Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • fata de aerul normal (care deja contine 80% azot), nu absoarbe asa multa umezeala si fiind mai putin oxigen, nu se degradeaza asa rapid anvelopa. daca voi vreti sa dati 50 lei/an ca umflati cu azot gumele ca sa va tina 8 ani in loc de 7, gume pe care oricum le aruncati dupa 3-4 ani, treaba voastra. eu am avut surpriza sa gasesc 1.8bar in gumele umflate cu 2.1bar cu un an si jumatate in urma (inainte sa vina obligativitatea gumelor de iarna).
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • Poti doar sa pui capacele verzi la valve, sa creada lumea ca ai azot in roti.

      Comment


      • Cea mai tare faza am vazut-o la o vulcanizare.Scria mare ,AVEM AZOT.Bun.Cand ajung acolo sa indrept niste jante, un lucrator se chinuia de zor la o roata de motostivuitor cred,o umfla si tot scapa, chin pe bietul om.Vine unu' cu o bengoasa,"aveti azot,da,bineinteles,vreau si eu sa-mi bagati in toate rotile",cand ce sa vezi,cu acelasi pistol,conectat la acelasi furtun cu care se chinuia sa umfle acea roata de motostivuitor ,ii baga "azot" musteriului.Concluzia o trage fiecare.

        PS la rotile de iarna am "azot",obtinut in urma reactiei dintre capacelele verzi si valve
        Last edited by burtosu; 7 June 2016, 21:44.
        KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

        Comment


        • Originally posted by mr.K View Post
          Poti doar sa pui capacele verzi la valve, sa creada lumea ca ai azot in roti.
          Cand am pus eu azot, mi-au pus tot capacele mele negre. (Nu tre' sa stie toata lumea ca ai tu azot in roti).
          In roata aia de motostivuitor tot azot punea.
          via Tapatalk

          Comment


          • Sigur punea azot.De cate ori a umflat-o si dezumflat-o vindea ala stivuitorul sa plateasca azotul.
            KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

            Comment


            • Cauciucul pentru stivuitor este plin, nu se umple cu aer. Poate era pentru altceva...

              Burtosule, trebuia sa urmaresti unde se duce furtunul si sa-ti dai seama daca e cu azot sau nu.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • Originally posted by Fanez View Post
                Cand am pus eu azot, mi-au pus tot capacele mele negre. (Nu tre' sa stie toata lumea ca ai tu azot in roti).
                In roata aia de motostivuitor tot azot punea.
                via Tapatalk
                De ce, se fura si asta?

                Comment


                • Si capacelele verzi costa.

                  Sa bagi azot, care oricum e inutil, apoi sa mai dai banii si pe capacele verzi...
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • Off topic si cu asta am terminat.Era de motostivuitor,alea de pe fata au aer in ele,nu sunt pline,mai ales daca sunt mai marisoare.Si da,furtunul ducea fix la un compresor,am vazut asta tot intrand si iesind sa duc/iau jantele de la indreptat.Capacele verzi le-am primit moca la o vulcanizare de la o cunostinta.Chiar zicea in gluma,"hai sa-ti bag azot".
                    Ceea ce vroiam sa subliniez este faptul ca de multe ori suntem pacaliti,platim una si primim alta.
                    Last edited by burtosu; 8 June 2016, 10:18.
                    KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                    Comment


                    • Originally posted by Fanez View Post
                      ...
                      In roata aia de motostivuitor tot azot punea.
                      Aici glumeam.
                      Originally posted by vitriol View Post
                      Cauciucul pentru stivuitor este plin, nu se umple cu aer....
                      Depinde de motostivuitor.
                      Originally posted by mr.K View Post
                      De ce, se fura si asta?
                      Se fura azotul din anvelope si se vinde la vulcanizari care pun azot.
                      Originally posted by burtosu View Post
                      ...
                      de multe ori suntem pacaliti,platim una si primim alta.
                      Aprob pozitiv. Unii pun aer la pret de azot.

                      Comment


                      • https://powertank.com/truth.or.hype/ pentru cine vrea sa inteleaga ca Azotul e teapa.
                        Unii vad ca zic ca si CO2 ar fi bun de pus in pneuri...
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • un sambure de adevar exista, in faptul ca orice gaz sau amestec de gaze care nu contine oxigen liber, e mai bun decat aerul. dar cu cat, asta nimeni nu mai spune. si daca e cu 1% mai bun, tie ti se vinde smecheria ca fiind semnificativ sau chiar mult superioara aerului". ei, pe dracu... cand or sa gaseasca gazul care nu se dilata/contracta defel in functie de temperatura si care absoarbe zero umiditate, cu molecula suficient de mare cat sa nu scape printre moleculele de cauciuc sau intre microspatiile dintre janta si guma, cand ti se umfla roata cu gazul ala doar dupa ce in prealabil a fost vidata complet de aer si ti se ofera toatae astea la un pret decent, atunci, da, o sa-mi umflu rotile si cu basina de dinozaur, daca trebuie.
                          ps: zic unii ca la formula 1 nu de prosti pun aia azot in gume, ca nu se incalzesc si nu se umfla ca si cand ar fi umflate cu aer. pe bune? de aia explodeaza de ti-e lumea mai draga si creste presiunea cu temperatura, ca si pe vremea cand se umflau cu aer? adica ai redus minimal efectul, sau chiar deloc, dar tot n-ai scapat de problema. atunci, pt ce? pt 3 miimi la o tura de 5km? ia vedeti voi in regim de emrs cu medie de 30km/h, cam care v-ar fi castigul, procentual vorbind, fata de o umflare cu aer. matematica are prostul obicei de a nu minti si a nu se baza pe "mi se pare mie" sau "cred eu ca". de aia multi n-o suporta, ca te mai contrazice uneori
                          Last edited by Seba; 8 June 2016, 14:48.
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • Salut . Am un sandero stepway 2 , vreau sa schimb anvelopele cu unele mai de de offroad . Din ce am inteles sunt AT urile alea , dar ce trebuie sa caut mai exact ? Oricum nu am 4x4 , eu vreau doar un plus pe drumurile forestiere , si un balon de 65 . Exista anvelope AT mai soft ?

                            Acum am 205 55 16 (de fabrica) , ma gandeam la un 205 /65/16 . Un all season mai cramponat oleaca .

                            Ce imi recomandati ? Vreau sa merg si pe asfalt cu ea , dar pe drumuri forestiere cu astea de vara..si 55 , jale .

                            Comment


                            • Iti trebuie ceva de genul acesta
                              Verificați si Dvs ofertele magazinelor online de pe Compari.ro! Compararea preturilor, produselor, magazinelor si păreri de la cumparatori reali într-un loc.

                              dar sunt destul de scumpe desi teoretic doar 2 pe fata ar rezolva treaba.
                              Logan GPL 1.4

                              Comment


                              • Despre anvelope "economicoase".

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google