Cafenea&Caterinca&Diverse

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Christnacht
    replied
    Salut baieti.
    Ce parere aveti despre investitia in aur ?
    Va intreb deoarece lucrez in domeniu ca, Consultant in afaceri cu aur.
    Daca e cineva interesat sa mi lase un mesaj pe PM ca sa stabilim dupa aceea o intalnire si sa va dau mai multe detalii. Putem vorbi si de o angajare pentru cine este interesat.

    Va multumesc

    Leave a comment:


  • SoNyKeL
    replied
    pana la cheia ajungem repede , de acolo trece timpu mai repede plus gratarul care ne ia si ala vreo 2ore

    Leave a comment:


  • zbf
    replied
    daca se pleaca dimineata e bine, eu cu a mea batrana am facut pana la chei aproape o ora jumate , deci este timp destul de admirat peisajul, vremea sa tina cu noi

    Leave a comment:


  • SoNyKeL
    replied
    suna bine rau... duminica asta discutam clar ce si cum.
    dar aceasta iesire ar insemna sa plecam dimineata din ct adica pe la un 10 sa ne si plimbam sa facem si ``pranzul`` haiducesc in padure.

    Leave a comment:


  • andy_x3m
    replied
    Am inceput sa discutam aici, continuam aici.
    Traseul e asa:



    Indicaţii rutiere către Stradă necunoscută
    1. 1 oră 56 min
      DJ226
      99,3 km

    Constanta
    România



    1.Îndreptare vest pe Strada Productelor către Aleea Garofiței120 m
    2.Strada Productelor virează dreapta şi devine Aleea Garofiței450 m
    3.Viraj stânga la Strada București71 m
    4.Faceţi prima la dreapta pe Bulevardul 1 Decembrie 1918/DN2A Continuare direcţie pe DN2A
    4,0 km
    5.Viraj dreapta la Bulevardul Tomis/DN2A/E87 Continuare direcţie pe DN2A/E87
    Treceţi prin 2 sensuri giratorii
    9,1 km
    6.Uşor stânga la DN2A/E60/E87 Continuare direcţie pe DN2A
    13,1 km
    7.Unghi strâns dreapta la DJ22212,9 km
    8.Viraj dreapta pentru a rămâne pe DJ2227,1 km

    46,8 km – aproximativ 41 min

    DJ222



    9.Îndreptare nord-vest pe DJ222 către DC8026 m
    10.Faceţi prima la dreapta pe DC804,3 km

    4,3 km – aproximativ 10 min

    DC80



    11.Îndreptare est pe DC804,7 km

    4,7 km – aproximativ 11 min

    DC80



    12.Îndreptare sud-est pe DC80 către Strada Principala/DC8166 m
    13.Viraj stânga la Strada Principala/DC81 Continuare direcţie pe DC81
    4,3 km

    4,4 km – aproximativ 10 min

    DC81



    14.Îndreptare est pe DC81 către DN2242 m
    15.Continuaţi pe DC823,4 km

    3,4 km – aproximativ 9 min

    DC82



    16.Îndreptare est pe DC822,9 km

    2,9 km – aproximativ 5 min

    DC82



    17.Îndreptare sud pe DJ22621,0 km
    18.Ţineţi stânga la bifurcaţie82 m
    19.Continuaţi pe Mamaia Sat5,3 km
    20.Continuaţi pe Bulevardul Mamaia2,3 km
    21.Uşor dreapta pentru a rămâne pe Bulevardul Mamaia3,9 km
    22.La sensul giratoriu, urmaţi a 2-a ieşire şi rămâneţi pe Bulevardul Mamaia250 m
    23.Uşor dreapta Destinaţia va fi pe stânga
    67 m

    32,8 km – aproximativ 27 min

    Deci, lungimea ar fi de aprox 100 de km (mica parte offroad), vedeti pe harta. OFF ROAD - intelegem drum de pamant facut pe langa un drum judetean distrus!!!

    Avem de vizitat:
    1. Manastirea Sfantul Casian
    2. Pestera Sfantului Casian (destul de dificil de ajuns, dar nu imposibil. Eu am fost cu bebele in carca)
    3. Cheile dobrogei
    4. Pestera Liliecilor (inca nu am idee cum se ajunge, dar lucram la asta)
    5. Paduricea si paraul de la Gura Dobrogei - putem sta la un pranz haiducesc, eventual un gratar.
    6. De la sacele e aproape cetatea Histria - e cu taxa de vizitare 15-20 de lei de persoana (aici nu stiu cati sunt de acord).
    7. Tot spre Corbu e intrarea spre Vadu de unde se poate mere la Grindul Lupilor sau Chituc (aprox 20 de km)
    8. Tot ce tine de Corbu - coborat pe plaja, etc
    9. Inapoi la aqua
    Attached Files
    Last edited by andy_x3m; 3 November 2010, 16:37.

    Leave a comment:


  • SoNyKeL
    replied
    300-320ron depinde de cerinte...
    dimineata dai comanda seara sau maxim a2a zi ti-le monteaza.
    montaju dureaza cam 30min

    Leave a comment:


  • cosmin_ruz
    replied
    O mare rugaminte care vine de la Braila catre colegii constanteni! Puteti sa imi spuneti, va rog, un pret actual pentru husele facute pe strada Poporului, pentru un logan. Multumesc anticipat!

    Leave a comment:


  • andy_x3m
    replied
    Ba se poate, dar care e farmecul? Cand vb de camp... vorbesc de drum mai bun ca asfaltul de drum judetean.

    Leave a comment:


  • SoNyKeL
    replied
    cataline , dai cu apa si zahar sa nu-ti scada glicemia

    Leave a comment:


  • s.catalin
    replied
    Am intrat in soc dupa ce am vizionat chiar si pentru o clipa bazaconia aia de video-clip ...

    Leave a comment:


  • SoNyKeL
    replied
    fa si o varianta fara camp daca se poate , poate asa ne vom strange mai multi si in functie de cine vine ne hotaram la fata locului ce varianta alegem

    Leave a comment:


  • andy_x3m
    replied
    O sa fac eu ruta. Traseul are cam 80 de km, din care parte sunt pe camp.

    Leave a comment:


  • SoNyKeL
    replied
    e bine , duminica facem planurile , desenam hartiile. ca eu n-am priceput...
    PS. de data asta cred ca eu vin fara masina...
    oricum avem cam 2trasee propuse:

    1.cel cu gura dobrogei , cheia , sf casin care e cel mai veridic si cel mai posibil
    2. cel propus de stigul mioritic din navodari , cu celicdere sf andrei , care e doar asa ca idee.
    deci haideti sa ne rezumam cu harti poze , trasee , idei doar la traseul ``explicat`` de andy.
    si haideti sa hotaram de comun acor ora si duminica ca sa fie cat mai bine pentru toti , sa fim cat mai multi...
    Last edited by SoNyKeL; 2 November 2010, 13:21.

    Leave a comment:


  • BeciAcustic
    replied
    Drumul de piatra care duce spre casian e foarte bun, am mers eu de 1 mai si mergi mai bine ca pe unde am venit duminica asta.... de acolo putem continua spre cheia etc cum zicea andy .... avem ce vedea in dobrogea....timp, vreme frumoasa si fonduri sa fie

    Leave a comment:


  • jkl
    replied
    Manastirea Celic Dere.

    Situata in comuna Frecatei, din judetul Tulcea, Manastirea Celic Dere este printre cele mai cunoscute din Dobrogea, fiind considerata drept un centrul al ortodoxismului din zona. Numele, de origine turca, l-a primit de la paraul din apropiere care in traducere inseamna “paraul de otel“. Potrivit documentelor care exista, prima biserica in acest loc a fost ridicata la inceputul secolului al XIX-lea, pe locul unde se afla, astazi, cimitirul, de “arhiereul” Athanasie Lisivencof. Cei care au construit-o erau calugari ardeleni si basarabeni care fusesera in Grecia la Muntele Athos. Dar bisericuta a fost mistuita intr-un incendiu. Apoi, pe la 1840 s-a obtinut aprobarea sultanului Abdul-Medgid (1839-1861) de la Constantinopol pentru ridicarea unei noi biserici. Si asfel, la 1846 era gata prima biserica, cu Hramul Adormirea Maicii Domnului si un paraclis cu hramul Sf. Arhangheli Mihail si Gavril. In scurt timp calugarii au fost mutati la Saon unde au ridicat un alt asezamant monahal, iar la Celic Dere au fost aduse calugarite. de-a lungul timpului, ierarhii Episcopiei Dunarii de Jos au sprijinit eforturile calugaritelor, astfel ca in 1901 episcopul Partenie Clinceni a pus temelia bisericii monumentale cu demisol care a servit o perioada de timp ca paraclis de iarna. Constructia, al carei arhitect a fost Toma Dobrescu, a durat pana in 1916, iar finisarile s-au terminat abia in 1932, cand la 22 octombrie a fost sfintita. Picturile interioare au fost realizate de Gheorghe Eftimiu, iar catapeteasma, acoperita cu folie de aur, a fost realizata de Ion Dinea. In urmatorii ani, sub atenta ingrijire a Episcopului Nifon, la manastire s-a infiintat o scoala atelier de pictura bisericeasca, o scoala primara pentru adulti pana la varsta de 40 de ani, un atelier de covoare, de tesaturi nationale cu o sectie de broderii artistice. Icoana care se curata singura
    In patrimoniul Manastirii Celic Dere se afla icoane unicat, la care pelerinii vin sa se inchine cu mare nadejde in puterea dumnezeiasca. Una dintre cele mai importante este icoana facatoare de minuni a Domnului nostru Iisus Hristos, adusa aici pe la 1806 – 1812, si se afla in Biserica Paraclis. Este cunoscuta sub numele de “Icoana care se curata singura” deoarece la un moment dat era innegrita de trecerea timpului, dar apoi, ca o minune, chipul Mantuitorului s-a luminat in parte. Legenda locului spune ca icoana a fost adusa de un soldat care le-a spus calugarilor ca desi este inegrita, ea se va curata, iar ochii lui Hristos se vor deschide. La aproape 200 de ani de la acel moment, icoana s-a luminat pe mai bine de jumatate.
    Icoana Maicii Domnului Nerosaiskaia
    De asemenea exista si o icoana a Maicii Domnului despre care se spune ca a scapat din doua incendii. Initial ea a apartinut unei familii din Basarabia, din comuna Nerusai. Dupa un incendiu, din toata gospodaria facuta scrum a ramas doar icoana innegrita. Proprietarii au pastrat cu evlavie icoana in casa noua pe care si-au construit-o, dar dupa moartea lor, urmasii au vrut sa o inlocuiasca. Nestiind ce sa faca cu ea, au aruncat in foc, dar flacarile au iesit afara din soba iar icoana a ramas intreaga. Cuprinsi de frica, oamenii au decis sa o puna intr-o camera curata, la loc de cinste. Se mai spune ca intr-un an, in ajunul Invierii, proprietarul a intrat in camera respectiva pentru a luat Pasca sa o duca la Biserica sa fie sfintita. In acel moment a vazut cum din icoana se revarsa un manunchi de raze, iar Maica Domnului i-ar fi spus: “Luati-ma de aici si duceti-ma unde sunt adunate fecioarele ca sa ma duc impreuna cu ele sa fac ascultare in Turcia”. Si astfel, icoana a ajuns la monahia Heruvima, din localitate, unde se aflau tinere care doreau sa se dedice vietii de calugarie. Dupa eliberarea Dobrogei de sub stapanirea turca, icoana Maicii Domnului, insotita de pelerini, a fost adusa la Manastirea Celic Dere, unde a fost intampinata de parintele arhimandrit Athanasie cu un sobor de preoti si o multime de credinciosi. Se spune ca doi dintre calugarii din alai, care erau bolnavi, s-au inchinat alaturi de ceilalti, iar in momentul in care icoana a trecut pe deasupra lor, pe data s-au insanatosit. In 1916, din cauza razboiului, maicile au fost obligate sa se refugieze. Asa ca au ascuns cele mai de pret odoare intr-o pestera din incinta manastirii. In prima noapte de refugiu maica Singlitichia, paraclisiera de serviciu, a visat cum din icoana s-a auzit un glas care i-a spus: “Sa ma luati de unde m-ati ascuns, ca nu voi ma aparati pe mine ci eu pe voi”. Asa ca s-au intors la Manastire si au pus icoana inapoi in biserica. In urmatorii doi ani, in ciuda ocupatiei armatei bulgare, nu au fost nici un fel de incidente. Dimpotriva, icoana a fost scoasa la numeroase procesiuni prin satele din jur si oamenii primeau ajutor de la Maica Domnului.

    Mai sunt multe zone frumoase in Dobrogea care merita vizitate. Sper ca nu vam plictisit cu toate cele puse pe aici.
    Attached Files

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google