Frauda la Omniasig

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Corect, atat timp cat ai contract valabil pana in 2014 nu poate fi modificat unilateral de Omniasig. Mai ales ca ai polita incheiata prin banca, deci cu fransiza 0 - avantaj pentru tine. O fi criza, dar nici chiar asa.
    Pe mine au incercat sa ma ameteasca la acceptul de plata: "Sa vedem cat aveti fransiza, 200 de euro parca ...". Zic: Nu, am zero!. Cica: "Nu se poate sa fie zero". S-a foit prin acte vreo 5 minute si mi-a dat dreptate

    Comment


    • #92
      nu vreau sa fiu offtopic dar imi explica si mei careva ce este fransiza asta si cu ce se mananca? din cunostintele mele fransiza este un imprumut de brand. ce rol are asta in asigurari de tip casco???
      vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

      Comment


      • #93
        E o valoare pana la care asigurarea nu acopera dauna. Sa spunem ca ai fransiza de 200 de euro si ai o dauna la masina de 1000 de euro. Esti obligat sa platesti din buzunar 200 de euro tu si restul de 800 compania de asigurari. Sau daca ai o dauna de 150 de euro nu ai ce sa soliciti de la asigurari, repari masina pe fonduri proprii. A fost introdusa cica pentru a descuraja solicitarea decontarii daunelor minore.
        Imprumutul de brand este franciza.
        Last edited by nsa; 9 April 2009, 22:54.

        Comment


        • #94
          deci asta se plateste numai cand soliciti reparatie? este vreo firma care nu a inclus aceasta fransiza?
          vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

          Comment


          • #95
            Eu am contract cu Omniasig din aprilie 2008, cand am inceput leasingul, si nu am fransiza. Nici nu m-au chemat pentru ceva "rectificari". Este posibil sa nu depinda doar de firma, ci si de localitate / filiala.
            Logan Ambition 1.5 DC

            Comment


            • #96
              Pana marti (dupa pasti) stau linistit ,dar marti ma duc la ei cu tupeu...:-" si le pun contractul in fata ...sunt de parere ca: odata ce ei mi-au pus acele conditii franciza 0 % ,prima de asigurare de 80 ron pe luna ,au fost pretentiile lor...am semnat contractul cu ei pana in 2014...acum ce vor ,sa-mi mai bage si franciza asa tam-nesam...am de gand sa ma cert urat de tot cu ei...si am sa ma duc si la protectia consumatorului ,pt ca eu il consider un abuz ceea ce fac ei cu mine...
              Dar imi dadu de banuit insistenta de a semna acel act aditional...bine ca nu il semnai ...ca imi bagau franciza fara sa vreau...offf..ce ti-e si cu romanii astea,niste ipocriti ! Cand e vorba de bani....parca le ia draq mintile ,se uita numai sa insele...

              Multumesc mult pt ca mi-ati deschis ochii ,am sa fiu atent cu ei si o sa va spun si voua ce am facut...multumesc inca o data :*
              sigpic
              http://www.loganclub.ro/forum/dj_xx_ain-t1219p4.html
              http://mik-anonym.blogspot.com

              Comment


              • #97
                Din motivul asta, cu actul aditional, am evitat sa ma duc pana acum sa ii anunt ca am montat alarma, in mod normal ar trebui sa-mi scada putin suma de plata ca cica e mai "sigura" masina
                Originally posted by maistoru View Post
                deci asta se plateste numai cand soliciti reparatie? este vreo firma care nu a inclus aceasta fransiza?
                Da, o platesti doar daca soliciti o reparatie pe CASCO, tu platesti suma respectiva si ei diferenta pana la valoarea devizului. Din cate stiu, cam toti au fransiza, doar pentru masinile in rate se mai poate fara, cand polita se incheie prin banca.

                Comment


                • #98
                  Allianz n-are fransiza (singurii din cate stiu).

                  Comment


                  • #99
                    Am fost si eu sunat de la omniasig in legatura cu acel act aditional care adauga fransiza. Cei care au asigurari mai vechi - fara fransiza, incepand de la 1 aprilie, la urmatoarea dauna vor trebui sa semneze actul aditional. (prima dauna este fara fransiza abia la urmatoarea o sa se aplice).

                    Nu stiu cat e de legal lucrul asta din moment ce ai deja o polita pe care scrie fransiza 0.

                    Comment


                    • Eu am reparat in iarna pe RCA-ul boului o lovitura in partea dreapta spate.
                      In afara de faptul ca acceptul de plata mi l-au dat a doua zi, nu am ce sa reprosez OMNIASIG-ului.
                      P.S. Buna secretara de acolo... deci nu am mai comentat nimic

                      Comment


                      • eu am avut neplacerea sa ma prezint la cosco omniasig cu un parbriz crapt si mi sa dat sa semnez un act aditional prin care doar acea reparati o suporta ei si restul sa le platesc eu sau o sa rezilieze contractul eposibil asa ceva.bineinteles nu am semnat
                        p.s. am contract pana in 2016 prin credit de la brd

                        Comment


                        • Art. 37. - (1) Nici o faptă sau omisiune a asigurătorului ori a agentului său, constând în încălcarea oricărei prevederi a prezentei legi, a legii aplicabile contractului de asigurare şi a condiţiilor sau a cuantumului primelor de asigurare, precum şi a altor elemente privind încheierea contractului de asigurare, nu poate fi invocată de asigurător pentru anularea unui contract de asigurare.
                          Legea 32/2000 privind activitatea de asigurare şi supravegherea asigurărilor@

                          cititi si voi legea ca eu nu prea am inteles.
                          CT-97-VIPsigpic

                          Comment


                          • Articolul 19 din contract este INATACABIL. Gandeste logic, ei nu faceau un contract care sa contravina Legii 32.

                            Comment


                            • pct 7.2 din contract B.R.D.
                              daca imprumutatul a incheiat polite de asigurare acesta va mentine/reinoi contractele de asigurare pe toata durata derularii contractului de credit si nu va modifica suma asigurata sau o alta conditie a contractelor de asigurare fara acordul prealabil al bancii.
                              CT-97-VIPsigpic

                              Comment


                              • Eu am Avut contract la Omniasig incheiat pe 8 ani prin credit auto brd, si dupa 20 de luni mi-au bagat faza cu fransiza de 7.5 mil, am facut reclamatii peste reclamatii pe la OPC si la ei, dar nu am rezolvat nimic, asa ca am reziliat contractul si m-am mutat la Asiban, si nu sunt singurul care a facut asa, in Galati cred ca 30% din clientii Omniasig au facut ca mine,

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google