Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu am o cheie in cruce tot de la Lidl.
    Le strang la mana pana scrasnesc prezoanele. Nu este necesar sa apas cu piciorul.
    Avantajul la cheia de la Lidl este ca se poate transforma din cruce in L cu un singur brat dar mai lung.
    Per total am cam aceeasi tactica precum colegul de mai sus
    Logan GPL 1.4

    Comment


    • Deci va schimbati singuri rotile vară-iarnă?

      Comment


      • Da. Merita, dar eu am garaj. In fata blocului e mai ciudat, dar nu imposibil.
        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

        Comment


        • Mai, cand vad pe cineva schimband rotile in parcare, imi vine sa...vomit. Pe langa faptul ca ocupa pret de cateva ore doua locuri, creeaza asa o imagine sa service ambulant, cu zeci de scule inutile de jur imprejurul masinii; macar du-te dreaq la marginea orasului si scuteste trecatorii de imaginea asta de ambulant.
          ...
          Deocamdata nu am in plan montarea rotilor de iarna; cel putin in urmatoarele 3 saptamani. E mai fain in adidasi dacat in bocanci.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • La mine e mai silentios si mai fain in bocanci, plus ca dimineata am 2 giratorii cu mazga in ele, si asa stiu ca pot sa dau in masina ca surdu in clopot ;)
            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

            Comment


            • va salut colegi. Ce anvelope de iarna sa aleg si eu pentru al Meu Logan ? M-am tot uitat pe forum și am văzut ca majoritatea recomanda conti 860 , sau nokian. Cei mai mulți km in fac in București dar as vrea niște cauciucuri sa ma ajute și la drum. De obicei nu am răbdare , nu merg tocmai încet așa ca as vrea sa ma ajute măcar cauciucurile , tocmai de asta vreau și ceva premium. M-a puteți ajuta cu un sfat ? Mulțumesc

              Comment


              • Originally posted by mumus View Post
                am 2 giratorii cu mazga in ele, si asa stiu ca pot sa dau in masina ca surdu in clopot ;)
                Inconstienta sau altceva?
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Originally posted by Mihay95 View Post
                  va salut colegi. Ce anvelope de iarna sa aleg si eu pentru al Meu Logan ? M-am tot uitat pe forum și am văzut ca majoritatea recomanda conti 860 , sau nokian. Cei mai mulți km in fac in București dar as vrea niște cauciucuri sa ma ajute și la drum. De obicei nu am răbdare , nu merg tocmai încet așa ca as vrea sa ma ajute măcar cauciucurile , tocmai de asta vreau și ceva premium. M-a puteți ajuta cu un sfat ? Mulțumesc
                  conti ts 850 sau 860, sau michelinuri A4-A5, daca mergi mai mult prin oras unde zapada dispare repede si ramane asfaltul ud.

                  Comment


                  • Originally posted by IancuMIC View Post
                    Mai, cand vad pe cineva schimband rotile in parcare, imi vine sa...vomit. Pe langa faptul ca ocupa pret de cateva ore doua locuri, creeaza asa o imagine sa service ambulant, cu zeci de scule inutile de jur imprejurul masinii; macar du-te dreaq la marginea orasului si scuteste trecatorii de imaginea asta de ambulant.
                    ...
                    Deocamdata nu am in plan montarea rotilor de iarna; cel putin in urmatoarele 3 saptamani. E mai fain in adidasi dacat in bocanci.
                    hai zau? cand dai 3 lei/prezon iti vine sa vomiti?atat am fost eu taxat in primavara ca sa inlocuiesc niste roti, 3 lei/prezon. Acum am preferat sa le schimb singur, mi-a luat 30 minute. Si ghici ceva, nu am ocupat niciun loc suplimentar, absolut deloc.
                    Artificial intelligence is no match for natural stupidity.

                    Comment


                    • Asa, si?
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Originally posted by IancuMIC View Post
                        Asa, si?
                        abtinete din vomitat, nu de altceva dar te deshidratezi rapid. Pierzi electroliti inutil.
                        Artificial intelligence is no match for natural stupidity.

                        Comment


                        • Originally posted by IancuMIC View Post
                          Mai, cand vad pe cineva schimband rotile in parcare, imi vine sa...vomit. Pe langa faptul ca ocupa pret de cateva ore doua locuri, creeaza asa o imagine sa service ambulant, cu zeci de scule inutile de jur imprejurul masinii; macar du-te dreaq la marginea orasului si scuteste trecatorii de imaginea asta de ambulant
                          Nene Iancule, se poate si altfel:
                          -Masina sta pe locul ei de parcare dar operatiunea se face cand vecinii stanga-dreapta sunt cu plecati cu masinile la munca.
                          - Sculele necasare sunt doar cricul masinii si cheia de roti. Atat, doua.
                          - Rotile de schimb stau una peste alta in spatele masinii.
                          Lucrarea se face simplu:
                          (pui cricul-scoti roata-pui roata-scoti cricul) X 4 , 30-45 minute.
                          Cea mai dificila parte este doar aceea de carat 3 roti din balcon la masina si apoi de la masina in balcon.
                          O data la 2 montaje a unui set se face si o vizita la service/vulcanizare pentru echilibrare.
                          Operatiunea este o necesitate, nu un moft sau zgarcenie. Daca as fi locuit la casa as fi procedat altfel.

                          P.S. Exprimarea m-a mirat, nu pare sa va caracterizeze. A postat altcineva pe contul dumneavoastra?
                          Last edited by CeDeBe-L; 28 October 2018, 20:07.

                          Comment


                          • Crede-ma ca imaginea de care am amintit, o vad de cativa ani, in parcarea blocului unde locuiesc; pur si simplu ma dezgusta sa las masina de-a curmezisul ca aia nu gasesc un mod civilizat de a face acest lucru. Am aratat si ce-i in jurul acelor masini; nu trebuie sa se simta jignit cineva de aici, nu asta mi-am propus.
                            Asta nu inseamna ca nu poti face acest lucru in mod elegant, fara sa deranjezi. Chestie de bun simt pana la urma si sunt convins ca sunt si oameni care inca mai au asa ceva.
                            LE.
                            Acu vazui ca ai editat; da' si eu m-am mirat, de ce am putut spune, dar pur si simplu chiar eram foarte iritat.
                            @rhydin
                            Nu intrece masura si nu da dovada de prost crescut; concentraza-te pe subiectul topicului.
                            Last edited by IancuMIC; 28 October 2018, 20:35.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Nu sunt deloc prost crescut, efectiv m-am simtit insultat de limbajul tau, iar acum sincer ma simt amenintat , ce daca nu sunt de acord cu tine ma banezi? Pana la urma si tu erai offtopic, nu am vazut in postarea ta nimic ontopic. Eu inteleg ca si firmele astea care schimba anvelopele tre sa traiasca, dar 3 lei/prezon desfacut 3 lei/prezon strans mi se pare efectiv bataie de joc. Atunci nu vad nimic in neregula sa le inlocuiesc singur. Poate si respectivii tai vecini au patit la fel ca mine.

                              Ontopic: de la achizitia noii masini sincer am vrut sa cumpar Continental Winter TS860, dar asta daca venea pe civ dreptul sa pun 185/65 r15, dar daca a venit doar cu 205/55 r16 am optat pe ceva mediu. M-am oprit la Debica Frigo Hp2 Clasa B la franare si C la consum. Acum sa vad cum se vor comporta.
                              Artificial intelligence is no match for natural stupidity.

                              Comment


                              • Strange.ti rotile cu cheia originala a masinii, fara prelungitoare si fara sa va suiti cu piciorul pe ea. O strangere ferma la mana e suficienta.
                                Eu am cheie dinamometrica si stransa cu cheia originala la mana e pe undeva asemenea cu strangerea la cuplu.
                                Ps: Toti, dar chiar toti cei intalniti de mine la vulcanizari strang rotile peste cuplu specificat in manualul de intretinere, asa ca mi.am facut un obicei ca in cazul unei pene/ vizite la service sa desfac si sa restrang prezoanele la cuplu indicat.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google