Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Absolut toate propunerile și numirile pe care le-am făcut în perioada în care am fost prim-ministru, fără excepție, s-au făcut după o discuție telefonică sau personală fie cu dl. Maior, fie cu dl. Coldea
    Asta nu inseamna ca e/a fost ofiter SIE (mai ales acoperit). Asta arată care erau/sunt șefii lui. (și eu care credeam ca Oprea i-a ordonat sa demisioneze in favoarea lu' ciolos).
    Care dintre ei i-o fi ordonat sa piarda alegerile in favoarea lu' iohanis?

    Comment


    • Nu cred că i-a ordonat cineva să piardă alegerile. Strategia câștigătoare pentru servicii este atunci când ambii candidați sunt ai lor. Doar Crin Antonescu era outsider. Odată ce s-au asigurat că ambii sunt controlabili, i-au lăsat să se dueleze.

      "Din punct de vedere politic, e evident că nu se referea la mine domnul Băsescu, pentru că tocmai ne-a verificat pe noi, membrii Guvernului, şi are confirmarea că nu noi suntem. Nu cred că aceasta trebuie să fie tema de campanie, să-l găsim pe domnul sau pe doamna care, nefiind miniştri, au activat sau activează pentru un serviciu de informaţii. Dacă activau pentru un serviciu de informaţii al Rusiei sau al Coreei de Nord, sigur că era o problemă. Dacă îşi fac datoria, doamna sau domnul, faţă de ţară, cred că merită felicitaţi pentru asta. Cred că merită apărate instituţiile statului, respectate legile şi cred că, în campania care va începe pe 2 octombrie, dacă reuşim să vorbim despre ce facem pentru ţară, atunci va fi o campanie foarte bună", a conchis Ponta.

      Preşedintele Băsescu declara, despre faptul că unii candidaţi la Preşedinţie nu şi-ar fi completat CV-ul, că trebuie să spună dacă au fost sau nu ofiţeri acoperiţi şi a precizat că, dacă nu se va întâmpla, o va face el, arătând că nu este corect să duci o asemenea funcţie "având două butoane".
      Ştirile de ultimă oră, disponibile online. Mediafax.ro iti ofera ştiri interne si externe în timp real, ştiri politice, ştiri economice, mondene, sociale si din sport


      De remarcat că Ponta se referă doar la pionii unor servicii ostile. Nu pare a avea probleme dacă unii sunt pioni ai aliaților (americani - despre Kovesi a zis Ghiță asta).

      Comment


      • Revin la cazul "Lazării și Toader"

        Poate nu știați de acest lucru, că n-ar fi motiv să fie discutat în presa securistă prea mult.


        31 mai 2018
        VILNIUS (Reuters) - Lithuania and Romania hosted secret CIA prisons a decade ago and their authorities were aware that detainees were held there illegally, the European Court of Human Rights (ECHR) ruled on Thursday.
        România și Lituania au găzduit închisori CIA secrete acum 10 ani și autoritățile știau că cei reținuți erau deținuți ilegal. Potrivit Curții Europene a Drepturilor Omului (adică niște judecători adevărați, meseriași).

        Iar procurorașul nostru cel viteaz, Cristian Aurel Lazăr n-a găsit nimic. Ce procuror ar nominaliza statul român (și securiștii din justiție) pentru a conduce această investigație? Pe unul doritor de a afla adevărul? Sau pe unul cu competențe în a nu găsi nimic și a închide, pe un "clasator de dosare"? Întrebare retorică.... l-au ales pe unul al lor care să pună gunoiul sub preș. Cristian Aurel Lazăr are "butoane".

        Era și bătrânul Augustin Lazăr parte din "sistem"? Asta încă nu putem afirma cu certitudine. Ceea ce este însă sigur este că dosarul lui depus la Ministerul Justiției conținea un "semnal". Ca atunci când depui actele la un examen cu o bancnotă printre foi. Sau când dai permisul polițistului de la circulație cu o bancnotă lipită de el. Așa se semnează adeziunile la "sistem"? Atât de putred este sistemul nostru de justiție. Așa se negociază pozițiile de forță. Nimic nu s-a schimbat cu Iohannis. A preluat sistemul de nepotism și de clientelă folositor în suprimarea adversarilor politici.



        Și lituanienii au procedat la fel. Au închis investigația prin 2011 cu "n-am găsit nimic" după care au redeschis-o după ce în 2015 au apărut documente în Senatul american care spunea că închisoarea ilegală CIA era într-o școală de călărie dezafectată. Polonezii au recunoscut.

        The Polish Prosecutor is the first state official to accept Abu Zubaydah’s claims that he was a victim of extraordinary rendition and secret detention in Poland. Until now both the Polish and US governments have repeatedly denied that he was illegally imprisoned and tortured in a secret prison near Szymany; the Prosecutor’s office has now accepted that Abu Zubaydah’s claims are not only credible but also extremely serious.

        Poland’s decision is a crucial step towards uncovering the truth about the CIA’s rendition and torture programme in Europe. Victim status allows Abu Zubaydah’s lawyers to participate fully in the criminal investigation, which includes introducing further evidence, calling witnesses and taking part in the questioning of witnesses and suspects.Abu Zubaydah himself will be able to testify against his US torturers and their allies.

        The Polish Prosecutor’s leadership stands in contrast with the Lithuanian Prosecutor General’s bizarre decision, announced this week, to close his investigation into the CIA black site in Lithuania in which Abu Zubaydah was also held and tortured. Like many other European states, Lithuania was instrumental in the operation of the CIA’s illegal rendition and torture programme, and has urgent legal obligations to provide robust and transparent investigations in order to uncover the facts.

        Lithuania: senior prosecutor, Irmantas Mikelionis, decided on January 22 to cancel the January 14, 2011, decision of prosecutors to stop the investigation into possible abuse

        Comment


        • Originally posted by gecmc94 View Post
          Nu cred ca i-a ordonat cineva sa piarda alegerile...
          ...
          Odata ce s-au asigurat ca ambii sunt controlabili, i-au lasat sa se dueleze..
          Nu cred c nu i s-a "zis" ca iohanis trebuie sa fie prezident de data asta. Duelul a fost de ochii lumii. Pontake a ramas premier pana i s-a zis: "gata, acum vine bigboss"

          Comment


          • tu te auzi ce spui? oricum, vad ca va roade grija tare de tot desre cum isi platesc polite mafiotii intre ei, nu ca noi, la gramada, nu avem un punct comun pentru care sa tragem. mai dezbinati ca la 100 de ani de la unire nu am fost si voi nu mai puteti de grija mafiotilor, indiferent din ce tabara ar fi.
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • Originally posted by Seba View Post
              tu te auzi ce spui? ... .... mai dezbinati ca la 100 de ani de la unire nu am fost si voi nu mai puteti de grija mafiotilor ... .
              Cateodata mai vad ce scriu
              Mafiotii ne-au dezbinat si ne mai dezbina inca.
              Ia sa fim toti uniti si sa nu mai cumparam carne de porc importata. Ia sa fim toti uniti si sa nu mai cumparam mere importate ETC.
              Am zis ca va aparea o boala a oilor? Am zis. A aparut? A aparut. Numai Dragnea e de vina. El a dat subventii si a creat facilitati pentru cresterea porcilor, oilor etc. Urmeaza sa aflam ca rosiile romanesti au boala vacii nebune si trebuie interzisa cultivarea lor în România.
              Last edited by Fanez; 2 November 2018, 14:03.

              Comment


              • Fane, asta cu mafiotii e discutie lunga, sa ne ajunga.
                Ca sa nu mai cumparam carne de porc importata ar trebui sa avem porci in primul rand. Apoi guvernul asta frumos cam ce ia pe mere da pe pere. Cu toate ca sunt mai scumpe. Dar ei vor para-malaiata in gura lui natafleata.

                Dar ieri competentul numarul unu (ala cu oaia) a povestit cum zboara porcul. Si nu politicienii au adus pesta asta, ei doar fac politica. Rade si curca de el.

                Despre competentul numarul doi nu stiu deocamdata daca va fi remaniat sau nu. El a carcotit cu OUG ale lui Dragnea dar a venit omul din concediu sa faca "ievaluarea" lui Lazar (Augustin - ca se pare ca din atatea competente se cam pierde in prenume). Acum depinde ce cantareste mai greu in balanta hamsterului. Ca oricum ar carcoti motociclistul, tot marele sef decide. Cred ca totusi il va tine (Tumorica a mai incercat sa dovedeasca si ceva supunere).

                O alta competenta interimara, tanti Plumb, a spus ca ea nu stie mai nimic de ce fac slujbasii ei prin ministerul educatiei referitor la testele alea. Buna si "manajera" asta la toate.

                Ramane sa vedem cati "competenti" vor mai ramane si mai ales ce vor mai face supercompetentii ceilalti. Oricum sefa lor va ramane. Acum ea doar tace si sta pres (cuminte si docila) in fata sefutului ei de partid.
                Last edited by Gil26; 2 November 2018, 18:32.

                Comment


                • Ca bine le mai zici. Nimic n-am inteles.
                  Pesta porcina la un hamster, competenta supercompetentilor care nu stiu ce vor face la test. Pana aici e clar. In rest, n-am reusit sa inteleg decat ca n-avem porci din cauza nu stiu carei OUG data de Plumb pentru motociclistul Lazar.
                  Vrei sa reformulezi, te rog?
                  Last edited by Fanez; 2 November 2018, 20:07.

                  Comment


                  • Fiecare intelege ce doreste si mai ales ce poate.
                    Din orice se poate face o "varza" pe care o tocam si apoi o aruncam la porci (autohtoni sau de import).

                    Sa reformulez. Macar proslaviti conducatorul mult iubit. Ca partidul a sucombat.

                    Comment


                    • Originally posted by Gil26 View Post
                      ...
                      Din orice se poate face o "varza" pe care o tocam si apoi o aruncam... .
                      Aici sunt de acord cu tine. Am remarcat ca asa faceti cu orice prilej.

                      Comment


                      • Ce e asa greu?
                        Daia cu oaia acum e cu porcul zburator. Si De-aia tu nu vei mai putea manca carne de porc romanesc. Porcul romanesc va fi doar la figurat.
                        Toader are ce are cu Lazar. Ca i-a incurcat voit sau nu pe Augustin cu Cristian nu stiu. Dar asta a fost punctul forte al "ievaluarii" lui.
                        Plumbul e bun la toate. Acum e la educatie. Sistemul de invatamant e la pamant de mult timp. Rovana il poate ingropa de tot. Ce mai conteaza daca testele alea vor fi grila sau nu.
                        Superinteligenta Dancila ii superguverneaza pe toti astia 25.
                        Deasupra tuturor e hamsterul si motociclistul. Hamsterul e pe umerii motociclistului. Ca trebuie sa scape de cursele de soareci.
                        Pot si desena asta. Oricum cu caricaturile astea este de plans.

                        Acum au pus pe foras legea aia a Fondului Suveran (lucrau de mult la ea, dar deh prioritara a fost parnaia hamsterului). Trebuie sa mai faca si baietii astia un ban de buzunar.
                        Si referitor la bani. PSD-ului i-au revenit vreo 20 milioane de euro. Trezorierul lor si-a tras si pentru el trei masinute pentru sufletelul sau. Daca tot are balta peste de ce sa nu mearga si el nevasta plus odrasla cu jipanul prin Bucale?
                        Si astia sunt bani publici. Dar nimeni nu ii verifica. In schimb superpolitistii o salta pe tanti Aglaia de la colt de strada ca vindea niste mere si nu platea impozit.

                        Ar mai fi o slutie ca sa fie toata lumea impacata. Tumorica a devenit meserias in ievaluari si ievalueaza pe toata lumea. Domn profesor ar trebui sa ii evalueze si pe toti invataceii de pe bancile scolilor. Si la sfarsit sa le povesteasca cum se p-oate face o sinteza vorbind despre mai nimic timp de peste o ora.

                        Hai sa reformiulez. Oaia, trei meleuri, tanti Aglaia, ievaluare, bani, hamster, mere, genii pesediste.
                        Last edited by Gil26; 3 November 2018, 06:37. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Sistemul de invatamant e la pamant de mult timp.
                          De pe vremea conducerii pe care o regreti si ai pune-o la loc daca ai putea. In rest, postul tau este specific tie
                          Oaia, trei meleuri, tanti Aglaia, ievaluare, bani, hamster, mere, genii pesediste.
                          N-ai specificat in reformulare despre
                          Plumbul e bun la toate, ii superguverneaza pe toti astia 25: hamsterul si motociclistul.
                          i-am numarat si eu, 25 mi-a iesit la numaratoare. 12,5 hamsterul si 12,5 motociclistul.
                          Ar mai fi o slutie ca sa fie toata lumea impacata: Domn profesor ar trebui sa ii evalueze vorbind despre mai nimic timp de peste o ora. Pot si desena asta.
                          Cred ca e o solutie buna. Ne bucuram ca ai un asemenea talent la desen(at). Asteptam desenul.
                          Last edited by Fanez; 3 November 2018, 15:12.

                          Comment


                          • Cam asa functioneaza propaganda rosie.

                            Mai astept putin sa vad si ce alti "competenti" mai scoate pesedeul din joben.

                            Comment


                            • Gil26 eu nu inteleg ce pretentii ai de la PSD...care nu este altceva decat fosta structura de propaganda si securitate din PCR. Ei sunt securistii ceausisti. Sunt oamenii lu' Ceausescu...iar dupa 30 ani, inca n-am scapat de ei

                              Si asta nu-i o teorie...este un fapt istoric. Este suficient sa vezi din ce s-a format PSD-ul...
                              Last edited by bolovan; 4 November 2018, 08:57. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Este suficient sa vezi din ce s-a format PSD-ul...
                                Din ce o fi fost format PDL, PNL (actual) si ceilalti gen USR?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google