Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • pot sa mut rovignieta de la o masina la alta ?

    Comment


    • Nu. Ramane valabila pe vechea masina. Daca ramane si numarul neschimbat, nu trebuie sa mai faci nimic (ma refer la noul proprietar al masinii), daca se schimba numarul, se plateste o taxa pentru modificarea in baza de date de la drumuri.
      Rovinieta e eliberata pe un numar de inmatriculare+numar de identificare autovehicul.
      Daca ai casat-o/exportat-o, ceri banii inapoi de la drumuri, cu certificatul de radiere care sa fie bifat in unul din cele 2 cazuri.
      Last edited by mr.K; 7 March 2011, 18:21.

      Comment


      • eu nu inteleg cum o sa o muti daca e in baza lor de date inregistrata pe prima masina, sau daca vrei sa.ti faca ei modificari in baza de date, nu stiu daca s.ar putea, si daca s.ar putea, sigur nu la benzinarii, acolo unde o platesti, ci la politie, drumuri, birocratie, etc. si pentru 100 si ceva de lei, crezi ca s.ar merita? eu zic ca mai mult ai cheltui pentru a o muta, dar inca o data zic nu stiu daca se poate!
        sigpic

        Comment


        • @nicu, sunt si roviniete scumpe, pentru camioane de 30 de tone, 5axe, de 1210 euro. Pentru alea se merita sa platesti 24.8 lei taxa de modificare.Si nu numai pentru alea, Daca cineva iti vinde un Logan care mai are rovinieta pentru 6 luni, e mai rentabil sa dai 24.8 lei taxa si sa ai rovinieta de 60 de lei (cat e un pe un an dat in jumatate).

          Comment


          • da, la masinile mari se merita, dar eu nu as muta.o dintr.un singur motiv, fi atent
            benzina pana la targoviste 50 lei
            mutarea 25 lei
            ce mai cheltui pe acolo, ajung cam la 100 de lei, si eu zic ca mai bine dau 120 si iau rovignieta, mai spun inca o data, asta doar in cazul meu, poate unii colegi locuiesc aproape de politie, sau au alte masini, la care rovignieta se poate spune ca, costa o avere, da, atunci se merita sa o muti pentru numai 25 de lei !
            sigpic

            Comment


            • Ai si tu dreptate in cazul tau. Cine nu locuieste in orasul in care e sectia de drumuri nationale a judetului sau regionala de drumuri nationale, nu se merita sa faci drumul daca e prea lung sau fara un alt scop. Dar de obicei , cand cumperi o masina sh cu rovinieta valabila, faci drumuri pentru inmatriculare, ridicare numere definitive sitalon etc.
              Cand se termina leasingul, la fel. Deci ocazii ar fi. Si nu dureaza, 10 minute cat dai banii si iei factura si chitanta+un bon cu cod de bare care atesta modificarea.
              Last edited by mr.K; 7 March 2011, 18:40.

              Comment


              • Vedeti ca astia au inceput sa trimita amenzile cu fan courier .....e jale 8000 de bucati leau dat sa le livreze

                Comment


                • Care a fost filmat, e prea tarziu acum
                  Care va simtiti cu musca pe caciula, strangeti bani...de amenzi apoi de jante, pivoti, bucsaraie, etc, ca drumurile sunt la fel de proaste si asa vor ramane.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Am vazut un documentar cu autostrada ALCAN , dintre Alaska si Canada. La ce temperaturi extreme sunt acolo, autostrada se prezenta IMPECABIL. Ce inseamna sa nu furi.........................

                    Comment


                    • Poi decat amenzi si taxe stiu astia. De drumuri ii doare in .... . Am fost si yo spre dambovicioara si la jumatatea drumul m-am intors pt ca rupeam masina acolo.
                      sigpic
                      http://www.loganclub.ro/forum/b_83_d...uy-t30810.html

                      Comment


                      • OFF. Si ai platit si taxa de intrare pe defileu in Dambovicioara nu ??? Dar va recomand un alt traseu " belea " ... Campulung - cabana Voina . Daca reusit sa treceti nevatamati de gaurile din asfalt sigur o sa ramneti suspendati in gaurile din gheata de pe baraj . Exemplele ar putea continua .
                        ON . Daca circul in localitate pe un DN imi trebuie rovinieta ??? Acest DN fiind singurul din localitate .

                        Comment


                        • Se pare ca da, iti trebuie rovinieta. Cel putin dupa spusele unui prieten, politist.
                          If it ain't broke, don't fix it!

                          Comment


                          • Originally posted by givali View Post
                            ON . Daca circul in localitate pe un DN imi trebuie rovinieta ??? Acest DN fiind singurul din localitate .
                            Sunt scutite de plata taxei doar tronsoanele de DN care traverseaza municipiile resedinta de judet...

                            Comment


                            • Si un pic de legislatie, sa nu creada lumea pe cuvant:

                              ORDIN nr. 769 din 1 octombrie 2010
                              Art.1
                              (3) Prin exceptie de la prevederile alin. (2), tariful de utilizare nu se aplica pentru sectoarele de drumuri nationale aflate in interiorul resedintelor de judete si al municipiilor, intre indicatoarele rutiere de intrare/iesire in/din acestea.
                              Last edited by mr.K; 10 March 2011, 09:44.

                              Comment


                              • Deci daca nu ies din localitate si circul pe DN , atunci nu trebuie rovinieta ..... un lucru FOARTE bun !!!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google