Dacia Duster La Pikes Peak !

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Octavian
    replied
    Un rezultat muuuuult peste asteptari.

    PS:Ce am observat, la tr superioare nu calca ambreaju, la inf calca...(video 2)

    Leave a comment:


  • einstein1984
    replied
    Originally posted by detail View Post
    Nu prea au unde...Cursa americana pleaca de la cca 2800 m altitudine si se termina pe la vreo 4200...
    Cred ca asta a si impiedicat o performanta mai buna, lipsa de teste in conditii similare traseului oficial. Restul echipelor au mai multe curse acolo la activ si deci experienta in plus.

    Leave a comment:


  • Loganu
    replied
    chiar zici ca e masinuta electrica

    Leave a comment:


  • detail
    replied
    Electrizanta urcarea...
    Ma uitam la masinile concurente Duster-ului, amandoua, atat Suzuki cat mai ales Hyunday-ul Genesis sunt cu aerodinamica de tunel...
    Francezii au pastrat pe Duster chiar si oglinzile retrovizoare originale si au alterat cat se poate de putin forma caroseriei.
    Concluzia: marketing-ul a prevalat performantei, cu toate ca rezultatul a fost fabulos pentru prima aparitie.
    Le chapeau !

    Leave a comment:


  • zeegermans
    replied
    On June 26th, 2011 Dacia Duster "No Limit" participated in the famous Pikes Peak Hill Climb near Colorado Springs, USA.http://www.youcar.tv



    Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.

    Leave a comment:


  • Seba
    replied
    eu as vrea sa-l vad pe rohrl sau pe vatanen la anul cu dusterul pe pikes peak, poate-i mai taie avantul lu' tajima-san...

    Leave a comment:


  • detail
    replied
    Da, cam asa sta situatia cum ai spus, Duster-ul a urcat in 10 min 17" , "Monster" Tajima a reusit sa coboare sub 10 minute, adica 9 min 51", dar in conditiile in care s-au mai asfaltat niste mile din portiunea inferioara, rezultatul nu este unul extraordinar...
    Cu toate astea extraordinar este ca la aproape 61 de ani Tajima ii bate din nou pe toti, iar Duster-ul care s-a nascut acum mai putin de doua luni a facut o figura excelenta
    Attached Files

    Leave a comment:


  • Seba
    replied
    daca timing-ul "live"de pe site-ul oficial e corect, dusterul e pe locul 3, la 26 de secunde de tajima, care a luat locul 1. mitsuba de 1000 de cai a facut c@c@tul praf si nici nu apare cu timp, doar 3 masini din 5 la clasa "unlimited" au fost cronometrate pe tot traseul. pentru prima participare, cu o masina cu aerodinamica de caramida, nu-i rau. e chiar foarte bine. aialalti nu stiu daca au abandonat pe drum sau nici n-au apucat sa-si tureze motoarele, cert e ca s-au dus acolo cu impresii si-au ramas cu buza umflata.

    Leave a comment:


  • zeegermans
    replied
    cateva filme care merita vazute:

    In this video you will see Michèle Mouton setting a new record on The 1985 Pikes Peak International Hillclimb in her factory sponsored Group B, Audi Sport qu...


    Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.


    The wait is over. You've seen Rhys Millen's class record-setting Pikes Peak sprint in the Hyundai Genesis Coupe. Now experience the tension and anticipation ...
    Last edited by zeegermans; 4 May 2011, 22:55.

    Leave a comment:


  • Seba
    replied
    mai inalta un pic transfagarasanul si macar pot sa dea startul...
    @cristi_lcd: pui problema gresit; zi-mi tu o masina preparata de raliu, la o grupa de maxime modificari, de la orice firma, care sa fie asemanatoare cu cea de serie a firmei respective. gaseste-mi te rog la un dealer un c4 wrc...

    Leave a comment:


  • detail
    replied
    Originally posted by Cristi_LCD View Post
    ...
    Sper ca macar testele sa le faca in Romania. Ca au unde.
    Nu prea au unde...Cursa americana pleaca de la cca 2800 m altitudine si se termina pe la vreo 4200...

    Leave a comment:


  • Octavian
    replied
    Originally posted by Cristi_LCD View Post
    In general nu sunt carcotas in ce priveste produsele Dacia dar in tot Dusterul asta de 850 CP va fi macar un surub romanesc? Si in afara de asemanarea la caroserie mai are ceva comun cu Dusterul de toate zilele?
    Cristi chiar nu conteaza, si motor de Ferrari sa aibe, e sub sigla Dacia Duster.
    E o treaba excelenta in marketingul Reno-Dacia.

    Originally posted by Cristi_LCD View Post
    Si care-i avantajul? ............
    Avatajul ca Dacia e promovata si noi cu mandria putina care ne-a ramas, suntem mandri sa vedem o asemenea treaba sub sigla Dacia.
    E chiar OK.
    Eu sunt foarte bucuros, sa rupa carca la ceva masini de marca.... ))
    Last edited by Octavian; 3 March 2011, 19:59. Reason: Automerged Doublepost

    Leave a comment:


  • Cristi_LCD
    replied
    Si care-i avantajul? Ce castiga Romania din chestia asta? Ma rog eu ma gandesc numai la bani. Defect profesional.
    Sper ca macar testele sa le faca in Romania. Ca au unde.
    Last edited by Cristi_LCD; 3 March 2011, 13:49.

    Leave a comment:


  • detail
    replied
    Originally posted by Cristi_LCD View Post
    In general nu sunt carcotas in ce priveste produsele Dacia dar in tot Dusterul asta de 850 CP va fi macar un surub romanesc? Si in afara de asemanarea la caroserie mai are ceva comun cu Dusterul de toate zilele?
    So what?
    Daca au ales Duster sa faca o masina de 800 de Kg care sa aiba 850 CP pentru una dintre putinele curse unde aproape orice este permis din punct de vedere tehnic, nu poate fi decat un motiv de mandrie.
    Si in plus dovedeste ca alegerea lui pentru Trofeul Andros nu a fost degeaba... A dat vizibilitate conceptului pentru a accede in curse mai mediatizate si de prestigiu mai mare.
    Ce crezi ca masina de la Andros este altceva decat un prototip care seamana cu Duster? Este o coaja de fibra pe un sasiu tubular, echipat cu un motor V6. Seamana cu ceva din Dacia Duster in afara de blocurile optice si de masca?

    Leave a comment:


  • Cristi_LCD
    replied
    Renault 5.

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google