Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Rca pentru 0.9 la City Ins.initial era 540 ron,masina fiind noua B/M era 0.Dupa rectificarea B/M(masina veche era cu B/M 5,s.a ajuns la B.M 7,valoarea fiind 380ron/an
    Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

    Comment


    • Originally posted by einstein1984 View Post
      Pai eu cer sa faca RCA da cu CNPul lu tata socru, ca eu poate n-am permis cum zicea colegu mai sus. trebuie si adeverinta de la politie ca n-am permis?
      Nu conteaza ca n-are proprietarul permis! (Eu am adus in discutie CUM AR FI NORMAl, nu cum este acum!).
      Daca ai numele tau si un alt CNP, respectiv al tatalui tau socru (pt ca tatal tau socru nu poate face RCA decat daca este proprietarul masinii, sau utilizatorul ei, cu actele aferente), atunci RCA-ul nu este valid.

      Einsteine lasa mistocareala! Daca nu ai citit legea, e ok, inteleg ca esti lenes.
      Daca mai si faci pe smecherul cu toate ca n-ai citit-o....

      Eu incerc sa va dau niste sfaturi, MOKA!
      Altora le iau 225 euro pe ora pentru consultanta!
      Daca nu apreciati, faceti voi de capul vostru cum stiti mai bine, ca poate lucrati in domeniu

      @catalin: relax, se poate merge si asa. Nu cred ca va fi un asigurator nebun sa o ia pe alta cai. Doar sa nu se faca pagube uriase (Sa intre intr-o casa scumpa, sa distruga o masina scumpa). In rest, mergi linistit.

      Originally posted by mr.K View Post
      Utilizator e oricine, nu e musai sa fie trecut in RCA/talonul masinii.
      Masinile inchiriate au zeci de utilizatori anual, care nu apar in nicio asigurare, doar intr-un contract de inchiriere.

      In cazul prezentat de Vitriol, daca Gigel loveste masina cand pleaca dupa apa plata si asiguratorul face pe nebunul, scot la imprimanta in 3 secunde un contract de inchiriere cu Gigel drept utilizator si gata.
      Din acest motiv asiguratorul nu se complica daca altcineva decat proprietarul face dauna.
      El e utilizatorul ales de proprietar sa se plimbe cu daradaica. Fara acte, ca persoanele fizice nu fac abuz de contracte.
      In caz contrar, daca proprietarul nu stie de utilizatorul de ocazie, acesta s-ar numi hoț, este?
      Masinile de inchiriat au alt regim. Si ai sa vezi ca in alte tari de ex, tu platesti asigurarea! La noi, daca iei de la o firma serioasa (Sixt, etc), exista o limita a pabugei despagubita (o idee mai mica).
      Sigur, poate sa scoata ce doreste. Insa este stipulat in asigurare? Ca in baza aluia decontezi pagubele! Contractul de asigurare se face intre proprietar sau utilizator si firma de asigurari! Nu sunt asiguratorii asa prosti precum cred unii! Doar ca exista o TOLERANTA!

      Este hot doar daca proprietarul declara ca furata masina. Altfel, nu!
      Iar daca o fura, RCA-ul nu acopera pagubele. (celor ce se afla in masina busita. Atat lor cat si bunurilor lor).
      Last edited by Cezar; 3 December 2014, 11:13. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Intr-o famile exista o masina. proprietar in acte este unul (sa zicem el), sotia mai conduca si ea masina, fiul si sau fiica mai conduc si ei , mai vine si tata care are nevoie din cand in cand de masina...
        Acum faci contract cu toti membri familiei care ar putea conduce masina ca in caz de accident sa se prezinte cine....? - proprietarul, sau cel care a condus dar nu este recut pe RCA.
        Eu pot sa am in garaj cate masini imi permit fara sa detin un permis - nu cred ca-mi interzice legea.
        Poate angajez pe cineva sau apelez la unul si la altul sa ma duca.
        O intrega nebunie daca stai sa despici firul...
        ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

        Comment


        • Probabil ca e necesara modificarea legislatiei, in lumina noilor cresteri de tarife.
          Ca la rovinieta, iti cumperi RCA pe perioade scurte, 1 zi, 7 zile....

          Comment


          • Poti avea bunuri cate doresti, evident.
            Insa, ca sa le asiguri te costa!
            Si cand toti facem pe "jmecherii", atunci se va intoarce impotriva noastra.
            Ca unde nu plateste un cocalar dintr-asta imputit ("ca ce domne, eu n-am bani sa dau la RCA " - ATUNCI STAI ACASA IMPUTITULE!!!!!!), platesc alti prosti.
            Ca la fisc: unde un jeg nu plateste, plateste altul si pt el.

            Abia astept sa vad cum va musca de cur toate aceste situatii.
            Eu unul fac toate demersurile sa va luati mumu.
            Saptamana trecuta am intors 400 de despabugiri pe RCA-uri.
            Saptamana asta fac 500.

            Comment


            • Cezar, hai sa-ti dau exemplu real daca tot zici ca te ropicepi : copil de 1 an mosteneste masina de la taicasu. Nu o poate vinde nimanui, ca e minor. Cat crezi ca plateste RCA? Si cumm ii faci RCA, ca permis nu are de unde? Nici nu poate semna contract cu masa sa-i conduca masina.
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • Totusi, unele tarife sunt absurde. Un bosorog de 70 de ani cu 5 daune la activ plateste RCA mai putin ca mine (600-700 lei), 27 ani fara nicio dauna pe rca (1350 lei). Parca nu-mi convine sa tin masina pe numele meu, este ?
                Insa problema e ca daca tot ocolesti legea, fa-o bine.
                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                Comment


                • Originally posted by einstein1984 View Post
                  Cezar, hai sa-ti dau exemplu real daca tot zici ca te ropicepi : copil de 1 an mosteneste masina de la taicasu. Nu o poate vinde nimanui, ca e minor. Cat crezi ca plateste RCA? Si cumm ii faci RCA, ca permis nu are de unde? Nici nu poate semna contract cu masa sa-i conduca masina.
                  Daca este si ma-sa in viata, nu mosteneste el masina. Poate doar daca tac-su i-a lasat-o prin mostenire.
                  Poate incheia un contract cu compania de asigurari, ma-sa, care de altfel este tutorele legal. Copilul fiind mic nu poate incheia nicio relatia contractuala cu nimeni.

                  Imi place ca te te dai destept si faci pe agresivul, insa daca esti nefericit, nu intra intr-o discutie in care ai cunostiinte limite! Sau intra, insa invata ceva! Ori poti face pe smecherul si vei ramane prost!

                  @sam: sunt, da. Pt ca aia care ar trebui sa plateasca, nu o fac. Atunci cine va plati? Cine a ramas "Jmecherii" stau la umbra, cu masinile pe numele bunicilor.
                  De aceea militez eu pentru utilizator si rca corect! Nu asa, aiurea, pt ca altii trebuie sa plateasca "jmecheria" cocalarilor!
                  Last edited by Cezar; 3 December 2014, 11:53. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Originally posted by Cezar View Post

                    Imi place ca te te dai destept si faci pe agresivul, insa daca esti nefericit, nu intra intr-o discutie in care ai cunostiinte limite!
                    !
                    Limitate ar fi mai corect daca era sa ma dau destept. E bine sa fii tu ireprosabil cand atragi atentia altuia.
                    Daca toata lumea ar urma sfatul asta, ar mai avea forumul asta ciu ciu vizitatori sau posturi, n-ai avea ce citi. Nu mai bine ca se ghideaza dupa semnatura mea?
                    Dar e bine, mai afli ceva nou, nu conduce masina altuia ca daca o trosnesti nu esti acoperit de RCA...

                    http://www.buhnici.ro/2013/12/02/rca...mment-page-13/ Cum sa faci RCA mai ieftin cica...
                    Last edited by einstein1984; 3 December 2014, 12:16. Reason: Automerged Doublepost
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • Imi cer scuze daca am fost agresiv:
                      Important est ca facem schimb de informati, corect.
                      Inca o data scuze pt agresivitate.

                      Comment


                      • Originally posted by Cezar View Post
                        @sam: sunt, da. Pt ca aia care ar trebui sa plateasca, nu o fac. Atunci cine va plati? Cine a ramas "Jmecherii" stau la umbra, cu masinile pe numele bunicilor.
                        De aceea militez eu pentru utilizator si rca corect! Nu asa, aiurea, pt ca altii trebuie sa plateasca "jmecheria" cocalarilor!
                        Ca idee: 25% din masinile inmatriculate in Romania nu au RCA-ul facut. Din cauza astora se majoreaza RCA-ul, nu din cauza "cocalarilor" "hotilor" "nenorocitilor" si cum i-ai mai catalogat tu pe cei care isi trec masina pe numele bunicilor.
                        Ce smecherie fac, cu ce "fraudeaza" ei companiile de asigurari daca platesc mai putin la RCA, dar nu au incidente in trafic? De ce spanac sa plateasca ei mai mult? Doar ca sa-i tina in spate pe cei care fac cate 4-5 daune pe an?
                        Last edited by vitriol; 3 December 2014, 14:36.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • de unde e asta cu 25%? Ca daca era asa opreai 10 masini si dadeai 2 amenzi si luai talonul....
                          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                          Comment


                          • De aici.

                            N-am zis ca masinile alea care fac parte din cei 25%, circula pe strazi. Mi s-a intamplat si mie sa nu am nevoie de masina 2 luni si nu i-am mai facut RCA. Am tinut-o in garaj.

                            L.E. Adica am tras in piept societatile de asigurari si nu i-am mai tinut in spate pe cei care fac multe daune. Acum o sa vina Cezar si o sa spuna ca sunt un "nemernic" si ca din cauza mea se scumpeste RCA-ul.
                            Last edited by vitriol; 3 December 2014, 15:04.
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • Uitati-va de cand e articolul. 'Vor aparea rovinietele' -ma lesi?
                              Eu stiu multe masini de marfa (basculante) care fac rca doar 6 luni pe an.
                              Asta nu o vad o problema. Vrei sa circuli , faci rca. Nu-nu.
                              o/____\o
                              (i)
                              .........

                              Comment


                              • In prezent, din datele CSA, aproximativ 25% din masinile inmatriculate nu au RCA.
                                Oho, de cate ori am avut RCA valabil fara sa apara in baza de date CEDAM... cred ca mai rar nu aparea decat sa apara. Le ceream eu sa faca update.
                                Last edited by einstein1984; 3 December 2014, 16:14.
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google