Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Da...si brusc pentru medici si profesori nu mai au...dar pentru sclavetii lor exista...

    Comment


    • #47
      Cand zice ca da, sariti in sus ca "bueeeiii, de unde?", cand zice:"bine, nu vreti, nu va dam.", sariti in sus ca "bueeeiiiii, nu ne dai?"
      Fura mai putin decat predecesorii si le raman bani sa mai dea si populatiei dar asta e inacceptabil la unii, adica de ce sa dea la populatie?
      Banii pe care ii furam noi vor astia sa-i dea la populatie? Aaaa pai adica sa nu mai furam noi ca sa aibe astia bani de marit salarii? Nu e bine.
      Last edited by Fanez; 8 June 2017, 15:39.

      Comment


      • #48
        Nu nu, n-ai inteles (oare de ce nu ma mira?). Daca tot dai...da unde trebuie...nu la cine te p**a in....

        Comment


        • #49
          Daca tot dai...da unde trebuie.
          Dau si eu la cine vrea. Sa dau la aia care fac scandal ca de ce se da si spun ca nu e bine sa se dea?

          Comment


          • #50
            Fanez...reiau...citeste ce am scris...incearca sa pui putina logica in afirmatiile tale..doar putina...nu multa...sa nu ramanem socati din prima.

            Comment


            • #51
              ...citeste ce am scris....incearca sa pui putina logica in afirmatiile tale...
              Tu chiar iei in serios discutiile astea?
              Titlul topicului e clar: "Discutii Amicale..."

              Comment


              • #52
                Clar nu le iau in serios...dar nah...totusi suntem oameni inteligenti aici

                Comment


                • #53
                  Inseamna ca ne-am inteles.
                  Cand unul zice ceva, zic si eu una-alta, doar n-o sa scriu: "da, chiar asa!".
                  De exemplu: cineva zice: "Gigel a furat o trotineta." Zic si eu: "Poate o are de la bunica-sa." N-o sa ma apuc sa zic: "hotul de Gigel."
                  Ai prins ideea.

                  Comment


                  • #54
                    Reiau...consider ca aici gasim un grup de oameni cu o inteligenta cel putin usor peste medie...deci am niste pretentii..
                    P.S. Prima data sa te asiguri ca are bunica...ca are bicicleta...ca a primit o bicicleta...dupa care si ca totusi noi vorbim aici de bicicleta ...iar eu intre timp am sa ma asigur ca dau cu tastatura asta de perete...sau dupa un coleg pe care nu-l suport...ca deja ma dispera...la cat de prost merge.

                    Comment


                    • #55
                      Pentru trantorii din parlament și din orase/comune s-au găsit bani imediat.
                      Fane nu o mai întoarce ca la Ploiesti.

                      Comment


                      • #56
                        Eu n-am mai auzit ca un partid sa vorbeasca de motiune de cenzura impotriva propriului guvern.

                        Cat despre toapa ce se vrea prim ministru.
                        Scandal cu bataie la Primaria Capitalei. Firea a plecat din sedinta sa vorbeasca la Antena 3 si acuza USR ca a adus oameni care au lovit politistii
                        Toata lumea fuge la A3.
                        Last edited by mr.K; 8 June 2017, 16:53.

                        Comment


                        • #57
                          nu cred ca a zis cineva ca nu sunt bani pentru mariri. sunt bani, dar nu pentru mariri fantasmagorice si daca tot tre' sa impartim o suma(aia mica si reala, nu aia mare si fantastica), s-o fi impartit unde trebuia. au facut cu salariile ca si cu pensiile, in conditiile in care cei mai multi au pensie sub 2000 de lei, s-a marit la toti cu 15%. nu era mai corect si ajutau mai multa lume cu mariri de 15% la aia cu pensii sub 500, 12% la pensii de pana in 800, 10% la pensii pana in 1200, 8% la pensiile pana in 2000? ideea era sa se reduca diferentele intre clasele sociale, nu sa le adancim. acu' intreb, salariile si bonusurile parlamentarilor, erau prevazute in programul de guvernare? daca venea psd si zicea "o sa va amrim salariile cu 10% in 2020, iar ale noastre le vom amri cu 20% din 2017", mai era psd acum la butoane, cu asa o majoritate confortabila? paradoxal, desi au aceasta majoritate, nu-s in stare sa gestioneze situatia, din contra au resuti sa bage zazanie pana si-n felia lor de electorat...
                          in alta ordine de idei, Fane, e irelevant cum am simtit tu sau eu sau bolovan sau k situatia din 90 pana azi. daca pt cei mai multi e adevarata statistica aia, inseamna ca lucrurile au stat asa. nu poti sa spui ca daca noi 3-4 oameni, dintr-un total de 1000, am suferit 3 luni la salariu, alea 3 luni au fost de rahat pentru toti 1000, ca pt restul de 996 chiar au fost 3 luni bune.

                          Originally posted by mr.K View Post
                          Eu n-am mai auzit ca un partid sa vorbeasca de motiune de cenzura impotriva propriului guvern....
                          asta mi s-a parut si mie suspect acu' 3 zile, da' am zis ca nah, suntem si noi romanii primii la ceva. un exercitiu de democratie autohtona, o lectie data unei lumi intregi. deci suntem "valabili"
                          Last edited by Seba; 8 June 2017, 17:00. Reason: Automerged Doublepost
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • #58
                            Fostul ministru al Justitiei Florin Iordache a vorbit, joi, despre pragul pentru abuzul in serviciu, precizand ca se poate mentine la 200.000 de lei sau majora la 400.000 de lei. Totodata, a mentionat ca "trebuie sa fie suficient de mare pentru a nu se mai face dosare penale aiurea".
                            Ori 50 de mii de euro, ori 100 de mii sa-l faca dom'le pragul, ca te cerceteaza astia aiurea pentru maruntisuri ca pe Bombonica si pe fostul sot mustacios.

                            Va dati seama cat au furat astia, de o suma de 2 -4 miliarde de lei vechi li se pare nesemnificativa daca o ciordesti? Efectiv, ti se face doar penal aiurea.

                            Cum a zis unul, sa faca pragul cat bugetul de care raspunde fiecare. Esti primar de comuna si ai 1 milion buget? Ala-i pragul. Ca, oricum nu poti fura mai mult.
                            Daca vorbim de Bucuresti, pragul sa fie de 1 miliard de euro.

                            Doar Koortea Konstipationala le-a spus alora din sparlament sa-si puna singuri pragul, nu vad de ce mai amana.
                            Last edited by mr.K; 8 June 2017, 17:42. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by bolovan View Post
                              ...
                              P.S. Prima data sa te asiguri ca are bunica...ca are bicicleta... ...iar eu intre timp am sa ma asigur ca dau cu tastatura asta de perete... ...la cat de prost merge.
                              Arunca tastatura aia! Noi vorbeam de trotineta, iar ea scrie bicicleta.

                              Originally posted by mr.K View Post
                              .... Esti primar de comuna si ai 1 milion buget? Ala-i pragul...
                              Daca vorbim de Bucuresti, pragul sa fie de 1 miliard de euro.
                              Buna idee. Ia o "initiativa legislativa" in sensul asta.
                              Doar Koortea Konstipationala le-a spus alora din sparlament sa-si puna singuri pragul...
                              Cine ar trebui sa stabileasca pragul respectiv?
                              Last edited by Fanez; 8 June 2017, 22:19. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • #60
                                de ce trebuie prag? cu ce deranjeaza formularea "s-a predus prejudiciu prin incalcarea in mod voit a legii". si furtul e furt daca ai furat 1 leu sau 1 miliard. cum pedeapsa variaza intre 3 luni si 10 ani, de exemplu si cuantumul pedepsei il stabileste judecatorul, la fel si la ab7uz, ai produs prejudiciu, iei intre minim si maxim, in functie de cat ai produs. poti sa stabilesti prag maxim, peste care vei lua oricum "blana". nu vad logica si bunul simt in stabilirea pragului minim. ca actuala formulare e deficitara, da, e, am mai spus-o, dar nu stabilirea pragului minim te face mai corect, ci eliminarea "chitibusurilor" din formulare. intr-o tara in care colcaie de corupti, noi schimbam ceva "in bine" impunand prag minim de coruptie? io nu stiu cu ce gandesc astia de sustin asa ceva...in afara de interes sau sustinere neconditionata a partidului nu vad vreo logica sau urma de onestitate in a sustine asa o aberatie.
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google