Cum va descurcati cu ratele la masina ??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by adonis33 View Post
    logan mcv 1,6 laureate 11.700 euro leasing pe 5 ani luata in decembrie 2007 rata 55o ron inclusiv casco ,acum rata 752 ron+120 casco.Au crescut enorm rata la masinile vandute in leasing de IMPULS_LEASING.Daca nu vor dori sa renegociem contractul sunt hotarat sa le o fac cadou sa spele cu ea pe cap chiar daca o sa ma raporteze la biroul de credit.la avansul care se cere acum am sa cumpar un logan nou in rate.
    Acum mai nou masina achizitionata in leasing se ia inapoi doar cu hotarare judecatoreasca.

    Comment


    • am luat loganul laureate 1.6 mpi cu optionalele abs si vopsea metalizata in noiembrie anul trecut. masina a costat 9200 euro sau 35000 ron la cursul din acea perioada. am luat-o prin credit auto in lei cu rata fixa pe 6 ani. platesc 700 ron/luna, casco fiind gratuit primul an, iar din al doilea an 800 ron/luna (700 ron rata + 100 ron casco). la achizitie am dac o gramada de bani, dar asta e, taxe peste taxe. 1000 ron comisionul de acordare credit, 450 ron rca, 120 ron rovigneta, 100 ron impozit si restul de taxe aferente inmatricularii. am scapat ca prin minune de taxa de prima inmatriculare. sunt f multumit de credit pt ca e in lei si rate fixe, asa ca nu ma doare capul de cursul euro. bafta tuturor.
      sigpic

      Comment


      • La leasing nu se percepe comision de acordare ii concluzie imi raman in buzunar 1000 ron dar poate pierzi sau castigi din diferenta de curs valutar asta este riscul!

        Comment


        • eu am credit auto la brd,pe 10 ani,fara avans,un logan kiss fm din 2008,rata 570 de lei cu tot cu casco.raspuns la intrebarea titlului:din ce in ce mai greu din cauza "crizei",si cica asta e doar inceputul.dar...daca nu o sa mai pot sa platesc,brd-ul este invitat sa-mi ridice masina,impreuna cu statul si cu cine mai vor ei,si sa faca bors cu ea,ca doar tot din cauza lor e criza,si nu sunt locuri de munca,etc,deci lumea nu mai are bani sa plateasca ratele.cam nasol dar....cam adevarat
          Logan Kiss Fm 1.4 MPI Gri Comete

          Comment


          • o intrebare... in cazul in care doamne fereste nu mai pot plati ratele ce se poate intampla? imi ridica masina? si altceva? vreo diferenta de bani din partea mea ceva? de curiozitate.....
            Intalniri Logan Club Constanta:
            In Fiecare duminica la ora 18 la OMV-varianta vis-a-vis de DONA Seat
            Ptr detalii : 0723.955.045

            Comment


            • Invatamintele crizei economice

              la criza economica de acum daca societatile de leasing vor ramane tot la fel de rigide pe pozitii in privinta contractelor incheiate,adica nu vor dori sa prelungeasca in asa fel contractul incat rata sa fie acceptabila ( de exemplu sa prelungeasca de la 5 la 7 ani contractul vechi ) va asigur ca in 2010 vor ruga clienti care au dus masinile inapoi la ei sa vinea sa le ia si cu plinul facut si cu casco si cu cate o blonda pe fiecare tetiera , bonus din partea casei.Pai cine dracu isi va mai permite sa plateasca rate de 900 ron pe luna ?
              Pai la cate masini au vandut + media sa zicem de 600 ron pe luna pe masina castiga mai bine decat firmele de taximetrie fara sa aiba cheltuieli de benzina ,sofer sau consumabile.
              Cine va mai cumpara un Logan de 2-3 ani cand acum te roaga sa cumperi Logan nou la preturi cu cateva mii de euro mai ieftine ca in 2007 sau 2006.
              in plus sa traiasca fratii nostri Bulgari ca au ajuns sa aduca masini de cateva sute de euro ......Criza va lasa urme adanci in inimile noastre si poate ca este bine ca astfel vom invata sa lasam ofertele tentante la inceput ale bancilor si societatilor de leasing pentru masini si electronice si vom fi mai cumpatati atunci cand vom cumpara mai greu o masina ...insa nu vom mai fi sclavii pe urmatori 10-20-30 de ani ai bancilor si societatilor de leasing....Bafta!
              "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

              Comment


              • Tot mai greu este daca nu sunt 2 venituri in familie cam greu se platesc ratele mai ales in luna cand vine asigurarea RCA trebe sa facem un efort ca altfel nu se poate sa avem o masina noua si confortabila daca nu era asa mare cursul euro erau oameni mai linistiti si cei care produceau masina aveau vanzari mai mari cine se mai incumeta sa cumpere masina ca toate sunt calculate in euri eu nu inteleg dc statul da voie sa se calculeze toate facturile in euro cand noi avem salari in ron?

                Comment


                • Originally posted by radu2008 View Post
                  La leasing nu se percepe comision de acordare ii concluzie imi raman in buzunar 1000 ron dar poate pierzi sau castigi din diferenta de curs valutar asta este riscul!
                  Ba se percepe si la leasing numai ca se cheama "Taxa administrativa".

                  Comment


                  • De acea taxa stiu dar am observat ca pe factura care o primesc scrie comision 0 sub suma incasata de banca!

                    Comment


                    • Nu are nici o legatura taxa administrativa cu acel comision-prima taxa se percepe ca procent din avansul care si acesta este in procente din valoarea masinii CIP si care se achita la achizitionarea masinii iar cea de a doua reprezinta comisionul de schimb valutar care in cazul tau este 0(sunt conditii contractuale intre firma de leasing si banca la care se fac platile).

                      Comment


                      • Eu platesc la banca cu care au ei contract ca imi este in drum sunt curios daca platesc la alta banca daca se percepe comision!

                        Comment


                        • ma deprima discutia asta

                          Comment


                          • Sa sti ca ai dreptate!

                            Comment


                            • greu frate mai ales la meridian

                              auzi revizie logan 1,4 gpl 9000km 1100 lei destia noi

                              prima intrebare cit costa? este normal ca sa intrebi si sa ti sa raspunda dar, nu credeti ca ar trebuii sa schimbatii si filtrele gpl? normal se schimba la 20000km nu la o revizie anuala da cit costa cit uleiul si filtrele si man revizie
                              Last edited by petcu romulus; 18 May 2009, 22:33. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Mai greu pt ca e euro mai mare.
                                sigpic #

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google