Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cea mai buna la ce? La aderenta sunt foarte bune, calea de rulare e ok, flancul e slab.
    Odata compromis, nu prea ai ce sa-i mai faci, daca intepatura e mica, o rezolvi la roata de rezerva, daca e mai mare, poti arunca anvelopa, trebie sa fii nebun sa risti o explozie la viteza, mai ales in curbe, unde e solicitat flancul.

    Comment


    • pai, mai bine raman la alpin4, desi o sa trec la crossclimate...

      Comment


      • desi o sa trec la crossclimate...
        Atunci mai bine ramai la Alpin 5.
        Zilele astea abia am facut fata cu anvelope de iarna, ce dracu oi fi facut cu allsezoanele lu' peste prajit chiar nu stiu....cred ca n-o sa-mi iau niciodata, mi se pare mai ok sa dau 1200-1500 de lei pe inca un set de gume si sa fiu sigur ca am o sansa in plus pe drum.

        Pana si pe Logan am pus gume de iarna noi, ca l-am folosit iarna asta pe la taranoaia.
        Last edited by mr.K; 24 March 2018, 22:47.

        Comment


        • Conti TS860 sunt top atunci cand vine vorba de aderenta pe ud, aderenta pe zapada, manevrabilitate comparabila cu o anvelopa de vara.

          Daca un caz de anvelopa taiata sterge cu buretele ce am scris mai sus, atunci sa cumpere toata lumea Debica si Tigar; alea au flancurile tari.

          Ar fi bine de avut in vedere ce presiune avea anvelopa aia si daca proprietarul e genul care verifica presiunea saptamanal sau anual.
          Last edited by vitriol; 24 March 2018, 23:16.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • De 5 ierni folosesc TS850, mulțumit de ele.
            Nu prea cred ca a înțepat anvelopa doar în gheata, sa nu fi fost vreun fier/cui îngropat pe acolo. Vroiam sa pun anvelopele de vara, dar știind ca vine zăpada, am mai amânat momentul pana după Paști.

            Comment


            • Verificat, nu era nicio sarma/cui in zapada.
              Probabil ca a fost doar ghinion, unghiul nepotrivit, gheata nepotrivita...
              Flancuri slabe am costatat ca au si BF Goodrich G-Force Winter.

              Daca un caz de anvelopa taiata sterge cu buretele ce am scris mai sus, atunci sa cumpere toata lumea Debica si Tigar; alea au flancurile tari.
              Gresesti, Tigar sunt de rahat si pe flancuri.
              Iar Debica sunt anvelope de iarna bunisoare doar pe zapada.
              Last edited by mr.K; 24 March 2018, 23:29.

              Comment


              • Salutare.

                Dupa ce am schimbat anvelopele de iarna ma bate gandul sa le innoiesc si pe cele de vara doar ca imi fac cu ochiul niste jante pe 17” cu anvelope 205/40. Unii imi zic ca se potrivesc, altii imi zic ca nu se potrivesc.. ca o sa fie probleme...
                Tocmai de aceea m-am inscris aici cu ideea ca o sa gasesc pe cineva PRICEPUT sa ma ajute daca ar trebui sa ma arunc la asa ceva sau ar trebui sa stau linistit in banca mea sa folosesc aceleasi marimi stock ca si pana acum.

                Comment


                • Cam asa arata cu 17
                  Am renuntat repede la ele
                  Aveam abonament la îndreptat Jante
                  Attached Files
                  Last edited by 77sky; 25 March 2018, 19:47.
                  sigpic

                  Comment


                  • adevarul e ca la ce discuri si tamburi are... jante cat mai mari si mai goale ii lipsesc

                    Comment


                    • Originally posted by mr.K View Post
                      ce dracu oi fi facut cu allsezoanele lu' peste prajit chiar nu stiu....
                      ce fac si anvelopele de iarna dedicate pe vremea asta, stau in parcare.
                      la mine pe strada nu pleaca mai mult de 3 masini de vreo 3-4 zile.

                      Comment


                      • Eu am mers cu all season si nu am avut emotii
                        E bine sa se vorbeasca de ele atunci cand folosesti asa ceva
                        De dat cu parerea e usor
                        sigpic

                        Comment


                        • Originally posted by stoicanu View Post
                          Eu am mers cu all season si nu am avut emotii
                          În week-end-ul care tocmai se încheie, am „recidivat” din nou cu CC-urile pe drumul către stațiunea Parâng, iar „ei” au recidivat din nou și n-au curățat zăpada de pe carosabil (asta sâmbătă dimineața). N-am avut nicio problemă cu CC-urile.
                          M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                          Comment


                          • Mrko, ai aici un calculator și un comparator de dimensiuni de anvelope


                            Specification Sidewall Radius Diameter Circumference Revs/km Difference
                            205/40-17 82mm 298mm 596mm 1872mm 534 0.0%
                            205/55-16 113mm 316mm 632mm 1985mm 504 6.1%

                            Combinația ta, dacă găsești janta potrivită la găuri, este mai mică decât 205/55-R16. Oare Stoicanu se plângea de jante strâmbe pentru că a luat niște jante de aliaj ieftine?
                            Știu că lumea se aruncă după jante de aliaj care costă doar cu câteva zeci de lei mai mult ca cele structurate de oțel cu spițe de la Dacia. Și ei cred că au făcut o mare afacere. Există aliaj și aliaj.

                            Cauciucul are peretele lateral de 8 cm în loc de 11 cât este cel stock. Așa că șocurile din gropile naționale sunt preluate de jantă. Care ar fi trebuit să fie premium (zic și eu). Dacă nu costă multe sute de lei bucata, spre 1000, ajungi cu abonament la îndreptat jante.

                            Iar dacă bagi prea mulți bani în jante, pățești asta:

                            Directorul DGASPC Mehedinți și-a găsit mașina pe BUTUCI

                            Pe locul #3 la furturi în România sunt jantele
                            Din pacate, Romania este o tara cu multi hoti care fura orice. De la cercei direct din urechile femeilor, pana la clantele ghenelor din blocuri....
                            Attached Files
                            Last edited by 77sky; 25 March 2018, 22:23.

                            Comment


                            • There's a lot of tyres in the 2018 Auto Bild 195/65 R15 test, so we'll keep the intro as short as possible and let the data do the talking. It's worth keeping in mind, the twenty tyres chosen for ...


                              2018 Auto Bild 15 inch Summer Tyre Test

                              1st: Hankook Ventus Prime 3 K125
                              2nd: Continental Premium Contact 5
                              3rd: Falken ZIEX ZE310 EcoRun
                              4th: Firestone RoadHawk
                              5th: Michelin Energy Saver
                              ..
                              10th: Goodyear EfficientGrip Performance
                              Total: 38 / Dry: 7 / Wet: 7 / Comfort: 7 / Rolling Resistance: 7 / Noise: 6 / Wear: 4
                              11th: Dunlop Sport BluResponse
                              Total: 36 / Dry: 7 / Wet: 6 / Comfort: 6 / Rolling Resistance: 6 / Noise: 7 / Wear: 4

                              Hankook si Falken apar tot mai des in top, Conti nu e o surpriza, GY Si Dunlop-destul de jos in punctajul total.
                              Last edited by mr.K; 29 March 2018, 16:02.

                              Comment


                              • Mda...adica pe hartie "mizeriile" alea de Energy saver sunt mult in fata Bluresponse-urilor.
                                Noroc ca in relailitate, lucrurile stau fix invers.
                                Lasand la o parte faptul ca energy saver sunt gume tip "premium touring summer", aka gume normale de vara, pe cand Bluresponse sunt "ultra high preformence summer", aka gume sport.
                                Michelin pompeaza bani greu in publicitate agresiva, pe cand Dunlop isi face o reclama mult mai light.
                                Last edited by Kojak; 29 March 2018, 21:08.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google