Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Intrebare: daca ies de pe carosabil plin de gheata si am anvelope de iarna, cine ma despagubeste??? Dar daca doua masini se pocnesc si ambele au anvelope de iarna?
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • Daca lovesti pe cineva, platesti tu, pt ca nu ti-ai adaptat viteza la conditiile de drum.
      Cealalta intrebare nu are sens pt ca nu-mi dau seama cine loveste pe cine.

      Eu spuneam altceva: daca x ma loveste pe mine din cauza lui (ca nu a adaptat viteza la conditiile de drum, ca nu a pastrat distanta regulamentara, ca nu a dat prioritate, s.a.m.d), daca nu are masina echipata pt iarna, atunci pe langa sanctiunea legala sa fie pus si sa plateasca daunele facute celorlalte parti implicate.

      Comment


      • intr-o societate perfecta te-ar despagubi statul ....sau nu s-ar intampla pentru ca drumul ar fi curatat...ar fi sosea cu incalzire (in pardoseala )) si gata! la noi te repara casco, asta daca ai! daca nu, probabil unul din cei doi este scos vinovat cumva, daca ajungi la accident sigur este vina cuiva!

        Comment


        • @darside3: Pentru prima intrebare nu se poate raspunde pe un forum public din motive de obscenitati.
          La a doua cel "vinovat" iar daca-i culpa comuna datorata poleiului vezi primul raspuns.
          Cel mai lent 1,6 8v

          Comment


          • Am mers pe niste drumuri, singura solutie de adaptare a vitezei la carosabil, era sa opresti masina.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • Pai na, aia este, te opresti, ce sa-i faci?
              Oricum nu poti cere despagubiri statului.

              Comment


              • Clar! Concluzia: Scapa cine poate )))
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • dai in judecata primaria de care apartine acel drum! poate ai noroc de un domn vanghelie si sigur rezolvi!

                  Comment


                  • Scapa cine stie, ca cei de pot sunt multi

                    Comment


                    • Există diferențe clare între cauciucuri de vară și de iarnă. E clar că RCA-ul va despăgubi dar apoi îți va cere banii dacă ești vinovat și nu aveai cauciucuri de iarnă. Legea e foarte bună! Adaptarea vitezei este necesară și vara în funcție de condițiile de trafic și de starea drumului și a vremii. Legea e clară! 30km/h in localităti și 50km/h în afara lor este viteza maximă admisă în condițiile prevăzute de lege(vezi regulamentul...). Asta în loc de ”conducere preventivă”.
                      Cauciucurile de vară chiar și noi, în condițiile unei temperaruri sub 3-5 grade devin foarte tari și alunecoase mai ales pe un carosabil umed sau acoperit cu zapadă. Deși crezi că ești în siguranță de fapt ești cu sabia deasupra capului!
                      E adevărat că ne costă bani, e adevărat că și alții câștigă, dar cel mai mult câștigăm noi!
                      Și nu modifică caracteristicele constructive ale mașinii! Dacă au aceleași dimensiuni!

                      Comment


                      • Si eu ce castig ca am logan si sunt obligat sa am anvelope de iarna pe 4 roti???
                        Daca era masina cu tractiune pe spate era normal sa am 4 cauciucuri de iarna...dar e logan

                        Comment


                        • Deci dupa tine doar pe fata conteaza, nu ? Spatele la tine nu franeaza, spatele nu trebuie sa stea pe traiectorie intr-o curba...nu...astea sunt detalii.
                          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                          Comment


                          • Nu conteaza masina sau tractiunea. Tot ce are 4 roti, 4 anvelope de iarna tre' sa aiba. Asta daca vrei sa fi in siguranta, nu ma refer la legile pacii.
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • Originally posted by Nytro View Post
                              Si eu ce castig ca am logan si sunt obligat sa am anvelope de iarna pe 4 roti???
                              Daca era masina cu tractiune pe spate era normal sa am 4 cauciucuri de iarna...dar e logan
                              Fa un experiment: coboara o panta inghetata (alunecoasa) cu anvelope de iarna la masina doar pe puntea fata. Sa vezi senzatii. Garantat.
                              E mai rau cand franezi decat daca ai avea numai gume de vara, pe ambele punti.
                              Last edited by mr.K; 31 January 2011, 14:45.

                              Comment


                              • Pt asta iti trebuie conduita preventiva franezi in linie dreapta inainte de curba nu dupa ce ai intrat in curba...eu stiu sa merg iarna si cu pneuri de vara

                                Originally posted by cris_iasi View Post
                                Fa un experiment: coboara o panta inghetata cu anvelope de iarna la masina doar pe puntea fata. Sa vezi senzatii. Garantat.
                                Tu ai auzit de frana de motor???
                                inainte de panta ii dai treata 1 si mergi usurel la vale
                                Last edited by Nytro; 31 January 2011, 14:45. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google