Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Azi am trecut la cele de vara si am avut o surpriza
    anvelopa vara CONTINENTAL CONTI PREMIUM CONTACT 5, dot 2016, achizitionate si folosite din 30.05.2016, pana in toamna, iar azi la vulcanizare a facut trosc. A se vedea poza
    Attached Files

    Comment


    • Eu nu inteleg cum s-a rupt talonul ala, e foarte rezistent.
      Daca as fi sa dau o comanda pentru Conti acum, m-as reorienta.
      Last edited by mr.K; 1 April 2017, 18:22.

      Comment


      • nu cumva sunt facute in romanica?

        Comment


        • Asa mi-a zis si baiatul de la vulcanizare, era pe banc cand sa intamplat noroc ca nu a sarit roata spre el, daca sarea spre el era la spital acum, si eu eram inauntru ca de regula asist la tot ce se face la masina, era si prinsa pe banc si tot a sarit. Am zis sa ma duc cu ea la garantie dar imi cer deviz de lucrare de la service autorizat RAR. si eu nu am luat n ici o hartie de le ei. asa ca raman cu paguba. Pt anvelope am factura , garantie , dar nu am ultima cerinta.cea cu devizul. deci anvelopa a fost folosita vreo 6 luni cam 8 000- 9 000 km.

          Comment


          • Originally posted by sorin1983 View Post
            nu cumva sunt facute in romanica?
            Are vreo importanta?

            Comment


            • ala pare taiat. posibil sa fi luat ceva care l-a taiat superficial, n-ai vazut, si acum a cedat.
              ori a fost vina aluia de la vulcanizare. nu vad cum altfel s-ar fi taiat asa. nici alea resapate nu patesc asta.

              si nici nu e explodata, eu zic ca 100% nue. nu arata asa si nu exploda acolo, unde e intaritura aia
              Last edited by B997NDL; 1 April 2017, 20:24. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Talonul e din otel, ca sa tai asa ceva trebuie o forta mare aplicata pe o suprafata mica.
                Flancul se taie usor, talonul-cu cleste pentru sarma de fier beton, cu manere lungi, poate.
                Last edited by mr.K; 1 April 2017, 20:31.

                Comment


                • chiar si pleznit, se despica asa toata anvelopa la 2-2,2 bari ?!

                  Comment


                  • Cred ca are, e vorba de calitatea materialelor folosite.

                    Comment


                    • Sarma aia de otel care se vede acolo este rupta, doar ca nu am prins in poza ruptura ei.

                      Comment


                      • Originally posted by MIHAI C View Post
                        Asa mi-a zis si baiatul de la vulcanizare, era pe banc cand sa intamplat noroc ca nu a sarit roata spre el, daca sarea spre el era la spital acum, si eu eram inauntru ca de regula asist la tot ce se face la masina, era si prinsa pe banc si tot a sarit. Am zis sa ma duc cu ea la garantie dar imi cer deviz de lucrare de la service autorizat RAR. si eu nu am luat n ici o hartie de le ei. asa ca raman cu paguba. Pt anvelope am factura , garantie , dar nu am ultima cerinta.cea cu devizul. deci anvelopa a fost folosita vreo 6 luni cam 8 000- 9 000 km.
                        Dute si cere devizul la baiatul acela, ca este mai ieftin decat o anvelopa noua.

                        Comment


                        • Originally posted by MIHAI C View Post
                          Sarma aia de otel care se vede acolo este rupta, doar ca nu am prins in poza ruptura ei.
                          Sarma aia e talonul.

                          E garantia ca anvelopa ramane sub forma circulara si in mers, pe janta.

                          Comment


                          • Conti premium contact 5 am si eu. Le-am luat anul trecut in iulie si le-am tinut pana in noiembrie. Maine merg sa le pun pe masina ca a dat caldura.
                            Am fost foarte multumit de ele vara trecuta, abia astept sa le pun din nou. Sper sa fi fost doar o intamplare nefericita cu anvelopa colegului.

                            Comment


                            • Sigur e numai vina celui d la vulcanizare.Da-l drecu de cauciuc,de nou sa plesneasca la talon?

                              Ca sa scap de (unii)Dorei de la vulcanizare, am set complet janta+anvelopa iarna\vara.
                              Last edited by Old Driver; 1 April 2017, 21:46.
                              Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

                              Comment


                              • @Seba a cerut pareri despre anumite anvelope. Majoritatea celor care au raspuns i-au recomandat ContiPremiumContact5. @MIHAI C ne-a impartasit parerea lui despre CPC5.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google