Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by gecmc94 View Post
    ...
    - Revolutia fiscala? ...
    - Legea offshore? Vreti sa dati gazul gratuit? Asta ar vrea Austria si Ungaria.
    - Legile justitiei. Asta este. Doar asta trebuie sa fie sursa nemultumirii din piata. Asta vrea diaspora? Sau strigau contra saraciei?
    Singura problema este ca avem crestere economica mare si rapida. Cum ne permitem noi sa-i intrecem pe "europeni"?
    Cati din diaspora stiu situatia reala din tara? Ei stiu doar intoxicarile de pe net. Legile justitiei nu trebuiau schimbate, erau bune cele staliniste, nu mai putem acum sa facem abuzuri cu oricine si ne e mai greu sa scapam de adversarii politici. Era mai simplu sa zicem: "ala e penal, ii facem un dosar penal de tot rasul ca ne permite legea stalinista interpretabila cum ne place noua si am scapat de el. Noile modificari nu ne pica bine caci nu ne mai merge".

    Comment


    • In tara curge laptele si mierea marca PSD, si nebunii aia, diaspora vin sa faca concedii in Romania la spart de capete in piata. Plus altii din tara care nu au nimic mai bun de facut. Ciudati oameni.
      Last edited by C.Mike; 12 August 2018, 16:05.

      Comment


      • Nu este Iohannis la timonă de vreo 4 ani? Nu este el cel care ne duce pas cu pas către Nirvana?

        Comment


        • Posibil sa ajungem si acolo, omul stie sa fie foarte relaxat.

          Comment


          • @gecmc, puțin respect fata de interlocutori nu ți-a strica și mai ușor cu pianul pe scări.

            Când prețul de import a fost mai ieftin ca cel intern, se impunea liberalizarea pieței de gaz, dar nu s-a vrut de guvernantii noștri.
            Cum ar mai fi justificat ANRE, ulterior scumpirea energiei? La electricitate, consumatorii finali plătesc un preț fix, stabilit de ANRE la 6 luni, dacă nu au trecut la preț liber.



            Un jandarm, aflat sub protecția anonimatului, a declarat pentru Capital că au primit ordin de la Prefectul Capitalei. De asemenea, sursa citată a recunoscut că nu s-au folosit doar simple gaze lacrimogene, ci substanțe care provocau, totodată, senzația de vomă a oamenilor. ”Noi suntem niște maimuțoi, facem ce vor ei!”, a mai spus bărbatul.

            „Mă aflam în mulțime și a explodat o petardă chiar în spatele meu. Mi-a făcut rană. Atmosfera era irespirabilă, mă ustură fața și ochii și vorba aia –am făcut armata-, dar așa ceva... să nu mai zic că mă simțeam amenințat. O doamnă de la jandarmerie mi-a spus să plec de acolo că îmi pun viața în pericol.„, a declarat un al bărbat, prezent la protestul care face ravagii pe străzile Bucureștiului.

            Last edited by aris86; 12 August 2018, 18:22. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Originally posted by C.Mike View Post
              ...nebunii aia, diaspora vin sa faca concedii in Romania la spart de capete in piata. Plus altii din tara care nu au nimic mai bun de facut. Ciudati oameni.
              Ca bine zici. Eh, aia cu spart capete nu erau din diaspora. Mai mult de 1% dintre cei adunati in piata nu erau din diaspora.


              Originally posted by gecmc94 View Post
              Nu este Iohannis la timona de vreo 4 ani? Nu este el cel care ne duce pas cu pas catre Nirvana?
              Cineva a zis: "Romania lucrului bine facut." O fi mintit? Nu sunt lucrurile bine facute in Romania? Cine a mintit? A zis psd ca face "lucrul bine facut"?

              Comment


              • Mai, a zis lucrul bine facut, DAR cu guvernul lui, si cum respectivi(PSD) nu au zis nimic de lucruri bine facute, (nici nu stiu ei cum se fac lucrurile bine facute, de abia "vorbeste ei bine romaneste") cum sa faca omul lucrurile bine? Unu zice dii alalalt zice hoo.

                Comment


                • Aris, nimeni n-a înțeles nimic din ce ai scris atunci. Acum avem mai multe șanse.
                  Ce spui tu acum?
                  "Când prețul de import a fost mai ieftin ca cel intern, se impunea liberalizarea pieței de gaz, dar nu s-a vrut de guvernantii noștri."
                  Articolul sugerat este din 2016 când era la putere Cioloș. Iar citatul de mai jos care este aliniat cu părerea ta, spune că s-ar putea liberaliza la acea dată în loc (repet, în loc) să se reglementeze în jos prețurile gazelor. Acest lucru, scăderea de la 66 la 60 lei, s-a făcut prin HG 461/2016 de către același Guvern Cioloș.



                  Liberalizarea pieţei este de facto încheiată

                  În condiţiile în care preţul gazelor de import este mai mic decât cel de producţie locală, chiar de azi, Guvernul României ar putea renunţa la preţurile reglementate pentru populaţie, lăsând ca preţul gazului din facturile primite la noi acasă să fie stabilit strict în condiţie de cerere şi ofertă. Deocamdată, acest lucru nu este posibil în condiţiile legii, deşi piaţa ar impune-o, pentru că, prin hotărâre de guvern, preţul gazului a fost îngheţat la nivelul de 60 de lei/MWh până în martie 2017.
                  Deci, să sumarizăm, faptul că tu critici că în 2016 nu s-a făcut liberalizarea când contextul era favorabil, trebuie pus pe seama lui Cioloș care a dat HG 461 pe 28 iun 2016.

                  Cu toate acestea, acea scădere a fost doar extrem de scurtă ca durată. Iar prețul a sărit după aceea lejer peste 80 de lei. Deci măsura nu a fost atât de rea. Nu se impunea liberalizarea prematură.
                  Preţul mediul al gazelor importate de Romgaz din Federaţia Rusă a fost anul trecut de 83,8 lei pe MWh, în scădere cu 20% faţă de anul precedent şi la jumătate faţă de nivelul din anul 2015, potrivit raportului administratorilor Romgaz pentru anul 2017.


                  Articolul de pe Capital despre ce spune sau se crede că a spus jandarmul este tendențios. Prefectul dă ordin pentru eliberarea unei piete dar nu spune ce instrumente să folosească Jandarmeria. Este adevărat și că nu este decizia maimuțoiului scutier. Modul în care este înzestrată Jandarmeria și ce materiale folosește se face după criterii MILITARE. Jandarmeria este o instituție militarizată. Nu a venit prefectul aseară și a ordonat dați cu gaz rău, nu cu parfum.

                  PS. Sprayul paralizant cu piper NATO de vânzare pe emag are următoarea descriere:
                  "Descriere
                  Efectul sprayului paralizant este iritant lacrimogen de durata si se manifesta prin senzatie de arsura in ochi, nas si caile respiratorii. Senzatia de arsura in ochi declanseaza automat reflexul de inchidere a ochilor motiv pentru care persoana in cauza poate fi usor dezorientata.

                  Daca doza administrata este mai mare, apar simptome de tuse si senzatia de voma. Durata efectului este de cca 30 minute dupa care dispare complet fara a lasa efecte secundare ."
                  Last edited by gecmc94; 12 August 2018, 19:31. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Originally posted by C.Mike View Post
                    Mai, a zis lucrul bine facut, DAR cu guvernul lui, ....
                    Ah, ma scuzati. Guvernul lui a facut numai lucruri minunate. Foarte bine facute. Care or fi, eu nu stiu.
                    Last edited by Fanez; 12 August 2018, 19:43.

                    Comment


                    • Apropos de gazele Jandarmeriei. Este bine de reamintit că aceeași controversă s-a discutat public și la meciul de fotbal. Doar că atunci n-a interesat pe nimeni pentru că țintele erau golanii de pe stadioane.

                      Derby-ul Ligii 4 București, partida dintre Steaua București și Academia Rapid, a provocat dezbateri publice din cauza incidentelor dintre suporterii celor două echipe. În prima repriză, circa 30 de fani din ambele peluze s-au contrat dur la primul inel al tribunei a doua, iar intervenția Jandarmeriei a fost una în forță. Forțele de ordine au folosit din plin gazele lacrimogene, motiv pentru care câteva sute de spectatori cu locuri la acele sectoare s-au îngrămădit spre porțile de ieșire, părăsind ulterior stadionul afectați de gaz.


                      Dar atunci se considera că bastonul este mai "slab" decât gazul lacrimogen și că bastonul trebuia folosit.

                      Considerată a fi exagerată, intervenţia Jandarmeriei a fost apărată prin discurs de către Georgian Enache, purtătorul de cuvânt al instituţiei. ”Substanţele iritante sunt primul mijloc pe care forţele de ordine îl au la îndemână în cazul unor astfel de probleme, pentru că nu produc vătămări corporale şi nu pun în pericol viaţa oamenilor. Gazele lacrimogene pot produce iritaţii sau puţin disconfort, dar nu sunt armă letală. Toate celealte mijloace ale jandarmeriei produc vătămări”, a spus Enache.

                      Declaraţia purtătorului de cuvând este într-o evidentă contradicţie cu ”Ghidul de intervenţie profesională” alcătuit de Ministerul Internelor şi Reformei Administrative pentru Inspectoratul General al Jandarmeriei Române! În exprimarea grafică a conceptului de intervenţie graduală, autorul ghidului arată faptul că înainte de folosirea ”pulverizatorului lacrimogen”, jandarmul este obligat să apeleze la o altă serie de măsuri. Începnd de la avertizare, trecând prin menţinerea la distanţă şi continuând cu lovituri de oprire cu corpul sau cu bastonul.

                      Tot potrivit acestui grafic, ”loviturile de oprire cu bastonul” sunt considerate o intervenţie mai ”slabă” (pe axa de la slab la puternic) decât folosirea ”pulverizatorului lacrimogen”. Adică exact contrar declaraţiilor publice ale lui Enache, cel care a explicat că ”substanţele iritante sunt primul mijloc pe care îl avem la îndemână pentru că nu produc vătămări corporale. Noi nu folosim forţa fizică ca primă măsură de intervenţie, se pot produce răniri”.

                      Deci, ca să concluzionez și să nu mă mai intereseze acest subiect. Restabilirea ordinii publice în mod OPERATIV, adică prin ce mijloace, se face de către jandarmi conform unor proceduri și tehnici pe care ei le repetă. Sunt manevre standard. Sunt aplicate la fel și la meciurile de fotbal sau handbal (va sugerez sa citiți articolul). În acest caz, ce să vezi, s-a deranjat elita politică. Foarte bine. Să rescrieți normele operative ale jandarmilor. Dați-le gaze ilariante sau somnifere, nu lacrimogene. Mai întâi, citiți articolul din Prosport și mărturiile celor care merg la meciuri de orice și iese scandal. Jandarmeria a procedat absolut la fel. Poate credeți că este prea dur și este momentul unei schimbări. În bine. Nu știu care este procedura de urmat pentru a schimba tehnicile unei organizații militarizate. Este ca și cum ai spune militarilor să folosească baioneta.
                      Last edited by gecmc94; 12 August 2018, 19:50.

                      Comment


                      • Adica, daca-ti iei un baston in freza iti trece mai repede decat niste spray in nas. Si nici nu doare la fel de tare.

                        Comment


                        • Sau se poate citi asta:
                          Violențele de ieri, 10 august, au inclus sute de victime, în mod covârșitor dintre protestatari, și au arătat o desfășurare de forțe neobișnuită...

                          Si multe altele...

                          Comment


                          • Ha ha, bine găsit articolul. Nu l-am citit și nici nu sunt eu autorul. Dar citez asta din el care mă confirmă.
                            Într-un fel, șocul de astăzi, îmi pare rău să o spun, este șocul unor oameni care erau privilegiați fără să știe, fiind în categoriile sociale ferite de violență. Pe de altă parte există voci, mai familiarizate cu violența jandarmilor care vor să folosească acest moment pentru a promova o viziune ideologică asupra rolului forțelor de ordine („represiune”) în stat. În timp ce pe unii îi doare carnea la propriu, pe aceștia îi doare că în trecut jandarmilor li s-au oferit flori.
                            Dar, n-am înțeles la ce gir al politicului se referă articolul. Iar apoi există și articole care dezinformează la greu sau prezintă lipsit de obiectivitate situația. "Comisarul" este o astfel de publicație. Pe lângă jandarmul "sursă" care știe el și spune presei, mai critică și aiurea un jandarm de la Brigăzii Speciale de Intervenţie „Vlad Ţepeş”.
                            Adevărul a publicat faptul că au recunoscut pe Cătălin Răzvan Paraschiv, şeful Brigăzii Speciale de Intervenţii a Jandarmeriei vineri. Și se oripilează ca și cum la miting au fost numai mame și bătrâni.
                            Toți scriitorii aceștia prostănaci uită două lucruri: manifestanții au venit pentru a pătrunde în Guvern, iar întâmplător sau nu, sediul Guvernului este OBIECTIV MILITAR. Adică nu este parcul comunal, nu este magazinul din colț, este un obiectiv militar. Mălin Bot și alții doreau intrarea într-un obiectiv militar. Cam proastă idee.
                            Last edited by gecmc94; 12 August 2018, 23:05. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Jandarmeria a evacuat piata in mod abuziv, lovind cetateni la gramada, doar pentru ca asa a vrut pesede.
                              E clar ca pesede se teme de mutime.
                              De aia Viorica e in CO, era veriga slaba.
                              Fostul tractorist, actual vicepremier, stie sa asculte ordinele lui Liviu.

                              Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk

                              Comment


                              • Ei, au fost nereguli in ambele tabere.
                                "Daca evaluam mitingul de ieri, observam ca este lipsit de o miza concreta care sa fie usor de identificat. Legislatia penala nu s-a schimbat peste noapte. Nu a fost data nicio amnistie sau gratiere. Institutiile publice nu si-au degradat functionarea într-un ritm atât de rapid încât sa fie nevoie de o interventie publica pentru salvarea lor miraculoasa de catre populatie. Daca nimic din toate acestea nu s-a întâmplat atunci explicatia mitingului trebuie cautata în faptul ca urmeaza doi ani electorali si se încearca, prin orice mijloace, atragerea de voturi."
                                Comentarii?
                                Last edited by C.Mike; 13 August 2018, 11:15.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google