Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Frumos era aseara ca cele 2 cucoane au gasit cu ce sa se apere: ne-am dat demisia, dar ne consideram nevinovate in dosarul DNA.
    Dar Cuc saracu' n-a putut sa se apere. Ce naiba sa spuna si el: nu ma consider incompetent?
    Adio si un praz verde!


    • Incompetenţă crasă la Poliţia Română! Deşi toţi șefii pesedişti s-au aflat în aceeași clădire, nu s-au dus să-i ridice;
    • Când Dragnea şi Tudose au ajuns la sediul PSD, cineva a strigat “Dă-ți demisia, penalule!” şi au întors amândoi capul;
    • Şefii UDMR sperau să pice guvernul, așa că s-au dus și ei la sediul PSD, cu şliţurile desfăcute, sperând că o să le ceară Dragnea să-l susţină în parlament;


    • Ca să nu mai piardă timpul, înlocuitorii celor trei miniștri demisionari vor fi trimiși direct la DNA, să depună jurământul și declarații;


    Livake a mintit:

    CJ Teleorman îl contrazice pe Dragnea: „Nu se poate pescui pe Insula Belina fără acordul TelDrum“.
    TelDrum: Nu vă putem pune la dispoziţie balta Belina
    Last edited by mr.K; 13 October 2017, 12:21. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Eugen Nicolicea spune ca Insula Belina de fapt nici nu mai exista: Datorita eroziunii se schimba si cursurile de apa.
      "Deci albia minora inseamna intre mal si mal, cu insula (Belina - n.red.) din interior. In momentul in care un curs de apa a disparut - bratul Pavel - atunci malul s-a mutat pe partea ailalta a insulei, firesc, deci nu mai exista in albia minora", a spus Nicolicea.
      Adica nu mai e coruptie daca a disparut obiectul coruptiei?

      Problema e, ca la momentul cand au pus mana pe Belina, insula exista, ca si bratul de apa.
      Logica pezedista, nici nu ti-am furat portofelul din buzunar acum 3 ani daca vad ca tu nici nu ai acum pantaloni cu buzunar.

      nu exista si nici nu a existat vreodata !

      Iar Belina e doar o legenda, daca e sa mergi acolo pe insula, ceea ce vezi tu, nu este adevarat, e doar o iluzie.
      De fapt, eu cred ca nici ROmania nu mai exista. E doar pezedistan.

      Eu ma intreb sincer, daca vom mai putea vota vreodata cinstit si fara restrictii.
      Nu pot sa imi inchipui ca pezede nu cloceste o modificare electorala, prin care sa isi asigure continuitatea la guvernare.
      Si PCR a facut la fel.

      Deocamdata, poporul a votat. Prost.

      Ei voteaza cum trebuie. Pentru ei.
      Deputatii juristi au votat impotriva inceperii urmaririi penale a Rovanei Plumb in Dosarul Belina
      Uite-asa, parlamentul devine putere judecatoreasca superioara.
      Last edited by mr.K; 17 October 2017, 11:25. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Belina este la 20 km de satul meu natal si s-au dus locuitori la pescuit. I-au luat la fuga angajatii de la paza cu pustile.

        Comment


        • EU cred ca li s-a parut, si paznici sunt imaginari pe o insula ce NU exista.

          Plumb, catre deputati: Dosarul penal nu ar fi trebuit sa existe. E rezultatul unui abuz
          Asa e, dosarul n-ar trebui sa existe.
          Dar daca exista, e rezultatul unui abuz. Facut de matale si de pagana ailalta.
          Last edited by mr.K; 17 October 2017, 12:37. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Nu, Brațul Pavel nu avea apă curgătoare nici la momentul "corupției". Acela nu este un braț pe care curge Dunărea, ca cele din Dobrogea. Acela este un spațiu de "prea-plin" al Dunării. Poate va fi inundat puțin când se umflă Dunărea și gata, redevine colmatat. Discuția juridică este dacă HG-ul avea sau nu temei la momentul la care a fost dat. Dacă definiția geografică a unui "braț" este că are apă curgătoare în permanență, atunci Pavel nu a fost niciodată un braț ci o zonă inundabilă. Iar atunci acel teren nu ține de albia Dunării. Când Dunărea se umflă, există risc de inundație și în Fetești. Asta nu înseamnă că Feteștiul face parte din albia minoră a Dunării. Înțelegem ce comentăm?

            Da, Aris, pentru balta pe care se pescuiește, există un contract între Tel Drum și stat pentru concesionarea drepturilor de pescuit. Locuitorii pot pescui la liber doar pe un canal mai mic ce nu face obiectul contractului.

            Iar dacă este să îmi spun și eu părerea, atitudinea oamenilor care au făcut afacerea îmi pare următoarea... erau ei la guvernare și au găsit o bunătate printr-o debara a statului, acoperită de praf, pe care nu se putea face nimic ... doar era parte din albia Dunării. Realitatea geografică din teren era însă alta. Dacă se apucau și făceau publicitate, poate atrăgeau și alți investitori, concurența, etc. Și-au zis, "las că facem schimbarea mai discret ca să profite doar ai noștri". Adică Tel Drum. Nu s-a făcut nimic din ce era anticipat cu fonduri europene și terenul va ajunge la Apele Române de la CJ în 2018.

            Povestea insulei Belina este mai veche și aparent neinteresantă pentru perioada Boc.
            Astfel, în 4 noiembrie 2009, sub semnătura lui Dan Cârlan, secretar de stat în Ministerul Mediului, a fost publicat în Monitorul Oficial Ordinul nr. 1487, pentru modificarea unor anexe ale unui alt ordin de ministru din 2008, privind aprobarea instrucțiunilor pentru inițierea și desfășurarea licitațiilor publice pentru închirierea unor bunuri imobile aflate în proprietatea publică a statului și în administrarea “Apelor Române”. În Anexa 3 sunt publicate listele cu aceste imobile. Aşa aflăm că 44 de obiective administrate de Direcția Apelor Timiș urmau să fie scoase spre închiriere, altele nouă din administrarea Direcției Apelor Mureş, 36 administrate de Direcția Apelor Jiu, 36 de Direcția Apelor Olt, 22 la Buzău-Ialomiţa, 16 la Siret, 16 la Prut și 52 la Direcția Apelor Dobrogea-Litoral. Aici, Ministerul Mediului a aprobat, prin Ordin, închirierea inclusiv a fluviului Dunărea, a ostroavelor și insulelor, a Brațului Măcin și a Brațului Rău.
            Pe aceeași listă, se regăsesc și faimoasele Insula Belina și Brațul Pavel, din Teleorman, a căror închiriere a fost aprobată pentru o perioadă de zece ani.

            Valoarea de inventar a bunurilor: un leu
            Tot Guvernul Boc este responsabil și pentru închirierea celor două obiective companiei Tel Drum SA, în 2011. Mai exact, în 15 februarie 2011, între Administrația Națională “Apele Române”, structură aflată în subordinea Ministerului Dezvoltării Regionale, condus de Elena Udrea, și SC Tel Drum SA, se încheie contractul de închiriere având ca obiect cele două imobile aflate în proprietatea publică a statului. Ulterior, potrivit ONRC, acționarii SC Tel Drum SA convoacă, în data de 15 iunie 2011, o AGA, în cadrul căreia adoptă patru hotărâri privind înființarea a patru puncte de lucru ale societății în comuna Seaca, județul Teleorman. Primul punct de lucru, pe un teren de 25 de hectare, în zona centrală a Insulei Belina, al doilea, pe un teren de 35,71 hectare, în albia minoră a fluviului Dunărea, pe tronsonul aval al Dunării, al treilea pe un teren de 12.000 metri pătrați în Insula Belina, pe malul drept al Brațului Pavel, și al patrulea, pe terenul de 5.000 metri pătrați, în albia minoră a Brațului Pavel.
            Sursa: Jurnalul Național
            Last edited by gecmc94; 17 October 2017, 14:12. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Cine e BAU BAU pomenit de Livake si ai sai pezedisti pentru orice rau se intampla Romaniei, bineinteles, din cauze de incompetenta guvernamentala.
              Cine este George Soros

              Potrivit sursei citate, George Soros, în vârstă de 87 de ani, a început să lupte împotriva comunismului în estul Europei în 1979. În 1984, el a înființat o fundație în țara sa natală, Ungaria, prin care erau distribuite fotocopiatoare în universități pentru a sparge monopolul informațional al guvernului.

              A trăit sub regimul nazist și comunist din Ungaria și a dorit să creeze „societăți deschise” în țările cu guverne autoritare. De altfel, numele fundației lui a fost dat după o carte a unuia dintre profesorii săi, filosoful Karl Popper, care a apărat democrațiile liberale.
              De altfel, politicieni din Macedonia, Polonia și alte țări europene l-au atacat pe miliardar, acuzându-l că interferează în afacerile interne ale țărilor.
              Normal, nu lasa guvernele sa instaureze dictatura, ii deranjeaza.
              Dar badea Gheorghe si cu tanti Gherghina nu stiu ei d'astea, daca popa le-a zis la biserica nasoale despre Soros, ca asa a precizat tovarasu' comandat de osti pezediste, Livake, atunci clar ca Soros e rau.
              Plus ca a zis si pe Latrina 3, de erau sa uite sa mulga vaca, privind la dezvaluirile incendiare de cu seara.
              Noroc de faptul ca Joiana ragea mai tare decat aia de la TV.
              Last edited by mr.K; 18 October 2017, 11:27.

              Comment


              • Chestiunea cu Soroș cred că a fost sugerată PSD-ului de către niște consultanți politici evrei acum vreo 2 ani. Și o tot cântă. Sunt povești de adormit copiii care sunt spuse în orice țară, având diferite subiecte. În America, cică Putin a influențat alegerile folosind Pokemon Parcă de la CNN.

                Mai mult decât pesediștii care recită povești cu Soroș mă distrează chiar soroșiștii. Tinerii din ONG-urile plătite din fonduri ale Open Society. Mai am, din când în când, plăcerea unei dispute pe forumuri cu astfel de copilași. Se tăvălesc în chinuri când le amintesc toate mizeriile pe care Soroș le-a făcut (și le face) atunci când se comportă ca individ fără scrupule, când încalcă toate idealurile pe care soroșiștii le-ar dori aplicate altora.....

                Comment


                • Presedintele CCR, Valer Dorneanu, a incalcat independenta, prestigiul si credibilitatea Justitiei. Presedintele CCR, Valer Dorneanu, a subminat autoritatea intregului sistem judiciar.

                  "Plenul Consiliului Superior al Magistraturii a apreciat ca o parte din declaratiile domnului Valer Dorneanu - presedintele Curtii Constitutionale a Romaniei - in cadrul unui interviu transmis de postul de televiziune B1 TV in data de 7 octombrie 2017, au fost de natura a aduce atingere independentei, prestigiului si credibilitatii Justitiei, cu consecinta subminarii autoritatii acesteia, inclusiv a sistemului judiciar in ansamblul sau.

                  Plenul Consiliului Superior al Magistraturii a apreciat ca afirmatii precum 'nu as vrea sa numar in cate cazuri se simte o influenta politica in hotarari judecatoresti comune si in cate la noi', formulate la modul general si impersonal de presedintele Curtii Constitutionale, sunt de natura a induce in perceptia publica ideea politizarii actului de justitie, a unui sistem judiciar care nu se bucura de independenta fata de puterile politice ale statului"
                  Cand credibilitatea iti dispare, in asemenea functie nu ma ai ai ce cale sa alegi, decat DEMISIA.

                  Guvernul se apuca de bugetyul pe 2018. Unul din principii:
                  - Nu am mai discutat despre contributii, cred ca presupune o prezentare mai mare. Nu va fi nicio cheltuiala suplimentara a angajatorului.
                  Atunci va fi o cheltuiala in plus a angajatului, adica fraierului ii va scadea salariul net, daca nu se reduce impozitul pe venit.
                  Last edited by mr.K; 18 October 2017, 15:13. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Da, despre Dorneanu jos pălăria. A avut curajul să vorbească chiar cu riscul de a primi o palmă peste degete. Dorneanu a făcut un păcat mai grav decât afirmația lui care este o negare "nu aș vrea să număr în câte cazuri". Poate că dacă număra rezulta cifra zero. Sigur că CSM s-a ofticat pentru că ei ar vrea ca noi să nu vedem că justiția este politizată. Iar Silviu o să intervină și o să spună că da, judecătorii nu sunt roboți, au dreptul să facă în deciziile lor afirmații politico-sociale, rezultate din sondaje de opinie neștiute decât de ei, să se refere la categorii sociale (clasa politică) în general și nu la un subiect de drept (ca și cum ei ar judeca clasa politică și nu un inculpat)... da, mă refer la Stanciu.

                    Păcatul lui Dorneanu este că s-a autopronunțat (dacă ar fi ridicată o excepție de neconstituționalitate în dosarul Bombonica) sau nu s-a supus obligației de rezervă impusă magistratului, criticând încadrarea pe care au făcut-o procurorii.

                    Securiștii de la hotnews sar în sus și strigă "demisia sau revocarea". Și le zic doar lor securiști pentru că asta sunt. Nu spus oricui acest lucru.

                    Cine a mai făcut o astfel de greșeală? Marele Zegrean. Iar atunci, dna liberală Alina Gorghiu striga sus și tare împotrivă. Ba chiar a făcut o reclamație.

                    Deputatul Alina Gorghiu, presedinte al Comisiei juridice a PNL, considera ca Presedintele Curtii Constitutionale, Augustin Zegrean, s-a antepronuntat atunci cand a comentat „riscurile constitutionale” privind noul Cod al muncii. „L-am citit cu mare atentie. Cred ca nu sunt, desi nu pot sa ma pronunt, inca n-am fost sesizati. S-ar putea sa fim sesizati, nu cred ca sunt si nici nu cred ca este o modificare atat de radicala cat sustin unii vorbitori prin presa”, declarase Zegrean.

                    ”Solicit plenului Curtii Constitutionale sa analizeze ai sa ia masurile care se impun ca urmare a declaratiilor recente ale presedintelui Augustin Zegrean, prin care acesta s-a antepronuntat in privinta Codului Muncii. Reamintesc ca, potrivit art. 64, al. b), din Legea 47/1992, republicata, judecatorii Curtii Constitutionale sunt obligati sa pastreze secretul deliberarilor si al voturilor si sa nu ia pozitie publica sau sa dea consultatii in probleme de competenta Curtii Constitutionale.
                    Iar acum Zegrean spune:
                    Fostul președinte al Curții Constituționale, Augustin Zegrean, îi ia apărarea actualului președinte al CCR, Valer Dorneanu, după ce Consiliul Superior al Magistraturii l-a acuzat că a încălcat independența justiției. Zegrean susține că justiția este ”prea sensibilă”, dacă la orice luare de poziție publică se consideră că i s-a afectat independența.

                    Comment


                    • Originally posted by gecmc94 View Post
                      Dacă definiția geografică a unui "braț" este că are apă curgătoare în permanență, atunci Pavel nu a fost niciodată un braț ci o zonă inundabilă. Iar atunci acel teren nu ține de albia Dunării. Când Dunărea se umflă, există risc de inundație și în Fetești. Asta nu înseamnă că Feteștiul face parte din albia minoră a Dunării.
                      Bratul Pavel a fost brat cu apa curgatoare inainte ca Ceausescu sa se apuce sa construiasca o hidrocentrala. Din pacate doar s-a apucat dar nu a mai finalizat lucrarea. Iar acum bratul Pavel este intrerupt din cauza acestor lucrari.

                      Din acest motiv apare cu denumirea de brat. Chiar a fost unul autentic in trecut.

                      Acum daca s-au facut lucrari pentru o hidrocentrala (oficial, nu doar vorbe), acele mici lacuri rezultate sunt asimilate ca lacuri de acumulare. Daca ne uitam la Legea Apelor, art. 3:

                      Pentru lacurile de acumulare permanente a căror execuţie a fost finanţată din fonduri alocate de la bugetul de stat, suprafeţele din lac aflate sub cota coronamentului barajului fac parte din domeniul public al statului şi se includ în categoria terenurilor acoperite de apă, asimilându-se cu noţiunea de albie minoră.
                      dar bineinteles ca nu conteaza ...

                      Originally posted by gecmc94 View Post
                      Înțelegem ce comentăm?
                      Nu stiu ce sa zic ...
                      I have no special talent. I am only passionately curious.

                      Comment


                      • Ce înseamnă lac de acumulare permanent? Pe unde curge Dunărea prin acel lac? Pe fosta intrare din amonte a brațului sunt acum copaci bătrâni de 30 de ani. Dacă sunt lacuri, în ele este apă pluvială și potențial de la vreo inundație sporadică a Dunării.

                        Mica istorie a teritoriului ne arată că nu PSD a modificat geografia (cum titrau ziarele) ci Ceaușescu în anii 1980.

                        Comment


                        • Ceva nu merge bine la forumul asta, am dat ignore user, dar vad totusi ce scrie respectivul cand e citat de altcineva. Macar e ocazional.

                          Comment


                          • Agerpres
                            Comisia de control al SRI: Exemplul de persoană politică susținută de persoane din conducerea SRI folosind canalele media, așa cum vorbea domnul Dragomir despre canale media, susținute prin aceste canale media, ne-a dat un exemplu de persoană care s-a aflat la un moment dat la conducerea Camerei Deputaților.
                            Fie este vorba de Roberta Anastase, fie de Valeriu Zgonea. Eu personal cred că Dragomir a arătat un email prin care cineva din conducerea SRI trimitea ordinul acoperiților din presă (canale media) să îl sprijine pe Zgonea în primăvara lui 2016 când acesta a cerut demisia lui Dragnea din funcția de președinte al PSD după sentința în dosarul Referendumului. Zgonea a fost demis, exclus și este acum istorie.

                            Dar SRI-ul nu a renunțat la războiul cu Dragnea. Prin 2014, în mod ciudat, o știre scăpa pe site-ul web Realitatea:
                            actuala șefă a cancelariei lui Valeriu Zgonea, Adelina Palade, ocupa postul de consilier personal al minstrului Mediului. Conform documentului care arată câștigurile din anul precedent, aceasta a câștigat în 2011, 60 000 de RON din funcția de ofițer SRI,

                            Comment


                            • O zi trista, de care nu o sa ne amintim cu mandrie prea curând........

                              Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a anunțat că joi va intra în vigoare legea prin care deţinuţii încarceraţi în condiţii necorespunzătoare beneficiază de şase zile reduse din pedeapsă pentru fiecare 30 de zile executate. Potrivit informaţiilor obţinute de STIRIPESURSE.RO, sute de deputaţi ar putea ieşi din penitenciare în prima zi de aplicare a noii legi, iar alte câteva sute ar putea cere eliberarea condiţională.

                              Noua lege a fost votată de Parlament în primăvara acestui an şi a fost promulgată de preşedintele Iohannis în luna iulie. Pe lângă cele şase zile reduse din pedeapsă la fiecare 30 de zile executate în condiţii necorespunzătoare (peste 72 de zile pe an), lege aduce şi alte beneficii pentru deţinuţi, în domeniul muncii prestate pentru reducerea pedepsei.

                              Potrivit unor surse din Ministerul Justiţiei, aproximativ 20% dintre deţinuţii care vor beneficia de cele şase zile reducere la 30 de zile executate vor fi eliberaţi direct. Câţi sunt cei care vor beneficia? Atât Administraţia Naţională a Penitenciarelor, cât şi Ministerul Justiţiei refuză să comunice un număr înainte de publicarea în Monitorul Oficial a "Ordinului ministrului justiției pentru aprobarea situaţiei centralizate a clădirilor care sunt necorespunzătoare din punct de vedere al condiţiilor de detenţie".

                              Comment


                              • Politruc adevarat, limba de lemn, creier de gaina, tonaj de rinocer, gesturi de maimuta.
                                Asta n-a muncit in ultimii 30de ani, se apuca acum...
                                Ministrul Transporturilor, în prima sa ședință de Guvern: Se va lucra 30 de zile pe lună, în fiecare zi, fără sărbători
                                „La Ministerul Transporturilor se continuă ceea ce s-a făcut până astăzi. Se măreşte ritmul. Se va lucra 30 de zile pe lună – cât e nevoie, în fiecare zi – fără sărbători, astfel încât să dăm veşti bune românilor, să vadă cu ochii lor că ceea ce e scris în programul de guvernare se înfăptuieşte”, a spus Felix Stroe.

                                Si Tudose.
                                „Mulţumesc. Totuşi, dacă se poate, să facem o dispensă pentru februarie, vă rog frumos”, a replicat premierul.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google