Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • "Programul pentru București a fost asumat în Biroul Permanent Național și asumat de președintele partidului care ulterior s-a răzgândit ..."

    celebrul program de guvernare la fel e asumat. desigur, nu se va realiza , dar Pesedeii au tzapi ispasitori (Grindeanu, Tudose, Firea pe viitor apropiat, Veorica pe viitor mai indepartat , ... )

    defapt vine referendumul unde orice roman poate sa aleaga . ce naiba sa alegem ?
    """Ordonanţa de Urgenţă privind organizarea referendumului pentru redefinirea familiei în Constituţie a fost adoptată marţi în şedinţa de Guvern, costul total al organizării ridicându-se la aproape 164 de milioane de lei. Întrebarea la care vor răspunde alegătorii cu „da” sau „nu” este „Sunteţi de acord cu legea de revizuire a Constituţiei României în forma adoptată de Parlament?”, referendumul urmând să aibă loc pe parcursul a două zile, în 6 şi 7 octombrie. """

    Sa vad eu cati dintre alegatori au citit modificarile aduse in constitutie !!!
    Last edited by Costi-bc; 20 September 2018, 21:48. Reason: Automerged Doublepost
    o/____\o
    (i)
    .........

    Comment


    • Despre programul de guvernare al PSD, opoziția a scris puțin și foarte prost.
      Acest material detaliază 100 de măsuri din program îndeplinite în primele 10 luni. Aș vrea să văd opoziția discutând sau contrazicând acest raport.


      Legea Referendumului
      Articolul 7
      (1) Cetățenii care participa la referendum au dreptul să se pronunțe prin "DA" sau "NU" la următoarea întrebare înscrisă pe buletinul de vot: "Sunteți de acord cu legea de revizuire a Constituției României în forma aprobată de Parlament?"

      Doar această întrebare putea fi pusă pe buletinul de vot.

      Last edited by gecmc94; 20 September 2018, 22:41. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Le combat eu pe cele de la educatie:

        - esecul politicii "tiparnita unica de partid" (sau legea manualului cum o numesc ei); manualele inca nu au ajuns in scoli iar multe dintre cele noi sunt cu greseli;

        - constructia de scoli si gradinite: un mare fas; de anul acesta au obligat ca fiecare clasa (gradi si preuniversitar) sa aiba 30 de copii; in conditiile in care la gradi sunt doar 26 de paturi in sala (in cele mai multe cazuri)

        Si daca doresti iti dau eu o lista cu incompetenti de teleorman numiti in minister ce blocheaza orbeste anumite proiecte de cercetare doar ptr ca universitatile de casa nu au capacitatea de a aplica si atunci nu mai lasam pe nimeni (asta asa, o informaie din interior) ...

        Intr-adevar 100 de masuri realizate si in marea lor majoritate nefolositoare sau fara impact ....



        Sent from my Mi A1 using Tapatalk
        I have no special talent. I am only passionately curious.

        Comment


        • Originally posted by Costi-bc View Post
          Sa vad eu cati dintre alegatori au citit modificarile aduse in constitutie !!!
          Nici nu conteaza. Multi vor vota "NU" doar pentru ca vine din partea psd/Dragnea si trebuie sa fie conta.

          Comment


          • Nu vin la vot nici 25%, fara o sticla de ulei, o punga de zahar...
            Bani cheltuiti inutil.
            Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk

            Comment


            • Originally posted by Silviu View Post
              Le combat eu pe cele de la educatie:

              - esecul politicii "tiparnita unica de partid" (sau legea manualului cum o numesc ei); manualele inca nu au ajuns in scoli iar multe dintre cele noi sunt cu greseli;

              - constructia de scoli si gradinite: un mare fas; de anul acesta au obligat ca fiecare clasa (gradi si preuniversitar) sa aiba 30 de copii; in conditiile in care la gradi sunt doar 26 de paturi in sala (in cele mai multe cazuri)

              Si daca doresti iti dau eu o lista cu incompetenti de teleorman numiti in minister ce blocheaza orbeste anumite proiecte de cercetare doar ptr ca universitatile de casa nu au capacitatea de a aplica si atunci nu mai lasam pe nimeni (asta asa, o informaie din interior) ...

              Intr-adevar 100 de masuri realizate si in marea lor majoritate nefolositoare sau fara impact ....



              Sent from my Mi A1 using Tapatalk
              E durere mare în cercetare, ma gândesc sa părăsesc corabia...

              Comment


              • alea 100...doar ca sunt cu minus in fata...
                Ma uitam asa aleator:
                acoperirea costurilor pt tratamente...normal...nu mai tratam nimic...deci costurile pt nimic sunt acoperite (

                Cresterea venitulor...cu 16%...iar cheltuielile au crescut cu 30%...deci o micsorare de 15%
                Astia chiar ne cred prosti? Inteleg ca pesedinstii sunt limitati...dar nu toata lumea-i oligofrena

                Comment


                • @bolovan sa nu uitam, cresterea salariului minim de la 1200 la 1900 dar in mana tot 1200 primesti .
                  Eu datorita cresterii asteia ciudate depasesc plafonul de 3600 brut si nu mai am deducere pt copil, prin urmare salariul mi-a fost diminuat.
                  Inainte de marirea asta eram Economist I cu gradatia 2 si luam net 1987 lei, dupa marirea aia, culmea, cu aceasi data am intrat ca Economist gradatia 3, si castig 2010 lei, teoretic reiese ca am primit, dar iau 2010 lei fara deducere copil. Daca aveam deducerea mai aveam aproape 200 lei. Asta o stiu de la colegele de la personal, nu ca o zic eu.
                  Artificial intelligence is no match for natural stupidity.

                  Comment


                  • Stai linistit...nu esti singurul...
                    Mie mi-a scazut salarul cu 6%
                    Dar ce-i culmea...mi-a scazut puterea de cumparare cu 30% (a crescut rata de la aprox 1100 lei la aprox 1600 lei, a crescut factura de curent cu 30%...si unde mai pun ca au screscut si preturile la alimente etc). Ce mai...100 realizari. Asta-i exact ca autostraziile spd-iste (si aici ma gandesc la aia 2 cm de autostrada din spre nicaieri spre nicaieri inaugurati de guvenrul PSD...care fac dintr-un alt mare poriect PSD: behtel)

                    Comment


                    • Deocamdata nu stiu ce sa zic cu energie. Sincer aici nu este treaba guvernului, si o zic pentru ca lucrez cu Bursa de Marfuri. ANRE-ul este stat in stat, ei reglementeaza si dicteaza. Interesant ca achizitionez pretului 1Mwh de ex cu 200 lei, iar costurile de distributie sunt aproape cu 130% mai ridicate decat pretul energiei.
                      Artificial intelligence is no match for natural stupidity.

                      Comment


                      • Sunt sigur că există situații specifice, puține, în care ar putea ca salariul net să fi scăzut. Din motive tehnice sau greșeli. Din punctul de vedere al politicii globale, INS spune foarte limpede că în iulie 2018:
                        Indicele câştigului salarial real faţă de aceeaşi perioadă a anului precedent a fost de 108,4%
                        Unde salariul real este salariul net ajustat la inflație.

                        Rhydin, i s-a mai spus bolovanului că prețurile la energie nu depind de culoarea politică a guvernului. Dar o ține pe a lui. Dacă era Cioloș, la fel i-ar fi scăzut puterea de cumpărare.

                        Iar referitor la legea manualului unic, da, este o gafă de proporții dacă ne uităm la faptul că CCR a declarat-o neconstituțională pentru că a fost tratată ca lege organică în loc de lege ordinară.
                        Last edited by gecmc94; 21 September 2018, 11:30. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • gecmc94 da...putinele cazur...de exemplu, las mine in companie sunt vo 100 oameni care au patit asta...dar procentual sunt putin...doar 100%

                          Comment


                          • Iar la alții în companii, când am discutat pe acest fir de discuție, s-a compensat diferența de 6%. Sunt firme și firme.

                            Daca am aplicat OUG 3/2018 si am majorat salariilile brute cu cel putin 20% , prin retinerea unui CASS redus fata de cota standard, salariatii IT primesc un net egal cu cel din decembrie. (caz luna IANUARIE, ca act reparatoriu realizat si vizat de ordonanta. Pana aici, totul e in regula. Numai ca, orice bonus, premiu, alte venituri salariale sau chiar majorari ale salariului brut, in cuantum de max 7.06% din salariul lunii ianuarie 2018 (care se acorda ulterior in 2018) este “absorbit” in totalitate de contributii sociale. Cu alte cuvinte orice efort al angajatorului de a plati salariatului un venit suplimentar este in zadar. Suma se “risipeste” pe contributii platite bugetului.


                            De ce nu aplică firma ta pentru deducerea CASS de la stat, OUG 3/2018?
                            Last edited by gecmc94; 21 September 2018, 11:45. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Citeste-l si ai sa intelegi.
                              Pana una alta...in 90% din firme s-a intamplat asta (citeste atent articolul)

                              Comment


                              • imi place cum pun unii sustinatorii psd problema: de ce firma n-a compensat? pentru ca nu a obligat nimeni firmele sa compenseze. iar faptul ca "spune ins" e influentat de maririle din sectorul de stat, unde statul, foarte simplu, a dat din pix, ca oricum nu da de la el. da, statistic, toate salariile au crescut, e corect ce zice ins, insa in realitate nu toate au crescut. adica ne ascundem dupa deget in timp ce ne furam caciula. oricum am da-o, faptul ca unele firme au compensat idiotenia guvernului, nu e nicidecum meritul guvernului, pe cand lipsa de reactie a unor companii se poate imputa guvernului, ca a facut legea prost. evident guvernul nu se putea baga intr-un contract de munca dintre doua parti, dar trebuia sa ia in calcul mai multe aspecte. aici a fost gafa.
                                Last edited by Seba; 21 September 2018, 13:47.
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google