Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca are chef sa aplice legea, da.
    Daca nu, nu.
    De obicei nu prea. Insa eu am mai vazut situatii.

    Comment


    • N-am stat sa citesc toata legea aia, dar din paragraful pe care l-a pus Cezar nu reiese ce vorbiti voi aici.

      Cazul cu vanzarea si obligatia de a inmatricula masina in termen de 30 de zile este cu totul si cu totul altceva.

      Bottom line: daca eu ii dau masina lu' Gigel sa se plimbe si el loveste pe cineva, RCA-ul meu este perfect valabil, indiferent daca eu am sau nu permis de conducere.
      Last edited by vitriol; 2 December 2014, 16:24.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • Exact: masina este asigurata, nu persoana.

        Comment


        • @vitri: corect. Insa legea zice ca trebuie ca utilizatorul sa fie trecut in polita de asigurare.
          Eu ziceam de ce ar trebui sa fie, nu de ce este (legat de a avea sau nu permis).

          @nea k: masina impreuna cu proprietarul/utilizatorul.
          Last edited by Cezar; 2 December 2014, 16:48. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Daca eu sunt proprietar in acte inseamna ca e masina mea, e proprietatea mea si ma bucur de dreptul de proprietate garantat de constitutie - asta include si faptul ca pot sa-i dau masina lui Gigel sa se duca la supermarket si sa-si cumpere apa plata.
            Termenul de "utilizator" se foloseste in contractul de leasing, adica societatea de leasing este proprietarul de drept al masinii, iar beneficiarul contractului de leasing (ala de plateste rate la leasing) este utilizatorul. In cazul acesta RCA-ul se poate face, fie pe numele societatii de leasing, fie pe numele persoanei fizice sau juridice care este trecuta in talon la mentiunea "utilizator". In ambele cazuri nu conteaza cine conduce masina.

            Nu stiu de unde deduci tu ca "asa ar trebui sa fie"...
            Last edited by vitriol; 2 December 2014, 17:01.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • Sigur, poate gigel sa faca ce vrea cu masina ta. Doar ca polita nu acopera ce face gigel. Repet: daca vrea asiguratorul!
              Cum sa faci o corelatie intre un fundament si rezultatele utilizarii defectuoase a acelui bun, cu exceptia proprietarului?

              Revenind: arata-mi unde se face diferenta intre persoana fizica si juridica si unde scrie cautilizatorul este o entitate ce are legatura doar cu entitatile juridice.

              voi de ce credeti ca se face in functie de cnp-ul proprietarului?
              De ce nu se face dupa datele masinii? Ce treaba are proprietarul pana la urma?
              Fac aceasta comparatie, pt ca litera legii o interpretam dupa bunul plac
              Last edited by Cezar; 2 December 2014, 17:08. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • singurul caz prin care esti indreptatit sa treci pe cineva utilizator pe polita de rca este numai si numai daca acesta apare ca utilizator si in talon.
                se face dupa cnp-ul proprietarului contractul de rca fiind incheiat intre proprietar sau utilizator si firma de asigurare. daca exista utilizator trecut in talon atunci se va face dupa cnp-ul utilizatorului
                Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                Comment


                • Sursa svp.

                  Comment


                  • RCA-ul se face de pe CNP-ul proprietarului ca sa le ia bani mai multi celor care au varsta sub 30 de ani.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • Toata lumea vorbeste despre cum interpreteaza fiecare legea. Eu m-am lovit de problema asta cand un amic, posesor de autoturism, nu a putut face RCA pe numele lui pentru ca n-are permis. Asiguratoriul i-a cerut musai o declaratie in care sa scrie cine va conduce masina si pe cnpul aluia se calculeaza RCA. Masina aia poate fi condusa de oricine, nu asta-i problema.
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • Pai atunci declar CNPul lu tata socru si masina ramane in propietatea mea, sa faca pe CNPul lui RCAul ca poate o conduce el.
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • Musai ca masina sa fie proprietatea celui care face cererea pt RCA.
                          Daca difera numele, atunci iti cer documentele care atesta faptul ca masina este proprietatea ta.

                          Comment


                          • Utilizator e oricine, nu e musai sa fie trecut in RCA/talonul masinii.
                            Masinile inchiriate au zeci de utilizatori anual, care nu apar in nicio asigurare, doar intr-un contract de inchiriere.

                            In cazul prezentat de Vitriol, daca Gigel loveste masina cand pleaca dupa apa plata si asiguratorul face pe nebunul, scot la imprimanta in 3 secunde un contract de inchiriere cu Gigel drept utilizator si gata.
                            Din acest motiv asiguratorul nu se complica daca altcineva decat proprietarul face dauna.
                            El e utilizatorul ales de proprietar sa se plimbe cu daradaica. Fara acte, ca persoanele fizice nu fac abuz de contracte.
                            In caz contrar, daca proprietarul nu stie de utilizatorul de ocazie, acesta s-ar numi hoț, este?

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              Utilizator e oricine, nu e musai sa fie trecut in RCA/talonul masinii.
                              Masinile inchiriate au zeci de utilizatori anual, care nu apar in nicio asigurare, doar intr-un contract de inchiriere.

                              In cazul prezentat de Vitriol, daca Gigel loveste masina cand pleaca dupa apa plata si asiguratorul face pe nebunul, scot la imprimanta in 3 secunde un contract de inchiriere cu Gigel drept utilizator si gata.
                              Din acest motiv asiguratorul nu se complica daca altcineva decat proprietarul face dauna.
                              El e utilizatorul ales de proprietar sa se plimbe cu daradaica. Fara acte, ca persoanele fizice nu fac abuz de contracte.
                              In caz contrar, daca proprietarul nu stie de utilizatorul de ocazie, acesta s-ar numi hoț, este?
                              Ma intereseaza partea asta cu asigurari pentru ca sunt oarecum intr-o situatie de asta, adica daca sa zicem X care are asigurare pe alt nume, adica masina nu e trecuta pe numele lui si se intampla sa faca accident, se poate prezenta la asigurator cu asigurarea respectivului impreuna cu un act de inchiriere sau ceva de genul, ca nu prea sunt lamurit.
                              Jocuri cu masini

                              Comment


                              • Originally posted by Cezar View Post
                                Musai ca masina sa fie proprietatea celui care face cererea pt RCA.
                                Daca difera numele, atunci iti cer documentele care atesta faptul ca masina este proprietatea ta.
                                Pai eu cer sa faca RCA da cu CNPul lu tata socru, ca eu poate n-am permis cum zicea colegu mai sus. trebuie si adeverinta de la politie ca n-am permis?
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google