Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Posibil ca numărul de înmatriculare sa fi fost detectat eronat, iar în urma corecției acestuia de către agentul constatator se regăsește o plată efectuată.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Da, dar agentul putea sa constate si ca plata a fost efectuata ulterior comiterii contraventiei - data inregistrarii, chiar si eronate, a numarului de inmatriculare. Bineinteles ca eu nu pot dacat sa ma bucur de omisiunea lor.
      Fanez, daca in 6 luni nu vine amenda, aceasta se prescrie. Cred ca este valabil pentru orice amenda de circulatie trimisa prin posta.

      Comment


      • Pe chitanta de la rovigneta zice s-o pastrezi un an. D-aia am zis. O data am platit o amenda pe loc la agent. Mi-a dat chitanta. Dupa mai mult de 6 luni, cand am vrut sa platesc impozitul apaream cu amenda neplatita. Bine ca am pastrat chitanta si pv-ul.

        Comment


        • Termenul de comunicare a oricarei amenzi e de 6 luni de la data producerii contraventiei, si de maxim 30 de zile de la data constatarii/emiterii procesului verbal.
          Nu se emit in timp real procesele verbale, se utilizeaza imaginile inregistrate de camere, ia rin intervalul 1 zi-6 luni se proceseaza.

          Stiu si eu o persoana care a scapat de amenda, fara emiterea procesului verbal. Probabil picase sistemul.
          Mai stiu si alte persoane care n-au scapat.
          Last edited by mr.K; 14 February 2017, 09:20.

          Comment


          • Un parlamentar amendat pentru că a fost prins fără rovinietă s-a gândit să modifice legea. Demnitarul susţine că statul ar trebui să-i sancţioneze pe şoferi în cel mult 30 de zile, nu într-o jumătate de an sau mai mult, aşa cum se întâmplă acum. Şoferii susţin la unison demersul.
            Pana si parlamentarii nu-si platesc rovinietele.

            Asta a păţit şi deputatul UDMR Márton Árpád-Francisc. După ce a plătit sancţiunea, şi-a dat seama că ar trebui să existe şi un termen de prescripţie a amenzii.
            Exista, ca pentru orice amenda, dar de unde sa stie asta, care cica face legi?
            Plus ca:
            Alin Şerbănescu, purtător de cuvânt CNAIR: A scăzut foarte mult timpul de înştiinţare pentru şoferul amendat, de la 6 luni la 2 luni.
            Márton Árpád-Francisc, deputatul care a iniţiat legea: „În era noastră, când totul este pe calculator, eu zic că într-o lună se poate constata că persoana respectivă a circulat fără rovinietă.
            Eu zic sa fie si amenda trimisa tot pe calculator.

            În fiecare an, cel puţin un şofer din 10 este amendat pentru că circulă fără rovigneta. Mulţi se plâng că primesc procesele verbale cu întârziere, iar compania de drumuri nu trimite dovada plăţii şi administraţiilor locale. Din această cauză, Fiscul le blochează conturile.
            Pai amenda se plateste la administratia locala-fisc, ce hartie sa mai trimita careva catre aia?
            Conturi blocate de fisc la persoane fizice? Pai normal, daca nu au achitat amenda la fisc, asa cum scrie in PV.

            Mai bine da psd-ul bani de cate o rovinieta gratuita tuturor, chiar de au sau n-au masina, oricum isi cumpara toti bere pentru gratar de banii aia, doar nu-s fraieri sa cumpere rovinieta.

            Un parlamentar amendat pentru că a fost prins fără rovinietă s-a gândit să modifice legea. Demnitarul susţine că statul ar trebui să-i sancţioneze pe şoferi în cel mult 30 de zile, nu într-o jumătate de an sau mai mult, aşa cum se întâmplă acum. Şoferii...

            Comment


            • Eu am mai zis (nu stiu daca am si scris) ca e anormal sa-ti vina amenda pentru rovinieta dupa un an. Pe chitanta scrie s-o pastrezi un an de la data expirarii. Ori apari in sistem ca ai platit, ori trebuie sa te duci sa-ti "dovedesti plata".

              Comment


              • Eu am mai zis (nu stiu daca am si scris) ca e anormal sa-ti vina amenda pentru rovinieta dupa un an.
                Nomal e sa nu-ti vina deloc.
                Legal e sa-ti vina dupa max. 6 luni, ca si in cazul contraventiilor rutiere.
                Romanii vor amenda instant, ca sa poata negocia neacordarea ei.

                Comment


                • Am o curiozitate, sa vedem daca stie cineva...(din experienta proprie)
                  Rovineta a expirat sambata noaptea; astazi (duminica) am trecut de 2 ori pe langa o camera, imediat ce am trecut a 2-a oara, mi-am adus aminte de expirarea ei
                  Si in cca 10 minute am achizitionat-o.
                  Legal, sunt bun de plata, DAR, oare voi primi "cadoul" ?
                  E domeniul "instanta", clementa judecatorului etc? Caci, din cate imi povestea o persoana din novensys, mecanismul este automat: fotografiere, verificare rovineta, amenda...
                  Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                  Comment


                  • Nu o sa primesti amenda. Eu am un camion pentru scoala de soferi si platesc rovinieta doar daca trec pe langa vreo camera mobila....si nu am primit nici o amenda.

                    Comment


                    • Originally posted by 77sky View Post
                      Si in cca 10 minute am achizitionat-o.
                      Legal, sunt bun de plata, DAR, oare voi primi "cadoul" ?
                      Eu am fost intr-o situatie aproximativ ca a ta doar ca am platit-o dupa o ora dupa ce am trecut de camera. (expirata era de 2 zile). Dupa 3 luni am primit "cadoul" :-)
                      I have no special talent. I am only passionately curious.

                      Comment


                      • Siii...platita? Ce scor? Merci!
                        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                        Comment


                        • 250 lei sau jumatate in 48h.
                          Dar din pacate am luat-o din casuta postala la mai mult de 48h. Au lasat-o cu un martor (e o procedura legala). Nu e lasata la posta cu mandat ci au ei curierul lor se pare.
                          I have no special talent. I am only passionately curious.

                          Comment


                          • nu stiam ca poti sa lasi cu martor... astea ar trebui inmanate personal... ce tampenie...
                            in alta ordine de idei astept si eu vreo 2 bucati am uitat desi fac pe un an am avut alta masina si am uitat dupa calculele mele prin iunie ar fi cel mai tarziu

                            Comment


                            • nu stiam ca poti sa lasi cu martor... astea ar trebui inmanate personal... ce tampenie..
                              Pai personal nu o sa le vrea nimeni, niciodata, de aia. Stiu pe unul care mai dadea postasului cate un sprit si nu-l "gasea" acasa cateva luni sa-i dea un proces verbal pentru depasire viteza, pana trecea termenul legal de instiintare.
                              E procedura legala, proces verbal de afisare, conf OG 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor.


                              E domeniul "instanta", clementa judecatorului etc? Caci, din cate imi povestea o persoana din novensys, mecanismul este automat: fotografiere, verificare rovineta, amenda...
                              Trebuie sa faci contestatie la PV, la judecatoria in raza careia ai domiciliul, 20 lei timbrul, depui copie dupa rovinieta si demonstrezi ca ai avut buna credinta, pur si simplu ai uitat.
                              Depinde de judecator daca il anuleaza, legal, are tot dreptul sa nu o faca.
                              Da, fotografierea si verificarea sunt automate, emiterea PV o aproba si semneaza olografic personalul uman, ca asa a zis instanta judecatoreasca.
                              Last edited by mr.K; 11 December 2017, 16:55.

                              Comment


                              • Am patit si eu anul trecut asa ceva, mi-am adus aminte ca mi-a expirat rovignieta cand am trecut pe langa o camera mobila. Am oprit la prima benzinarie si am cumparat rovigneta. Am scapat de amenda. In cele cateva luni in care am asteptat sa vad daca primesc plicul, am aflat urmatoarele:
                                1. Dintr-un interviu in presa cu un director din CNAIR, sistemul de amendare este permisiv, functioneaza asemanator cu cel de la Fetesti, daca cumperi rovigneta pana la ora 24 nu esti amendat.
                                2. Din discutii cu un salariat CNAIR:
                                -verificarea rovignetelor se face manual, adica o persoana vizualizeaza fotografiile sau filmarile si introduce nr. de inmatriculare la tastatura(poate asa se explica faptul ca poti primi amenda dupa cateva luni, , daca procedura de verificare ar fi automata, in cateva zile ar veni amenda)
                                - camerele fixe nu inregistreaza non-stop, mai au probleme tehnice.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google