Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Multumesc frumos!
    Last edited by 77sky; 22 July 2018, 22:12.

    Comment


    • Azi am primit in cutia postala, o scrisoare, capsata de un bilelel, desfac, amenda rovignieta, ma uit in masina, expirata din august... Am mers azi si am refacut-o, luni merg sa plateac amenda. Intrebare, pe plic si hartie apare data contraventie 5. 11 2018, si scrisoare e semnata in 5 12 2018, eu am vazut-o in posta azi. Luni platesc oare tot jumate din 250 lei?
      Logic nu trebuia sa imi vina doar un fel de aviz? Si sa o ridic personal? Pe plic apare si semnatura martor... Ce naiba o fi, nu inteleg, la ce a fost xulescu martor? Daca nu o primeam, sau o vedeam peste 2 luni? Oare mai pot primi amenzi si pe august? Septembrie? Octombrie?
      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

      Comment


      • Martor la momentul cand a fost facuta instiintarea la domiciliul.
        Logic era sa ai rovinieta valabila, cand circuli pe drumurile nationale din tara asta.
        Plateste si las-o asea.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • bine, exista notificari pe telefoane, etc, tot felul de alte metode electronice pe care, daca te joci cu telefonul, le poti sterge.
          Eu imi tiparesc datele de inceput ale rca si ale rovignetei pe niste hartii, le decupez si le lipesc cu scoci pe corpul cheii masinii.
          De ce? Am observat ca mereu te joci cu cheia, Le poti lipi si pe bord sau volan. Mult mai ieftin ca o amenda.

          Comment


          • Este prima, de cand conduc, am verificat_o inainte de concediu, era in termen, telefonu a uitat sa ma notifice.
            Ideea era daca voi plati 125 sau 250? Martoru cred ca era fictiv trecut, pe la mine nu prea trec oameni. Si daca am primit-o joi, o pot plati luni{48h lucratoare)?
            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

            Comment


            • Acum, am ajuns acasa, si am citit pv-ul cap coada...

              Amenda e de fapt din 15.08, prelucrata de Bucuresti in 06 11, si ajunsa la mine in oras tot prin noiembrie, si acu incepe nasoleala... Noi in zona in care stau eu, nu mai avem postas de cateva luni bune, imi vin doar facturi si plicuri care sunt prin alte firme de3 curierat, am fost la posta sa ii anunt ca nu e normal, si mi-au spus ca nu au postas, ca nu se angajeaza nimeni pe zona asta... Si faza naspa de tot, primul aviz are data de 29.11, pe spate scris cu creionu : Cu ridicare pana in 03 12 , dar eu plicul acesta semnat cu martor, l-am primit doar in data de 06 12, si de el capsat primul aviz al postei din 29.11 !!! Deci nu aveau cum sa mi-l trimita in 29 11 daca era prins de plicul actual!!!

              Se vede ca erau capsate impreuna, ca sunt rupte identic (impreuna) Termenul de plata injumatatit este 15 zile de la data primirii, eu sper ca ea sa fie 06 12, desi ma incadrez si in 29.11, dar daca nu venea direct de la cnadr, ce ma faceam, eram bun de plata la suma intreaga...

              Si acum intrebare, de atunci eu am mai tot circulat, dar amenzile urmatoare nu se vor mai pune pana la data de 29. 11 sau 06 12, sau 06 11 data pv-ului emis de Bucuresti???

              Daca mai primesc vreo amenda dupa data de 29 11 si pana la 06 12, eu dau posta in judecata!
              Last edited by mumus; 9 December 2018, 20:56.
              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

              Comment


              • Originally posted by 77sky View Post
                Am o curiozitate, sa vedem daca stie cineva...(din experienta proprie)
                Rovineta a expirat sambata noaptea; astazi (duminica) am trecut de 2 ori pe langa o camera, imediat ce am trecut a 2-a oara, mi-am adus aminte de expirarea ei
                Si in cca 10 minute am achizitionat-o.
                Legal, sunt bun de plata, DAR, oare voi primi "cadoul" ?
                E domeniul "instanta", clementa judecatorului etc? Caci, din cate imi povestea o persoana din novensys, mecanismul este automat: fotografiere, verificare rovineta, amenda...
                La postul 1293 relatam cele de mai sus.
                Maine, 10.12.2018 se implineste un an de la "incident". Inca nu am primit nici o amenda.
                Scriu acestea, ca experienta pentru alti colegi
                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                Comment


                • Mersi ! Sper sa fiu si eu scapat doar cu o amenda Si cred ca imi voi face un calendar cu plati auto, ca am 2 masini, culmea, stau sa am grija ca la masina sotiei sa fie totul in regula, si o patesc la a mea... Evernote este de vina la mine... aplicatie android, faina, dar se pare ca nu e fiabila...
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • Experienta lui sky nu se aplica. Din cate am inteles eu, cazul lui sky este tipic pentru situatia in care nu primesti amenda. Amenzile sunt procesate de un operator uman (nu ma refer la camere si software-ul care identifica numarul si scaneaza in baza de date). Iar confirmarea umana ca la data X o anumita masina nu avea rovigneta se face tot uman (cred ca acela este "martorul" la care se refera mumus, este un angajat al cnadr care supervizeaza sistemul software - .... a fost o decizie a instantelor de judecata cum ca amenzile nu pot fi automatizate 100% de un software). Acest "martor" vede ca sky a avut rovigneta in ziua respectiva (nu mai verifica ora) si nu ii mai trimite amenda..... Cam asta am retinut eu din tot scandalul cu amenzile cnadr.

                    Comment


                    • Mumus, la mine s-au scurs cca 17 ore in care nu am fost acoperit de rovinieta (citeste detaliile din post).
                      La tine e vorba de un timp cu mult mai luuuung
                      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                      Comment


                      • Din ce am citit de la momentul primei amenzi, pana la luarea la cunostiinta nu mai platesti alta, sper dper sa fie asa... Am fost, am platit 125 lei. Gata.
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google