Tutorial montat telescop capota fata

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tutorial montat telescop capota fata

    Merge exclusa tija metalica fata capota si inlocuita cu una telescopica ?
    Acel telescop se regaseste la o gramada de marci de masini.
    Intrebare merge adaptata la logan ca sincer arata cam demodata treaba cu tija .

  • #2
    Eu m-am repezit sa ma uit, am crezut ca ai facut tu .Are cineva aici pe forum asa ceva, userul @Paulic.
    LOGAN--> <--TOYOTA

    Comment


    • #3
      baieti au am doar 2 poze, de la un user de pe e-bay...sper sa va fie de folos, acum dimensiuni si taria ( Nm ) amortizorului si locul exact masurat unde se monteaza nu stiu, dar daca vrei, te uiti la poza si trebuie sa reusesti ceva
      Attached Files
      Life is short...play more!
      http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

      Comment


      • #4
        ce ciudat are unghiu pus.
        cred ca merge si un unghi mai mare , dar trebuie gasiti o tija pe masura.
        ma`ti bagat la idei

        Comment


        • #5
          ideea e sa fie telescopul in asa fel pus incat sa aibe loc fara sa tai din table ( aripi si/sau capota ) si atunci cand e capota inchisa sa fie in forta un pic telescopul, si inspre jos, nu sa-ti impinga capota in caz de doamne fereste ca ti se deschide accidental...

          asa mi s-o intamplat in bucuresti acum cateva luni bune, pe iuliu maniu de la politehnica inspre lujerului, mergeam cu vreo 60-65, pe langa mine a trecut glont un taximetrist cu vreo 90-100...la 30 m in fata mea, pe banda lui, de la viteza aia, frana cu fum si scart, derapaje etc...
          trecand pe langa el, uimit ca nu avusese nimic in fata, caine, canal, trecere de pietoni, surpriza...capota era calare pe parbriz...am ras de nu mai puteam, rebe la fel ca era cu mine, dar apoi m-au luat fiorii gandindu-ma prin ce spaima trecuse ala

          si ar mai fi ceva, la masinile straine exista deja kituri special pe modele si tipuri etc, unde prinderea de pe aripa e pusa in locul unui surub ce tine aripa...aici in poza vad ca ar fi intre suruburi...nu-mi place asa
          Life is short...play more!
          http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

          Comment


          • #6
            din cate am vazut suv-ul are tija la capota...deci mai stati putin sa apara si o sa vedeti cum e prins si cum arata. doar ca pretul de la dealer sigur o sa fie pe masura...
            Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

            Comment


            • #7
              Frumos cu telescop, dar chiar nu stiu in ce masura merita investitia.
              Mai degraba la portbagaj as baga ceva telescop sa se deschida mai elegant si sa nu se opreasca ca ciobanu in opritor daca esti grabit la deschis...in mod normal trebuia sa bage ei din fabrica.

              Comment


              • #8
                Am gasit aici o poza cu o capota cu telescoape, dar fara nici o explicatie.
                INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

                Comment


                • #9
                  Aici este o poza cu masina lui Paulic.
                  Am avut si eu tentativa de a monta telescop la capota dar am renuntat.Am renuntat pentru faptul ca atunci cand capota e deschisa (cu telescop) nu se mai poate folosi tija originala a masinii...asta in cazul in care se buleste telescopul si am neaparat nevoie sa umblu la motor...sau cand am nevoie sa las capota deschisa o zi sa spunem.
                  Si...bolo...daca ai telescop montat la capota nu mai exista riscul de a ti se da capota peste cap in caz de deschidere accidentala.
                  Prinderea la telescopul lui Paulic se face ...in surubul de pe buza aripii(cel care tine aripa) cu o intaritura suplimentara pusa sub si pe capota in locul acelei cleme de sustinere a tijei originale a masinii.
                  Un telescop de Dacie breack de haion e suficient ...am facut masuratori inclusiv la sustinerea capotei.
                  Attached Files
                  Last edited by valeriuciprian; 21 October 2009, 20:51.
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Eu cred ca Sandu Golanu ar putea face lumina in aceasta problema ,incepand de la dimensiunea telescopului pana la cele mai ale dracului probleme de montaj...
                    Sa nu-ti fie frica de opozitie.Aminteste-ti ca un zmeu se inalta impotriva vantului ,nu impreuna cu el.

                    Comment


                    • #11
                      E mai frumos cu telescop. cand i-ti zice un prieten ,coleg,etc.. ridica capota ..tu stai sa pun tijaaaa...eeee

                      Comment


                      • #12
                        De pe un bmw e36 nu merge oare?

                        Comment


                        • #13
                          @ valeriuciprian...crede-ma ca de la forta cu care impinge vantu capota + forta cu care impinge telescopul capota, rezultand 2 forte asupra capotei, ti se da peste cap, la viteze peste 60 la ora...nu se rupe amortizorul, dar se smulg prinderile, ori din capota ori din aripa
                          adica ori se smulge prinderea din table, ori se smulge capatul telescopului din maciuliile de prindere
                          telescopul e doar ca sa nu mai ridici cu mana capota si sa folosesti tija aia, si de frumusete/show
                          + ca daca nu e din fabrica, sau sa fie un kit special facut de o firma de tuning, gen din germania ca aia au pentru toate masinile astfel de kituri de pe la 25 euro setul, si nu e masurat cum trebuie, se vor duce telescoapele de o sa te saturi de schimbat

                          si ca o idee, se poate pune un telescop doar pe partea stanga, unde nu e tija, si in caz de telescop (de)cedat, il declipsezi din maciuliile de prindere si folosesti tija
                          Last edited by bolo; 22 October 2009, 10:46.
                          Life is short...play more!
                          http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

                          Comment


                          • #14
                            E vorba de sustinere cand ridici capota? Ca din cate am vazut are o clema care retine capota.E vorba de telescop sa tina capota cand bagi degetul deblochezi capota si de acolo telescopul i-si face treaba .. ridica capotasi de aici intervine telescopul?

                            Comment


                            • #15
                              voi vreti si telescop de deschidere si telescop de franare 2 in 1. nu cred ca exista...
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google