Alarmistul Va Raspunde

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • salut.
    puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi sa montez o alarma cu cheie briceag star lux L-3000(4)
    mai jos atasez o poza cu alarma

    Comment


    • Am montata pe masina o alarma Pilot AA1018 de 2 ani de cand mi-a fost sparta masina.
      Acum 2 nopti mi-au fost fortate yalele din nou, atat cea de pe dreapta cat si cea de la sofer dar nu au reusit sa deschida masina deoarece yalele au fost anulate (urma sa pun butuci de inox in locul lor dar nu am avut timp), adica scoasa tija ce merge la broasca.
      Alarma este cea cu senzor de soc incorporat care este de tot rahatul, cu masina armata trebuie sa dau cu punmul in unitatea alarmei sa se declanseze acest senzor.
      Alarma are intrare pentru senzor auxiliar, vreau sa montez ceva senzor cu microunde sau senzor la atingerea caroseriei dar nu stiu care se potrivesc cu acest tip de alarma.

      Comment


      • Aceasta este alarma, mufa de senzor este cea de sus in dreapta.
        Attached Files

        Comment


        • In principiu poti adauga orice senzor ce da semnal negativ pe iesire.
          Configuratia mufei dinspre firul rosu e in-,+,masa.

          Inainte de asta verifica daca unitatea centrala e bine prinsa de o parte metalica fixa, undeva pe sub bord(preferabil in mijlocul masinii/bordului), s-ar putea sa ai surprize placute vizavi de senzorul de soc inclus
          Last edited by t0rquemada; 26 July 2014, 23:04.
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • Originally posted by casper20 View Post
            Alarma este cea cu senzor de soc incorporat care este de tot rahatul, cu masina armata trebuie sa dau cu punmul in unitatea alarmei sa se declanseze acest senzor.
            in poza postata mai sus de tine scrie clar ca poti ajusta sensibilitatea senzorului de soc incorporat ... daca ai montat gresit alarma in sensul ca nu e lipita/atasata bine de caroseria masinii normal ca nu face treaba acel senzor.............''alarma de tot rahatul ''' imi place-

            Comment


            • salut.
              puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi sa montez o alarma cu cheie briceag star lux L-3000(4)
              mai jos atasez o poza cu alarma

              Comment


              • @Ucigas vezi

                si
                Attached Files
                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                Comment


                • multumesc pentru raspuns

                  Comment


                  • La Logan-ul Preference 1.2 16v,am alarma Maat 679 Extreme2(nu am fost langa ea la montajul ei).Cand a fost montata alarma, a fost necesar montarea a 2 contacte care lipseau la usile spate. Intrebari:
                    -pe firul de la fiecare contact usi care duce la firul negru/alb al unitatii centrale Maat 679 exista cate o dioda gen 1N4007 ? la contactele usi fata aceste diode sunt montate din fabrica sau la montajul alarmei ?
                    -daca leg un led cu rezistenta aferenta de 1kohm intre un plus dupa contact chei si firul negru/alb al unitatii centrale Maat 679, o sa ma avertizeze led-ul cand o usa este deschisa ? intreb,deoarece mi se pare mai simplu asa decat activarea ledului din bord ca in tutorialele de pe net.

                    Comment


                    • 1. diodele 1N4007 le adaugi tu
                      2. mai simplu, tot ca in tutoriale, + dupa contact, rezistenta 1k (sau 1k2), led, si - de la UCH, pin A4 conector maro.
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • Multumesc pentru raspunsuri.
                        As face cum spui dar nu stiu daca la Logan-ul meu Preference 1.2 16v conectorul maro din EH1 are acel papuc special bagat la A4,apropo la A20 nu merge conectat minusul led-ului ? Daca conectorul maro nu are papuc,nu stiu de unde-l pot procura.Nu vreau sa desfac mufa de la EH1 si sa constat ca nu are papucul.Mi se pare mai accesibil sa leg minusul led-ului la firul alb/negru al alarmei,credeti ca va funtiona led-ul ?

                        Comment


                        • A20 am vrut sa scriu atunci, dar ora tarzie...

                          A20 = output doors onen/close status indicator (indicator usi deschise)
                          A4 = output door lock status indicator (indicator usi incuiate)
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • In varianta spusa de mine,de ce nu ar merge ?

                            Comment


                            • Ar trebui sa mearga si in prima varianta expusa, insa testati inainte de a efectual montajul final.
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment


                              • la Logan senzorul de soc unde este montat ca e prea sensibil si daca pot regla? este vorba de alarma ,, MAAT,,
                                Last edited by psanyiro; 10 August 2014, 18:11.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google