Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca eu platesc o caruta de bani la CASCO n-are rost sa platesc decontare directa la RCA. Am CASCO cu regres, nici nu ma intereseaza unde are RCA vinovatul ca se descurca ei (sper sa nu fie cazul si sa dau bani degeaba la CASCO decat sa am nevoie).
    Daca aveti vreun incident si platiti amenda pe loc la militie, sa pastrati chitanta si PV pentru ca eu am platit pe loc, iar la "fisc" apaream ca n-am platit. Cu chitanta si pv s-a rezolvat dar a trebuit sa fac doua drumuri inutile.

    Comment


    • Am facut pe un an la Groupama B8 306 lei
      Anul trecut am dat 420 lei tot B8

      Comment


      • Pe 19 imi expira si mie asigurarea la Groupama, 415 lei/an m-a costat atunci.
        Acum am facut-o la Uniqa, 274 lei/an.
        Drumuri bune sa aveti!

        Sent from SM-G935F using Tapatalk

        Comment


        • tot B8. de unde diferenta asta ?!
          Attached Files

          Comment


          • Saptamana viitoare urmeaza sa-mi expire RCA-ul si as vrea sa va cer o parere. Merita sa iau si pachetul de decontare directa in conditiile in care masina este luata cu credit auto de la RCI Leasing si am Full CASCO cu regres la Alliantz Tiriac, iar brokerul tot incearca sa ma convinga explicandu-mi avantajele acestei decontari directe. Doresc sa inchei RCA-ul la Omniasig, avand cel mai bun pret dupa City Insurance. Voi ce parere aveti?

            Comment


            • Nu vad rostul sa faci RCA cu decontare directa avand Casco.Daca nu.ti convine Rca vinovatului,in caz de dauna,poti face Casco cu regres.Daca nu aveai Casco atunci DA,te puteai gandi la Rca cu decontare directa.
              Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

              Comment


              • daca ai casco(platesti deja ca sa iti repare masina cand vrei si cum vrei) nu e cazul de decontare directa....

                Comment


                • Subscriu.

                  Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk

                  Comment


                  • Polița pe 12 luni la Groupama 364 de lei.
                    alte oferte: 331 asirom, 341 city, 343 euroins, 381 omniasig, 441 unica și 470 generali.

                    Comment


                    • Am platit asigurarea la noul meu Logan 1.0 sce și observ cu mirare că am același preț ca la vechiul 1.4 (transferul de bonus a fost făcut).Oare să nu existe diferente? (duduia de la asigurări a dat din umeri). Menționez că asigurarea nu a fost făcută la dealer.

                      Comment


                      • Trebuia sa faci o simulare online sa vezi tarifele. Teoretic ar fi trebuit sa fie mai mic dar depinde asigurator.
                        Last edited by 77sky; 25 April 2018, 07:22.
                        I have no special talent. I am only passionately curious.

                        Comment


                        • Originally posted by Silviu View Post
                          Trebuia sa faci o simulare online sa vezi tarifele. Teoretic ar fi trebuit sa fie mai mic dar depinde asigurator.
                          Sunt destule criterii de bonus sau penalizare in cadrul programului de ofertare.
                          Din pacate si eventualele greseli ce apar la introducerea datelor pot creea diferente de pret. Trebuie avut incredere in broker ca se ocupa cu studierea ofertelor. Din pacate fac asigurari prea multi care nu stiu , inca toate mecanismele.

                          Ca broker de asigurari am studiat fenomenul destul de mult.
                          Asa ca daca aveti intrebari astept solicitari
                          Last edited by Lucian_2011; 7 June 2018, 23:40. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Bine de stiut

                            În România, proprietarii de mașini sunt obligați să aibă asigurare RCA indiferent dacă folosesc mașina sau nu. Mai exact, în Legea nr. 132/2017 scrie că „persoanele fizice sau juridice care au în proprietate vehicule supuse înmatriculării sau înregistrării în România, precum și tramvaie au obligația să se asigure pentru cazurile de răspundere civilă ca urmare a prejudiciilor produse prin accidente de vehicule (...)”.

                            Informația este confirmată și prin intermediul unui ghid al Autorității de Supraveghere Financiară, care supervizează domeniul asigurărilor RCA: „Proprietarul unui vehicul trebuie să dețină o asigurare RCA valabilă pe toată perioada în care vehiculul este înmatriculat/înregistrat, chiar dacă acesta nu este utilizat”.

                            Cei care nu încheie asigurarea RCA, deși sunt obligați, riscă o amendă de la 1.000 la 2.000 de lei și pierderea certificatului de înmatriculare al mașinii.

                            Comment


                            • Foarte bine.

                              Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

                              Comment


                              • Originally posted by abc View Post
                                În România, proprietarii de mașini sunt obligați să aibă asigurare RCA indiferent dacă folosesc mașina sau nu. Mai exact, în Legea nr. 132/2017 scrie că „persoanele fizice sau juridice care au în proprietate vehicule supuse înmatriculării sau înregistrării în România, precum și tramvaie au obligația să se asigure pentru cazurile de răspundere civilă ca urmare a prejudiciilor produse prin accidente de vehicule (...)”.

                                Informația este confirmată și prin intermediul unui ghid al Autorității de Supraveghere Financiară, care supervizează domeniul asigurărilor RCA: „Proprietarul unui vehicul trebuie să dețină o asigurare RCA valabilă pe toată perioada în care vehiculul este înmatriculat/înregistrat, chiar dacă acesta nu este utilizat”.

                                Cei care nu încheie asigurarea RCA, deși sunt obligați, riscă o amendă de la 1.000 la 2.000 de lei și pierderea certificatului de înmatriculare al mașinii.
                                Te contrazic !!!
                                Daca nu circuli, nu te obliga nimeni sa ai RCA valabil !
                                Sanctiunile sunt doar daca circuli fara RCA !
                                Last edited by leutzul; 9 September 2018, 07:44.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google