Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by IancuMIC View Post
    Pui moneda intre profilurile anvelopei; pana in dreptul liniei deasupra BANI, ai 8mm. Daca moneda intra pana la jumatate unde scrie BANI, ai 5mm. Pana la linia de sub BANI, ai decat 3mm.
    Mersi. Nu stiam, acum stiu
    Ontopic: sincer nu stiu de ce unii va chinuti cu SH-uri, atat valoreaza viata voastra?
    Am mai auzit colegi azi, lasa ba , anvelope dealea de la kaufland, de iarna sa fie sa nu te arda politia. Chestia a dracu e ca respectivul este un medic foarte cautat deci la el din punct de vedere financiar (aici ma refer strict salariu+cabinetul particular )are undeva la 20.000.
    Ma repet, atat valoreaza viata?

    Originally posted by jonnie007 View Post
    E dreaq! Ori iau Hakooace noi, ori Nokian WRD4 si sanatate! Ma c@c pe mine, ca la anu` vreau sa-mi iau "masina"...si orice anvelope as lua, voi cam ramane cu ele. Doar sa le vrea ala de ii voi vinde Ligheanu.

    L-am gasit pe unu cu WRD4 de anu` trecut, dar vrea 800 pe ele...si mie se pare mult. Un 600 ar merge...

    Ma uitam ca unii vand anvelope cu DOT de 2010 si eu le-am aruncat pe ale mele cu DOT 2011. Aveau carne serioasa pe ele, minim 7mm.
    Am luat saptamana trecuta continental wintercontact ts 860 185/65 r15 pt loganul de la munca. 1072 lei 4 bucati.
    Last edited by rhydin; 6 November 2018, 23:13. Reason: Automerged Doublepost
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity.

    Comment


    • Originally posted by jonnie007 View Post
      si eu le-am aruncat pe ale mele cu DOT 2011. Aveau carne serioasa pe ele, minim 7mm.
      ale mele din 2011 intra in al saptelea an. cum naiba sa le arunc cu carne pe ele ?!
      producatorii de anvelope zic ca pot fi folosite si 10 ani.

      Comment


      • Ale mele aveau crapaturi de alea fine, atat Michelin Alpin A4 cat si Conti TS830, practic cauciucu’ era imbatranit dupa 7 ierni.
        Am considerat ca risc daca le mai pun la bataie.
        Keep walking...

        Comment


        • ale mele n-au nicio crapatura, tot michelin a4

          Comment


          • Te sfatuiesc sa te uiti mai atent.
            Keep walking...

            Comment


            • cat ei zic asa, mai am timp...

              "Însă, majoritatea producătorilor de anvelope auto recomandă ca întreaga durata de viata anvelope să nu fie mai mare de 10 ani."
              Află ce este durata de viata anvelope, cum se calculează și cât trebuie să fie aceasta, pentru o utilizare în condiții de siguranță. Te invităm la lectură!

              Comment


              • Pentru o iarna, dupa cum spui jonnie007, intre niste anvelope sh si cele vechi de 7 ani cu profil 7 mm alegerea este una singura.
                Producatorii recomanda sa nu utilizam anvelopele mai mult de 10 ani. Asta nu inseamna ca dupa 10 ani acestea se topesc. Eu am anvelope de iarna din 2011 cu 20.000 km rulati si sigur o sa le folosesc si in urmatorii 5 ani. Ma uit atent la ele inainte de fiecare iarna si le dau pe timp de vara cu un spray de 20 lei.
                Last edited by cristiboerica; 7 November 2018, 10:15.

                Comment


                • Problema este ca devin tari dupa anumiti ani(zici ca-s de vara) si nu mai sunt eficiente.Am patit-o eu cu Alpin 3,aveau carne multa,dar degeaba,aparusera si crapaturi,ajunsesera pe ud ,aproape de temperatura de inghet, sa fie praf,iar pe zapada mi-a dat unu clasa pe o urcare, cu unele no name,noi,tot logan.
                  KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                  Comment


                  • Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

                    Pai asta zic, ale mele aveau crapaturi fine pe toata suprafata de rulare. E adevarat ca nu le-am dat cu spray sau altceva. Dupa schimb direct la boxa si aia e.
                    Nu stiu de BF daca apar ceva oferte reale.
                    Keep walking...

                    Comment


                    • Poti sa gasesti ceva atunci. Ar fi bine sa urmaresti de pe acum preturile ca sa nu ai surprize ca "marea reducere" sa fie fix 0 sau mai rau.

                      Comment


                      • "super oferta"
                        Anvelope Iarna 185 65R15 88T Wintercontact Ts860 - Continental cu livrare rapida in 1-3 zile lucratoare. Alege din 5000 de produse in stoc real. Comanda online!
                        Keep walking...

                        Comment


                        • Originally posted by Fanez View Post
                          Parca avea @kojak unele de vanzare, nu mai stiu sigur.
                          Am avut.
                          Le am dat unuia care m.a sunat dupa dupa 5 min. (nicio exagerare) de cand am pus anuntul pe OLX. Aici n a miscat nimeni in 1 sapt. cat au stat pe forum la vanzare. E drept ca erau 30 gr afara la vremea aia in oct.
                          Mai am de vara, ptr cine mai dorește, cine mai poftește! Anuntul, la primavara, ca acum nu se cauta.

                          Comment


                          • Așa cum omul înțelept își face sanie vara, tot așa își cumpără iarna gume de vară (eu așa aș fi făcut dacă dispuneam de resurse la momentul respectiv).
                            Nu te costa nimic sa pui anunt pe OLX și pentru cele de vara.

                            Comment


                            • Asa le-am dat si eu pe cele de iarna Alpin A3,am cerut 200 si mi-a oferit 150,am mai pus ceva si am luat de vara noi.
                              KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                              Comment


                              • Deci trebuia sa le pun si eu pe olx
                                Keep walking...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google