Fiecare Dacie Are Un Suflet !!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • jelly
    replied
    Sunt frumoase si mie imi plac, dar sa nu sa se inteleaga gresit, nu am compus eu aceste poiezii, doar ce le-am gasit si le-am postat aici.

    Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

    Leave a comment:


  • emilemy
    replied
    @ B-64-MVP , daca e pasiune si vointa , cu siguranta va prinde ..... @ Jelly , mult succes cu poeziile , e frumoasa si asta , dar oda aia dedicata batranei Dacii , cred ca i-a lasat pe multi fara cuvinte .....

    Leave a comment:


  • jelly
    replied
    Inca una...

    Loganul si Dacia veche

    Odată, pe-un trotuar,
    parcate mai în faţă,
    un Golf şi un Logan
    schimbau păreri de viaţă.
    „ – De când eu m-am născut”
    vorbea frumos Loganul,
    „ravagii am făcut,
    să vezi ce fac la anul!
    Dar chiar dacă sunt lider
    acest an la vânzări,
    eu cred că toţi sunt liberi
    să zburde pe sub zări.
    Ce dacă eşti mai nou,
    sau tânăr nu mai eşti,
    ori de prin alte ţări,
    cu piese româneşti.
    Totu-i să fim egali
    şi între noi să ştim,
    indiferent de rang,
    mereu să ne iubim!”
    Pe când vorbeau aşa,
    o Dacie mai veche
    de ei se-apropia
    şi a grăi începe:
    „ – Vai, câtă bucurie
    s-auzi fraţii vorbind
    şi să vă-mbrăţişez
    pe dată mă întind!”
    Loganul ofensat
    spre stradă se întoarce
    „ – De-aici eu am plecat!
    Auzi, îmi spune frate!
    Credeam că la casat
    v-au dat deja pe toate!”

    Pare-se că sărăcuţa
    nu ştia că-n vremuri noi
    şi-n ce priveşte maşinuţa
    se cer tot oameni noi!

    Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

    Leave a comment:


  • skd_ozenel
    replied
    da, cu multa oja

    Leave a comment:


  • B-64-MVP
    replied
    Da foarte reusita si miscatoare poezia autohtonei ! ! ! Bine Bogdane ! ! ! Cat despre Loganul nostru eu zic ca , poate, cu putina vointa prinde si el vreo 25-30 de ani sa ajungem sa o facem masina de epoca, nu?!?!?!

    Leave a comment:


  • emilemy
    replied
    o poezie superba ! o oda dedicata Daciei ..... si chiar daca ne mai suparau din cand in cand si eu spuneam ca-i dau foc , curatam platina , suflam jigloarele si plecam mai departe .... peste ani si ani , Loganul va ajunge la "performantele" batranei 1300-1310 ?

    Leave a comment:


  • mamba
    replied
    minunat......cand o sa ajung la tara promit sa sterg oleaca de praf batranea mea dacie din 1976.....

    Leave a comment:


  • NOL
    replied
    Sunt un mare pasionat de dacia 1300 si sper ca in curand sa-mi fac cadou una, si in care binenteles, o sa fie poezia ta la loc de cinste. Daca stiti careva vreuna la bani putini dati PM. Multumesc

    Leave a comment:


  • Aleexalex
    replied
    Si tata a avut o dacie 1300 din 1982 care a fost transformata in 1310 avea grija de ia mai rau de cat de familie pot sa spu cai facea motorul pe fiecare an si daca ii tranteai usa te dadea jos din ia) Dar in 2007 a fost vanduta la pretul de 38de milioane unei femeni care a mers cu masina 3 ani de zile fara sai faca nimic dupa care baiatul ei a dato la fiare vechii precizez ca masina a mers si eu 168km/h in drum spre constanta amintiri frumoase despre vestita Dacie Care va ramane mereu in sufletele noastre

    Leave a comment:


  • jelly
    replied
    Socrul meu are o Dacie 1310 din 1995 si de fiecare data cand o conduc o fac cu mare placere.

    Amintiri de la inceputul “carierei” de sofer….Dacia ne-a invatat pe multi sa conducem in siguranta…fara ABS, fara ESP si fara alte sisteme electronice…..te lasa in drum, o reparai repede si mergeai mai departe.
    Last edited by jelly; 23 February 2014, 16:47. Reason: Automerged Doublepost

    Leave a comment:


  • 77sky
    replied
    Originally posted by 77sky View Post
    Acum...am doar 2 chei de 13. Stiti de ce?
    Originally posted by IancuMIC View Post
    Ce faci cu cele doua chei?
    Iti eram dator cu un raspuns. Nu prea mai eram sigur, m-am dus la masina sa ma uit sub pres. De fapt am una de 13-12 si una de 10-11.
    Pentru bornele bateriei. Si sa...fie

    Leave a comment:


  • cristi3775
    replied
    Si bunicul meu a avut o dacie 1310......masina pe care am invatat sa conduc, si pe care am prins pasiune...

    Leave a comment:


  • pedroo
    replied
    eu as pune poezia la loc de cinste, merita o rama in garaj langa Daciuta!

    Leave a comment:


  • TVM
    replied
    Si tata a avut o dacie ce-i drept 1310 dar a mers pe drumurile patriei 20 de ani.

    Leave a comment:


  • NOL
    replied
    Foarte tare, felicitari

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google