cei care sunt anti psd si se manipuleaza totul doar anti psd, in timp ce penalii si coruptii din celelalte partide sunt ignorati si chiar protejati si promovati.

              Originally posted by gecmc94 View Post
              ... Ambii au scapat de dosarul penal...Tu vrei fara penali dar cu (...) Iohannis i Orban...
              ... Eu schimb guverne prin vot ca asa este legal. Nu cu japca si cu pumnii ca tine.
              Daca luam definitia "penalului" asa cum a tot fost rumegata prin intoxicari si manipulare, atat orban cat si iohan se incadreaza perfect. Amandoi au avut "probleme cu legea" (cum tot zicea bravul, maretul conduc'tor).
              Unii nu se duc la vot dar apoi ies in strada sa schimbe ce n-au votat. Altii chiar daca au votat, daca n-a iesit ce au vrut ei, ies in strada neacceptant democratia.
              Cine vrea sa schimbe ceva, sa se duca la vot si sa voteze ce vrea (indiferent daca gandeste el sau e spalat pe creier si voteaza conform manipularii).
              Last edited by Fanez; 12 August 2018, 08:34. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • "Altii chiar daca au votat, daca n-a iesit ce au vrut ei, ies in strada neacceptant democratia."

                Adica daca eu votez ceva/pe cineva si vad ca nu se respecta ce s-a promis sau observ ca acel ceva/cineva o ia razna, nu am voie sa mai zic/fac nimic ca deh democratia. Cine este spalat pe creier tovarase? Interesant cum percep unii democratia(de partid).

                Comment


                • Cum ramane cu cameramanul austriac ce si-a luat bataie de la jandarmi? Inca o dovada ca jandarmi= mineri.

                  Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk

                  Comment


                  • Cu tot respectul, nu se poate face comparatia jandarm=miner. Si stiu ce zic. Minerii erau cum erau (prosti, prostiti, si o mare parte drogati(alcool)), dar JANDARMII, se presupune pregatire psihica si fizica, luciditate, controlati prin ordine si lege... deci....

                    Comment


                    • Generalizarea este o eroare de logica, asa ca sa n-o extindem. Exista, intr-adevar, derapaje si la jandarmi, dar sa pastram totusi niste proportii.

                      Comment


                      • Este o întrebare foarte bună.

                        Aici apare doar Gelegs care spune că el a scăpat repede. A fost neutralizat de un jandarm care l-a țintuit cu scutul și Gelegs a strigat "PRESS". Și gata. O spune cu gura lui. Ba chiar spune "arăt eu a huligan"? Sigur că nu. Erai la costum și aproape de 50 de ani. Ai strigat PRESS imediat.


                        Despre cameraman nu știm absolut nimic. Nu apare în imagini. Am văzut doar câteva secvențe când a lăsat camera jos.


                        La minutul 3:05 se vede începutul acțiunii jandarmilor de pe Calea Victoriei (este pista de biciclete acolo). Și apoi doar câteva secvențe cu cameramanul pe trotuar.
                        De ce nu a luat interviu Tapalagă chiar cameramanului dacă acesta susține că a fost bătut? A fost lovit pe bune, sau doar intimidat și legitimat? Are certificat medico-legal? Este asta o dezinformare? Cine ar fi în spate? Austria? OMV? Cancelarul Austriei? Gelegs a mai fost vreo 10 ani corespondent al ORF (televiziunea națională din Austria) în ..... Ungaria, la Budapesta. Care sunt cele două țări nemulțumite de politica de gaze recentă a României, care nu vrea să le dea gratuit către OMV din Austria, prin Ungaria?

                        Jandarmii nu sunt îngeri. Unii sunt mai politicoși dar sunt și destui primitivi printre ei. Dar aș vrea să văd imagini cu cameramanul înainte să mă pronunț.

                        Comment


                        • Originally posted by C.Mike View Post
                          Adica daca eu votez ceva/pe cineva si vad ca nu se respecta ce s-a promis sau observ ca acel ceva/cineva o ia razna, nu am voie sa mai zic/fac nimic ca deh democratia. Cine este spalat pe creier tovarase? ...
                          Adica daca tu votezi pe cineva si iese altcineva si te duci in piata sa-l dai jos pe cel care a iesit prin vot democratic, nu prea respecti democratia, tovarase.
                          Spalat pe creier e ala care nu gandeste singur cu creierul lui, gandeste cum i se comanda sa gandeasca.

                          Comment


                          • Originally posted by C.Mike View Post
                            Cu tot respectul, nu se poate face comparatia jandarm=miner. Si stiu ce zic. Minerii erau cum erau (prosti, prostiti, si o mare parte drogati(alcool)), dar JANDARMII, se presupune pregatire psihica si fizica, luciditate, controlati prin ordine si lege... deci....
                            Ca sa fii jandarm trebuie doar sa fii destul de mare si prost încât s iti cotonogesti semenii pe timp de pace. Asta e principalul rol al jandarmeriei.
                            Cu cat mai prosti, cu atât mai bine, ca nu isi pun intrebari.

                            Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk

                            Comment


                            • "Adica daca tu votezi pe cineva si iese altcineva si te duci in piata sa-l dai jos pe cel care a iesit prin vot democratic, nu prea respecti democratia, tovarase."

                              Eu ziceam de situatia in care i-am ales, au iesit si nu isi fac treaba, dar e bine si asa.

                              Discutabila chestia cu democratia, au fost alesi "prin vot democratic", in ghilimele.... sa zicem.... si dupa aceea pot sa faca ce vor, nu mai avem voie sa zicem/facem nimic, gata acceptam totul fara nici o obiectie. Cam suna a PCR si Marea Adunare.
                              Buna definitia spalatului pe creier, ma bucur ca se cunoaste aspectul asta.

                              Comment


                              • Mie tot nu îmi este clar ce platformă urmăriți, oamenilor. Dacă doar urâți PSD, spuneți asta și trecem peste - nu înseamnă că trebuie să vă fie satisfăcute dorințele ca unui copil răsfățat. Să le luăm pe rând:

                                - Crescut salarii, aproape toată lumea de pe forum este de acord că era cazul (chiar și K, în 2015, am dat citatul ieri)
                                - Revoluția fiscală? Ideea este a tehnocratului Biriș. Deci este bună.
                                - Legea offshore? Vreți să dați gazul gratuit? Asta ar vrea Austria și Ungaria.
                                - Legile justiției. Asta este. Doar asta trebuie să fie sursa nemulțumirii din piață. Asta vrea diaspora? Sau strigau contra sărăciei?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google