Legislatii,taxe,amenzi,itp-uri,politisti,informari Din Trafic,radare.....etc.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • da da, CZN )

    Dupa o saptamana m-au tras pe dreapta politia, tot pe E85, sa verific daca am usile la duba nefortate,ca au avut plangeri multe!!

    Faza e sa nu opresti!!!
    Last edited by matheo66c; 16 May 2012, 11:40.
    sigpic
    "BRABUS" STYLE

    Comment


    • Cea mai nouă metodă constatată de poliţişti este tâlhăria pe trecerea de pietoni. De cele mai multe ori, victime cad persoanele în vârstă.

      Momentul pe care hoţii îl consideră oportun este atunci când oamenii coboară din autobuz şi este aglomeraţie, încearcă să traverseze strada, dar nu ajung pe partea cealaltă cu toate bunurile la ei, informează rtv.net.

      Autoritățile trag un semnal de alarmă și îi evrtizează pe oamenii să fie atenți la persoanele din jurul lor și să sune imediat la 112, dacă au fost jefuiți.



      Mai mult: O nouă METODĂ de JAF a HOȚILOR, în BUCUREȘTI! Acționează pe trecerea de pietoni! -
      Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e
      prost.

      Comment


      • Legea nr. 203/2012 pentru modificarea si completarea OUG nr.195/2002 privind circulatia pe drumurile publice a fost publicata in Monitorul Oficial nr. 760, din 12 noiembrie 2012, dupa ce a fost adoptata de deputati la final de octombrie si de senatori in septembrie.

        Potrivit noilor reglementari, ce se vor aplica din data de 19 ianuarie 2013, mopedele sunt considerate autovehicule, ceea ce inseamna ca pentru a le conduce este nevoie de permis de conducere, scrie realitatea.net.

        Permisul poate fi obtinut numai de persoane cu varsta minima de 16 ani impliniti. Permisul pentru categoria AM va fi valabil 10 ani, iar obtinerea lui va fi conditionata, la fel ca in cazul celorlalte categorii, de sustinerea unei probe teoretice de verificare a cunostintelor si a unei probe practice de verificare a aptitudinilor si comportamentului.

        O alta modificare la Codul Rutier, prevazuta in legea adoptata marti de deputati, se refera la reinnoirea permisului de conducere, care se va face doar dupa un control medical prealabil.

        Pana acum, aceasta vizita medicala nu era necesara pentru reinnoirea permisului de conducere.
        Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e
        prost.

        Comment


        • uraaaaa !!!! mi se pare mai mult decat normal ca si catastofele care conduc mopede sa intre in legalitate si sa le puna o limita de varsta. inca mai este in vigoare si legea care mentioneaza ca de la 14 ani ai voie cu bicicleta pe drumuri publice dar la orice ora gasesti copii de 7-8 ani care defileaza pe sub nasul politistilor si nu se ia nicio masura
          Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

          Comment


          • Originally posted by RAZVAN-005 View Post
            daca scapam si de cele cu numere de germania, austria etc.... ar fi perfect. mai ales cele conduse de populatia "inlocuitoare"
            Sustin si eu initiativa asta!!
            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

            Comment


            • COD RUTIER 2013. Cele mai IMPORTANTE modificări care se aplică din luna ianuarie



              COD RUTIER 2013 Incălcarea regulilor de circulaţie pe biciclete, sancţionată de Codul rutier. Noile reguli de circulatie prevad ca, daca un drum este prevazut cu o pista speciala destinata bicicletelor, acestea vor fi conduse numai pe pista respectiva. In plus, conform noilor prevederi, Codul rutier mai include in categoria contraventiilor care vor fi sanctionate cu amenzi din clasa a III-a de sanctiuni (de la 6 la 8 puncte-amenda) si "nerespectarea normelor privind circulatia bicicletelor".

              COD RUTIER 2013 Reînnoirea de permis, numai cu vizită medicală. Noile reglementari rutiere stabilesc ca prelungirea valabilitatii administrative a permisului de conducere este conditionata de efectuarea verificarii medicale corespunzatoare categoriilor de permis detinute. Pana acum, la reinnoirea unui permis auto expirat, nu se impunea efectuarea examinarii medicale.
              Mai mult decat atat, legea precizeaza clar ca eliberarea permiselor de conducere cu o noua valabilitate administrativa se realizeaza fara sustinerea unui nou examen, insa vor trebui respectate anumite conditii, care vor fi stabilite printr-un ordin al ministrului administratiei si internelor, scrie avocatnet.

              COD RUTIER 2013 Permisul de conducere, obligatoriu si pentru mopede. Potrivit noilor reglementari, aplicabile de la 19 ianuarie 2013, mopedele sunt considerate autovehicule, ceea ce inseamna ca pentru a le conduce este nevoie de permis de conducere. Astfel, pentru a le conduce s-a introdus categoria de permis AM, care poate fi obtinut numai de persoane cu varsta minima de 16 ani impliniti. Permisul pentru categoria AM va fi valabil 10 ani, iar obtinerea lui va fi conditionata, la fel ca in cazul celorlalte categorii, de sustinerea unei probe teoretice de verificare a cunostintelor si a unei probe practice de verificare a aptitudinilor si comportamentului. Noile reguli precizeaza ca proba practica pentru categoria AM consta numai in verificarea aptitudinilor in poligoane special amenajate, conditiile de obtinere a permisului de conducere urmand sa se stabileasca prin regulament.
              Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e
              prost.

              Comment


              • in legatura cu bicicletele nu au de gand sa le aduca aminte agentilor de politie ca varsta legala pentru a iesi cu bicicleta pe drum public este de 14 ani ?
                ca m-am plictisit sa tot evit copii de 7-8 ani trimisi de mama la magazin sa cumpere o bere
                Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                Comment


                • Pentru cei ce vor sa dea de permis, in vigoare din 19.01.2013:
                  Varsta minima pentru obtinerea permisului de conducere este de:
                  -16 ani impliniti, pentru categoriile de vehicule AM, A1, si B1
                  -18 ani impliniti, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E si Tr
                  -20 ani impliniti, daca persoana are o experienta de cel putin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani impliniti, pentru motocicletele din categoria A
                  -21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 si D1E, precum si pentru triciclurile cu motor din categoria A
                  -24 de ani pentru categoriile de vehicule D, DE, Tb si Tv.

                  Mie unul mi se pare foarte buna treaba cu categoria A.
                  AG 16 Y M A

                  Comment


                  • Am si eu o intrebare daca iau traseul, am voie sa merg cu masina pana nu iau permisu de la politie ?
                    Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

                    Comment


                    • Pai la voi nu se da dovada de conducere a2a zi dupa ce ai luat orasul?
                      Nu ai voie pana nu iei dovada, fara a avea ceva "la mana" in prima zi e ca si cum ai conduce fara permis, nu se ia in considerare admiterea examenului.
                      Stiu ca iti pica greu ca dai orasu vinerea si trebuie sa astepti pana luni pentru dovada dar asta e....
                      AG 16 Y M A

                      Comment


                      • aline, mie nu mi-au dat dovada, am asteptat sa primesc permisul. Ce-i drept, mi-am luat 2 puncte pentru neprezentare documente cand m-au oprit, dar nu figuram ca nu am permis.

                        Comment


                        • Originally posted by Dany_DNY View Post
                          Am si eu o intrebare daca iau traseul, am voie sa merg cu masina pana nu iau permisu de la politie ?
                          nu ai voie. o sa vezi pe permis ca data "eliberarii" e ulterioara celei de examen

                          Comment


                          • data obtinerii e data in care ai promovat examenul si data eliberarii e ulterioara. NDL-ule, vezi ca ai 2 date pe permis. Sau 3 daca pui si cand expira

                            Comment


                            • partea buna din legea asta e ca scapam de copii idioti cu mopede
                              Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e
                              prost.

                              Comment


                              • Originally posted by Sefa Casei View Post
                                data obtinerii e data in care ai promovat examenul si data eliberarii e ulterioara. NDL-ule, vezi ca ai 2 date pe permis. Sau 3 daca pui si cand expira
                                eu pana acum n-am auzit pe nimeni din bucuresti sa primeasca vreo dovada
                                ca sa mearga cu masina acasa de la examen. cum vine cu ea la examen ?!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google