Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by gecmc94 View Post
    Ei, Silviu, Gil? Nu vreti voi plata conform performantei?
    Ca orice om de dreapta.
    Basca, ingheata pretul gazelor si al energiei pe urmatorii 3 ani. Asta o fi "pomana"?


    "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

    Comment


    • ce le mai place la astia admistia si gratierea .)) PCR - FSN - PDSR- CDR(asta am pus pentru gratierle din '97, era unu Tariceanu daca il stiti care tragea de chestia asta). Astia au un fetish cu hotii.. "furati bai ca va scoatem noi din mocirla" ))))))))))) 4 litere psd
      Mii de criminali, hoti, traficanti de droguri, talhari si corupti asteapta sa vada ce va contine ordonanta de amnistie si gratiere anuntata de liderul PSD, Liviu Dragnea. Scapa toti detinutii de pedeapsa, sunt exclusi condamnatii pentru coruptie sau pentru infractiuni cu violenta?

      „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

      Comment


      • Originally posted by gogeala View Post
        Ca orice om de dreapta.
        Basca, ingheata pretul gazelor si al energiei pe urmatorii 3 ani. Asta o fi "pomana"?

        ai uitat sa spui ca e plafonat la producatori. nu ajuta consumatorul casnic deloc. pretul pe care il percep furnizorii , nu este reglementat in niciun fel. "aia " nu au obligatia sa scada tarifele , ba din contra pot sa se joace cu preturile cum vor ei. Daca chiar vor sa plafoneze preturile sa "umble " si la furnizori / distribuitori. concluzie : plafonarea pretului la energie (gaze) nu ne va ajuta sa platim mai putin.

        „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

        Comment


        • Originally posted by gogeala View Post
          Asta-i falsa, o contrazice pe prima.
          Nu e falsa ci doar actualizata. Prima data stiam ca Statul nu face parte din schema de garantare el a fost introdus ulterior, din acest motiv am scris ca si MF este o sursa de finantare.

          Originally posted by gogeala
          Ori nu ai citit interviul ori nu ai inteles.
          Am citit strict ce ai pus tu aici si se pare ca nu a fost suficient pentru a intelege la ce se refera mai exact.

          Originally posted by gogeala
          Statul nu imprumuta fondul, un imprumut implica un accept din partea imprumutatorului.
          Statul ofera diferenta sub forma de imprumut. Scrie foarte clar acest lucru in statut si in legea din 2016 cand a fost reorganizat fondul sa fie conform cu schema unitara de garantare europeana.

          Originally posted by gogeala
          Statul garanteaza plata depozitelor/despagubirilor si e obligat sa acopere eventuala diferenta intre totalul despagubirilor si totalul resurselor fondului (cu imprumuturi, cu emitere de obligatiuni, cu suplimentari de la banci etc.).
          Nu scrie niciunde ca Statul garanteaza. Fondul garanteaza. Iar ca sursa de finantare pentru Fond e si MF. MF a fost introdus deoarece au scazut drastic, incepand cu 2016, timpii de despagubire. Intr-un scenariu apocaliptic, descris de tine mai sus cu 2-3 banci in faliment simultan, nici macar MF nu are resurse suficiente sa acopere eventualele pagube.

          Dar daca tu doresti lasam sa fie Statul garantul indirect. Probabil ca in cazul unei situatii similare cu cea de US cu AIG tot Statul va fi fortat, intr-un fel sau altul sa suporte mare parte din pierderi. Dar astea sunt scenarii secundare la care speram sa nu ajungem.
          I have no special talent. I am only passionately curious.

          Comment


          • Originally posted by gogeala View Post
            Comisionul va fi de 1%, imparttit intre administrator si casa de pensii.
            Mai e unul acum de 0,5% care va fi intre 0,2-0,7, in functie de randamentul fondului vs inflatie. Adica de acum se va platii doar performanta.
            Banuiesc ca te-ai prins ca defapt miza nu e reprezentata de acel comision. Marea problema cu Pilonul II e alta: dreptul de a te retrage.
            In momentul in care te retragi treci automat cu cotizatia 100% la Stat si nu mai poti reveni la sistemul dual.

            Majoritatea asta vor face si astfel Pilonul II va disparea, incet dar sigur. Si unde mai punem ca si obliga administratorii sa-si mareasca capitalul social cu sume considerabile, in functie de active.

            Asa ca gecmc94 astea e marea temere si nu neaparat comisionul de administrare.
            I have no special talent. I am only passionately curious.

            Comment


            • Originally posted by Silviu View Post

              Si unde mai punem ca si obliga administratorii sa-si mareasca capitalul social cu sume considerabile, in functie de active.

              Asa ca gecmc94 astea e marea temere si nu neaparat comisionul de administrare.
              Si nu e normal? Cand administrezi miliarde de euro sa ai un capital social serios? Cu capitalul social "raspunzi".

              Cat despre plecari asta arata "increderea" oamenilor in fondurile private si in stat. La stat pensiile se mai actualizeaza, mai cresc. La pilonul 2, daca randamentele minus comisioanele sunt sub rata inflatiei, raman din ce in ce mai "putini" bani, ca putere de cumparare. Dar eu n-am sa plec inca, eu n-am fost obligat sa particip, aveam peste 35 ani,
              "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

              Comment



              • Cat despre plecari asta arata "increderea" oamenilor in fondurile private si in stat. La stat pensiile se mai actualizeaza, mai cresc.
                Asta o iau ca pe o gluma :-)

                Nu vorbim de incredere, neaparat, ci de faptul ca majoritatea se trezesc cu niste bani in mana ce pot fi cheltuiti pe diverse lucruri.
                Peste 50% dintre participanti sunt oameni cu studii precare, fara o minima cultura financiara.

                La pilonul 2, daca randamentele minus comisioanele sunt sub rata inflatiei, raman din ce in ce mai "putini" bani, ca putere de cumparare.
                Sunt sub rata inflatiei? Din statistici cele din Romania par sa fie chiar competitive....


                I have no special talent. I am only passionately curious.

                Comment


                • Originally posted by gogeala View Post
                  ... cand lasa "platitorul" sa decida e "de porc".
                  ".
                  Pai ori suntem "de dreapta, ori nu mai suntem? Nu trebuie sa-ti impuna statul ce sa faci banii tai? Eu asa stiam Si da! Statul trebuie sa plateasca pentru "dreptaci".
                  .

                  Silviu
                  ...mai bine sa virezi in buzunarul unuia care-ti va da ceva mai tarziu decat sa virezi in buzunarul rupt al statului si sa nu ai certitudinea ca vei mai vedea ceva...
                  Scuza-ma dar eu cred exact invers. S-a uitat deja de FNI (si altele....)?

                  Comment


                  • Fanez, sa nu comparam mere cu pere. Vorbim de un alt context, aproape imposibil de repetat acum.
                    I have no special talent. I am only passionately curious.

                    Comment


                    • Corect, nu se compara.

                      Am spus randamentul minus comisioanele ( actual 2,5+0,5), adica 3%.
                      "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

                      Comment


                      • Esti pe aproape:

                        2.5% se aplica pe fiecare contributie virata lunar iar 0.05% se aplica pe valoarea existenta in cont tot lunar (adica 0.6% pe an).

                        Daca le cumulam pe cele doua ajungem la un 1% si ceva (parca 1,1) din valoarea din cont, pe an.
                        I have no special talent. I am only passionately curious.

                        Comment


                        • Originally posted by CostiC View Post
                          ce le mai place la astia admistia si gratierea .)) PCR - FSN - PDSR- CDR(asta am pus pentru gratierle din '97, era unu Tariceanu daca il stiti care tragea de chestia asta). Astia au un fetish cu hotii.. "furati bai ca va scoatem noi din mocirla" ))))))))))) 4 litere psd
                          In sursa citata de tine zice:
                          Amnistia poate fi:

                          - Generala - pentru orice tip de infractiune;
                          - Speciala - numai pentru anumite infractiuni;
                          - Neconditionata - nu se prevede nicio conditie pentru a obtine beneficiul ei;
                          - Conditionata - este acordata numai sub rezerva indeplinirii uneia sau mai multor conditii.
                          Ia arata-ne si noua unde scrie ce fel de amnistie vrea sa dea PSD. Explica-ne care e legatura cu hotii si cu "furati bai ca va scoatem noi din mocirla". Astept cu nerabdare sa ne lamuresti.

                          Comment


                          • Originally posted by Silviu View Post
                            Fanez, sa nu comparam mere cu pere. Vorbim de un alt context, aproape imposibil de repetat acum.
                            As vrea sa ai dreptate. Bine ca ai zis "aproape imposibil", asta inseamna ca iti dai seama ca "exista riscul" (cum zicea cineva mai sus).

                            Comment


                            • Silviu
                              Corect, ai dreptate. M-am grabit si a iesit ce ai vazut mai sus.
                              Am atasat randamentul FP pilon 2 in ultimi 3 ani.
                              Attached Files
                              "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

                              Comment


                              • Originally posted by Fanez View Post

                                In sursa citata de tine zice: Ia arata-ne si noua unde scrie ce fel de amnistie vrea sa dea PSD. Explica-ne care e legatura cu hotii si cu "furati bai ca va scoatem noi din mocirla". Astept cu nerabdare sa ne lamuresti.
                                stai linistit. nu trebuie sa lamuresc nimic. Iti doresc multa sanatate si Sarbatori fericite tie si celor dragi.
                                Hai bafta

                                Sa ramanem in zona discutiilor civilizate.
                                Last edited by IancuMIC; 24 December 2018, 09:50.

                                „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google