Cum va descurcati cu ratele la masina ??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • am vazut, si nu ca m-ar interesa.... si cum e , te descurci cu ratele la masina, cu casco? platesti destul de mult lunar din cate am vazut....
    1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

    Comment


    • pai dau 245 de euro pe luna cu tot cu casco , casco ii 36 pe luna , rata undeva la aprox.210 euro/luna , pe 4 ani , si am dat avans numa 2500 si masina a costat 10.000 , dobanda la mine ii 1200 pe toti 4 ani PS: sper ca te-am lamurit
      Mereu superiori unui sat cu caini si oi

      Comment


      • 10.500 imi cer scuze , scuze ca am postat de 2 ori intr-un interval scurt , da chiar am gresit
        Mereu superiori unui sat cu caini si oi

        Comment


        • Dobanda cred ca e de 10.5/an.

          Comment


          • nu stiu cat ii dobanda , repet dau 1200 de euro in plus pe 4 ani la suma finantata de 8.000 de euro , vine cam 300 de euro pe an , tinand cont ca masina ii luata pe firma parintilor si imi recuperez TVA-ul de 19% care vine aproape 2.000 de euro , eu zic ca ii o afacere buna , nu dau bani toti odata si ies si umpic in castig
            Mereu superiori unui sat cu caini si oi

            Comment


            • puteai da edit.
              gandeste-te ca nu toata lumea poate da 245 de euro pe luna numai rata la masina (cu tot cu casco). eu cred ca e mult mai bine sa o cumperi cu banii jos, dar daca nu se poate, tre sa gasesti alte modalitati, nu?
              iar calculul asta facut ca in 4 ani dobanda e atata, in 10 atata, nu ma "incalzeste" deloc; da, peste 10 ani o sa o platesc mult mai mult decat face DAR banii aia ii dau in rate, cate putin in fiecare luna, si nu ii simt. ce avantaj as avea sa imi dau acum 70-80% din salariu pe rata la masina, sa o platesc mai repede, cand pot da cate putin si pot si trai foarte bine si cu rata platita? normal ca in 10 ani se aduna mai multi, dar asta este, altfel multi nu ar reusi sa isi cumpere o masina noua. e la fel ca la o casa sau apartament cand faci un credit pe 20-30 de ani; o platesti cat nu face, dar daca alta solutie nu este, accepti solutia existenta.
              si dobanda la mine e fixa, de 8.9%... cred ca am mai zis pe undeva....
              1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

              Comment


              • ai dreptate ! eu zic ca daca o iei pe firma , faci o afacere , da-i bani cu taraita ( rate ) si recuperezi si TVA-ul , deci dobanda ii cam 0 ! numa nu toata lumea are posibilitatea
                Mereu superiori unui sat cu caini si oi

                Comment


                • nu stiu ce sa spun... daca ai bani de avans la leasing si pt rate mai mari (pt ca timpul este mai scurt), poate se merita, nu stiu... mie asta mi s-a parut cea mai buna alegere la momentul respectiv si ma bucur ca am ales asa... usor-usor salariul mai creste, casco am ieftin, si sper ca in 1 an sau doi rata asta nici sa nu o mai simt.... pe asta am mizat!
                  alftel, trebuia sa imi fac nervi cu dacia veche care se strica in fiecare zi!
                  1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

                  Comment


                  • da huzzy ai perfecta dreptate cu bani care ii bagai luna de luna in dacia veche , mai pui umpic si platesti rata la una nou care nu ai treaba cu ea
                    si cu ratele : fiecare ia cum crede ca ii mai bine , la ce banca sau in leasing fiecare cu parerea lui
                    Mereu superiori unui sat cu caini si oi

                    Comment


                    • Fiecare cum crede mai bine sau cum poate. Unii dintre noi nu pot face credit pe perioade scurte (din cauza bancilor) altii sunt obligati sa faca leasing pentru ca este mai permisiv decat creditul (in privinta nivelului veniturilor), etc.
                      Cel mai lent 1,6 8v

                      Comment


                      • Rugaminte sfat

                        Nu vreti sa aruncati o privire aici (http://www.loganclub.ro/forum/showpo...0&postcount=65) sa-mi dati si mie un sfat, va rog?...

                        Comment


                        • ????

                          Eu mi-am lut logan kiss in rate pe 10 ani cu o rata de 450 ron pe luna si la 3 luni 700 ron incluzand si casco am facut o alegere buna dupa voi ????
                          LogAnClub "Andrei" B-86-KAWsigpic

                          Comment


                          • Deci 450 numai rata? Scump kissu asta... Dupa 10 ani iti rezulta un ~14500 de Euro dati inapoi.

                            Eu la abs plusu' meu dau 422 lei/luna timp de 6 ani,fara casco (asta e 900 lei/an).
                            Deci imi rezulta un ~8300 Euro dati inapoi (~7200 Euro credit).
                            Dau inapoi doar ~15% mai mult, sunt aproape unic )

                            Comment


                            • Octavian 30, ai dat ceva avans? Nu stiu la ce banca ai creditul dar e greu de crezut ca dai asa putin...
                              niciodata sa nu contrazici o femeie......o va face ea singura dupa 5 minute...

                              Comment


                              • Nu am dat nimic avans.

                                Si rog mult sa se creada ca NU mint, daca trebuie, fac si o poza dupa desfasurator.

                                422 de lei/luna, valoare credit 7200 (sau 7250 nu mai stiu exact)/

                                PS: m-am uitat peste acte, este un avans de vreo 400 Euro (cu atata m-am ales din rabla de acasa), imi cer scuze.

                                Dar in rest datele raman neschimbate.
                                Valoarea masinii a fost in Euro ~7650, eu am facut credit pe 7200 E.

                                Daca va prindeti de ''smecherie'', dau o bare )
                                Last edited by Octavian; 22 June 2008, 17:12.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google