Cum va descurcati cu ratele la masina ??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu am zis ca minti, stai linistit, dar sunt mirat ca platesti totusi putin. Eu la 7500 euro platesc in total vreo 12500 euro, asta fara casco, cu credit BRD....
    niciodata sa nu contrazici o femeie......o va face ea singura dupa 5 minute...

    Comment


    • Si eu tot la BRD.

      Hai ca nu-mi place sa fac pe desteptu, cand am luat masina , Euro a fost ~3,12 lei si cum DACIA tot timpul face pretul la cursul Euro de referinta (pe o perioada de x zile) asta a fost valoarea in lei a creditului.

      Deci cum Euro a urcat, eu am avut numai de castigat(daca era si in alte cazuri, era minunat).
      Pur si simplu aproape ca mi-am scos dobanda (daca Euro ramane pe aici si nu mai scade...)

      PS: am avut emotii ca poate voi primi vreo notificare din partea bancii cu modificarea dobanzii sau alte cele, da nu, n-am primit nimic.

      Comment


      • S-a modificat Octaviane i-ti spun sigur(s-a modificat dobanda de referinta). Doar ca diferenta este aproape insesizabila pana in 20 de lei pe luna ceea ce impreuna cu scaderea ratei CASCO (ca "imbatraneste" masina) te face sa nu observi. Asa a fost si la mine si pana nu am cerut un nou grafic de la banca habar nu am avut(diferenta e cum am spus foarte mica).
        Cel mai lent 1,6 8v

        Comment


        • Posibil sa graiesti adevar
          In fine, , am spus - casco e separat, nu e inclus in rata (a fost pana acum doua luni).
          Si cred ca sunt vreo 2 lei in plus care ii dau fata de vechiul grafic, deci e posibil.
          Oricum 2-5 lei tot timpul dau in plus la rata, deci nesesizabil.

          Dupa ce a iesit casco din rata, m-am dus la banca sa-mi faca un nou desfasurator si cam atata iese, un ~3 lei in plus fata de vechiul grafic, daca n-ar fi fost si casco.


          Dar pentru faptul ca atunci a fost Euro ~3,12 lei, am castigat mult, aproximativ 40 de milioane mi s-au ''scurtat'' din credit.
          Adica ~3,67-3,12=~0,55 lei diferenta (care NU se regaseste in modificarea dobanzii, oricum n-am primit nici o notificare)

          Deci cred ca e aproape incredibil, nu ? ))
          Last edited by Octavian; 23 June 2008, 10:17.

          Comment


          • Primesti extrasul de la banca? Daca da uita-te pe cel de acum 4-6 luni(nu mai stiu exact) pe verso. Te anunta ca s-a modificat rata dobanzii.
            Cel mai lent 1,6 8v

            Comment


            • O sa ma uit (toate astea imi vin acasa la Bocsa ca n-am facuta mutatia).

              Da' atunci de ce platesc tot cam atat...? Diferenta de vreo 3-4 lei numai.

              Comment


              • Pentru ca rata a crescut cu 0,5%. Si cum volumul creditului e tot ala, se modifica doar rata dobanzii iar pe multe luni este diferenta foarte mica. Cred ca banuiesti ca sunt in aproximativ aceeasi situatie ca si tine de aceea vorbesc.
                Cel mai lent 1,6 8v

                Comment


                • Aaaa, ok man. Deci suntem un pic norocosi nu? )

                  Oricum, strict la rata, daca iti faci multe calcule si toate cele, ajungi sa nu-ti mai iei masina.
                  Nici nu-mi dau seama ca a trecut mai bine de un an. Nu m-am imbogatit si nici nu m-am saracit

                  Comment


                  • Asa si trebuie! Sa nu te gandesti la cat vei da inapoi dupa ce o achiti!Eu am platit doar 3 rate si mai am 45! E o mare usurare lunara cand o platesc! Sper sa fiu sanatos si sa le termin! Am facut ratele pe 4 ani si 8 luni,rata e de 8 mil/luna ,ca sa pot sa nu mai am datorii cand termina baiatul liceul.
                    Fotografia este arta de a fura timpului o firimitura de clipa
                    Andreea Trifu

                    Comment


                    • Originally posted by Octavian___30 View Post
                      Dar pentru faptul ca atunci a fost Euro ~3,12 lei, am castigat mult, aproximativ 40 de milioane mi s-au ''scurtat'' din credit.
                      Adica ~3,67-3,12=~0,55 lei diferenta (care NU se regaseste in modificarea dobanzii, oricum n-am primit nici o notificare)

                      Deci cred ca e aproape incredibil, nu ? ))
                      e chiar adevarat, ca asa e si la mine! am luat masina anul trecut cand euro era mic tare si am "castigat" vreo 35 de milioane fata de valoarea lui de acum! buna treaba! ;) nu ma gandesc la cat dau inapoi, ca nu trebe; banca ne ajuta, tre sa o recompensam si noi pe ea cumva, nu? chiar daca uneori e cam mult, asta este, alta solutie nu este. in cati ani strangi 9000 de euro pt masina, sau mai putin? pana sa ajungi s ao cumperi cu banii jos, se duce la vale productia de petrol din lume!
                      Last edited by huzzy1981; 23 June 2008, 14:09.
                      1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

                      Comment


                      • Corect.
                        Oricum nu fac comentarii asupra creditului /10 ani, pt ca sunt multi in situatia asta, daca eram in situatia de a face credit pe 10 ani, renuntam la idee.

                        Comment


                        • Salut! Eu lucrez in una dintre multele banci ale tarii. Din respect pentru ceilalti si mai ales din deontologie profesionala nu imi voi permite sa va dau sfaturi de genul "du-te acolo, sau dincolo, e mai bine ca asa iti zic eu". Va pot ajuta cu o adresa de internet: www.Ghiseulbancar.Ro . Aici gasiti informatii corecte si actualizate la zi despre toate produsele bancare. Ii pot ajuta cu informatii pe cei ce isi doresc un credit pentru masina, mai ales cu acei termeni bancari ce-i pun pe multi in dificultate.
                          sigpic
                          Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

                          Comment


                          • O data cu asa zisa criza financiara si de cresterea cursului valutar ati simtit o crestere a ratelor semnificativa ma refer la ceai care au rate la banca si leasing in euro in cazul meu a crescut rata lunara cam cu 45-50 ron?

                            Comment


                            • Eu am rata fixa la BRD din august 2008, si chiar fixa a ramas. Creditul l-am luat in lei.

                              Comment


                              • Creditul in lei este sfant!!!!
                                FOARTE mici modificari(1-5 lei)
                                aham......Restul e LOGAN


                                http://www.youtube.com/watch?v=LFMrhczwez8

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google