Cumparare Logan Sh Care A Fost Cumparat Cu Credit Auto

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 89.MIR
    replied
    cartea de identitate e una, talonul e altceva.... sa nu facem off topic

    Leave a comment:


  • cosmin83
    replied
    pai bine si cand faci ITP nu iti cere carte masini,atunci cum o faci daca nu o ai?

    Leave a comment:


  • Cromatic
    replied
    Nu se poate schimba natura creditului.

    Leave a comment:


  • 89.MIR
    replied
    e la banca....

    Leave a comment:


  • cosmin83
    replied
    si eu am masina prin brd,dar eu am cartea masini acasa pe numele lui matusamea.tie nu ti-or dato?

    Leave a comment:


  • 89.MIR
    replied
    pffff deci:

    Eu as vrea sa imi VAND masina, care este luata cu credit auto, pe 10 ani de la BRD.
    Ideea este ca nu as vrea sa achit creditul in urma vanzarii pentru a nu face un altul la alt curs (cel prezent) si la alta dobanda...deci... se poate schimba natura creditului, sau a gajului, ca sa imi pot lua cartea de identitate? si sa vand masina? ...

    Leave a comment:


  • adonis33
    replied
    la achizitie in sistem leasing proprietar al masini este firma de leasing.....iar beneficiarul contractului este utilizatorul masini pana la plata integrala a contractului...cand firma de leasing trece masina pe numele utilizatorului numai in situatia in care acest aspect este mentionat expres in contract sau utilizatorul isi exprima aceasta optiune cu cel putin 45 de zile inainte de ultima rata contractuala !

    Leave a comment:


  • Seba
    replied
    pe politie o doare-n cot de faptul ca masina e sau nu gaj la vreo banca. nu-i treaba politiei, aia verifica contractul d evanzare-cumparare, daca aide la primarie hartia ca nu ai datorii la bugetul de stat, pe politai il doare-n cur de proprietar, atata timp cat pe masina se plateste impozit. tanti aia e nou angajata sau e aproape pensionara? cam da impresia ca nu stie sigur ce vorbeste.

    Leave a comment:


  • bogdan178
    replied
    sal

    Am un Logan luat in rate la BRD ...am tot acte talon carte masina 2 chei platesc impozit etc.etc. ... am fost la banca si am intrebat concret daca este in arhiva electronica de garantii mobiliare si doamna de acolo mi-a spus ca verifica si sa sun in 2-3 zile ...mentionez ca pot stinge creditul pt ca mai am de plata undeva la 700 ron dar il pastrez pt casco .
    Am intrebat concret ce se poate intampla ..si mi-a spus ...: ca pot vinde masina si ca vina este a politiei ca nu verifica daca este sau nu este masina pusa drept gaj la arhiva electronica de garantii mobiliare ...insa atentie daca nu se platesc restul ratelor banca poate lua masina de la oricine si oricand are chef in orice situatie .... pagubitul urmand a se adresa instantei pentru recuperarea banilor ...adica daca eu vand masina si nu mai achit ratele cumparatorul risca sa ii fie ridicata masina ...iar ca sa mai vada banii trebuie sa ma dea in judecata pe mine.
    M-am interesat si mi-a dat de gandit pentru o ulterioara achizitie SH a unui automobil ...in cazul in care vanzatorul omite sa imi zica ca a fost luata in rate si el nu mai are chef sau nu mai poate sa isi achite ratele banca poate venii la mine acasa si sa imi ia masina cu platforma .

    bye

    Leave a comment:


  • Daniel 67
    replied
    În cazul creditelor banca finanţează clientul iar maşina este plătită dealer-ului!!! Banca îşi ia ca măsură de precauţie acel contract de gaj asupra maşinii pentru cazul în care clientul nu poate sau nu mai vrea să plătească ratele creditului. Altfel, clientul este proprietar cu drepturi (aproape) depline asupra autoturismului iar CI rămâne la proprietar şi nu în altă parte.
    În cazul leasing-ului firma care se ocupă cu aşa ceva îşi ia ca măsură de precauţie pentru recuperarea datoriei nu numai creditul acordat clientului ci şi dreptul de proprietate pe care şi-l asumă până la achitarea datoriei. De aceea CI rămâne la firma de leasing. Nu înţeleg ce e aşa de greu priceput şi tot o dăm la interpretat!!!

    Leave a comment:


  • Peter Pan
    replied
    Ia fiti putin atenti ce scrie pe contractul de credit auto:

    1. in cazul creditelor care au ca scop achizitionarea unui bun (este vorba in cazul de fata de un credit auto) sa nu instraineze obiectul creditului fara consimtamantul prealabil al bancii, prin vanzare, donatie sau instarinare, mai inainte de a rambursa integral creditul primit.

    2. in cazul creditelor auto, sa prezinte bancii in termen de 90 de zile calendaristice de la data utiliarii creditului, factura de achizitionare a autovehiculului care face obiectul creditului si CARTEA DE IDENTITATE A VEHICOLULUI avand inscrise datele de identificare ale imprumutatului.

    Deci si la credit auto ci ar trebui sa stea la banca.

    Leave a comment:


  • vasile78
    replied
    Zi-le alora de la BRD ca nu mai ai bani sa o platesti, poate schimba regulile!

    Leave a comment:


  • sylwik
    replied
    preluare credit brd nu accepta nesimtitii

    am incercat sa predau eu un logan, luat cu credit pe 10 ani... DAR stupoare... nu exista aceasta posibilitate. doream s-o dau unui cunoscut, dar fara sa am surprize, vroiam sa fie totul legal si ok. BRD nu accepta asa ceva



    Originally posted by cipicric View Post
    Multumesc celor care au raspuns, din ferificire am hotarat sa nu cumpar masina. Proprietarul dupa ce ca nu mi-a spus decat foarte tarziu ca masina era cumparata pe credit, masina fiind gaj la banca mai imi propunea sa las masina pe numele lui, facem doar contract de vanzare cumparare, ca el sigur plateste creditul, ca dovada a acestui lucru fiind faptul ca eu ar fi urmat sa virez direct banii in contul creditului. Dupa ce am fost si am intrebat si la banca in 2 sucursale diferite ale BRD mi s-a confirmat faptul ca eu puteam sa raman foarte usor fara masina, singura solutie sigura fiind ca eu sa preiau creditul sau ca proprietarul sa il achite cumva, eventual cu un alt credit si sa il inchida. Ceea ce mai speriat si mai tare este faptul ca nici acu nu is sigur daca cumva cand radiam masina fiscal aflam de acest lucru, ca masina era pe credit. Cred ca pana la urma mai bine mai pun niste bani, eventual renunt la AC si cumpar unul nou mai ales acum cu oferta la 4 ani la garantie, mai am si o rabla pe care o pot da in plus. Ce am vazut de vanzare pana acum la un pret care sa se merita fata de Logan nou erau numai masini suspecte. Multumesc de sfaturi si sper ca in curand sa devin si eu proprietar de Logan.

    Leave a comment:


  • lau
    replied
    Originally posted by cipicric View Post
    Multumesc celor care au raspuns, din ferificire am hotarat sa nu cumpar masina. Proprietarul dupa ce ca nu mi-a spus decat foarte tarziu ca masina era cumparata pe credit, masina fiind gaj la banca mai imi propunea sa las masina pe numele lui, facem doar contract de vanzare cumparare, ca el sigur plateste creditul, ca dovada a acestui lucru fiind faptul ca eu ar fi urmat sa virez direct banii in contul creditului. Dupa ce am fost si am intrebat si la banca in 2 sucursale diferite ale BRD mi s-a confirmat faptul ca eu puteam sa raman foarte usor fara masina, singura solutie sigura fiind ca eu sa preiau creditul sau ca proprietarul sa il achite cumva, eventual cu un alt credit si sa il inchida. Ceea ce mai speriat si mai tare este faptul ca nici acu nu is sigur daca cumva cand radiam masina fiscal aflam de acest lucru, ca masina era pe credit. Cred ca pana la urma mai bine mai pun niste bani, eventual renunt la AC si cumpar unul nou mai ales acum cu oferta la 4 ani la garantie, mai am si o rabla pe care o pot da in plus. Ce am vazut de vanzare pana acum la un pret care sa se merita fata de Logan nou erau numai masini suspecte. Multumesc de sfaturi si sper ca in curand sa devin si eu proprietar de Logan.
    Mai bine iti iei una noua. Ai macar garantie si nu te mai doare capul. In plus e masina noua nu forjata de altii.

    Leave a comment:


  • vasile78
    replied
    Fa-ti si tu frumos un thread la vanzari, pune poze sa vada ochiul omului, pune si pret! Spor la vanzare!

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google