Modul Istoric Automobil "Car Data Logger"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Modul Istoric Automobil "Car Data Logger"

    Salutare Loganisti (si nu numai)

    Nu stiu cati din voi au "mania" sa noteze date legate de ultilizarea masinii si de deplasarile facute.. mai ales cei care au o masina nou nouta :P
    Ma gandeam ca ar fi tare util un mic dispozitiv care sa se ataseze in paralel cu mufele tabloului de bord (de preferat tot prin conectori, intr-o maniera non-intruziva) si care sa tina un simplu jurnal asupra utilizarii autovehiculului.
    Imi pare rau ca nu ma pricep la electronica, insa gandesc ca ceva de genul s-ar putea realiza sub forma unui mic dispozitiv, ceva care sa aiba la baza un circuit integrat programabil care sa culeaga date de la computerul de bord (identificarea si decodarea datelor ce trebuie culese ar fi, in opinia mea, cea mai dificila parte, in special valoarea ODO, pentru carburant ar fi semnaul de la sonda din rezervor) si apoi sa le salveze ceva sub forma

    Code:
     
    # | DATE | HOUR | ODO | FUEL
    unde

    # - valoare nummerica incrementata cu o unitate la fiecare punere contact
    C / S - valoarea contact (C) este scrisa cand se pune contactul (aprinderea tabloului de bord) si stop (S) atunci cand cheia este scoasa din contact (intrerupere alimentare echipamente auxiliare)
    DATE / HOUR - data si ora inregistrarii tuplului
    ODO - odometru, km totali parcursi
    FUEL - nivelul carburantului din rezervor

    Valorile rezultate se vor scrie intr-un fisier simplu tip CSV pe un card memorie flash (card SD/microSD), optional accesibil la citire directa din dispozitiv prin intermediul unui port USB (mai convenabil, dar asta ar creste complexitatea proiectului).

    Un exemplu de fisier ar fi:

    Code:
    1 | C | 25062012 | 2041 | 1000.0 | 20.0 - inregistrare initiala (sesiune #1, contact, data 25.06.2012 ora 20:41, odometru 1000 km, disponibili 40 litri carburant)
    1 | S | 25062012 | 2100 | 1020.5 | 18.4 - intrerupere contact si sciere date despre sesiune (sesiune #1, incheiata, aceiasi zi, 19 minute mai tarziu, 20.5 km parcursi, - 1.6 l diferenta carburant)
    2 | C | 26062012 | 1234 | 1020.5 | 18.4 - doar punere contact, fara parcurgere km
    2 | S | 26062012 | 1235 | 1020.5 | 18.4 - intrerupere contact si sciere date despre sesiune
    ...
    204 | C | 05102012 | 10:23 | 1845.3 | 36.5
    204 | S | 05102012 | 12:01 | 1952.2 | 29.9
    ...
    Desigur, modulul se poate extinde sa primeasca diverse alte inregistrari, cum ar fi temperaturi interioare/exterioare (de la sonde externe), viteza maxima/medie inregistrata in sesiunea respectiva (calculata in modul), etc.

    Pe baza datelor se poate scrie un soft simplu (sau se poate folosi chiar si o aplicatie de calcul tabelar, cum ar fi Excel) care sa gestioneze valorile astea si sa intruneasca niste rapoarte interesante si precise cu privire la activitate, unitilizare si consum, date care ulterior pot fi arhivate si prezentate ca un istoric al automobilului respectiv.

    .. nu stiu daca mai intereseaza si pe altcineva, de asta am initiat threadul in discutii generale
Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google