Credit Dacia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • mr.K
    replied
    Fara sa tin partea BRD (stiu doar ca ei aveau credit auto cu dobanda preferentiala pentru Dacia) cred ca orice banca ar fi marit dobanda in perioada asta, nu doar BRD. Asta e politica riscului in ce priveste creditul in lei.

    Leave a comment:


  • gaboneygg
    replied
    lasa ca am facut eu credit auto prin brd pe 8 ani. la 23.000 luati am avut dobanda 8000 lei la inceput si de fapt in loc sa platesc inapoi 31.000 am ajuns la frumoasa suma de 36.500. asa ca socoteala tin targ... initial am avut dobanda de 8% pe an si acum am 16%

    Leave a comment:


  • einstein1984
    replied
    BRD sunt cam hoti la comisioane, in rest nu ar trebui ocoliti.

    Leave a comment:


  • mr.K
    replied
    IFN-urile sunt precum camatarii, dau bani usor si cer dobanda mare.
    Daca teoretic sunt sub control BNR, practic nu prea respecta regulile BNR.

    Cine doreste o masina si nu are banii, cel mai sanatos e sa faca un credit auto la banca ce-i ofera cele mai bune conditii.
    BRD (banca) a avut multi ani dobanda preferentiala la creditul pentru autoturismele Dacia si perioada mare de finantare, deci nu vad de ce ai ocoli BRD.
    Plus ca BRD nu e banca mama a Dacia, ci partener Dacia, facand parte din grupul Societe General, deci e normal ca doua firme din aceeasi tara sa conlucreze.
    Last edited by mr.K; 20 November 2012, 19:09.

    Leave a comment:


  • Cromatic
    replied
    "Dacia Finance" face parte din conceptul "one stop shop". Banca din spate este BRD Finance- institutie financiara nebancara(IFN) iar parerea mea este sa nu va incurcati cu asa ceva.

    Leave a comment:


  • mahay
    replied
    Dacia lucreaza cu BRD finance care e ramura din BRD.
    poti face o simulare la ei pe site cu ajutorul calculatorului de credit...nu este exact dar iti faci o idee.

    Leave a comment:


  • yrman
    replied
    Creditul are atatea costuri suplimentare cate esti tu dispus sa accepti si semnezi pentru ele. Nu iti convine ce iti ofera unii te duci la ceilalti ;)

    Leave a comment:


  • IancuMIC
    replied
    Cel mai bine te informezi de la sursa; desi e mai comoda documentarea de pe forum nu intotdeauna se potrivesc datele luate de la useri cu realitatea din teren.
    Depinde de avansul pe care ii dai, de numarul de rate samd; deci sfatul meu e cel de mai sus.

    Leave a comment:


  • albinoium
    started a topic Credit Dacia

    Credit Dacia

    Am cautat ceva pe teme asta si nu am gasit. Sper sa nu repet un threat deja deschis. Stie cineva exact, eventual cumparat in ultimele cateva luni, cat costa pe luna creditul la cumpararea unui Logan inafara ratei propriu-zise? Ma refer la toate sumele care apar din neant colateral ratei: administrare credit, comisionul de "incepere", analiza si altele de nu le mai stii. Am vazut ca Dacia are acum serviciul bancar separat si ma gandeam ca poate a scapat de tarele bancii-mama.
Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google