Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Imi uzeaza anvelopele de pe spate in felul urmator: Stanga spate marginea pe interior(3-4cm) si dreapta spate marginea pe exterior(3-4cm) ca in poza de mai jos. De la ce o fi? Initial au fost pe fata dar nu aveau uzura asa. E adevarat ca acum uzura generala a anvelopelor de pe spate este cam mare, urmeaza sa fie schimbate, dar...ma gandesc la alea noi care urmeaza, sa nu le faca la fel.
    .
    PS: masina din poza nu imi apartine, e doar poza demo.
    Attached Files

    Comment


    • Posibil sa ai puntea spate stramba.

      Comment


      • Originally posted by ParuLuScorilo View Post
        Inseamna ca intre timp Michelin a scos Energy Saver+, care economiseste cu nu stiu cate zeci la suta mai multa benzina decat modelul anterior... vrajeala tipica a reclamelor michelin...
        ps: m-am uitat pe site: economie estimata de 60 de litri de benzina, pe durata de viata a anvelopei devin din ce in ce mai penibili
        Colegu crede-ma ca se simte economia de benzina si modul de franare... Am cumparat la inceputul lui martie un set de Saver + cu dot 5/13 si am numai cuvinte de laude.. Anul trecut am avut ocazia sa conduc cu Continetal si Pirreli tot noi si nu se compara cu ele , Saver + este cu mult peste ... Bft

        Comment


        • Originally posted by mr.K View Post
          Posibil sa ai puntea spate stramba.
          Se poate, insa cat timp a fost la mine masina( e SH luata) nu am dat prin gropi, in schimb am carat in portbagaj de 2 ori in limita masei maxime, adica vreo 200kg numai in portbagaj + 1pasager in fata. Daca e stramba doar de aici ar putea fi desi nu cred ca e chiar din "mamaliga". Am mai observat ca bucsele din spate (nici nu stiu cum sa ii zic la ansambulul ala, bascula spate?) sunt cam strangulate si uzate. Dar nu am auzit pe nimeni care sa le schimbe

          Comment


          • fara sa fie pusa pe un stand de directie de un inginer care se pricepe nu iti dai seama.
            o/____\o
            (i)
            .........

            Comment


            • Tocmai ce am rasfoit forumul putin si am gasit ceva pe tema asta:

              Originally posted by 827sam View Post
              Tocirea anvelopelor din spate mai mult decat celor din fata nu poate avea ca si cauza decat daca e stramba puntea din diverse motive, accident nereparat cum trebuie, bucsa punte spate nepozitionata corect
              Iar la mine cum spuneam bucsele alea sunt parca sugrumate sau uzate, am sa ma uit si la alte loganuri(2004-2007) cum arata ca sa am termen de comparatie.

              Comment


              • La mine e stramba puntea, se vede cu ochiul liber, dar nu imi uzeaza aiurea cauciucurile
                Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                Comment


                • Are cineva anvelope VREDESTEIN,sau ce stiti despre aceste anvelope?? stima.

                  Comment


                  • Are un neam de al meu de iarna pe megane. El zice ca sunt bune...
                    MY CLA

                    Comment


                    • vreau sa cumpar pt spate 195 60 15,,si am gasit ceva bun la pret,VREDESTEIN.

                      Comment


                      • dupa ceva cautari am comandat Yokohama - 195/60R15 88V C.drive ,greseala sau afacere?. stima.

                        Comment


                        • Trebuie sa ai grija cu domnu* militian cand vei fi oprit sau cu vreo echipa RAR pentru ca nu esti conform cu dimensiunile trecute in talon si poti ramane fara el ( talon ).

                          Comment


                          • Originally posted by viper78

                            Nu cred sa fie asa. Rotile le-am cumparat gata montate de noi. Nu aveau nimic cand le-am luat in noiembrie anul trecut. Plus ca toate 4 au probleme cu rugina.
                            Nu mi-ati spus daca e normal sa nu aiba protectia (capacul) la butucul de la roata fata. La mine pe fata se vede prezonul cu piulita din centrul butucului daca dau capacul de roata jos.

                            Inca ceva, obisnuiesc sa prind cu niste coliere capacele de roti sa nu se desprinda dupa roata. Pe fata, nu inteleg de ce, aceste coliere ajung in dreptul sistemului de franare desi eu le pun in partea opusa. Care este problema?
                            1. Butucul fata nu are capacel doar cel din spate.
                            2. E normal sa rugineasca butucii. Ca sa scapi de treaba asta data viitoare cand dai rotile jos dai cu perie de sarma/smirghel pe butuc si ungi cu putina vaselina (nu conteaza de care tip).
                            3. Capacele le prinzi cu "şoricei"/bride de plastic si strangi destul de tare ca nu plezneste nimic, eventual soricelul daca e de calitate proasta.
                            4. Despre jante: ori au fost zgariate cand au pus cauciucurile, ori le-ai atine tu si nu ti-ai fat seama, ori sunt proaste. Ale mele de fabrica au acumulat putina rugina in 3 ani dar iarna trecuta le-am tinut fara capace si rugina de pe ele s-a dublat.
                            Last edited by bad_hrc; 7 May 2013, 17:43.

                            Comment


                            • Originally posted by flickaldoilea View Post
                              Trebuie sa ai grija cu domnu* militian cand vei fi oprit sau cu vreo echipa RAR pentru ca nu esti conform cu dimensiunile trecute in talon si poti ramane fara el ( talon ).
                              Despre problema cu politia sunt la curent,,intrebarea era despre aceste anvelope!!!!!!! dar.............din fericire nu suntem toti la fel.

                              Comment


                              • Domnu coleg @nelus78 , nu am inteles ultima afirmatie a dumitale '' dar.............din fericire nu suntem toti la fel.'' La ce faci referi , poti sa fii mai explicitit ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google