Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by georgstelsib View Post
    Se tot vorbeste de diferente de franare de 2-3 m , temperaturi si ce modificari presupun , tabele , etc. dar nimeni nu sufla o vorba despre viteza de reactie a fiecarui sofer , care variaza in limite foarte foarte largi . Reflexele sunt diferite de la individ la individ si mai variaza si in functie de varsta . Ochiul observa , trimite comanda la creier , creierul prelucreaza , trimite comanda la muschi . O cale lunga se pare . Nu este asa , la unii se petrece in fractiuni de secunde dar la altii in secunde intregi . Deci toate tabelele acelea , cu toate ierarhizarile de calitate , sunt aduse la zero de un sofer cu slabe calitati.
    Pentru ca putem pune in discutie subiectul: pe mine ma ajuta niste anvelope mai bune? Daca da, cu cat, fata de unele slabe?
    Cum soferul e acelasi, in ambele situatii, adica eu, cred ca reflexele sunt aceleasi, intr-o anumita marja.
    Extrapolam discutia la toti soferii, si aflam de ce anume discutam despre distante mai mici cu 1-2-3 m in cazul anvelopelor de top.

    Spre exemplificare ,jucati "fripta " ca in armata cu 5-6 prieteni prin eliminare . Cel care castiga are reflexele cele mai bune . Ei , acea persoana (sofer) va pune in valoare cel mai bine calitatile unui pneu inscrise in specificatii si confirmate prin teste . Ceilalti nu .
    Cum sa nu? Si pe ei ii ajuta o anvelopa buna, sa franeze de la jalnic la bine. O anvelopa proasta ar duce calificativul franarii de la jalnic la dezastru.

    Comparativ, un sofer prost cu Logan franeaza jalnic, cu un Porsche ar frana decent.
    Materialul de calitate ajuta!
    Eu as vrea sa aiba toti soferii, buni sau slabi, anvelope de calitate.
    Last edited by mr.K; 3 April 2018, 16:27.

    Comment


    • Ceea ce am vrut eu sa transmit catre mai tinerii soferi a fost sa nu dea prea mult credit anvelopelor cu sapte de A . Mult mai important este de exemplu sa fii atent la zgomotul cauciucului pe asfalt . Un zgomot mai mare presupune ca asfaltul este mai rugos , cu aderenta mai mare si putem rula cu viteza mai mare in curbe iar distanta de franare scade considerabil , chiar cu cele mai proaste cauciucuri . Dimpotriva , daca masina ruleaza lin , fara zgomot , se impune sa fim mai atenti , mult mai atenti , fiindca un asfalt neted de tip "netezin" asigura o aderenta mult mai scazuta iar distanta de franare se mareste considerabil ABS-ul facandu-si treaba indiferent de pneu. Apoi trebuie sa fim atenti la culoarea asfaltului , care-i imprima anumite caracteristici dictate de umezeala , compozitie , etc. Nici aici un cauciuc "ultra titrat" nu te va ajuta .
      Vreau sa spun parafrazand ca "prevederea este mama intelepciunii" si niciun cauciuc extra si nici toate sistemele sofisticate de siguranta nu te pot salva daca te increzi orbeste in ele . Acesta s-ar fi dorit a fi mesajul .

      Nu vreau sa acreditez ideea ca nu este important sa ai cele mai bune cauciucuri . Este foarte important si foarte bine . Dar daca nu poti sa le ai din diferite motive? Nu inseamna ca trebuie sa pleci timorat la drum si mai ales complexat.
      Last edited by georgstelsib; 3 April 2018, 17:41. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • mergeti mai incet si o sa fie mai bine si pentru sofer si petru restul participantilor la traficul rutier.
        Viteza omoara !

        Comment


        • Aici gresesti.
          Acel cauciuc ultra titrat te va ajuta sa castigi poate 1 metru la distanta de franare, iar metrul ala sa salveze viata ta, sau pe altcuiva. Pe orice suprafata de asflat, mai neteda, mai rugoasa, etc.
          Nu stiu cu ce ai avut ocazia sa compari, poate ti-au livrat masina cu gume de calitate si ti se pare ca asta e normalul.
          In general am avut gume bune pe masini, dar Loganul mi-a fost livrat cu Barum de vara.
          Le-am folosit o perioada si pot spune ca e o mare diferenta, in sens negativ, fata de o guma buna.
          Mama prevederii nu iti foloseste la nimic, cand franezi de urgenta, ca urmare a actiunii altui sofer. Numai Dumnezeu poate anticipa orice.

          N-am zis ca gumele bune iti garanteaza siguranta, dar ai o sansa in plus fata de unul cu gume proaste, care ruleaza pe acelasi drum cu tine.
          Last edited by mr.K; 3 April 2018, 17:52.

          Comment


          • Originally posted by george.sce View Post
            mergeti mai incet si o sa fie mai bine si pentru sofer si petru restul participantilor la traficul rutier.
            Viteza omoara !
            Vajnicii noștri „viteji ai satului” să meargă mai încet? În ce film SF ai văzut asta?
            M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

            Comment


            • nu viteza te omoara... oprirea brusca o face.

              Comment


              • Originally posted by Kojak View Post
                Am impresia ca îți place valoarea ăsta de 0grC, "abuzezi" de ea atat iarna când sunt în realitate -6grC, cât și primavara la +5grC.
                *Acest post se adresează celei mai inteligente abordări, no 3.
                Ia-o pe asta. Nu mai am poze ale prognozei de ieri de pe accuweather.

                Dar trebuie să crezi că erau prognozate 0 C spre dimineață. După cum anunțau -6 C și erau în realitate -1 C, așa au anunțat 0 C și au fost +4+5C.

                Ce pot eu să remarc este faptul că așa cum tu ai chef să mergi cu anvelope de vară la 5 C, așa merg și eu foarte bine cu cele de iarnă la 15-20C. Tu o să vrei să mergi cu 100 km/h și te va intârzia traficul de pe contrasens, eu cu 85 km/h, constant. Distanțele de frânare vor fi mai mici la mine, spre 33 de m față de 36 m ai tăi (creștere de viteză cu 20%, creștere de distanță cu 44%). Eu însă voi avea mai mult timp la dispoziție pentru a reacționa la o frânare de urgență ceea ce s-ar putea să nu o mai facă de urgență ci gestionată.

                Votați abordarea inteligentă.
                Attached Files
                Last edited by 77sky; 4 April 2018, 09:09.

                Comment


                • Nu ma intereseaza ce temp. sunt la 2-3-4-5-6 dim. cand eu circul incepand de la orele 9:00-10:00 pana pe la orele 20:00 cand avem temp. de peste 15 gr. C.
                  Repet , la temp de peste 7 gr.C care gume se comporta mai bine in toate conditiile de trafic ?? hai baga cu abordarea ta inteligenta ca-mi vei recomanda din nou gumele de iarna ! Off...
                  Last edited by prometheus; 4 April 2018, 00:57.
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • Mi-am montat ieri ContiPremiumContact5, totul ok, dar mi s-au parut cam moi flancurile la atingere inainte sa le montez. Ma gandeam sa nu iau BFGoodrich G-Grip din considerentul asta, dar si Conti-urile par moi.
                    Oricum, misto senzatia, parca merge pe perna de aer masina fata de alea de iarna, la viteza se aude un fasait care e probabil curentul de aer si motorul e ceva mai galagios acum (probabil a disparuti vreun alt zgomot care-l acoperea).
                    Dar, arata mult mai bine pe 195/65/15 pe alte masini (Golf 6, spre ex.) aceste anvelope, nu stiu de ce, dar par altfel. Pe Logan, par inguste, rotunjite. Cam astea-s primele impresii, in rest, sper sa tina bine si ajute cand e nevoie, ca de mers, voi merge la fel.

                    Comment


                    • Prometheus, dacă stăteai în București puteai să mergi cu gume de vară toată iarna, mai puțin vreo 2 săpt când a fost zăpadă proaspătă. La viteza medie de 15 km/h, nu era nicio diferență.

                      Abordarea inteligentă te obligă să te uiți pe prognoza meteo.
                      Potrivit prognozei ANM, în luna aprilie, temperaturile medii ale aerului vor fi apropiate de normal în regiunile sudice şi sud-estice şi se vor situa, în general, sub mediile climatologice în restul ţării. Măsurătorile de specialitate arată că media multianuală lunară pentru luna aprilie este de 9,3 grade Celsius, luându-se în considerare parametrii monitorizaţi în intervalul 1981 - 2010, scrie Agerpres.

                      În ceea ce priveşte valorile termice medii, specialiştii ANM estimează, în perioada analizată, valori medii de temperatură între 5 şi 11 grade Celsius în Moldova, respectiv până la 12 grade Celsius în Banat, Oltenia şi Muntenia.
                      De exemplu, în Sinaia, asta spune prognoza. Mai bine cu anvelope de iarnă chiar dacă te fâțâi și una-două sute de km prin București în luna aprilie.

                      Foloseste, te rog, Gestiunea Atasamentelor, pentru inserarea fotografiilor!
                      Attached Files
                      Last edited by 77sky; 6 April 2018, 10:55.

                      Comment


                      • Bine domnule, sa inteleg ca faci naveta în fiecare zi la Sinaia și ai nevoie de gume de iarna.
                        Deși temperatura medie în București este de 15 grade în București pe aprilie, totuși zilele acestea se înregistrează frecvent 23-25 grade conform termometrului din bord.

                        Comment


                        • cu greu ma pot hotari, falken sau hankook? B pe umed sau A pe umed cand eu am folosit pana acum cauciucuri care probabil au C sau D pe umed si cata vreme am avut viteza legala (ma refer la cele de vara, caci cele de iarna erau teroare) a fost totul in regula la capitolul manevrabilitate..dar pana la urma cred ca am sa achizitionez saptamana viitoare Hankook Kinergy eco k425 pe marimea 185/65/15 din cauza diferentei de pret..190 de lei bucata vs 245 pt falken..cel putin eu nu mai gasesc siteul unde era 236 de lei bucata falkenul..sper ca o sa fiu multumit, oricum nu o sa trag de masina in ultimul hal incat sa fie nevoie de cele mai performante cauciucuri. urmatoarele 2 tot kinergy o sa fie, sper sa fac rost cat mai repede bani de inca 2 bucati si sa le cumpar, am gasit si cu dot 2018 deci ar trebui sa fie totul ok. primele 2 le pun pe spate unde erau kormoranele si celelalte cand o sa le cumpar le pun pe fata.

                          revin mai spre vara cu intrebari pentru achizitionarea unui set de iarna + un mic review daca pot zice asa pentru kinergy.
                          Semințele acelaș gust are.

                          Comment


                          • Îo m as feri de tot ce are în denumire eco, green, etc
                            Dar pana la urma cred ca ambele modele sunt cel puțin decente, cu diferențe mici dpdv al performantelor.

                            Comment


                            • Saptamana asta am fost pe la taranoaia si am pus opincile de vara si pe Logan, adica Falken Sincera Ecorun.
                              Am dat si o tura cu forash-ul, vreo 30 km.
                              Gumele sunt la al 3-lea sezon, masina sta pe curbe impecabil cu ele.

                              @grigu
                              Falken Ziex ze310 la 245 ?
                              Acum 2 saptamani se gaseau Falken Sincera la < 190 lei/bucata.
                              Tot cu A pe umed.
                              Last edited by mr.K; 10 April 2018, 14:21.

                              Comment


                              • Eu am pus Uniroyal RainExpert 3, am facut doar 1500km dar ma declar multumit de ele, fata de GoodYear Duragrip-ul cu care a venit masina din fabrica.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google