Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am fost în Piața Victoriei pe toată durata protestului de ieri și am văzut ceva mai șocant decât lacrimogenele jandarmilor și descinderea violentă a


    Comisia Europeana vine cu o reactie ferma dupa protestele violente din 10 august si condamna agresiunile atribuite fortelor de ordine din România împotriva jurnalistilor, evidentiind ca este important ca angajatii companiilor media sa îsi poata desfasura activitatea, informeaza postul public austriac ORF.


    Comisia Europeană a condamnat agresiunile atribuite forţelor de ordine din România împotriva jurnaliştilor, evidenţiind că este "important" ca angajaţii companiilor media să îşi poată desfăşura activitatea, informează postul public austriac ORF.

    Comisia Europeană a condamnat agresiunile forţelor de ordine din România împotriva echipei postului public austriac ORF în cursul protestelor desfăşurate vineri după-amiază în Bucureşti.

    "Este important ca reprezentanţii presei să îşi poată desfăşura activitatea", a declarat luni, conform ORF, un purtător de cuvânt al Comisiei Europene.
    Si ăștia au văzut alt protest, precum conducerea PSD?

    Comment


    • Da, eu susțin în continuare că echipa ORF este una care miroase a făcătură austro-ungară.
      Iată aici niște turiști din Israel dintre care unul a fost bătut.
      Un taximetrist și trei clienți israelieni ar fi fost agresați de jandarmi, vineri noaptea, după mitingul diasporei. Scena a fost filmată de martori iar imaginile au fost postate pe Facebook.


      Când voi vedea așa ceva la echipa ORF îmi schimb părerea. Altfel, este doar o "lucrare" amicală a prietenilor care ne vor gazele gratuit. Acel ziarist Gelegs a stârnit mare scandal în Ungaria prin subiectivismul arătat când reda pentru ORF subiecte despre Viktor Orban.

      Am 8. April stehen in Ungarn wieder Parlamentswahlen an. Dass den linken Oppositionsparteien kein Erfolg prophezeit wird, dürfte einer Person besonders schwer

      Este în germană, se poate folosi traducerea automată pentru a vedea asta:
      Although the terms used do not match the reality in Hungary, everything that makes our neighboring country bad, seems to be the ORF just right.
      Articolul spune că termenii folosiți de Gelegs de la ORF sunt folosiți pentru a discredita Ungaria vecină.
      Last edited by gecmc94; 13 August 2018, 23:16. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • "În perioada ianuarie - iunie 2018, datoria externă totală a crescut cu 1 894 milioane euro."

        Sursa
        I have no special talent. I am only passionately curious.

        Comment


        • Cui ii pasa? Olguta zice ca sunt bani. Nu conteaza ca sunt din împrumuturi.

          Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk

          Comment


          • Originally posted by Silviu View Post
            "În perioada ianuarie - iunie 2018, datoria externă totală a crescut cu 1 894 milioane euro."
            Asa, si?
            Uite aici de vara.
            Last edited by gogeala; 14 August 2018, 18:29.
            "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

            Comment


            • @gogeala, vorbim de datoria externa ce a crescut cu 1.8 miliarde € in doar 6 luni. Daca te uii pe comunicat o sa vezi ca datoria pe termen scurt a crescut, asta înseamn c statul se împrumut mult c s-i acopere cheltuielile operaionale.

              Daca tot e cretere economic înseamn c statul e complet ineficient sa colecteze de se tot împrumut ...

              Sent from my Mi A1 using Tapatalk
              I have no special talent. I am only passionately curious.

              Comment


              • Lapte si miere. Bomboane. Zaharelul...

                Liviu Dragnea are grija doar de prosperitatea poporului sau. Iar partidul il sustine neconditionat.

                Multumim partidului si conducatorului iubit pentru bunastarea actuala si prosperitatea ce ne asteapta.
                Cu Partidul in frunte vom avea victorii multe!

                Cioran a spus ca poporul roman este sinucigas. Pana acum nu am fost de acord. Dar incet, incet incep sa ii dau dreptate.
                Last edited by Gil26; 14 August 2018, 19:45.

                Comment


                • Silviu
                  O spui de parca n-as fi inteles. Am inteles din prima si e normal sa creasca.
                  De ce? Am mai spus, asa se finanteaza deficitul. Alta varianta nu exista. Ca e "scurta" sau "lunga", externa sau interna, tot datorie e. De obicei "scurta" se refinanteaza, nu se plateste. Spune-mi, cum poti sa cheltui cu 3% mai mult decat produci daca nu iei de undeva banii. Romania se va imprumuta, in plus fata de ce "e datoare", anul asta cu 6 mld euro. Asta inseamna 3% din PIB, estimat anul asta la 200 mld. grosso-modo. Daca se imprumuta doar 4 mld va avea deficit de 2%. Asa se face. Si se poate imprumuta la nesfarsit atata timp cat ponderea datoriei nu depaseste 60% din PIB.
                  Franta, de exemplu, a depasit constant cei 3% pina acum 2 ani si ponderea datoriei e de 94% din PIB. Ce crezi, isi va platii datoriile? Ha ha ha, niciodata. Se va imprumuta mai mult.
                  Dar poate ai remarcat, in link-ul pus de mine, pozitia remunerarea salariatilor care a ajuns la 37% din PIB, si creste. Media europeana e 48%-50%.

                  Originally posted by Silviu View Post
                  Daca tot e cretere economic înseamn c statul e complet ineficient sa colecteze de se tot împrumut ..
                  Conform afirmatiei tale Franta ar trebui sa-nvete de la noi cum se colecteaza banii la buget. De fapt, in afara de Germania, aproape toate tarile membre UE sunt praf, complet incapabile sa colecteze de se tot imprumuta. Dar nemtilor sti cum li se spune, "mana de popa", da-ia sunt "pa" excedent.
                  Last edited by gogeala; 14 August 2018, 20:05. Reason: Automerged Doublepost
                  "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

                  Comment


                  • Revenind la Austria și trucul cu cameramanul "agresat". Iată încă un pas făcut pentru demolarea alianței ALDE cu PSD. O astfel de alianță demolată și legea offshore va fi modificată așa cum vrea opoziția (liberalii și USR) și anume trecerea gazului aproape gratuit către austrieci și unguri.



                    „Cunosc statutul partidului ALDE european şi motivaţia pe care doamna a promovat-o ca susţinere a solicitării este în afara statutului nostru. ALDE european nu poate impune nicio alianţă partidelor membre, aşa că probabil e o motivare care nu are niciun fel de legătură cu apartenenţa la partid, ci probabil cu interese sau determinări care nu au niciun fel de importanţă pentru noi. ALDE rămâne în continuare membru al ALDE european şi astfel de manifestări de la un partid liberal care a fuzionat cu un fost partid liberal apropiat de extrema dreaptă nu ne impresionează”, a declarat, pentru MEDIAFAX, europarlamentarul Norica Nicolai (ALDE).

                    Chestionată de MEDIAFAX care sunt argumentele politicianului austriac în cererea de excludere a ALDE din familia politică europeană, Nicolai a răspuns: „Argumentele sunt că trebuie să părăsim coaliţia (cu PSD – n.r.) pentru că PSD este un partid nefrecventabil, or aceste chestiuni sunt chestiuni politice, nu ţin de respectarea statutului nostru”.

                    Europarlamentarul ALDE a precizat că a discutat cu preşedintele ALDE european pe tema solicitării politicianului austriac şi nu se pune problema excluderii partidului din familia europeană.

                    „Cu domnul van Baalen sigur că am discutat, nici nu se pune problema”, a spus Nicolai, pentru agenţia MEDIAFAX.

                    Potrivit acesteia, o decizie de excludere a unui membru ALDE din familia europeană se poate lua doar într-un Congres.

                    Vicepreşedintele ALDE, Varujan Vosganian, a declarat luni, pentru MEDIAFAX, referitor la solicitarea unui politician austriac de a exclude formaţiunea română din grupul european ALDE, că USR utilizează orice mijloace pentru a face parte din această familie europeană.

                    Beate Meinl-Reisinger, un politician din Austria, cere, în contextul situaţiei politice din România, excluderea formaţiunii române Partidul Alianţa Liberalilor şi Democraţilor (ALDE) din grupul european Alianţa Liberalilor şi Democraţilor pentru Europa (ALDE), informează Die Presse.

                    "Din punctul meu de vedere, a venit momentul să fie examinate consecinţele şi să se ia o decizie rapidă", a declarat Beate Meinl-Reisinger, liderul formaţiunii Forumul Liberal Noua Austrie (NEOS).

                    Beate Meinl-Reisinger i-a trimis o scrisoare preşedintelui grupului european ALDE, Hans van Baalen, în care cere excluderea formaţiunii omonime din România.

                    Comment


                    • Si daca tot sunt la tastatura
                      Originally posted by mr.K View Post
                      Dar stim tari daramate economic de inflatie, la momente diferite ale istoriei recente.
                      Ai spus-o de la coada ca cap. Prabusirea economica duce la hiperinflatie si "darama" tari.
                      "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

                      Comment


                      • Norica Nicolai, Varujan Vosganian, in umbra Tariceranu. Si un ultim fas ce ne-a mai ramas: gazul.

                        Poate explici si cum acelasi trio l-a sustinu pe Patriciu cu marele tun al producerii, rafinarii si distributiei petrolului romanesc. Plus partrimoniul Petrom.

                        Si se pare ca dusmanul de altadata a devenit camaradul de arme.
                        Last edited by Gil26; 14 August 2018, 20:28.

                        Comment


                        • Stiu ca ai vrut sa spui Rompetrol rafinare (rafinaria Midia), atat, Petromul e luat de "austriac".
                          "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

                          Comment


                          • Iar "reteta" a fost la fel.
                            Acum au mai ramas "mizilicurile" la care se dau toti. Marile tunuri au fost date.
                            Cum se impaca ideologia social-democrata cu capitalismul barbar al lui Patriciu (discipolilor lui)?
                            Pana la urma Patriciu s-a infrupat din bunul poporului (condus cu intelepciune de PSD).
                            Ce nu e corect mai apoi e corect?
                            Last edited by Gil26; 14 August 2018, 20:50.

                            Comment


                            • Silviu, K, Gogeală, Gil, referitor la econometrie trebuie să fim atenți la niște lucruri. Datoria externă totală, cea care a crescut cu 1.9 mld €, este formată din datoria publică (a statului) și datoria privată (a companiilor care atrag linii de finanțare din exterior pentru investiții).

                              Să reluăm cifrele din comunicat:
                              - Datoria externă totală pe termen scurt și lung: de la 93477 la 95371 mln €. Deci 1.9 mld € in 6 luni.
                              - Datoria externă publică pe termen lung: de la 33534 la 32944 €. Deci a scăzut (E MAI MICĂ), este -0.6 mld €.

                              Deci, datoria statului pe termen lung a scăzut. Cât la % din PIB, merită să ne uităm cum stăm în Europa și stăm foarte, foarte bine.
                              datorie.jpeg

                              Să vedem însă datoria pe termen scurt (< 1 an).
                              - Total (public și privat): de la 24864 la 28469 mld €. Deci o creștere de 3,6 mld €. Pare să fie de rău. Dar nu știm din cauza cui. A statului sau a privatului?



                              Ei bine, acolo regăsim o parte din creșterea pe termen scurt. Nu vine de la Administrația publică ale cărei datorii pe termen scurt au scăzut de la 328 la 212 mln €. Nu vine de la banca centrală și nici de la bănci comerciale. Regăsim 1,3 mld € în secțiunea "alte sectoare" deci la privat. Dar și în secțiunea " Instrumente de natura datoriei ale întreprinderii de investiţie directă către investitorul direct" care sunt instrumente de investiții străine directe sub forma datoriei.

                              II. INVESTIŢIA DIRECTĂ: INSTRUMENTE DE NATURA DATORIEI: de la 26785 la 28164 mln €. Adică o creștere de 1,4 mld €
                              Last edited by gecmc94; 14 August 2018, 20:59.

                              Comment


                              • Gil
                                Pai o fi fost dar eu stiu asa. Ce-mi aduc aminte. Daca gresesc corecteaza-ma.
                                Cand a luat rafinaria era pe pierdere, a retehnologizat o parte si procesa doar petrol din import, superior celui de la noi. A dezvoltat o retea de benzinarii la noi si pe afara dupa care a vandut "cotineata" lu KazMunai pe aproape 3 mld. Mai stiu ca inainte cu 1-2 zile, parca, sa fie anuntata tranzactia pe bursa s-au tranzactionat mai mult ca de obicei actiunile Rompetrol si a fost acuzat de neindeplinirea unor proceduri specifice tranzactiei, doar ca avea contract cu o companie specializata de pe la Londra, care se ocupa de vanzare si au renuntat. Acum da-mi exemplu de un "capitalist" cu capital romanesc care a mai dezvoltat o afacere de o asa anvergura. Nu am fost nici pro nici contra Patriciu, doar am spus ce-mi amintesc.
                                "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google