Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Gil26 View Post
    La fel de bine angajatorul putea sa-mi dea mie 3 bomboane (ca inainte) si sa ma lase sa ma descurc cu statul (care i-mi ia doua). Nu il obliga nimeni sa ma indulceasca cu inca o bomboana.
    Asteptam replica, am avut raspunsul pregatit.
    Foarte corect, putea s-o faca dar ar fi insemnat ca e lacom si se bucura la munca/banii tai. Dar ce sa vezi, putea s-o faca si inainte de 2017, sa-ti ia din alea 3 una. Nicio lege nu-i interzicea asta. Odata ce costul muncii e acelasi un angajator corect nu baga mana in buzunarul angajatului.

    "Această creştere salarială a fost absorbită de economia României fără probleme pentru că existau resurse de productivitate obţinute în urma ajustărilor din perioada crizei"

    Ai interpretat gresit citatul, nu are legatura cu “mostenirile”. Are legatura cu taierea salariilor in 2009 si cu ce a generat, dar te las pe tine sa-ti dai seama.
    Last edited by gogeala; 9 August 2018, 01:38.
    "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

    Comment


    • Cred că interpretăm diferit acea afirmație. La care criză se referă? La criza economică globală? Sau la proasta administrare a finanțelor publice din 2009 când Băsescu a ajuns să tăie salariile din sectorul bugetar din 2010.
      Dă-mi voie să îți spun că o tehnică preferată de unii macro-economiști este ca atunci când sectorul privat intră în criză, sectorul public să preia surplusul de șomeri prin acțiuni economice la stat. Sau să investească prin anumite lucrări în câteva firme private care să facă ceva. Dar cea mai puțin preferată este ca statul să taie atunci când taie și privatul. Double-impact.

      Eu cred că afirmația se referă la criza din sectorul privat. Dacă este așa, atunci ajustările la care se referă autorul sunt ajustările făcute de sectorul privat: închideri de fabrici, sucursale, optimizări de costuri, reduceri salariale, concedieri, etc. Acestea au fost făcute de firmele din mediul privat în 2010 când formarea brută de capital fix s-a prăbușit cu 50%.
      capital_fix.jpeg
      Prin comparație, în grafic, Polonia a suferit o mică scădere, câteva procente, urmată de creșteri. Iar SUA a suferit o scădere de 20% în 2009, urmată de o stagnare și creșteri din 2011 de peste 12%, 14% în 2012, 5% în 2013, etc.
      n 2007, the first year that includes the Great Recession in its last quarter, spending increased 3.4 percent. As the recession continued in 2008 and 2009, capital spending showed no significant change in 2008. However, in 2009, capital investments fell 20.6 percent to $1,090.7 billion. There was no significant change in capital investments in 2010; however, spending increased 12.4 percent in 2011, 14.5 percent in 2012, 4.8 percent in 2013, 7.1 percent in 2014, and 2.5 percent in 2015.
      Iar apoi ajungem la "resursele de productivitate" găsite de privați pentru a face niște măriri salariale cauzate de creșterea salariului minim dar și de concurența cu statul. Și intrăm inevitabil în discuția despre externalizarea profitului prin tehnica prețurilor de transfer asupra căreia s-a exprimat în feb 2017 chiar Isărescu. Curtea de Conturi estima că prin aceste metode, anual se duc afară în profiturile multinaționalelor 7-10 mld €. Aș zice că resursele de productivitate erau destul de generoase.

      Comment


      • Originally posted by Fanez View Post
        Aici problema este ca indiferent cat de mult sau de putin muncesti, tot salariul ala fix il iei. De ce sa muncesc 3 ore cand castig la fel muncind doar o ora? De ce sa fac 3 lucruri cand castig la fel si daca fac doar unul? (Nu sunt bugetar).
        Metrorex este companie privata sau de stat?, fiind finanțată prin MT și o mica parte prin cartele cumpărate de călători.

        @silviu, în IT și parțial în cercetare se aplica scutirea impozitului, totuși nu este echitabil, în fine și noi dorim scutire de impozit, dar nu vrea conducerea AR ca au multe indemnizații (parțial neimpozabile) și ceilalți pot sa trăiască și cu salarii mici.
        E adevărat ca acel beneficiu este temporar, însă odată ce te-ai obișnuit cu el e greu sa renunti la el, sau să-l dai statului înapoi.

        Comment


        • Originally posted by aris86 View Post
          Metrorex este companie privata sau de stat?, fiind finanat prin MT i o mica parte prin cartele cumprate de cltori.. .
          Exact. Cartelele cumparate nu contribuie la finantarea Metrorex. Ar trebui sa fie 8.5-9 lei calatoria doar ca sa se sustina, fara profit (sa iasa "tande pe mande").

          Comment


          • Atunci ești bugetar...... Restul nu mai e nimic de comentat.

            Comment


            • @ gecmc94
              Raspunsul meu era pt Gil, altfel as fi mentionat.

              Originally posted by gogeala View Post
              Ai interpretat gresit citatul, nu are legatura cu “mostenirile”. Are legatura cu taierea salariilor in 2009 si cu ce a generat
              Cei 25% (in multe cazuri mai mult) iesiti din piata au afectat serios (generat ajustari semnificative in) sectorul privat.

              Originally posted by gecmc94 View Post
              Eu cred că afirmația se referă la criza din sectorul privat. Dacă este așa, atunci ajustările la care se referă autorul sunt ajustările făcute de sectorul privat: închideri de fabrici, sucursale, optimizări de costuri, reduceri salariale, concedieri, etc. Acestea au fost făcute de firmele din mediul privat în 2010 când formarea brută de capital fix s-a prăbușit cu 50%.
              Ai spus mai bine decat as fi facut-o eu.

              @Gil26
              Daca toti angajatorii privati ar fi oprit pt ei “a patra bomboana” suma iesita din piata ar fi fost mult mai mare ca in 2009 si consecintele considerabil mai mari.

              @aris86
              Nu e bugetar, cred ca sti asta dar vrei doar sa-l tachinezi.
              Last edited by gogeala; 9 August 2018, 09:11.
              "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

              Comment


              • Oare cand o sa invatati ca Romania nu inseamna doar Bucuresti

                [emoji6][emoji6]

                „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                Comment


                • Originally posted by aris86 View Post
                  Atunci esti bugetar...
                  Gresit! E societate comerciala.

                  Originally posted by gogeala View Post
                  ...
                  @aris86
                  Nu e bugetar, cred ca sti asta dar vrei doar sa-l tachinezi.
                  Stie dar nu vrea sa accepte
                  Last edited by Fanez; 9 August 2018, 10:12. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • @ gogeala. Daca ai avut raspunsul pregatit, si eu ma asteptam la asta. Se pare ca am inceput sa ne citim bine. Revenim la bomboane. Un angajator corect a dat a patra bomboana. Dar ca sa faca asta a marit doza de zahar. Iar eu ca am primit o bombonica in plus, dau doua si ceva. Pentru ca nu i-am raspuns lui Silviu. Iau aceeasi bani in mana. Dar si eu si angajatorul platim mai mult la stat. Nu cu mult, dar totusi....Pot veni cu cifre exacte. De fapt asta a fost scopul legii idioate. Sa mai scoata ceva bani de la cei care produc si sunt corecti. Pana la urma nu ma deranjeaza asta prea tare. Macar daca s-ar folosi cum trebuie. Voi reveni cu asta.
                    Dar au fost si unii privati care nu au dat bomboana.
                    Si culmea, in februarie multi bugetari se plangeau ca iau mai putin bani decat inainte. Tanti Olguta facea spume.
                    Eu raman la parerea ca a fost o bombona amara.
                    Ai interpretat gresit citatul, nu are legatura cu “mostenirile”. Are legatura cu taierea salariilor in 2009 si cu ce a generat, dar te las pe tine sa-ti dai seama.

                    Daca toti angajatorii privati ar fi oprit pt ei “a patra bomboana” suma iesita din piata ar fi fost mult mai mare ca in 2009 si consecintele considerabil mai mari.
                    Fiecare intelege citatul cum vrea. Cu mostenirile am adaugat doar pentru ca fiecare, dar abosult fiecare guvern a dat vina pe fostii. Culmea e ca PSD-ul are trei guverne consecutive care dau vina unul pe celalalt. Faptul ca si-au dat primul guvern jos mai inteleg. Dar trebuia sa se gandeasca bine cand l-au pus pe al doilea. L-au dat jos si pe asta. L-au pus pe al treilea care e mai varza decat primele doua. Si trebuie sa traiasca cu asta. Au fost penibili si incearca sa nu se faca de tot de cacao.
                    Ca tot ai amintit anul 2009. In septembrie criza facea "cioc-cioc" prin lume. Tariceanu pleca de la guvernare. Ce a facut? A marit pensii si salarii. Au venit ceilalti. Prin ianuarie nu prea erau bani. Si au inceput taieri. Cum a fost Boc si ai lui, au trecut tara printr-o criza mondiala. Vorbiti de sectorul privat. El s-a ajustat. Iar sacul fara fund era tot la stat.
                    Iar apoi legea tampita cu a patra bomboana putea sa ne aduca ca in 2009. Si legea asta tot PSD-ul a dat-o. In 2018 sa aduci argumente facand comparatia cu 2009 inseamna ca nu s-a invatat nimic. Sau ma rog, fiecare interpreteaza cum doreste.
                    Si pana la urma deocamdata a iesit binisor pentru nulitatile astea de la guvernare din diverse alte cauze. Gustul amar al bomboanei se va simti. Pot gresi, dar pot avea dreptate. Timpul va rezolva dilema asta.
                    Apreciez argumentele aduse. Dintr-o anumita logica si perspectiva ele ar parea corecte. Si sincer am invatat si eu ceva din ele. Daca am posta toti aceeasi idee (egal care), topicul acesta ar deveni plictisitor.

                    As dori sa comentez putin ce a postat colegul Fanez:
                    Aici problema este ca indiferent cat de mult sau de putin muncesti, tot salariul ala fix il iei. De ce sa muncesc 3 ore cand castig la fel muncind doar o ora? De ce sa fac 3 lucruri cand castig la fel si daca fac doar unul? (Nu sunt bugetar).
                    Eu cred ca are dreptate si aici avem de fapt marea problema. Indiferent de cine a fost la putere, nu a facut mai nimic sa schimbe situatia si mentaliatatea asta. Dar toti s-au batut cu caramida in piept. Au facut ce au vrut si fara nici un rezultat pozitiv semnificativ. Iar de servicii publice, administratie, sanatate, educatie ne lovim cu totii foarte des in viata de zi cu zi.
                    Last edited by Gil26; 9 August 2018, 18:53.

                    Comment


                    • Doar o completare la ce spune Gil26,

                      Dupa alegerile din 20 20, (daca vor mai fi) va pica PSD-ALDE, se vor rebrandui sub alte denumiri si vor fi în opozitie. Sunt 10000% sigur ca orice guvern va veni vor incepe scaderile de salarii de la bugetari. Din pacate vor fi afectate doar categoriile care castiga acum 3000---4000 lei. Restul vor suporta scaderi mici. Ce vom face noi rumanii??? Vom injura guvernul ca taie salariile, dar nu vom judeca ca bugetarii nu produc bani , si sunt mai multi si au fonduri de salarii duble fata de privat. Privatul care aduce banii pentru bugetari si pensionari. De unde deficitul de cash? De la verisorii otraviti de la FMI.


                      IN FINE

                      VOR VENI VREMURI NASOALE PT UNII DINTRE NOI[emoji6]

                      „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                      Comment


                      • Te mai “supar” odata, promit. Muncesc mult fara folos.

                        Originally posted by Gil26 View Post
                        Dar ca sa faca asta a marit doza de zahar. Iar eu ca am primit o bombonica in plus, dau doua si ceva.
                        Nu a marit nicio doza, nu cheltuie nimic in plus cu tine. Banii care-i dadea el la stat se mai plimba printr-o mana, a ta, si apoi ajung la stat.

                        Originally posted by Gil26 View Post
                        Iau aceeasi bani in mana. Dar si eu si angajatorul platim mai mult la stat. Nu cu mult, dar totusi....
                        Mai simplu decat cu bomboanele nu stiu cum sa explic. Daca in 2017 platea pentru tine, in total, 100 lei acum, in 2018, plateste, in total, tot 100 lei. Chiar cativa banuti mai putin.

                        Originally posted by Gil26 View Post
                        Pot veni cu cifre exacte.
                        Mai e nevoie sa te rog? Ard de nerabdare sa le vad.

                        Originally posted by Gil26 View Post
                        De fapt asta a fost scopul legii idioate. Sa mai scoata ceva bani de la cei care produc si sunt corecti.
                        Fals. Cei corecti nu au avut nicio problema sa mute banii dintr-o mana-n alta.
                        Scopul legii a fost sa ia banii de la cei care nu plateau cei 23%. Si le-a iesit, in primul trimestru deficitul la bugetul pensiilor a scazut cu 56% anul asta.
                        Ghici cine a venit primul cu idea transferului contributiilor? Un secretar de stat din guvernul Ciolos. Imi scapa acum numele.
                        Iar tu, ca angajat, vei avea o contributie mai mare pt pensie, deci o pensie ceva mai mare.

                        Originally posted by Gil26 View Post
                        Dar au fost si unii privati care nu au dat bomboana.
                        Si care-i parerea ta?

                        Originally posted by Gil26 View Post
                        Si culmea, in februarie multi bugetari se plangeau ca iau mai putin bani decat inainte.
                        Nu din cauza legii transferului, din cauza sporurilor. Acum, sper sa nu ma insel, se pot da maxim 65%.

                        Originally posted by Gil26 View Post
                        Fiecare intelege citatul cum vrea.
                        Dar “miezul” e doar unu.

                        Originally posted by Gil26 View Post
                        Ca tot ai amintit anul 2009. In septembrie criza facea "cioc-cioc" prin lume. Tariceanu pleca de la guvernare. Ce a facut? A marit pensii si salarii.
                        A vrut sa mareasca doar salariile profesorilor si la vot in parlament a fost aproape unanimitate dar nu s-a aplicat.
                        Criza Boc si Basescu n-o vedeau.

                        Originally posted by Gil26 View Post
                        Si au inceput taieri. Cum a fost Boc si ai lui, au trecut tara printr-o criza mondiala.
                        Si alte guverne si-au trecut tarile prin criza, tari care stateau mai rau ca noi cu deficitele si datoria publica, fara taieri de salarii.

                        Originally posted by Gil26 View Post
                        Iar apoi legea tampita cu a patra bomboana putea sa ne aduca ca in 2009. Si legea asta tot PSD-ul a dat-o.
                        M-ai pierdut.

                        Originally posted by Gil26 View Post
                        In 2018 sa aduci argumente facand comparatia cu 2009 inseamna ca nu s-a invatat nimic. Sau ma rog, fiecare interpreteaza cum doreste.
                        M-ai pierdut din nou.

                        Originally posted by Gil26 View Post
                        Si pana la urma deocamdata a iesit binisor pentru nulitatile astea de la guvernare din diverse alte cauze.
                        1-2 cauze te rog.

                        Originally posted by Gil26 View Post
                        Gustul amar al bomboanei se va simti. Pot gresi, dar pot avea dreptate. Timpul va rezolva dilema asta.
                        Reiau.
                        Scopul legii a fost sa ia banii de la cei care nu plateau cei 23%. Si le-a iesit, in primul trimestru deficitul la bugetul pensiilor a scazut cu 56% anul asta.
                        Iar tu, ca angajat, vei avea o contributie mai mare pt pensie, deci o pensie ceva mai mare.

                        Originally posted by Gil26 View Post
                        Apreciez argumentele aduse. Dintr-o anumita logica si perspectiva ele ar parea corecte.
                        Nu au cum “sa para” corecte, pot fi corecte sau nu.

                        Calcul in atasament.

                        @CostiC
                        Genial postul.

                        Originally posted by CostiC View Post
                        Doar o completare la ce spune Gil26,
                        De ce doar una? Poti face si completare la completare, nu se supara nimeni.
                        Last edited by gogeala; 9 August 2018, 21:01.
                        "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

                        Comment


                        • Nu sunt "suparacios".
                          Daca Sanderica "benzineste" fara probleme, mai postez si eu pe aici.

                          Frumos argumentat. Punct cu punct. Si scos din context. La fel as putea face si eu. Si am tot continua pe tema asta.

                          Scuze pentru opiniile total gresite pe care le-am avut. Recunosc ca am gresit.

                          Acum realizez si eu ca de fapt legea asta e cea mai buna si corecta lege data vreodata. Are doar efecte benefice pentru toata lumea.

                          Stima.
                          Last edited by Gil26; 9 August 2018, 22:44.

                          Comment


                          • Gil, eu cred foarte puternic că nu ai deloc informații corecte privind evenimentele din 2008 și Tăriceanu. Îți ofer niște surse ca să îți clarifici istoricul. Nu cred că îți va schimba convingerile politice. Dar, în definitiv, dacă pleci de la neadevăruri, ce rost mai are să te zbați cu politica?

                            (ultimul update, duminica, ora 22.00): Premierul Calin Popescu Tariceanu se intalneste, luni, cu guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, pentru a analiza efectele deciziei Parlamentului privind cresterile salariale. Reamintim ca Tariceanu si-a anuntat intentia de a contesta la Curtea Constitutionala legea privind majorarea cu 50% a salariilor cadrelor didactice. Doua sunt motivele invocate: conflictul de interese intre Guvern si Parlament, precum si lipsa oricarei referiri, in lege, la sursele de finantare pentru marirea salariilor.Comentarii cititori: [profesor] "La greva din 2005 Tariceanu a promis marirea cu 50% in 2008. Dar cine mai tine minte? El nu se opune dar contesta."

                            4 oct 2008
                            Premierul Calin Popescu Tariceanu a anuntat, sambata, intr-o conferinta de presa, ca Guvernul va contesta la Curtea Constitutionala legea privind majorarea cu 50% a salariilor cadrelor didactice, adoptata de deputati, pe motiv de conflict de interese intre Guvern si Parlament. "Ori de cate ori se ia o masura cu un asemenea impact financiar sa fie indicate si sursele de finantare, asa spune Constitutia. Aceasta majorare nu este sustenabila. Deciziile politicianiste luate de Parlament nu vor face altceva decat sa se intoarca impotriva romanilor", a afirmat primul ministru.

                            Premierul a adaugat ca i-a trimis si presedintelui Traian Basescu o scrisoare pe aceasta tema, dand de inteles ca i-ar fi recomandat acestuia sa nu promulge legea privind cresterea salariilor cadrelor didactice. De asemenea, premierul a anuntat ca se va intalni, luni, cu guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, pentru a analiza efectele deciziei Parlamentului privind cresterile salariale.

                            Seful Guvernului a facut aceste declaratii dupa ce i-a convocat, sambata, la Palatul Victoria pe ministrii Finantelor, Muncii, Internelor si Educatiei, pentru a analiza situatia creata in urma adoptarii, de catre deputati, a legii privind majorarea cu 50% a salariilor cadrelor didactice.

                            Varujan Vosganian a declarat joi ca majorarea salariilor bugetarilor ar atrage cresterea deficitului bugetar pana la 7% din produsul intern brut in 2009, ceea ce ar inseamna incalcarea, de catre Romania, a prevederilor Tratatului de la Maastricht si punerea in discutie a statului de membru al Uniunii Europene.
                            Guvernul pregateste o ordonanta de urgenta de amanare a intrarii in vigoare a legii care majoreaza cu 50% salariile profesorilor pana la promovarea unei legi a salarizarii unice a bugetarilor.

                            26 oct 2008
                            Premierul Calin Popescu-Tariceanu a anuntat de mai multe ori ca va bloca administrativ aceasta lege, in vreme ce presedintele Camerei Deputatilor Bogdan Olteanu a explicat ieri pentru ZF cum se vor petrece lucrurile: "Nu vad o alta solutie. O ordonanta urgenta de prorogare (amanare - n. red.) intrarii in vigoare a acestui act normativ pana la adoptarea unei legi unice a salarizarii este sin-gura solutie".

                            Guvernul se teme ca si alti bugetari vor cere aceste majorari care, acordate, vor conduce, potrivit premie-rului, la o inflatie de peste 10%. Blocarea majorarii salariilor ar urma sa fie decisa maine intr-o sedinta de Guvern, dupa ce, la sfarsitul saptamanii trecute, presedintele Traian Basescu a promulgat legea votata in unanimitate de catre Parlament prin care salariile cadrelor didactice sunt majorate cu 50%, fata de 9%, cat convenise Guvernul cu sindicatele. Curtea Constitutionala, sesizata de Guvern, a spus ca legea este constitutionala.

                            Calin Popescu-Tariceanu, seful Executivului: Eu le-as spune sindicatelor sa mearga la Cotroceni pentru ca acolo e, poate, fabrica de bani! In momentul de fata, economia Romaniei este puternica, stabila, performanta, puternica si pregatita sa faca fata contextului economic international dificil. Dar cu astfel de masuri, daca le adoptam, va spun clar ca ingenunchem economia Romaniei.

                            Presedintele Traian Basescu a spus vineri, dupa ce a promulgat legea, ca Guvernul are bani pentru a sustine majorarea si ca poate schimba destinatia unei parti a banilor din acest buget, indreptandu-i catre salari. Banii pentru investitii pot veni din fondurile europene neaccesate, a mai spus seful statului.
                            "Dupa ce doi ani efortul principal a fost pe investitii, si el trebuie sa continue, obiectivul major acum este sa stimulam apropierea de sistemul de educatie a unor absolventi de facultate valorosi. (...) Cu 700 de lei pentru un profesor incepator, cu 1.800 de lei pentru un profesor dupa 25 de ani de educatie nu se poate apropia nimeni cu incredere de acest sistem, asa ca specialistii valorosi nu vor veni catre educatie", a justificat presedintele promulgarea legii majorarii salariilor profesorilor.
                            "Romania are o economie solida, dar nu putem ignora faptul ca criza financiara globala se transforma in criza economica, iar tarile din jurul nostru incep sa fie afectate", a afirmat luni premierul Calin Popescu-Tariceanu, intr-o declaratie de presa televizata pe tema protestelor cadrelor didactice. "Este total nerealist ca in contextul crizei financiare internationale sa majoram salariile cu 50%. Ar fi o masura de sinucidere economica, ar duce Romania la faliment".Citeste in articol cele mai importante declaratii ale primului ministru.

                            3 nov 2008
                            Tăriceanu: "Majorarea salariilor cu 50% ar fi o masura de sinucidere economica, ducem Romania in faliment".

                            70.000 de cadre didactice din toata tara, afiliate la Federatia Spiru Haret, au intrat luni dimineata, la ora 7:00, in greva de avertisment.
                            Cadrele didactice afiliate la Federatia Sindicatelor Libere din Invatamant vor fi in greva de avertisment lunea viitoare, pe 10 noiembrie. Sindicalistii din invatamant au anuntat ca, pe data de 18 noiembrie, vor declansa greva generala pe termen nelimitat.

                            Ei sunt nemultumiti de faptul ca Executivul a blocat, printr-o ordonanta de urgenta, aplicarea legii majorarii cu 50% a salariilor cadrelor didactice, votata de Parlament si promulgata de presedintele Traian Basescu.
                            Ce a urmat? OUG nr. 136/2008 prin care se amâna creșterea salarială pentru aprilie 2009, greve de avertisment, presiune politică. Guvernul a dat o nouă OUG 151/2008 prin care și-a anulat propria OUG 136.

                            Decizia de luni a Guvernului vine in contextul grevelor de avertisment ale cadrelor didactice, dar si pe fondul atacarii la Curtea Constitutionala a OUG nr. 136/2008, prin care Executivul a amanat , pana in aprilie 2009, cresterile salariale pentru profesori cu pana la 50%, stabilite prin Legea nr. 221/2008.

                            Exceptia de neconstitutionalitate, inaintata de Avocatul Poporului, a fost inclusa in sedintra de marti a Curtii Constitutionale.

                            Guvernul a comunicat, marti, Curtii Constitutionale (CC), ca luni a emis Ordonanta de Urgenta nr. 151/2008, prin care a abrogat dispozitiile OUG nr. 136/2008 de amanare a aplicarii legii de majorare a salariilor profesorilor.
                            După o perioadă de patru ani în care guvernul României dădea lecţii Europei în ceea ce priveşte creşterea economică, parlamentarii de la Bucureşti au ajuns astăzi în ruşinoasa situaţie de a decide tăierea salariilor bugetarilor şi a pensiilor pentru a putea frâna spirala datoriilor ţării.


                            Dimpotrivă, cei în funcţii şi ieri, şi azi vin cu afirmaţii cinice, cum este cazul ministrului administraţiei şi internelor Vasile Blaga (PD-L), un fost membru al guvernului Tăriceanu, care a declarat duminică, într-o emisiune la Pro TV, că, la preluarea mandatului, guvernul Boc ştia de situaţia dificilă în care este ţara, dar că nu s-au luat măsuri pentru că aşa s-a considerat.

                            "Lucrurile au evoluat în toată lumea după ianuarie 2009. Puteam să le luăm, dar nu le-am considerat necesare atunci", a spus Blaga.

                            La începutul lui 2009 nu s-a suflat nicio vorbă despre situaţia economică dificilă, după ce în campania electorală parlamentară se bătuse mare tam-tam pe creşterile de salarii de la stat, ca apoi să se întoarcă roata la 180 de grade. Traian Băsescu şi premierul Emil Boc au anunţat în luna mai că România va lua un împrumut de 20 de miliarde de la Fondul Monetar Internaţional şi instituţiile europene, o sumă astronomică dacă este să te gândeşti la optimismul care domnea cu jumătate de an înainte.

                            Comment


                            • Nu ma zbat cu politica.
                              Din ce i-mi aduc aminte in 2009 s-au acordat mariri salariale. Sau am trait cu impresia asta. A fost un talmes-balmes.

                              La fel pare si acum. Poate explicati pe ce baza conduc cei aflati acum la putere tara asta. In spiritul echitatii social-democrate PSD sau al liberalismului capitalist ALDE? Ca doctrinele astea doua nu se prea pupa una cu alta.
                              Sau poate se unesc pentru binele tarii. Si cine va fi conducatorul cel mai iubit? Dragnea sau Tariceanu?

                              Comment


                              • "Majoritatea analiștilor și, mai nou, Banca Națională se așteaptă la o creștere economică sub nivelul prognozat de Comisia Națională de Prognoză (CNP), de 5,5%. Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, se așteaptă la 4%, fiind o diferență de 1,5 puncte procentuale față de prognoza pe care s-a realizat bugetul. "

                                (sursa)

                                Oups, se pare ca statistica din pix incepe sa fie "corectata" de realitate....
                                I have no special talent. I am only passionately curious.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google