Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ok. Dar si ei au spus acelasi lucru: ca ceilalti nu pricep. Si de multe ori destul de dur.
    Pare a fi treaba cu oul si gaina. Ultimul exemplu cu coruptii. Ce e mai grav? Sa trimiti in judecata 2-3 nevinovati (abuz) sau sa faci scapati zeci de mari infractori? Ei o dau cu abuzul.

    Pe de alta parte e foarte greu sa sustii infractorii si prostovanii (mai ales cand partidul e mort). Trebuie sa o dai pe aratura. Si de multe ori in "laturi".

    Dar fiecare cu "crezul" si mai ales optiunile lui.
    Last edited by Gil26; 29 October 2018, 21:21.

    Comment


    • Originally posted by Gil26 View Post
      ... nu UE, SUA, Rusia, Soros, etc sunt principalii factori care au distrus si distrug tarisoara asta...
      Dragnea este, nu?

      Originally posted by Gil26 View Post
      ... Ce e mai grav? Sa trimiti in judecata 2-3 nevinovati (abuz)...
      Ca-i trimiti în judecata e cum e, dar cat de grav este sa trimiti zeci de nevinovati în puscarie? Si unul e extrem de grav.
      Last edited by Fanez; 29 October 2018, 21:51.

      Comment


      • Marii infractori nu au "culoare" politica. Ei doar se folosesc de politicieni. Dicteaza politica, conduc partidele si fac legile dupa bunul plac.
        Iar acum PSD-ul (sau ma rog alianta asta) este scutul lor de nadejde.
        Si unul e extrem de grav.
        Si pentru unul toti vinovatii devin nevinovati.
        Last edited by Gil26; 29 October 2018, 22:09.

        Comment


        • Si daca ne uitam in puscarii...99% sunt nevinovati daca-i intrebi pe ei.

          Comment


          • Originally posted by bolovan View Post
            Gil26 imi pare rau ca te dezamagesc
            Pe mine nu m-ai dezamagit niciodata (postarile tale), dimpotriva, unele chiar m-au entuziasmat.

            Originally posted by bolovan View Post
            Gil26 la postacii psd-isti se referea...bine...din posturile lor incep sa cred ca umorul nu este punctul lor forte (chiar daca posturile lor par la misto...)...dar incep sa cred ca nici inteligenta nu este punctul lor forte
            Nu-i elegant sa acuzi pe altii ca n-au ceva ce tie-ti lipseste cu desavarsire.
            "Aminteste-mi", te rog, un post al tau in care ai "spus" ceva inteligent si plin de haz.
            Last edited by gogeala; 29 October 2018, 23:10. Reason: Automerged Doublepost
            "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

            Comment


            • Originally posted by gogeala View Post
              ...
              Nu-i elegant sa acuzi pe altii ca n-au ceva ce tie-ti lipseste.. .
              Nu e vorba de eleganta. Demagogie combinata cu ipocrizie... Demacrizie sau ipogogie, chiar nu stiu cum s-o încadrez.

              Comment


              • Fanez nici nu conteaza cum o incadrez...ca tot PSD-ism ii spune demagogiei si ipocriziei. Si sa nu uitam...PSD-ul a reusit sa duca demagogia si ipocrizia la niste cote uriase...aproape ca trebuie sa cautam alt termen.

                Comment


                • Originally posted by Gil26 View Post
                  Tu chiar crezi ca Orlando e in stare sa evite o criza economica? Prin tot ce face el de fapt o aprinde. Si repet: fara sa luam in calcul alte influente.
                  Un ministru este un manager cu competențe tehnice (ar fi bine să nu fie un preot precum Gigel Știrbu de la PNL) care nu este un jucător solo așa cum sunteți cei mai mulți dintre voi pe aici care n-au auzit decât în filme de management și nu au citit niciodată o carte de management. Un ministru de finanțe se ocupă de buget, nu de proiectele la care se alocă banii și are o echipă mare de experți în finanțe pe care o conduce. Nu ministrul de finanțe asfaltează, nici nu absoarbe fonduri europene, nici nu irigă culturi sau importă carne de porc. Ca finanțist, el trebuie să obțină sursele financiare și să prioritizeze investirea banului public după randamentele obținute.

                  Discutia este mai larga despre cum poate fi combatuta infractionalitatea la nivel inalt si coruptia. Indiferent de tara (un exemplu ar fi lupta impotriva Mafiei in Italia)
                  Da, iar legătura între Mafia, Crima Organizată din Italia, traficul de carne vie, droguri de mare risc și arme, legătura între ISIS, tortura americană, detenția neconstituțională, legătura între aceste două fenomene și corupția din România este? Nu este niciuna. România se confruntă cu corupția de nivel mic (șpaga la .... profesor/doctor/șef/ etc) pentru că asta este mentalitatea, nu pentru că ar fi crimă organizată. Pentru acest tip de corupție nu ai nevoie de protocoale ci de simple cazuri de flagrant. Tipul de acțiune care se învață în școală. Iar despre corupția înaltă?

                  Corupție la nivel înalt este și în Europa. O spune experta în anticorupție Macovei aici http://www.romaniacurata.ro/sunteti-...s-jean-claude/

                  Mereu mă distrează oamenii care cred că securiștii se trezesc dimineața și după ce își beau cafeaua se gândesc "cum pot eu să mai ajut țara azi și pe necăjiții ei?" Comanda politică este cea care deranjează pentru că alocă resursele și așa puține și destul de incompetente ale procuraturii asupra unor ținte politice. Era important să fie ascultat Tăriceanu timp de 7-10 ani. Era important să fie ascultată Olguța Vasilescu.

                  Dar ce să vezi.... DNA-ul în 2008 raporta asta:
                  Este de menţionat că, din cei 638 inculpaţi trimişi în judecată, 11 erau demnitari (2 miniştri, 1 deputat, 3 foşti adjuncţi ai directorului Serviciului Român de Informaţii, cu rang de secretar de stat, 1 prefect, 1 subprefect, 1 secretar de stat la Agenţia Naţională de Turism, 2 secretari de stat - preşedinţi ai Agenţiei Domeniilor Statului), 9 magistraţi (din care, 7 procurori şi 2 judecători), 12 avocaţi, 7 notari publici, 13 primari şi viceprimari, 3 preşedinţi şi vicepreşedinţi de consilii judeţene.
                  Dar îți dau dreptate că infractorii adevărați (nu cei câțiva parlamentari prinși) de tipul Popoviciu, sau Cioncă http://gazetadecluj.ro/topul-prejudi...rele-dna-cluj/ se folosesc de orice influență pot cumpăra. Inclusiv a serviciilor.

                  Vezi că eu nu cred că Dragnea contestă completul de 5 pentru că vrea de 3 judecători. Mai citește, vezi că vrea aplicarea legii și distribuirea aleatorie. Iar despre Dan Voiculescu nu știu despre ce vorbești.

                  Comment


                  • Era important sa fie ascultat Tariceanu timp de 7-10 ani. Era important sa fie ascultata Olguta Vasilescu.
                    Cu banii cheltuiti pentru asta se puteau construi doua spitale.

                    Comment


                    • Sper că ai putut observa că 11 erau demnitari (doar 3 parlamentari), dar 28 erau din sistemul juridic (magistrați, avocați, notari și niciun polițist). Afurisiții de primari/CJ erau doar 16. Mie îmi pare că putreziciunea era chiar în sistemul juridic ce stă la baza unui stat de drept. Nu clasa politică este problema cea mai mare ci faptul că instituțiile tehnice (juridice, servicii, internele) sunt corupte. N-am văzut pe nimeni să meargă în fața SRI să protesteze. Si nici în fața poliției sau a ICCJ împotriva corupției din instituții.

                      Lanțul prin care un om nevinovat cade pradă este foarte simplu. Să zicem că urbea alege un primar fără caracter. Acesta își trimite potera în inspecție și îl găsește pe cetățeanul cu un aprozar și îi spune să cotizeze la partid altfel este falit. Sau să cedeze afacerea. Ce poate face un cetățean cinstit? Că există și cazul în care, pentru a-și învinge competiția, cetățeanul patron își dorește corupția, să iasă în față, să aibă avantaje. Ce poate face un cetățean cinstit? Să meargă la poliție și la procuratură. Să ceară tehnică de intercepție și să organizeze un flagrant. Pare simplu, nu? Aici s-a rupt întotdeauna filmul. Aceste organisme profesionale au fost mereu parazitate de corupție. De ce nu au început SRI+DNA de aici și să se concentreze pe acești stâlpi ai statului de drept? Pe mine asta mă interesa ca și pe cei 60% care nu merg la vot. Ca dacă intru într-o secție de poliție să raportez ceva, sunt primit cu toată atenția și respectul. Însă toată lumea știe că nu s-a dorit neapărat curățarea acestor sisteme ci doar schimbarea stăpânilor.

                      Problema în România este mai puțin clasa politică. Sunt destul de lași, non-violenți, oameni fricoși, fără forță (au existat doar câțiva mafioți printre ei și bine că au fost prinși) dar li s-ar lipi o mită de mână dacă se poate. Ci faptul că instituțiile de forță la care trebuia să mergi să reclami politicienii/afaceriștii erau aservite. Și nu, a îi aservi pe Kovesi/Coldea celeilalte tabere pentru a schimba agenda politică prin dosare țintite nu este răspunsul care ne duce unde trebuie.

                      Când Bercea s-a dus la Mircea Băsescu cu meleonu, nu s-a dus la prostănacul acela ca și cum acesta ar fi fost un mare mafiot, un mare șef de Camorra. Ci s-a dus la un INTERMEDIAR (atât, un intermediar) care să plaseze banii la adevărații Camorra care erau chiar din sistemul de justiție. Dacă purifici sistemul de justiție, la cine se va duce intermediarul? La nimeni, va ridica din umeri și va face precum unii instructori auto corupți: îți iau banii, îți promit că rezolvă, nu vorbesc cu nimeni la "permise" pentru că nu îi ascultă nimeni acolo fiind incoruptibili, și dacă iei examenul rețin ei banii, dacă il pici primești banii înapoi.
                      Last edited by gecmc94; 30 October 2018, 10:24.

                      Comment


                      • Nu clasa politică este problema cea mai mare ci faptul că instituțiile tehnice (juridice, servicii, internele) sunt corupte.
                        Dezavuez. Nuuuuu e adevarat, asa ceva nu iezicsta.
                        N-am văzut pe nimeni să meargă în fața SRI să protesteze. Si nici în fața poliției sau a ICCJ împotriva corupției din instituții.
                        Pai Dragnea nu e acolo. Ori protestam impotriva lui Dragnea ori nu mai protestam. A protestat cineva cand a taiat boc salariile? Eu cred ca si Dragnea trebuia sa taie salariile ca sa faca multinationalele matzul gros. Sau daca le taia Dragnea era rau? Cand le-a taiat boc era bine. Noi protestam daca cineva (recte Dragnea) mareste salariile. "Nu e bine ca romanii sa aiba salarii mari, romanii trebuie sa munceasca pe doi lei ca indienii sau brazilienii". Apropos, am auzit ca Dragnea detine 3/4 din Brazilia, ar fi trebuit sa faca si in Romania salariu ca in Brazilia.
                        dacă intru într-o secție de poliție să raportez ceva, sunt primit cu toată atenția și respectul.
                        si convins sa renunti.
                        Ieri auzeam la radio cum era data vina pe Ceausescu pentru orice si mi-am amintit ca asa era. N-aveai apa calda, Ceausescu era de vina, faceai pana la bicicleta, Ceausescu era de vina, te impiedicai pe strada, Ceausescu era de vina. Toata lumea il injura. Asa si cu Dragnea care pune cuie pe strada si faci tu pana la Logan, Dragnea e de vina. Daca mai ramanea boc sau guvernul zero barat, nu mai aveai tu Logan, aveai Lamborghini.

                        P.S.
                        nu mai aveai tu
                        e la modul general, nu personal.
                        Last edited by Fanez; 30 October 2018, 11:29. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Si asa gurpul infractional numit PSD a reusit sa-si transforme membrii din gainari ordinari in infractori de lux.
                          Plenul Senatului a votat luni mai multe modificări la Legea privind măsurile privative de libertate, după ce Curtea Constituțională declarase câteva prevederi neconstituționale, printre care și posibilitatea ca pedepsele de până la 18 luni de închisoare, pentru fapte fără violență, să fie executate la domiciliu automat, față de un maxim de un an cât era inițial prevăzut în lege. Mai mult, detenția la domiciliu va fi aplicată și și pedepselor de până la 10 ani în cazul femeilor însărcinate și celor care au minori în întreținere. Legea prevede că nu este obligatorie brățara electronică.


                          Si apropos...asa se arata m**e unor victime
                          Premierul Viorica Dăncilă a refuzat să transmită un mesaj victimelor din Colectiv. Ea a fost întrebată de jurnaliști, marți, când se împlinesc trei ani de la tragedia din clubul din Capitală, dacă are un mesaj pentru victime, dar nu a răspuns și a plecat.


                          Dar intre timp, tovarasa dancila a facut evaluarea, si ministrii care nu sufera de un retard suficient si nici nu sunt suficient de supusi...pleaca din guvern.
                          Traiascac retardul in romania!

                          Comment


                          • Pai de ceva timp Viorica Vasilica fuge de declaratii ca dracul de tamaie (stie si ea de ce). Mai rau e ca si stapanul ei o da pe fuga cand e in colt.
                            Iar marele barosan s-a facut de cacao cand a dat jos proprii primi ministrii. La CE-exul ala al lor le-a promis sclavilor functii. Normal ca urmeaza o remaniere cosmetizata. Si referitor la asta:
                            Un ministru este un manager cu competențe tehnice (ar fi bine să nu fie un preot precum Gigel Știrbu de la PNL) care nu este un jucător solo așa cum sunteți cei mai mulți dintre voi pe aici care n-au auzit decât în filme de management și nu au citit niciodată o carte de management. Un ministru de finanțe se ocupă de buget, nu de proiectele la care se alocă banii și are o echipă mare de experți în finanțe pe care o conduce
                            Poti numi un ministru competent (mai ales tehnic din acualul guvern)? Apoi nu fi asa sigur ca unii dintre noi cei de pe aici nu avem functii, activitate si training in management. Iar asta cu echipa e un argument pueril. Cred ca tot managerul e cel responsabil de rezultatele echipei sale.
                            Un exemplu ar fi tanti Ioana NuStiuCum de la sport. A pus-o "consiliera" pe fosta ei colega de facultate. O blonda "buna" si nimic mai mult. Bine ca si pe ea o doare in fofoloanca. Va fi oricum "remaniata".
                            Mai grav este cu ministerasii si ministerele din zonele sensibile.
                            Este o vorba: Pestele de la cap se impute. Si tot de la cap se curata.
                            Daddy, Viorica, handicapatii de ministrii, si apoi mai jos scavii lor.

                            Ca tot ai spus de Craiova. Ai fost si prin Teleorman? Prin Cluj ai fost? Autobuze electrice, orasul inteligent, etc. Dar acolo e Boc.
                            Legat de asta cred ca nu este prea corect sa dati vina pe ceilalti. Deocamdata astia pe care ii sustineti sunt de mult timp la putere. Ar trebui prezentate faptele lor marete si nu invocate scuze din trecut.

                            Si mica coruptie si marea coruptie darama tarisoara asta. Care e mai grava?
                            Oricum proslavitii au grija de amandoua.
                            Iar astia pe langa ca sunt prosti mai sunt si rau intentionati.
                            Last edited by Gil26; 30 October 2018, 19:02.

                            Comment


                            • Poti numi un ministru competent (mai ales tehnic din acualul guvern)?
                              1. Daea
                              2. Tudorel.
                              Ups... ai zis unul? mi-a scapat.
                              Hai sa-ti arat alti doi ministri tehnici si competenti, de data asta din guvernul tehnocrat-zero barat la patrat.
                              Andrei Baciu pentru Ministerul Sănătății, respectiv Cristina Guseth pentru Ministerul Justiției
                              Eee??? ce zici?
                              Cristina Guseth a declarat că este conștientă că are o problemă, pentru că nu este absolvent al Facultății de Drept, dar a precizat că acest lucru poate fi depășit.
                              sursa. Deci tehnocrat (adica pus la un minister conform pregatirii si specializarii).
                              Al doilea:
                              ...un "tânăr medic chirurg, cu experiență în străinătate, dar și experiență în managementul spitalicesc".

                              Andrei Baciu a absolvit în urmă cu patru ani Facultatea de Medicină din București, în 2011. A lucreat doi ani în chirurgie cardiovasculară ...
                              La începutul anului 2015, Andrei Baciu a urmat un program de patru luni de formare în management spitalicesc la Școala Națională de Sănătăte Publică din București.
                              sursa
                              Ei, asa mai zic si eu. Cu studii in domeniu si o vasta experienta.
                              Last edited by Fanez; 30 October 2018, 19:59.

                              Comment


                              • Am o problema cu tabul posturi noi, imi da din 3 in 3. Sau poate ma ramolesc si-mi da tarcoale senilitatea. Am ratat afirmatiile de mai jos.

                                Originally posted by gogeala View Post
                                As aprecia si 1-2 argumente sau referire la lege/legi care ar favoriza criza.
                                Originally posted by Gil26 View Post
                                Vorbeam de guvern nu de legi.
                                Gil, concentreaza-te te rog. Pai cine vine cu proiectele de lege in parlament? Nu guvernul? El e capul rautatilor. Legile transferului contributiilor, a pensiilor, cea care interzice angajatorilor contractele part time daca angajatul nu are deja unul full time (o lege excelenta in opinia mea), etc. Legile astea sunt initiate de guvern (este principalul “producator” de proiecte de lege).
                                Sunt convins ca a fost o scapare.

                                Originally posted by Gil26 View Post
                                Cum legile puternicilor "de la putere" distrug statul de drept e alt subiect.
                                La fel, 1-2 argumente/articole din lege ar fi binevenite.
                                Dar nu e bai, s-aude ca opozitia “zburda” spre victorie la urmatoarele alegeri si atunci il “indreapta” la loc.
                                Last edited by gogeala; 30 October 2018, 20:55.
                                "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google