Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Costa 40-50 lei "un plin" de azot în toate cele 4 gume. După părerea mea, nu merita. Prefer sa trec o data la 2 săptămâni sa fac o verificare de presiune cu aer cu 2-3 lei, la aceeași vulcanizare.

    Comment


    • la ce diferente de temperatura avem si la 2 luni daca faci o presiune e suficient.
      o/____\o
      (i)
      .........

      Comment


      • Originally posted by Kojak View Post
        ... Prefer sa trec o data la 2 sptmâni sa fac o verificare de presiune cu aer cu 2-3 lei, la aceeai vulcanizare.
        Prefer sa intru in benzinarie o data pe saptamana sa-mi verific presiunea gratis. Nu ma mai bazez pe presiunea din vulcanizare, chiar si aceeasi.

        Comment


        • @B997NDL au venit gumele azi, le-am montat si am rămas "dator" cu dot-ul: 0816
          Prowd of my new wheels!

          Comment


          • proaspete ! sa le folosesti sanatos !

            Comment


            • Mulțumesc frumos!
              Prowd of my new wheels!

              Comment


              • Originally posted by AlexPetro View Post
                Salut! O întrebare pentru cine m-ar putea lămuri:este vreo șmecherie cu azotul în anvelope în loc de aer normal? Mulțumesc pentru amabilitate!
                Eu unu' spun ca merita. Din 2007 pana in 2011 nu am stiut ce e aia presiune in roti. Le dadeam jos iarna, iar primavara aveam tot 2.0 bar fata si 2.2 bar spate.

                Originally posted by B997NDL View Post
                azotul are o molecula mai mare decat aerul obisnuit si nu mai scapa prin pori.
                din cate stiu, nici nu-si mareste sau micsoreaza volumul in functie de temperatura de afara, presiunea ramanand constanta.
                una peste alta, nu e vreo mare smecherie.
                nu stiu daca merita.
                Smecherie este pentru ca daca tu faci presiunea cu 2.0 bar la rece, dupa 200 km de mers pe autostrada o sa ai 2.2 - 2.3 bar. Cu azot ai constant 2.0 bar.

                Originally posted by Kojak View Post
                Costa 40-50 lei "un plin" de azot în toate cele 4 gume. După părerea mea, nu merita. Prefer sa trec o data la 2 săptămâni sa fac o verificare de presiune cu aer cu 2-3 lei, la aceeași vulcanizare.
                Unde costa, bre, atat? Pe unde am intrebat, costa 5 lei/roata. 20 de lei la 4 ani nici nu conteaza. Mai mult dai la vulcanizari: 6 lei/luna x 12 = 72 lei/an => 72 x 4 = 288 lei/4 ani.

                In Continentaluri n-am bagat azot pentru ca nu le functiona instalatia alora de la vulcanizarea unde le-am montat. Am in plan sa bag azot si sa schimb ventilele, pentru ca sunt din 2007.

                Dupa ~3000km facuti cu Conti, n-am ce sa le reprosez. Le-as mai cumpara o data.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • am peste 100.000 numai cu continental. foarte bune pe uscat dar si in conditii umede. nu pot sa fac comparatie cu altele dar astea nu au pierdut vreodata contactul cu masina (derapaj) si le-am fortat tare pe serpentine.
                  sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by vitriol View Post
                    ...Pe unde am intrebat, costa 5 lei/roata. 20 de lei la 4 ani nici nu conteaza. Mai mult dai la vulcanizari: 6 lei/luna x 12 = 72 lei/an => 72 x 4 = 288 lei/4 ani. ...
                    Exact o anvelopa noua

                    Comment


                    • Daca nu ai 2 randuri de jante pentru vara/iarna, tot tre' sa bagi azot, si primavara, si toamna.

                      Comment


                      • http://www.edmunds.com/car-care/shou...-nitrogen.html Azotul asta in pneuri e o teapa mai buna ca aia cu duralube.
                        When trying to maximize fuel economy, some consider filling their tires with pure nitrogen instead of atmospheric air
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • Heliu nu baga nimeni?
                          Am avut si eu azot in niste roti si n-am avut probleme cu presiunea. Acum am o roata pe care trebuie s-o umflu in fiecare saptamana (are scapari ), daca aveam azot nu se mai dezumfla. Parerea mea este ca merita sa pui azot.

                          Comment


                          • tu chiar crezi ca azotul, din 2007 incoace, brusc a decis sa nu mai respecte legile fundamentale ale termodinamicii?
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • Eu sunt convins ca ai dreptate, doar ca n-am inteles exact ce vrei sa spui.
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • O face el ceva azotul, insa nu destul cat sa merite 40 de lei.
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google