Ce Anvelope Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Michelin E3A se mai numesc si Energy. E3A Energy de aici si confuzia

    Energy Saver sunt mult mai bune decat E3A. Grip silentiozitate consum. singurul capitol unde sunt foarte slabe este aderenta pe apa, sosea uda.

    Comment


    • Ai dreptate, pe astra cu 205 55 r16 e3a intra abs-ul mult prea repede chiar si pe uscat, rup destul de usor aderenta, nu-mi place deloc comportamentul lor
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • @shakar
        am avut e3a echipare de fabrica
        le-am inlocuit desi mai aveau profil suficient dar flancul incepea sa arate cam urat, aparusera niste microcrapaturi dc e ok termenul
        iar in blocurile din calea de rulare la fel aparusera crapaturi dar mai vizibile
        energy saver-urile le-am luat ca si bf-urile la un destocaj de la un dealer reno la pret cam la jumatate decat ce era pe piata
        ambele modele sunt f dure, de unde silentiozitatea si consumul poate mai redus
        dar cum ziceam, din punctul meu de vedere sunt sub bf goodrich g grip
        bf goodrich dc nu ma insel fac parte tot din grupul michelin
        personal, dc ar fi sa aleg din nou m-as orienta catre ceva din urmatoarele:
        BRIDGESTONE TURANZA ER300
        DUNLOP SPORT 01
        Maloya Crono 465
        BF Goodrich g-Grip (am eu)
        Uniroyal RainExpert
        Vredestein HI-TRAC sau hi trac 2
        Goodyear EXCELLENCE
        Continental PremiumContact 2
        DYNAXER HP

        Comment


        • Unter den 16 ausgewählten Sommerreifen für Kleinwagen leistet sich kein Modell einen groben Ausrutscher, insgesamt konnten die ADAC Tester zweimal „gut“ und 14-mal „befriedigend“ vergeben.


          Bf G sunt tari in Rally pe macadam. Michelin sunt tai in Rally pe asfalt si F1

          Comment


          • @ kheloo - nu stiu daca toate anvelopele enumerate de tine sunt in acelasi price range. Asa pentru aderenta foarte buna poti sa iti iei Dunlop FastResponse dar au durata de viata mica. De aia Energy Saver sunt greu de batut pret/performanta, au durata de viata mare in timp ce stau decent si la aderenta si foarte bine la silentiozitate/confort (review-urile confirma asta).

            De la BF Goodrich mi-as cumpara Profiler 2 in detrimentul G-Grip, au ~ acelasi pret si lumea e foarte multumita de ele iar profilul arata mult mai frumos la Profiler 2 .

            LE - ce pret au Vredstein Hi Trac / Hi Trac 2 si unde se pot gasi ? Site-ul anvelopevredstein.eu e de incredere ?
            Last edited by Shakar; 6 March 2012, 11:42.
            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

            Comment


            • ce-i drept price range-ul nu m-a interesat foarte mult, pentru ca nu e o cheltuiala pe care o faci foarte des
              lista respectiva am sintetizat-o pe parcursul mai multor luni, pa baza testelor din diversele reviste sau site-uri de specialitate, parerea utilizatorilor etc
              pana la urma si alegerea anvelopelor este subiectiva, fie pe baza performatelor, pretului sau aspectului asa cum ai zis tu de g force profiler
              mie personal imi place f mult profilul de a539
              Last edited by kkhheelloo; 6 March 2012, 12:11.

              Comment


              • Pai eu consider ca price range-ul conteaza cel mai mult, sa compari anvelope din aceeasi clasa. Asa rezultatul e previzibil daca de la Continental sa zicem alegi varianta low cost (Eco Contact) si o compari cu varianta premium de la alt producator. E normal ca anvelopa premium sa castige.

                Este esential sa compari anvelope la preturi similare, asa cumparatorul stie ce trebuie sa aleaga in functie de buget. Poate in clasa low cost castiga BFG, la mid range castiga Michelin iar la premium Vredstein si in functie de cati bani esti dispus sa dai te orientezi la cel mai bun produs din clasa respectiva (exemplul e aleator). Plus ca banii au un rol important, doar nu suntem pe enzoclub, sa dai aproape 300 euro pe 4 anvelope o data la 35 000 km nu e o solutie pe care ar adopta-o multi. Vorbesc aici de anvelope cu aderenta buna dar durata mica de viata, gen FastResponse. Cu siguranta majoritatea ar alege o anvelopa cu durata de viata ~ dubla fara sa sacrifice foarte mult la capitolul grip.
                Last edited by Shakar; 6 March 2012, 12:12.
                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                Comment


                • Am si eu un buget de 250-300 ron si nu stiu ce sa-mi cumpar. Cred ca pana la urma voi merge pe Michelin Energy Saver, am observat ca lumea e destul de multumita.
                  Ma tot gandesc la preturi, inca nu e sezon de gume de vara, merita cumparate acum sau mai incolo? Oare vor urca preturile mai peste 1-2 luni? Vre-o idee din experienta voastra?
                  Multumesc.
                  Cunoscatorii stiu, inginerii intuiesc.

                  Comment


                  • Prin martie sunt promotii la stocuri cu DOT de an anterior, chiar la marci bune.
                    Dar apar si promotii la marfa cu DOT recent, din pacate la marci mai ieftine. Cele bune vor fi scumpe tot timpul.

                    Comment


                    • Originally posted by acidus View Post
                      Am si eu un buget de 250-300 ron si nu stiu ce sa-mi cumpar. Cred ca pana la urma voi merge pe Michelin Energy Saver, am observat ca lumea e destul de multumita.
                      Ma tot gandesc la preturi, inca nu e sezon de gume de vara, merita cumparate acum sau mai incolo? Oare vor urca preturile mai peste 1-2 luni? Vre-o idee din experienta voastra?
                      Multumesc.
                      de acum inainte fa vi din ce in ce mai cald. chiar si sub 7 grade daca e uscat afara o anvelopa buna de vara va frana mai bine ca una de iarna

                      Comment


                      • @shakar
                        de aceea am si zis ca si alegerea anvelopelor este subiectiva ;)

                        Comment


                        • AM inteles ca ce de aici sunt seriosi. Raman pana la urma la modelul asta. E un pic ciudat la garantie, le voi monta de abia peste o luna cand mai urca temperaturile. Ideea este ca nu le vad inainte si nu vreau sa am vre-o surpriza gen bolfa sau alt defect.
                          Cunoscatorii stiu, inginerii intuiesc.

                          Comment


                          • Vad ca le-au scumpit cu 30 de lei...
                            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                            Comment


                            • pff, azi dimineata erau 267 /buc. Misto.
                              Deci v-a sa zica, peste 1-2 saptamani urmeaza MEGA REDUCERE la MICHELIN - DOAR 267 ron bucata. 267 cat a fost azi dimineata.
                              Last edited by acidus; 6 March 2012, 15:54.
                              Cunoscatorii stiu, inginerii intuiesc.

                              Comment


                              • Originally posted by alessandro View Post
                                Michelin E3A se mai numesc si Energy. E3A Energy de aici si confuzia

                                Energy Saver sunt mult mai bune decat E3A. Grip silentiozitate consum. singurul capitol unde sunt foarte slabe este aderenta pe apa, sosea uda.
                                Ai drepatate, Energy Saver sunt peste E3A la orice capitol. La aderenta pe sosea uda nu sunt slabe deloc. Daca te-ai lua dupa toate site-urile de review-uri n-ai mai sti ce sa alegi. La fiecare alta marca e cea mai buna la aderenta pe uscat, ud, zapada etc.

                                Compara testele(doar cu energy saver) gasite de tine cu astea:
                                Michelin Energy Saver reviews online @ Tyretest.com! Read reviews by other customers using this tyre thread!

                                http://www.pro.motor.ro/masini-noi/d...-saver-2576187 (scoate . )

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google